Rudy Orm

Röde Orm
historyczna
mike2356

Inne wydania

Rudy Orm - powieść historyczna napisana przez Fransa Gunnara Bengtssona. Akcja rozgrywa się na przełomie X i XI wieku n.e., w czasach chrystianizacji Skandynawii i szczytowym okresie ekspansji Wikingów. Głównym bohaterem jest pochodzący ze Skanii wiking - Rudy Orm. Powieść została opublikowana w dwóch tomach w 1941 i 1945 roku. Przez wiele lat była jedną z najbardziej popularnych powieści w...

Rudy Orm - powieść historyczna napisana przez Fransa Gunnara Bengtssona.

Powieść została opublikowana w dwóch tomach w 1941 i 1945 roku. Przez wiele lat była jedną z najbardziej popularnych powieści w Szwecji. Została przetłumaczona na wiele języków obcych.

Treść powieści wzorowana jest na nordyckich sagach, nawiązuje do nich także w stylistyce. Jednym z zamierzeń autora było ukazanie w zbeletryzowany i humorystyczny sposób mentalności ludzi średniowiecza - w szczególności zderzenia kultury chrześcijańskiej z pogańską.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rudy_Orm

źródło okładki: chomikuj.pl

paweł | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Książka,o szlachetnych i bohaterskich Wikingach,przełomu X i XIw.
Ja. korzystałem z książki słuchanej,wydaje mi się,troszkę bajeczką do posłuchania, gdy nie ma nic lepszego.Może być.:)

Ferula | 2013-10-18

"Rudy Orm" to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika skandynawskich sag, czasów Wikingów i średniowiecznej Europy.
Szkoda, że jest tak mało znana w przeciwieństwie do "Krystyny, córki Lavransa", która w tym porównaniu wypada blado i nijako.
Napisana w formie opowieści, bez wyraźnej akcji, ma w sobie jednak sporo werwy i emocji okraszonych ironicznym humorem. Orm i jego towarzysze jawią się jako groźni wojownicy z Północy, ale przy tym są prostoduszni, cwani i trzeźwo stawiają swoje racje na pierwszym miejscu. Wraz z ich przygodami poznajemy X-wieczną Europę, od Kordoby do Kijowa, niepokojoną podbojami i napadami ze strony półdzikich plemion, oraz siłę oddziaływania Kościoła i nieustanne próby szerzenia chrześcijaństwa.

"Czyś chrzczony? O, nie, nie. Wszyscy jesteśmy uczciwi ludzie."
Łatwej pracy mnisi nie mieli. Szybciej można stracić głowę, niż nawrócić prawdziwego Wikinga, albo też polec w siłowaniu na argumenty i moc bogów przodków.

Andrew Vysotsky | 2013-09-16
Przeczytana: 15 września 2013

Saga o Rudzielcu

W ramach oddechu po nieco pesymistycznych przemyśleniach na temat naszej polskiej rzeczywistości wynikających z lektury Efektu Lucyfera i Paradoksu czasu postanowiłem powrócić do kolejnej z lektur jeśli nie dzieciństwa, to jednak na pewno odległych czasów. Właśnie udało mi się po okazyjnej cenie zakupić dobre, stare wydanie Rudego Orma i wybór padł właśnie na niego. Ta powieść szwedzkiego pisarza, poety i biografa Fransa Gunnara Bengtssona (1894-1954) jest zdecydowanie najbardziej znaną częścią jego dorobku, żeby nie powiedzieć jedyną znaną, przynajmniej w Polsce. Swego czasu była chyba najbardziej popularną powieścią nie tylko w Szwecji, ale i w całej Skandynawii. Opowieść o Rudym Ormie, napisana w kanonie nordyckiej sagi, skutecznie konkurowała nawet z wydaną pokolenie wcześniej Krystyną córką Lavransa pióra noblistki Sigrid Undset, ale u nas nigdy jakoś specjalnie się nie przebiła.

Rozpoczynając lekturę książki, którą już drzewiej czytałem, i z której nie...

