Templariusz z Jeruzalem

Tłumaczenie: Anna Jędrychowska
Cykl: Turnieje Boże (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
templariusze, jeruzalem
historyczna
joly_fh

Wilem d'Encausse, francuski rycerz, porzuca strony rodzinne, by udać się na krucjatę do Ziemi Świętej. Wkrótce wpada w zapierający dech w piersiach wir przygód, a konfrontacja jego wyobrażeń z realiami wyprawy krzyżowej okaże się przyspieszoną lekcją dojrzałości. Pierwsza część znakomitej trylogii historycznej "Turnieje Boże" autorstwa Pierre'a Barreta i Jean-Noëla Gurganda. Ich imponująca...

Pierwsza część znakomitej trylogii historycznej "Turnieje Boże" autorstwa Pierre'a Barreta i Jean-Noëla Gurganda. Ich imponująca wiedza o epoce pozwala wiarygodnie ukazać psychologię postaci i odtworzyć świat okresu krucjat. Pisząc trylogię, docierali niekiedy do mało znanych dokumentów, a także odwiedzili miejsca, w których rozgrywa się akcja powieści. Dzięki temu ich dzieło - barwne, pełne rozmachu, wypełnione wielką liczbą charakterystycznych postaci, zapomnianych już przesądów i przedmiotów, będąc atrakcyjne w odbiorze, dźwiga zarazem historyczną głębię ukazywanych wydarzeń

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

allison | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Porywająca książka, którą z czystym sumieniem można nazwać powieścią historyczną z górnej półki. Dawno nie czytałam książki, w której tło historyczne byłoby opisane tak wiernie i ciekawie.

"Templariusz..." to gratka dla tych czytelników, którzy cenią wnikliwie pokazane realia. Mamy tu imponująco zilustrowane walki o miasta Królestwa Jerozolimskiego, zawiłe intrygi polityczne, sojusze i zdrady, a także typowe dla epoki obyczaje i zabobony. Są też wydarzenia rozgrywające się w Europie szykującej się do kolejnej krucjaty.

Główny bohater jest postacią pełną wewnętrznych sprzeczności. Nie jest to typ rycerza, którego brawurowymi i nieprawdopodobnymi przygodami okraszone są np. powieści niemieckiego duetu Iny Lorentz.
Tu mamy myślącego człowieka z krwi i kości, który dojrzewa do decyzji zostania templariuszem.

Całość czyta się szybko i z emocjami, gdyż autorom udało się doskonale połączyć historyczne uwarunkowania z fikcją literacką.

Bosy_Antek | 2011-12-28

Nigdy chyba nie zrozumiem globalnej fascynacji literaturą fantasy. I chociaż saga o Wiedźminie przyspawała mnie do siebie na długaśne godziny, chociaż Le Guin urzekała poezją (tłumaczył "Czarnoksiężnika z Archipelagu" przecież Barańczak), chociaż oszołomił Tolkien, to nigdy do końca nie kupowałem natchnionych interpretacji dzieł wyżej wymienionych autorów.

Że niby "Władca pierścieni" ma ukryte ewangeliczne przesłanie? Że niby Le Guin zarysowała Jungowskie teorie? A najistotniejszą cechą sagi Sapkowskiego jest postmodernistyczne mruganie okiem?

Na to nie dawałem się nabrać.

Dla mnie fantasy to zabawa w pokoju, w którym nie przybywa zabawek. Wciąż elfy, krasnoludy, orki, czarodzieje, gadające zwierzaki, krajobraz ufundowany na opowieściach arturiańskich lub wywleczony z mitologicznych czeluści.

Tym zestawem gadżetów żonglują sobie co mniej kreatywni autorzy, a czytelnicy łykają fast foodowe paraliterackie wyroby papiernicze.

Wiem, okrutny i pewnie niesprawiedliwy jestem....

