Słowiański rodowód

reportaż, archeologia, Polska, eseje
popularnonaukowa
Feanor

Inne wydania

"Słowiański rodowód" to - po "Świcie słowiańskiego jutra" oraz "Archeologii na wyrywki" - dzieło zamykające cykl reportaży archeologicznych Pawła Jasienicy. Autor przygląda się w nim pracy uczonych na kilkunastu stanowiskach archeologicznych, między innymi w Biskupinie, Gieczu, Wiślicy, Igołomii i na Wolinie, opisując i interpretując ich odkrycia, jak na przykład tzw. płytę wiślicką. Stara się przy tym odpowiedzieć na pytanie o początki polskiej państwowości, być może znacznie wcześniejsze, niż przypuszczano. Jeden z rozdziałów poświęca historii państwa bułgarskiego, podkreślając zarazem jedność Słowiańszczyzny i cechy łączące wszystkie narody słowiańskie: intensywność rozwoju, chłonność i niesłychaną zdolność trwania. Choć niektóre z tez autora zostały podważone przez późniejsze odkrycia archeologiczne, "Słowiański rodowód", stanowiący połączenie reportażu, erudycyjnego eseju i szlacheckiej gawędy, pozostaje znakomitym przykładem polskiego dziejopisarstwa, fascynującą "polifoniczną narracją o dziejach i dziejopisarzach, wykopaliskach i archeologach, Polsce X i XX wieku."

książek: 2094
Renax | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2014
Przeczytana: 17 lipca 2014

Jest to zbiór esejów poświęconych archeologii, humanistyce, Słowiańszczyźnie i dynastii Piastów.
Długo się czyta, ale jest to lektura interesująca. Warto jest poświęcić tydzień. Brakowało mi rycin ilustrujących zasady budowania grodów przez plemiona polskie, i nie wiem, czy tylko w wersji elektronicznej tego nie było, czy w książce papierowej też nie ma. Szkoda, bo może mężczyzna wyobraziłby sobie te wszystkie przekładki w murach, ja nie.

Wiele informacji, jak to u Jasienicy, mojego ulubionego historyka. Autor rozwija sprawy, których nie mógł ze względu na zwięzłość w 'Polsce Piastów'. Ale argumentacja i tok rozumowania jest ten sam, Jasienica mówi o wielkim wkładzie Piastów w utrzymanie państwowości polskiej, przekonuje, że historia przecenia za bardzo Jagiellonów, a nie docenia gospodarnych Piastów. Mnie te argumenty przekonują. Po raz kolejny załamałam ręce nad utratą Pomorza Zachodniego i Gdańska. To jest siła dobrego pisarstwa historycznego, żeby wzbudzić emocje w czytelniku...

mosadi | 2011-11-16

Uwielbiam czytać Jasienicę a ta pozycja jest moją ulubioną z jego książek. Chociaż z wieloma jego tezami muszę się niezgodzić,niemniej to tylko dodaje smaczku lekturze. Sam tekst napisany w świetnym , reporterskim stylu, mamy opisy podróży, pracy naukowców, rozmowy z nimi i nawet przelotne wrażenia zapisane w notatniku. Świat dawnych Słowian ożywa na nowo. Polecam absolutnie każdemu. Pozdrawiam. Adrian.

Kasjopeja | 2013-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 maja 2013
GabrielL Kamiński | 2010-12-01
Przeczytana: 04 sierpnia 1973

Cała saga Jasienicy o "polskości" pradziejów naszych ziem odczarowuje historię "wieku średniego"

les3 | 2012-09-14
Przeczytana: 13 września 2012

Jest to moja pierwsza książka o tej tematyce . Jest niezła ale można wyczuc że była pisana w latach 50.Dowiedziałem się paru ciekawych zdarzeń z wczesnego średniowiecza polskiego . Mimo paru wad serdecznie polecam . Ja będę drążył ten temat .
Pozdrawiam i Polecam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przeczytana: 05 lutego 2011

Dobra książka mimo tego iż niektórzy uważają, że to bajkopisarz.

bartek | 2010-07-14

Dla mnie książki tego autora są po prostu rewelacyjne.

Radwan74 | 2017-03-17
Na półkach: Teraz czytam