Marcin | 2013-11-04

Pełna uroku, inspirowana skandynawską sagą, powieść historyczno-przygodowa z czasów Haralda Sinozębego i Svena Widłobrodego. Rzecz przeznaczona dla czytelnika raczej młodego, choć wartka i żywa narracja mogą przysporzyć jej wielbicieli także wśród czytelników nieco starszych. Akcja powieści została umiejscowiona w Skandynawii i Irlandii oraz na Rusi i w mauretańskiej Hiszpanii. Bohaterem jej jest Orm Tostesson, wiking, który wraz z gromadą wiernych druhów angażuje się w wiele ryzykowanych przedsięwzięć podejmowanych tak dla zdobycia bogactwa, jak i dla własnej chwały i dobrego imienia. Za wyjątkiem pewnego magistra z Akwizgranu postaci nie są tu szczególnie skomplikowane. W tle przygód, intryg i potyczek rozgrywany jest jednak dramat stokroć ważniejszy. Jest to bowiem historia o spotkaniu skandynawskiej tradycji z chrześcijaństwem i nowym porządkiem, który wraz z tą wiarą usiłowano zaprowadzić. Towarzyszą temu nietuzinkowe opisy obyczajowości dawnych Skandynawów, nie tylko wojen,...

Przeczytana: kwiecień 2011

Znalazłem tą zakurzoną księgę sprzątając po śmierci babci. Wydanie z 1950 roku, zaciekawiła mnie, szczególnie, że lubię powieści historyczne, a wczesnośredniowieczną historią interesuję się szczególnie.
Zacząłem czytać powieść nie spodziewając się niczego szczególnego, a okazała się to jedna z najlepszych powieści historycznych jakie w życiu czytałem. Wciągająca, niesamowicie dobrze oddająca klimat tamtych czasów, do tego niezwykle wierna realiom historycznym, za co tym większy szacunek, gdyż przez ostatnie 60 lat wiedza historyczna o tamtych czasach (dzięki licznym znaleziskom archeologicznym) uległa co najmniej podwojeniu.

Jülka | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Bardzo przyjemna lektura dla sympatyków nieprzekombinowanych jednowątkowych opowieści w każdym wieku. Napisana z przysłowiowym jajem (do przysłowia o jaju przystąp) - z interesującymi zaszłościami historycznymi i opisem obyczajów w tle. Chętnie sięgnę po drugi tom, najlepiej w okolicznościach wakacyjno-plażowych.

Gantu_mn | 2011-01-29
Przeczytana: 1998 rok

Książka jest opisem kolei życiowych wikinga Orma Tostessona zwanego Rudym wplecionych zręcznie w sytuację panującą na przełomie X i XI w. w okresie chrystianizacji Skandynawii.

Orma poznajemy w Skanii jako szesnastoletniego młodzieńca, ulubieńca swojej nadopiekuńczej matki, który wkracza w dorosłe życie wikinga w wyjątkowo brutalny sposób - zostaje porwany i zmuszony do zostania wioślarzem na łupieżczej wyprawie.

Podczas swoich przygód Orm jako wioślarz, dowódca straży przybocznej, galernik czy dowodzący własną wyprawą wiking odwiedza m.in. tereny dzisiejszej Anglii, Francji, Hiszpanii czy nawet Bułgarii, spotykając na swojej drodze postaci historyczne jak Almanzora Zwycięskiego, Haralda Sinozębego, Swena Widłobrodego czy Etelreda Bezradnego, czci skandynawskich bogów, przechodzi na Islam, następne na chrześcijaństwo, znajduje na swojej drodze przyjaźń a także miłość.

Całość czyta się bardzo przyjemnie, akcja toczy się na tyle żwawo, że trudno jest znaleźć momenty dobre do...

Danuta Duszeńczuk | 2011-07-02

Minęły eony od czasu, gdy to przeczytałam - ale książka przednia, uśmiałam się przy niej po pachy, a przy okazji dokształciłam w przyjemny sposób ;) :)

kamwitsta | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Wciągająca, historycznie bardzo realistyczna, z wyczuciem przyprawiona lekkim, nieco ironicznym humorem, napisana świetnym językiem. Książka bardzo godna polecenia, wcale nie tylko tym zainteresowanym epoką. Doskonale bawiąc niepostrzeżenie uczy.

Konrad | 2013-05-28
Przeczytana: luty 2012

Więcej książek tak idealnie wpisujących się narracją w klimat swej epoki. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych niuansami życia wojowniczych żeglarzy z północy.