miłość, erotyka, seks, moralność
A--

Współczesna powieść obyczajowa, podejmująca problem znaczenia miłości dla rozwoju osobowego człowieka. Autor wyraża poprzez swojego głównego bohatera pogląd, że miłości — jak każdej innej rzeczy — trzeba się w życiu nauczyć.

Nobliszka | 2017-07-02

Zbigniew Nienacki, spoko człeniu, od Samochodzika. Zna się na ludziach, zna się na opowieściach, same galopują, nie trzeba liczyć stron do końca.
Nie do końca, nie do końca Skarbie.

Tak po maśle to nie było. Konstrukcja mało przejrzysta. Bohaterów bez liku. Tych z literatury znanych, tych z głowy i tych prawdziwych. Galimatias i przenikanie, jedni o drugich, plotki, gawędy, wypominania. A ten taki, ten owaki. Jak on mógł tak o kobiecie? Chyba miał jakieś problemy, no wiecie jakie, że on nigdy, nigdy. Ciiiiiiiiii. I opowiada taki, i szerzy swą bujdę. A ludzie słuchają, kobiety wierzą, myślą, że tak trzeba, że literatura, że sztuka. Że miłość platoniczna to najwyższa jakość, że nie jest usprawiedliwianiem impotencji. Ciiiiiiiiiii. Napisałam to, ups.

Nie ocenię tej książki. Tyle tu treści, myśli, tez i antytez. Nie ogarniam.

teri | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Juz dawno nie zdazylo mi sie nie dokonczyc ksiazki.W tym przypadku jednak poddalam sie.Jestem zaskoczona i zawiedziona.Ksiazka,z tego co zrozumialam,jest w pewnym sensie autobiografia autora.Przynajmniej w czesci.Niestety jest przegadana,momentami bardzo meczaca i nuzaca.Dlugie wywody filozoficzne na temat literatury,sztuki uwodzenia,milosci i seksu....Wszystko to przeroslo mnie.Powtarzam,jestem zawiedziona,tym bardziej,ze Nienacki jest moim ulubionym autorem.Noia,tanta noia....grande deluzjone...

Skylla | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Cóż to za książka! Pierwsza ćwiartka to rozważania o literaturze jako takiej na przestrzeni dziejów i postrzeganiu w niej miłości duchowej i cielesnej oraz o roli krytyki literackiej, czyli czymś co najwyraźniej właściwie już nie dotrwało do naszych czasów, a co było przedmiotem wielu zgryzot pisarzy XX wieku. Trochę tego prawdę mówiąc żal, kiedy się czyta niektórych obecnych tzw. pisarzy, nawet całkiem popularnych, których wtedy nikt by po prostu nie wydał. Ważniejsze bowiem od tego, że się czyta jest jednak to, co się czyta i przynajmniej co któraś powieść powinna być literaturą.
Druga ćwiartka to pozornie dość lekkie historie erotyczno-miłosne. Trzeba jednak bagażu lat, aby w pełni docenić ich przesłanie. Młodzi nic z tego nie pojmą :-). Dalej najsłabsza chyba część filozoficzno-medyczna z histerią i schizofrenią jako tematami przewodnimi. Na koniec wreszcie przewrotna nowela o miłości młodej, głupiej i ślepej, ale z jakże ciekawym zwrotem.
Przypuszczam, że słabe oceny...

Panio | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Duże rozczarowanie. Dostałem "uwodziciela" w prezencie, przy okazji słysząc liczne peany na okoliczność jego niebagatelnych treści. Zaznaczę, że nie miałem tej przyjemności za łebka poznać twórczości Nienackiego, z której jest najbardziej znany - serii o Panu Samochodziku. Niestety ale "uwodziciel" mocno rozczarowuje. Konwencja książki jest niejasna. Narrator skacze jak konik polny w narracji, aż czasami nie wiedziałem o jakim podmiocie lirycznym czytam, mimo że pozornie był z założenia tożsamy. Dużo treści filozoficznej na temat miłości, relacji partnerskich i erotyzmu; niestety, ale parę złotych perełek utopionych jest w banale i wręcz nielogicznych treściach, pachnących mi kiczem. Nie jest to może grafomaństwo, ale fakt dużej niespójności treściowej tej pozycji sprawił, że strasznie się męczyłem podczas lektury. Nie polecam nikomu, chyba że ktoś ma w życiu za mało nerwowych sytuacji i cierpi na bezsenność.

