Gdy słońce było bogiem

historia
typ
papier
jagarkar
7,04 (194 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Opowieści o dziewiętnastowiecznej fascynacji odkryciami archeologicznymi w krajach egzotycznych. Informacje dotyczące historii i kultury starożytnych Sumerów, Egipcjan, Azteków czy mieszkańców Pompei przeplatają się z fabularnym opisem przygód pierwszych odkrywców, wśród których byli nie tylko naukowcy, ale też awanturnicy żądni skarbów i sławy. Pierwsze wydanie Gdy słońce było bogiem ukazało...

Pierwsze wydanie Gdy słońce było bogiem ukazało się w 1956 roku. Książka szybko zyskała rzesze miłośników, była wielokrotnie wznawiana i osiągnęła łączy nakład blisko pół miliona egzemplarzy. Wychowało się na niej kilka pokoleń czytelników, wśród nich wielu przyszłych archeologów, historyków i pasjonatów starożytnych kultur.

Wstęp: Zdzisław Skrok

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
chrispu | 2015-01-05

A gdyby tak zostać archeologiem? Całkiem fajny zawód.
Takie myśli kiedyś w młodości się mi nasunęły po przeczytaniu tej książki. Bardzo ciekawie i "działająco na wyobraźnię" (szczególnie młodego czytelnika) zostały tu przedstawione najważniejsze znaleziska w Mezopotamii, Sumerze, Egipcie, Azji Mniejszej (moja ulubiona część), Pompejach oraz na terenach zamieszkałych kiedyś przez Azteków.
Oprócz przedstawienia samego procesu odkrywania, dostajemy sporą dawkę informacji historycznych (w strawnej formie) oraz trochę prawie relacji reporterskich (szczególnie z podboju państwa Azteków). Całość świetnie się czyta - nie trzeba trzymać się chronologii rozdziałów, minusem mogą być niektóre fotki - straciły na jakości z upływem czasu (ale to jest raczej kwestia wydania).
Podsumowując - w latach gdy jeszcze nikomu się nie śniło o "Indianie Jonesie" to ta książka świetne zachęcała niektórych "młodych" by zostać archeologiem lub by chociaż do polubić trochę starożytność i...

Aga | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Książka "Gdy słońce było bogiem" została wydana po raz pierwszy w 1956 roku. Od tamtego czasu minęło sporo czasu, ale niezmiernie ciekawe przygody w niej opisane nadal intrygują kolejne pokolenia. Zainteresowałam się tą publikacją dzięki mojej mamie, która wiele razy wyrażała uznanie na temat tej pozycji gdy poruszałyśmy w rozmowach kwestie archeologiczne. Zatem zachęcona opinią mojej rodzicielki zdecydowałam się po nią sięgnąć. Czy na mnie wywarła równie ogromne wrażenie - sami zobaczcie...

Autor w tej publikacji ukazuje jak doszło do odkryć archeologicznych w różnych zakątkach świata (Bliski Wschód, Egipt, Grecja, Panama, Kolumbia, Włochy, Meksyk). Robi to jednak z niespotykaną wprawą ubarwiając fakty historyczne licznymi perypetiami przyszłych sławnych odkrywców. Przybliża również ich życiorysy, ale nie są to jedynie suche fakty. Okrasza je mnóstwem bardzo interesujących ciekawostek. Wszystko wzbogaca o ujawnienie pobudek ich działań, obnaża ich niczym niepohamowaną pasję i...

Agacha | 2014-02-04

Jedna z moich ulubionych książek z czasów wczesnej młodości. Dokumentalna, a zarazem sensacyjna opowieść o odkrywaniu piramid. Tekst uatrakcyjniają zdjęcia.

Wiórek | 2014-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2014

"Gdy słońce było bogiem" to niezobowiązująca lektura, którą przyjemnie się czyta. Książka ta stanowi zbiór anegdot i ciekawostek, często bardzo zręcznie zbeletryzowanych przez autora, na temat archeologii i najważniejszych jej odkryć. Choć momentami miałam dosyć komunistycznych "wstawek", nie mogę odmówić temu zbiorkowi opowieści swoistego uroku. Większość danych i teorii zaprezentowanych na stronach tej książki, choćby nie była nawet nacechowana komunistycznie, jest aktualnie uważana za przestarzałe i anachroniczne. Jednak autor nie ma wcale zamiaru przedstawiać ściśle naukowych faktów - pokazuje, jak wspaniała jest archeologia i historia.

