Pamiętnik jasnowidza

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
8320535115
Agata

Autor ciekawie, niejednokrotnie z humorem opisuje epizody ze swego życia, od trudnego dzieciństwa w przedwojennej Polsce, poprzez II wojnę światową i pobyt w obozach zagłady, do Polski Ludowej. Nie wprowadzając nas w arkana sztuk tajemnych, przedstawia świat międzywojnia ze swojego osobliwego, oryginalnego punktu widzenia.

ChicaDeAyer | 2014-03-03
Na półkach: 2014, Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2014

Zrządzeniem losu odkryłam tę książkę w mej domowej biblioteczce, gdzie przez swe mało okazałe gabaryty i niepozorny wygląd, ginęła w gąszczu innych pozycji. Przez mą opieszałość mało brakowało, bym straciła kawałek dobrej historii. Ale że ostatnimi czasy zatęskniłam za pozycją w formie tradycyjnej, a nie elektronicznej - oto jest!

Narrator jest człowiekiem parającym się przepowiadaniem ludziom przyszłości i zawiera w swej opowieści nie tylko historie związane z jego klientami i ich perypetiami, które przewidział (co już samo w sobie jest fascynujące), ale zabiera czytelnika również w podróż przez swoje życie. A to obfitowało w trudy, na czele z okrucieństwem wojny i pobytem w obozie zagłady, ale nie zabrakło w nim także chwil, dla których warto żyć. Całość została opowiedziana w sposób ujmująco prosty, z dużą dozą poczucia humoru na dokładkę.

Żałuję, że dotarłam do niej tak późno.

Ania | 2015-07-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2015

Cieszę się, że udało mi się zdobyć tę książkę, ponieważ przeczytałam ją z wielką przyjemnością
"Pamiętnik jasnowidza" to nie tylko historia jasnowidztwa, to również historia dzieciństwa i życia zdeterminowanego przez wojnę i pobyt w obozach koncentracyjnych. Opowiedziana z dużym dystansem, lekkością i poczuciem humoru. Autor próbuje być skromny, ale chwilami można odnieść wrażenie, że trochę się przechwala i koloryzuje. Wcale mi to nie przeszkadzało, nawet mi się podobało.
Oryginalna lektura.

Felzmann | 2013-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Ciekawa książka. Autor parał się przez wiele lat wróżeniem ludziom z kart i dłoni. Swego czasu był jednym z bardziej znanych jasnowidzów w Polsce. Miał kontakt z wieloma klientami i ciekawie to opisuje. Sądząc po ilości czytelników - książka mało znana, wiec tym bardziej polecam. Jeśli ktoś polubił książki Grzesiuka, to ta też mu się spodoba.

Aleksandra | 2011-12-06

"Słowo rzeczy dane odpowiednio"

Nadać znamiona niezwykłości wydarzeniom zwyczajnym jest zapewne sztuką. Jeszcze większą - mówić o rzeczach niezwykłych w sposób zupełnie zwyczajny.

„Musi mi pan przyrzec, że napisze pan swój pamiętnik. Ja wkrótce umrę. Wiele spośród tych, którym pan przepowiadał, a przepowiednie były to niezwykłe, już nie żyje. Pan też umrze. Taka kolej losu.”[1] – powiedziała autorowi jedna pani, która niegdyś przyszła po wróżbę.
I napisał.

Józef Marcinkowski, znany w warszawskim środowisku jako Akhara Jussuf Mustafa, opowiada o swoim życiu, więc także o tym, co było w nim wyjątkowe – umiejętność przepowiadania przyszłości. Zresztą i bez niej jego losy są godne opisania. „Dzieciństwo było okrutne. Z siedmiorga rodzeństwa przeżyłem tylko ja jeden i to z przetrąconym kręgosłupem”[2]. Głód, bieda polskiej przedwojennej wsi, śmierć ojca, okrucieństwo pasierba, ucieczka z domu, sierociniec, bezdomność, później II wojna światowa... I jego wróżby, które czasem bardzo mu...

takisobiejac | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Poddałem się na 90. stronie. Nie dałem rady dalej czytać tych grafomańskich wypocin autorstwa pana Marcinkowskiego (bo tak naprawdę nazywał się autor, choć bezczelnie twierdził, że już w czasach dziecięcych jego nazwisko brzmiało Mustafa).
Ktoś porównał "Pamiętnik jasnowidza" do książek Stanisława Grzesiuka. Wg mnie to tak jakby porównać polską ligę piłkarską do francuskiej lub hiszpańskiej - ogromna przepaść.
Mamy tu bezustanne przechwalanie się swoimi zdolnościami. Spełniające się wróżby, trafne przepowiednie itp. Nie można tego w żaden sposób zweryfikować, a więc właściwie jest to książka z gatunku sci-fi, a może nawet zahacza o fantastykę. A jeśli tak to ja dziękuję, te gatunki są zdecydowanie nie dla mnie.
Dałem 3 gwiazdki ze względu na śladową ilość humoru, którą przetknięte było wychwalanie się swoimi zdolnościami.
Nie polecam. Na "Pamiętnik jasnowidza" po prostu szkoda czasu.

Katarzyna Skoroda | 2015-04-06

Książka, do której mam sentyment. Opowiadałam o niej na prywatnej swej maturze ;) Pożyczyłam ją kiedyś na wieczne nieoddanie i... tyle ją widzieli. A szkoda, bo kilka razy próbowałam ją zakupić w różnych miejscach z marnym skutkiem. Jest napisana z dużą dawką humoru i dystansu do samego siebie. Jasnowidz, który nie bardzo wierzy w swoje zdolności opisuje swoje życie, które do łatwych nie należało. Najpierw dzieciństwo w Domu Dziecka, następnie pobyt w obozie koncentracyjnym, rzeczywistość powojennej Warszawy. Pozycja warta przeczytania, choćby ze względu na osobowość autora, który pomimo sławy, która go otaczała w ówczesnych czasach, pozostał tym samym człowiekiem - chłopcem, któremu bezpośrednie, wręcz bezczelne podejście do życia pozwoliło kilka razy ocalić życie.

Weronika Rudnicka | 2012-10-14
Przeczytana: wrzesień 2012

Naprawdę dobra. Napisane z dużą dawką poczucia humoru, nawet gdy autor pisze o trudnych chwilach można dostrzec cień dowcipu. Jedyne co może przeszkadzać to odrobinę przestarzały język. Zdecydowanie polecam na długie jesienne wieczory - skłania do refleksji ale i rozśmiesz.

Clara | 2015-08-18
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Dla osób poszukujących materiałów źródłowych to książka kompletnie nieprzydatna z uwagi na jej biograficzny charakter.
Nie zachwyciła mnie i nie porwała.

TheAtixs | 2014-05-04
Przeczytana: 03 maja 2014