Porwany za młodu

Kidnapped
8320706181
przygodowa

Inne wydania

Klasyczna powieść przygodowa, równie porywająca dziś, jak w roku 1886, kiedy była wydana po raz pierwszy.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bed | 2010-09-06
Przeczytana: 2000 rok

Należę do fanów Stevensona. Lubię jego bohaterów, pomysły, styl książek i wszystko :) Z powieści wiele można się dowiedzieć o ówczesnej Szkocji i Anglii, o układach i panujących wielmożach i tych ściganych łotrzykach. Może być jako ciekawostka , nawet dla młodzieży, ale i nie tylko :).

Isiliel | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Dotąd znałam Roberta Louisa Stevensona głównie ze słynnej powieści ,,Doktor Jekyll i pan Hyde" - stanowiącej jedną z podwalin europejskiej literatury grozy. Dzięki zaś ,,Porwanemu za młodu" mogłam nie tylko poznać się na wszechstronności szkockiego twórcy (swoją drogą, to zdumiewające, jak łatwo jest pamiętać, kto napisał ,,Wyspę skarbów" oraz dwie wymienione wyżej książki, a zarazem jak trudno skojarzyć, że wszystkie trzy wyszły spod pióra tego samego człowieka!), lecz także dowiedzieć się paru szczegółów dotyczących jego biografii. Z niemałym zaskoczeniem przeczytałam na przykład, że Stevenson przez kilkanaście ostatnich lat życia mieszkał na Polinezji (konkretnie w obrębie archipelagu Wysp Samoa) i tam, przez wzgląd na swój dar snucia opowieści, zwany był przez tubylców Tusitalą - gawędziarzem.

,,Porwany za młodu" to historia młodego Davida Balfoura; osierocony przez oboje rodziców chłopiec zgodnie z ostatnią wolą ojca udaje się na poszukiwanie stryja, o istnieniu którego dotąd...

Skellen | 2015-05-02

Świetna książka przygodowa dla młodzieży ale również dla odbiorcy dorosłego. Czytałem lata temu i pamiętam, że byłem pod jej wrażeniem.
W ogóle Stevenson miał świetne i lekkie pióro. Powieść tę odróżnia od współczesnych odpowiedników przede wszystkim wielowarstwowość opowiadanej historii i jej bohaterów. Jest tu jakaś głębsza myśl, a autor nie ogranicza się do podania czytelnikowi kolejnego zapychacza czasu, ciekawego bądź co bądź, lecz nie niosącego nic więcej poza prostą rozrywką.

Cóż, cecha charakterystyczna pisarzy XIX wiecznych. Wtedy komercja nie rządziła jeszcze literaturą w takim (absurdalnym) stopniu jak dziś. Autor przeważnie miał coś do powiedzenia. Pisał z potrzeby serca, często do szuflady. Dopiero w dalszej perspektywie następowała publikacja i sprzedaż.

Nadmienię tylko, że czyta się książkę łatwo i bez zgrzytów. Pisarz używa języka uniwersalnego, przyswajalnego gładko i dziś. Na tym też polega wielkość prawdziwie dobrej literatury, niezależnie od gatunku i...

aknilA | 2017-02-01

Ulubiona książka z czasów wczesnej młodości. Przeczytałam dwa razy, co mi się rzadko zdarza.

elsauria | 2015-07-08

Bardzo lekko opowiedziana historia z dzisiejszych wysp Brytyjskich w dziecinnym prawie stylu co jednak sprawia że opowiadanie jest bardzo dobrze powiązane z tytułem. Mimo że język jest "stary" to historia jakby z naszego życia bo któż z nas nie ma nie miał miłości życia? Jednak z dreszczykiem... Co sprawia że książkę miło się czyta...

Karolina_Granger | 2012-03-27
Przeczytana: 26 marca 2012

Książka przeczytana po angielsku, więc nie zrozumiałam wszystkiego. Mimo to podobała mi się na tyle, że chyba sięgnę po nią w wydaniu polskim.

Malaj | 2017-03-19
Przeczytana: 1976 rok