elliszeva | 2012-05-26
Przeczytana: 26 maja 2012

Z twórczością Zbigniewa Nienackiego spotkałam się już w dzieciństwie, kiedy zaczytywałam się w serii o detektywie panu Samochodziku. Teraz przyszła kolej na bardziej dojrzałe książki. Rzeczywiście tej książki nie polecam dzieciom, nawet po tytule można się domyślić, że zawiera sceny erotyczne, a autor nie stroni od nich. Jednak jest to pozycja warta przeczytania.
Książka w głównej mierze opisuje na kim wzorują się pisarze, aby napisać dobrą książkę. I nieważne czy żyli w renesansie czy piszą współcześnie. Autor udowadnia, że znani bohaterowie książek tak naprawdę cierpią na różne choroby psychiczne. Zostały przetoczone tak dobre argumenty i przykłady, że uwierzyłam panu Zbigniewowi. Większość bestsellerów, a nawet dzieła klasyczne np. twórczości Szekspira opierają się w rzeczywistości na chorych umysłowo osobach. Najtrudniej jest pisać o codziennych sprawach, normalnych ludziach. Z drugiej strony przesyceni myślami chorych, czy nie stajemy się nimi sami? Telewizja, internet, gdy...

Marcin Badtke | 2014-05-25
Przeczytana: 23 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zacząłem czytać zakładając, że będą to przygody kogoś podobnego do Pana Samochodzika tylko w wersji dla dorosłych. Nic bardziej błędnego. W dużym skrócie książka jest o pisarzu opowiadającym przygody uwodziciela. Uwaga: spodziewający się polskiej wersji Casanovy czy Don Juana będą rozczarowani. Na książkę taką, wg wydawców i krytyków nie ma zapotrzebowania, więc wiele stron 'Uwodziciela' poświęconych jest polemice z tymi krytykami. Czytając książkę wędrujemy jakby przez dwa światy. Pierwszy: świat pisarza, ojca i męża, 40+ mieszkającego w mazurskiej głuszy. Drugi: świat Martina Evena (postaci kart pisarza) uczącego kobiety miłości (nie mylić z seksem). Sama miłość oraz towarzyszące jej pożądanie komentowane jest przez Nienackiego z punktu widzenia medycyny. Dodatkowo polemizując z krytykami komentuje zachowania postaci z kart znanych romansów podpierając się wiedzą medyczną. Podsumowując: książka ciekawa, z pewnością warta przeczytania jeśli ktoś lubi ciekawe dyskusje....

trojkowicz | 2018-05-16

Książka trochę autobiograficzna, nie jest powieścią.
Pomiędzy rozważania o kanonie literatury (w większości nieprzekonująca krytyka dawnych bohaterów z punktu widzenia psychologii i medycyny) autor wplata opowieści (autobiograficzne?) o licznych partnerkach, które traktuje jak obiekty seksualne. Chwali się ,że żona wie iż ma na boku jakieś inne panie ( często znajome rodziny)równolegle z nią.
Kryzys wieku średniego?

klawishka | 2013-01-04
Przeczytana: 01 marca 2012

Mega zajebista i wciągająca. Poruszająca. Człowiek zaczyna rozmyślać na temat własnego istnienia wśród tłumu innych ludzi.

Alpha | 2017-03-20
Przeczytana: 14 marca 2017

To "najcięższy" kaliber Nienackiego jaki czytałem. Momentami naprawdę wciąga, ale....za rzadko.

leszel | 2013-04-17
Przeczytana: 2011 rok

Nie udało mi się skończyć. Raczej grafomaństwo.