Pan Samochodzik i święty relikwiarz

Okładka książki Pan Samochodzik i święty relikwiarz Zbigniew Nienacki
Okładka książki Pan Samochodzik i święty relikwiarz
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" Cykl: Pan Samochodzik (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pan Samochodzik (tom 2)
Oficyna Wydawnicza "Warmia"
2017-01-01
1957-01-01

1964

Seria mojego późnego dzieciństwa.Ten tom czytałem pod wcze∂mniejszym tytułem, ale nie zrecenzowałam. Po latach przeczytałam to wydanie i postanowiłam podzielić się wrażeniami. Jak zwykle jest intryga i zagadka do rozwiązania. Bohaterowie z różnymi podstawami życiowymi doskonale wkomponowują się w treść tej powieści.

Swoją przygodę z Panem Samochodzikiem zacząłem niechronologicznie od Pan Samochodzik i templariusze. Później Skarb Antaryka, Pierwsza przygoda Pana Samochodzika, Święty relikwiarz a obecnie czytam Wyspę złoczyńców. Dochodzę do wniosku że to od tomu Pan samochodzik I Templariusze powinno się zacząć czytać serię o Panu Samochodziku. W innym przypadku jest duża szansa iż czytelnik odbije się o tej literatury przygodowej i nigdy do niej nie powróci. Brak konsekwencji w spójnym prowadzeniu lini fabularnej oraz postępowania bohaterów odbija się odbiorcy tego tomu czkawką. Zdaję sobie sprawę z szukania przez autora konwencji w jakiej chce ciągnąć dalej ten cykl powieściowy, tylko te poszukiwania mogą zmęczyć potencjalnego fana tej serii. Moim skromnym zdaniem pierwsze tomy serii powinno się czytać na samym końcu, prequele jak to ktoś określił na portalu lubimyczytac.pl mogą skutecznie odstraszyć czytelnika.

Jest to kolejna książka, która w późniejszym terminie stała się częścią cyklu. Wcześniej miała tytuł "Uroczysko", ale autor przerobił ją tak by pasowała do serii o Panu Samochodziku. Niestety jest to najgorszy z trzech prequeli.
Czytając miałem wrażenie jakby została ona wydana bez kilku początkowych rozdziałów. Książka zaczyna się jakby od środka, a dalej fabuła się toczy jak takie flaki z olejem. Brak jest jednej głównej linii fabularnej. Nie wiadomo do końca o czym jest ta historia. Ciągle uciekamy do nie istotnych wątków pobocznych i jesteśmy zalewani wątkami historycznymi (nawet ciekawymi),albo śmiesznymi próbami podrywu Tomka.
Postaci jest tutaj bez liku, ale żadna nie odznacza się niczym znaczącym w fabule. Nawet Tomek, który powinien być głównym bohaterem jest ustawiony w szeregu i zachowuje się jakby autor zakazał mu wychodzić przed niego.
Im bliżej zakończenia to autor przypomina sobie o głównym wątku i próbuje wszystko do niego doprowadzić. Tworzy kilka scen którymi zamyka to wszystko. Dwie wcześniejsze książki z cyklu miały podobnie, ale trzymały się one bardziej linii fabularnej.
Mam nadzieję, że już pierwotny cykl o Panu Samochodziku okaże się dużo lepszy.

Tomek wraz z grupą archeologów prowadzi wykopaliska na tajemniczym uroczysku. Już od samego początku pojawiają się problemy. Ktoś kradnie narzędzia. Miejscowi zrzucają winę na diabła Kuwasę, który ma strzec skarbów znajdujących się w kurhanie. W toku śledztwa wychodzą przesłanki jakby skarb miał coś wspólnego z historią zniknięcia świętego relikwiarza. Podobno wykradzionego przez Krzyżaków. Czy Tomkowi uda się rozwikłać tą zagadkę i zdemaskować diabła?

Powrót do przeszłości, trochę zdeaktualizowany. Czy zdobędzie sympatię młodego pokolenia? Wątpię. To raczej przyjemna lektura dla czytelnika 40+, który pamięta jeszcze czasy bez telefonów stacjonarnych.

We wczesnym nastolęctwie przeczytałam „klasyczne” części Pana Samochodzika po kilka razy. Święty relikwiarz przeczytałam teraz po raz pierwszy. Fabuła drętwa i nudna, a główny bohater to irytujący, przewrażliwiony na swoim punkcie neurotyk. Do tego mizogin (ale to rzuciło mi się w oczy już przy poprzednich częściach). Zdecydowanie najsłabsza część z serii, jaką czytałam do tej pory.

Wciąż z przyjemnością przeczytałem kolejny tom przygód Pana Samochodzika. Ciekawy pomysł, choć z realizacją może już nie tak różowo. Denerwowało mnie, co jest też we wcześniejszych tomach, ciągłe marudzenie. A mianowicie, że że w otoczeniu bohatera wszyscy "złośliwi", że wszyscy "się obrażają" i tylko patrzą, żeby komuś dopiec. A już "śliczne dziewczyny" to pewnie mają "taką naturę", że muszą coś złośliwego zawsze powiedzieć...
Dzięki upływowi lat doszło też kilka ciekawych detali: policjant przyjechał "Wilisem" (amerykański samochód wojskowy),wśród śladów na ziemi były także odciski stóp (a więc ludzie chodzili też na bosaka),a słowo "kłonica" nie zostało wyjaśnione przypisem zaś Tezeusza już autor uznał za stosowne przypisem obdarzyć :)

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Początki przygód Pana Samochodzika. Jeszcze jako początkujący dziennikarz pomaga w poszukiwaniu relikwi archeologom. Wstęp do naprawdę najciekawszych przygód, które rozpoczynają się wraz z następnym tomem serii.

Miło wrócić do książek czytanych w dzieciństwie. Miło wrócić do autora, który potrafi zaciekawić czytelnika, pomimo, że nie używa wulgaryzmów, nie wywleka wszystkiego co najgorsze wokół nas, nie uprawia ideologii i nie wciska nam na siłę swoich poglądów... Gdyby nieco ograniczył ilość nawiązań do historii to ta książka byłaby wybitna...

Fajna, jednak dałam niższą ocenę, ponieważ książka czasami mnie nudziła, na przykład gdy całe strony były zapisane historycznymi wydarzeniami podobnie jak w poprzedniej części.

• Pan Samochodzik
  • Przygodowe