Bardzo dobrze napisany pierwszy tom 3-częściowego cyklu "Turnieje boże". Autorzy w ciekawy i przystępny sposób opisuję koniec XII wieku.W szczególnosci ukazują walki chrześcijan z muzułmanami o Jerozolimę , w końcu zwycięstwo Saladyna i organizowanie kolejnej krucjaty pod wodzą królów Filipa i Ryszarda Lwie Serce w celu wyzwolenia Jerozolimy od Saracenów.Wielką zaletą tej książki jest to , że autorzy oparli ją na prawdziwych wydarzeniach popartych dokumentami historycznymi.Osoby zainteresowane ta tematyką na pewną nie zawiodą się na lekturze tej powieści :).

słoneczko | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Temat wypraw krzyżowych i Templariuszy zawsze mnie fascynował.
Przez przypadek znalazłem opis w internecie i postanowiłem przeczytać.
Długo szukałem w bibliotekach.
Znalazłem.
Nie zawiodłem się.
Autorzy w bardzo ciekawy i realistyczny sposób opisują okres wypraw krzyżowych.Główny bohater jest świetnie opisany, ze swoimi rozterkami, wadami i zaletami.Ma swoje wzloty i upadki, zwycięstwa i porażki.
Świat końca XII wieku pokazany jest z pełnym realizmem.
Był to czas brutalności, wojen i "pielgrzymek" do ziemi świętej.
Polecam, szczególnie miłośnikom powieści historycznych i wypraw krzyżowych.

Zuela | 2013-03-05

Jedna z najlepszych książek o templariuszach,Saracenach i krucjatach,które do tej pory przeczytałam.Mam ksiązke wydana przez Wydawnictwo Literackie i umieram z niecierpliwości bo dwa kolejne tomy jeszcze się nie ukazały.Zarwałam noc,żeby lekturę skończyć,nie mogłam sie oderwać.Cały czas mam wrażenie,że jest rok 1189,że jestem w Jerozolimie wraz z wojskami chrześcijan i wypatruję wojsk Saladyna....

kjonca | 2017-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Przez pewien czas nie mogłem "zaskoczyć" tej książki. Ale w którymś momencie akcja nabiera tempa i trudno się oderwać, chcemy wiedzieć "co jest na następnej stronie" :)
To co mnie zirytowało, to zakończenie, a właściwie jego brak - książka wydaje się ucięta, aż się zastananawiam, czy ebook nie został jakoś źle przygotowany albo niekompletny. (Z komentarzy się dowiedziałem, że to fragment większego cyklu, więc może dlatego)

Poza tym jest to kawał solidnej roboty. Widać, że autorzy odrobili pracę domową i dbali o realia czy tło historyczne przygód Wilema. A przypisy przypomniały mi czasy mojego dzieciństwa, gdzie czytając np. Verne-a można się było "przy okazji" trochę dowiedzieć o chemii czy znaczeniu jakiegoś obcojęzycznego słówka. Później zwyczaj przypisów zarzucono (oszczędności?) a szkoda.

Łukasz | 2014-10-03
Przeczytana: 01 października 2014

Książka zapowiadała się nieźle, ale akcja dość długo stoi w miejscu, brak "tego czegoś". Pozycja godna polecenia dla osób, które lubią tak specyficzną tematykę jak wyprawy krzyżowe itp. W zasadzie nie jestem ani oczarowany, ani też rozczarowany.

koemata | 2013-08-28
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

wróciłem do książki - zwyczaje rycerskie - wyprawy krzyżowe - Francja, Anglia, Królestwo Jerozolimskie - zderzenie kultur --- wszystko opisane w sposób przystępny, ale również nie pominięto okropności wojny

Izabela Gorzka | 2013-07-23
Przeczytana: 21 lipca 2013

Koniecznie KAŻDY, kto choć trochę lubi czytać, musi tą trylogię (to pierwsza część) przeczytać !!!

kamila-w | 2013-01-27
Przeczytana: 2012 rok