Marysieńka | 2012-01-24
Przeczytana: 1978 rok

"Gdy słońce było bogiem" Zenona Kosidowskiego przeczytałam kilka lat wcześniej niz inną o podobnej tematyce "Bogowie, groby i uczeni" Cerama. To dzięki tym dwom publikacjom zakochałam się w świecie starozytnym, w tamtej kulturze, wierzeniach, sztuce....a nawet w historii. Pan Kosidowski w interesujący sposób opowiada nam w swojej książce o Mezopotamii, Egipcie faraonów, kulturze egejskiej, tragedii Pompei i Herculanum a także zabiera nas na kontynent amerykański by opowiedzieć o Królestwie Wielkiego Węża, Cortezie i Aztekach...Książka zawiera szereg ciekawostek. Polecam.

klotyldziec | 2011-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Trzeba było zrecenzować książkę na historię. Wybrałam akurat tą z bardzo prozaicznego powodu – zgubiłam listę lektur, a ten tytuł wyjątkowo zapadł mi w pamięć i jakoś przyjaźnie się kojarzył. Wypożyczyłam więc z biblioteki publicznej jakieś prawdopodobnie czterdziestoletnie, rozpadające się tomisko i zabrałam się więc za nie, rzucając w kąt cudny zbiór opowiadań Lovecrafta. I było warto.
Książka opowiada jednocześnie o historii oraz o tym, jak tą historię odkrywano. Przedstawione są życiorysy wielkich archeologów, niekiedy dość szczegółowe (np. w przypadku Heinricha Schliemmana). Opisuje społeczeństwo starożytności, budowle, zwyczaje, kulty religijne. Poznajemy ciekawostki dotyczące Mezopotamii, Egiptu, Grecji, Rzymu, a nawet Indian.
Jest to lektura, którą czyta się lekko i szybko. Napisana jest przystępnym językiem, nie mam żadnych zastrzeżeń co do stylu. Autor ma niewątpliwie wielki dar działania na wyobraźnię. Wiele razy widziałam malowidła przedstawiające zigguraty i...

Maca | 2014-07-17
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Książka bardzo fajna, historie w niej zawarte są ciekawe i wciągające. Widać wielką pasję autora i potrzebę popularyzacji tematu archeologii. Od czasu do czasu przyjemność lektury przerywa wtręt o zabarwieniu propagandowym, ale można się do tego przyzwyczaić i nie zwracać na to uwagi.

Mamerkus | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Wpadła mi ostatnio w bibliotece w ręce książka popularnonaukowa Zenona Kosidowskiego, o której zawsze wiedziałem, a której nigdy do teraz nie dane mi było przeczytać, a mianowicie "Gdy słońce było bogiem". Jest to niezmiernie ciekawa i wciągająca opowieść o starożytnych cywilizacjach Mezopotamii (Sumerowie, Akadyjczycy, Asyryjczycy, Amoryci, Huryci, Kasyci, Chaldejczycy), Egiptu, Krety, Mykenów, Azteków i poprzedzających ich Majów oraz Tolteków z punktu widzenia wczesnych odkryć archeologicznych. Trochę nie w czapę pasują tutaj rozdziały odnoszące się do tragicznych losów Pompei i Herkulanum, ale Kosidowski wspomniał o nich zapewne z uwagi na niezwykle dokładnie zachowane stanowiska archeologiczne tych miejsc, zatopionych w popiołach i lawie Wezuwiusza. W końcówce Kosidowski dorzuca do pieca już całkowicie tajemniczymi i zaginionymi cywilizacjami kultury Cocle (dzisiejsza Panama), czy ozłoconych...

Franek | 2010-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2010

Napisana przystępnym językiem książka, niczym powieść przygodowa opowiada o odkrywcach i ich odkryciach.

Jakub | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Jeżeli przymkniemy oko na to, że od 1956 sporo mogło się zmienić zarówno pod względem samych odkryć jak i ich interpretacji (swoją drogą uważam za karygodne nieopatrzenie przez wydawcę tego tekstu odpowiednimi przypisami lub posłowiem) oraz liczne kwiatki typu "dwór taki mógł powstać tylko w ustroju wyzysku mas ludowych i niewolnictwa", książka może się podobać, nawet jeśli nie zaczytywaliśmy się w niej w młodości. Mnie się podobała.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku