Gdy słońce było bogiem

978-83-244-0215-1
historia
jagarkar

Inne wydania

Opowieści o dziewiętnastowiecznej fascynacji odkryciami archeologicznymi w krajach egzotycznych. Informacje dotyczące historii i kultury starożytnych Sumerów, Egipcjan, Azteków czy mieszkańców Pompei przeplatają się z fabularnym opisem przygód pierwszych odkrywców, wśród których byli nie tylko naukowcy, ale też awanturnicy żądni skarbów i sławy. Pierwsze wydanie Gdy słońce było bogiem ukazało...

Pierwsze wydanie Gdy słońce było bogiem ukazało się w 1956 roku. Książka szybko zyskała rzesze miłośników, była wielokrotnie wznawiana i osiągnęła łączy nakład blisko pół miliona egzemplarzy. Wychowało się na niej kilka pokoleń czytelników, wśród nich wielu przyszłych archeologów, historyków i pasjonatów starożytnych kultur.

Wstęp: Zdzisław Skrok

Poziom zero
Sara Mannheimer

6,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
chrispu | 2015-01-05

A gdyby tak zostać archeologiem? Całkiem fajny zawód.
Takie myśli kiedyś w młodości się mi nasunęły po przeczytaniu tej książki. Bardzo ciekawie i "działająco na wyobraźnię" (szczególnie młodego czytelnika) zostały tu przedstawione najważniejsze znaleziska w Mezopotamii, Sumerze, Egipcie, Azji Mniejszej (moja ulubiona część), Pompejach oraz na terenach zamieszkałych kiedyś przez Azteków.
Oprócz przedstawienia samego procesu odkrywania, dostajemy sporą dawkę informacji historycznych (w strawnej formie) oraz trochę prawie relacji reporterskich (szczególnie z podboju państwa Azteków). Całość świetnie się czyta - nie trzeba trzymać się chronologii rozdziałów, minusem mogą być niektóre fotki - straciły na jakości z upływem czasu (ale to jest raczej kwestia wydania).
Podsumowując - w latach gdy jeszcze nikomu się nie śniło o "Indianie Jonesie" to ta książka świetne zachęcała niektórych "młodych" by zostać archeologiem lub by chociaż do polubić trochę starożytność i...

Aga CM | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Książka "Gdy słońce było bogiem" została wydana po raz pierwszy w 1956 roku. Od tamtego czasu minęło sporo czasu, ale niezmiernie ciekawe przygody w niej opisane nadal intrygują kolejne pokolenia. Zainteresowałam się tą publikacją dzięki mojej mamie, która wiele razy wyrażała uznanie na temat tej pozycji gdy poruszałyśmy w rozmowach kwestie archeologiczne. Zatem zachęcona opinią mojej rodzicielki zdecydowałam się po nią sięgnąć. Czy na mnie wywarła równie ogromne wrażenie - sami zobaczcie...

Autor w tej publikacji ukazuje jak doszło do odkryć archeologicznych w różnych zakątkach świata (Bliski Wschód, Egipt, Grecja, Panama, Kolumbia, Włochy, Meksyk). Robi to jednak z niespotykaną wprawą ubarwiając fakty historyczne licznymi perypetiami przyszłych sławnych odkrywców. Przybliża również ich życiorysy, ale nie są to jedynie suche fakty. Okrasza je mnóstwem bardzo interesujących ciekawostek. Wszystko wzbogaca o ujawnienie pobudek ich działań, obnaża ich niczym niepohamowaną pasję i...

Krzysiek | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Fantastyczna relacja z odkrywania minionych cywilizacji: Egiptu, Mezopotamii, Krety i Myken, Troi, Azteków i Majów. Czyta się jak powieść przygodową. Bardzo barwne opisy postaci i miejsc oraz minionych wydarzeń. Prawdziwy talent narracyjny! Jak dla mnie perełka literatury historycznej i archeologicznej. Druga z kolei książka o historii archeologii (po "Bogowie, groby, uczeni" Cerama) którą miałem okazję przeczytać. Muszę to powtórzyć raz jeszcze: fantastycznie wprost napisana! Już pierwsze rozdziały tak działają na wyobraźnię, że czytając je bez wysiłku wyobrażałem sobie wszystkich opisywanych podróżników, krajobrazy i sytuacje, o jakich pisał Pan Kosidowski. Jego niebywały talent pisarski sprawił, że "odkryłem" na nowo historię Mezopotamii i Asyrii, choć wcześniej wyżej ceniłem sobie historię Egiptu i jego piramid oraz historie Majów, Azteków i Inków. Książka to również literacka wyprawa w XIX wiek, kiedy rzesze awanturników i podróżników rozkopywały piaski Egiptu, Iraku i innych...

Agacha | 2014-02-04

Jedna z moich ulubionych książek z czasów wczesnej młodości. Dokumentalna, a zarazem sensacyjna opowieść o odkrywaniu piramid. Tekst uatrakcyjniają zdjęcia.

Wiórek | 2014-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2014

"Gdy słońce było bogiem" to niezobowiązująca lektura, którą przyjemnie się czyta. Książka ta stanowi zbiór anegdot i ciekawostek, często bardzo zręcznie zbeletryzowanych przez autora, na temat archeologii i najważniejszych jej odkryć. Choć momentami miałam dosyć komunistycznych "wstawek", nie mogę odmówić temu zbiorkowi opowieści swoistego uroku. Większość danych i teorii zaprezentowanych na stronach tej książki, choćby nie była nawet nacechowana komunistycznie, jest aktualnie uważana za przestarzałe i anachroniczne. Jednak autor nie ma wcale zamiaru przedstawiać ściśle naukowych faktów - pokazuje, jak wspaniała jest archeologia i historia.

Marysieńka | 2012-01-24
Przeczytana: 1978 rok

"Gdy słońce było bogiem" Zenona Kosidowskiego przeczytałam kilka lat wcześniej niz inną o podobnej tematyce "Bogowie, groby i uczeni" Cerama. To dzięki tym dwom publikacjom zakochałam się w świecie starozytnym, w tamtej kulturze, wierzeniach, sztuce....a nawet w historii. Pan Kosidowski w interesujący sposób opowiada nam w swojej książce o Mezopotamii, Egipcie faraonów, kulturze egejskiej, tragedii Pompei i Herculanum a także zabiera nas na kontynent amerykański by opowiedzieć o Królestwie Wielkiego Węża, Cortezie i Aztekach...Książka zawiera szereg ciekawostek. Polecam.

klotyldziec | 2011-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Trzeba było zrecenzować książkę na historię. Wybrałam akurat tą z bardzo prozaicznego powodu – zgubiłam listę lektur, a ten tytuł wyjątkowo zapadł mi w pamięć i jakoś przyjaźnie się kojarzył. Wypożyczyłam więc z biblioteki publicznej jakieś prawdopodobnie czterdziestoletnie, rozpadające się tomisko i zabrałam się więc za nie, rzucając w kąt cudny zbiór opowiadań Lovecrafta. I było warto.
Książka opowiada jednocześnie o historii oraz o tym, jak tą historię odkrywano. Przedstawione są życiorysy wielkich archeologów, niekiedy dość szczegółowe (np. w przypadku Heinricha Schliemmana). Opisuje społeczeństwo starożytności, budowle, zwyczaje, kulty religijne. Poznajemy ciekawostki dotyczące Mezopotamii, Egiptu, Grecji, Rzymu, a nawet Indian.
Jest to lektura, którą czyta się lekko i szybko. Napisana jest przystępnym językiem, nie mam żadnych zastrzeżeń co do stylu. Autor ma niewątpliwie wielki dar działania na wyobraźnię. Wiele razy widziałam malowidła przedstawiające zigguraty i...

Katedra | 2015-06-30
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

To jedna z książek mojego dzieciństwa, więc mam do niej ogromny sentyment. Trzeba jednak przyznać, że napisana bardzo dobrze. Nie zestarzała się i moim zdaniem jest to nadal wspaniała lektura popularnonaukowa o archeologii.
Kiedy jako dorosła osoba byłam na Krecie, w Knossos, to przypomniała mi się właśnie ta książka i dziecięce marzenia by odwiedzić wszystkie opisane w niej miejsca. Odwiedzić w rzeczywistości, bo w wyobraźni obejrzałam je dzięki autorowi dziesiątki razy. To jest właśnie magia ,,Gdy słońce było bogiem''i muszę wyznać, że chyba trochę większa niż magia samego Knossos.

Wspaniała książka, dzięki której zainteresowałam się historią starożytną :). Przybliża nam nie tylko największe archeologiczne odkrycia, ale także pełnych pasji ludzi, którzy za nimi stali. Zawiera sporo ciekawostek i anegdot, i co więcej: napisana została bardzo przystępnym językiem.

Jej zawartość podzielono na następujące części:
1. Wśród świątyń i ogrodów Mezopotamii
2. W egipcie Faraonów
3. U kolebki świata Egejskiego
4. Pompeja i Herkulanum
5. W królestwie Wielkiego Węża

Maca Mackiewicz | 2014-07-17
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Książka bardzo fajna, historie w niej zawarte są ciekawe i wciągające. Widać wielką pasję autora i potrzebę popularyzacji tematu archeologii. Od czasu do czasu przyjemność lektury przerywa wtręt o zabarwieniu propagandowym, ale można się do tego przyzwyczaić i nie zwracać na to uwagi.