Lubimyczytać.pl to:

83-7002-416-5
typ
papier
sniaderson
6.91 (369 ocen i 31 opinii)

Opis książki

Powieść o wsi na Mazurach, w której przeplatają się wątki obyczajowe, kryminalne, psychologiczne, autobiograficzne i z obszaru integracji po II wojnie światowej. Nawiązuje też do mazurskich legend (kłobuk - demon opiekujący się domowym ogniskiem, przyjmujący postać zmokłej kury, można go "wyhodować" zakopując pod progiem domu martwy płód). Nie brakuje też dosłownych opisów seksualnych.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
teri | 2012-10-26
Przeczytana: 26 października 2012

Ach,ten Nienacki....jak dla mnie,jego "Skirolawki" to rarytas ksiazkowy.Takich wsi juz nie ma.Ze swoimi tradycjami i wierzeniami.Kraina Klobukow,Topnikow,Poludnic i Odmiankow,ziemia rodzaca olbrzymow.Skirolawki rowniez "ociekaja" seksem i rozpusta."Skirolawki wesoly kurwidolek".Ale moim zdaniem w tej ksiazce bylo to potrzebne i nie ma sie co oburzac.
Ksiazke,pierwszy raz czytalam okolu dwudziestu lat temu i bardzo chcialam przeczytac ja jeszcze raz teraz.
Poza tym,tak jak juz kiedys pisalam (w opini "Wiekiego lasu")malo kto potrafi opisac w tak piekny sposob wies,las i tradycje,jak ten autor.Polecam!!!Il villaggio,il bosco è la tradizione...bellissima...
Specjalne podziekowania dla mojej Malgosi!!!!

aklime | 2010-11-08
Przeczytana: wrzesień 2010

Kryminał, powieść pornograficzna, romans, baśń, opowiastka filozoficzna. Wszystko to mieści się w jednej książce. Autor cyklu powieści o Panu Samochodziku zaskakuje. Po pierwszym podejściu do tej książki byłam zniechęcona dosłownością opisów fizjologicznych czynności mieszkańców Skiroławek. Nudziły mnie też opisy historii Bałdów i Bartów. Jest coś jednak w stylu pisania Nienackiego, co zniewala mnie do czytania jego książek nie raz a wiele razy. Tak było i w tym przypadku...Pomimo początkowej niechęci, przeczytałam Skiroławki od deski do deski i to kilka razy! Moim zdaniem jest to książka, którą bezwzględnie, powinien przeczytać każdy wykształcony człowiek.

marKiza | 2013-11-06

W moim pokoju wiszą dwa obrazy "po babci". Bardzo lubię na nie spoglądać i czynię to z coraz większym sentymentem. Jeden z nich przedstawia kobiety przy pracy w polu. W płóciennych spódnicach, flanelowych bluzkach z podwiniętymi rękawami, w chusteczkach na głowach. Każda z sierpem w dłoni pochylona nad snopem żyta... Dziś prawdziwych wsi, tak jak cyganów, już nie ma. A ja jeszcze pamiętam mojego dziadka z kosą i czworakami idącego w pole o świcie... babcie krzątającą się po kuchni od piątej rano i świeże mleko, które się piło prosto z bańki, jeszcze ciepłe. Wiem do czego służy sierp i jak go używać. Ale myślałam, że już nigdy nie przyjdzie mi się zetknąć z taką wsią. Gdzie kłobuki i topieńce są częścią krajobrazu a życie jest proste, choć pełne tęsknot i wyobrażeń o "lepszym świecie" A ja bym zamieniła swój "lepszy świat" gdybym mogła choć "Raz w roku w Skiroławkach" zamieszkać...

Alice | 2011-02-22

Mój absolutny hit! Kalicińska niech się schowa-nieudolnie się na tym wzorowała-to widać aż zęby zgrzytają! Oto oryginał;) o niebooo lepszy!

PABLOPAN | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Zachęcony pozytywnymi opiniami i licznymi rekomendacjami ze strony znajomych, pełen entuzjazmu sięgnąłem po powieść pana Nienackiego. Niestety, entuzjazmu starczyło mi tylko na 74 (z 493) stron. Po raz enty czytając zdanie, że doktor zanim wejdzie w kobietę, musi ją upokorzyć, poczułem mdłości i znużenie. Akcja się nie klei, opisy życia wsi można znaleźć np. w "Chłopach". W tej książce znalazłem co najwyżej opisy życia wiejskiej patologii. Zdecydowanie nie polecam i z pewnością do książki nie wrócę.

magda | 2010-05-27
Na półkach: Przeczytane, Na półce

Kiedy czytałam ją jeszcze w latach 90 wydawała mi się mroczna... myślę, że dlatego, że nie przyszło mi żyć w czasach, które opisuje, jak również tematyka jest mi obca. Ale w końcu poszerzanie horyzontów to jedna z funkcji literatury, dlatego myślę, że powinno się tę pozycję przeczytać. Chętnie bym do niej wróciła po 10 latach...

Klaudia | 2014-04-06

Dawno temu koleżanka wykradła tę książkę z biblioteczki rodziców. Czytałyśmy ją ukradkiem z wypiekami na twarzy.
Teraz chciałabym do niej wrócić, przeczytać jeszcze raz, na spokojnie mając już dorosły umysł.

Vivarium | 2011-09-16
Przeczytana: 02 stycznia 1990

Wydana w atmosferze skandalu obyczajowego (oskarżenia o szerzenie pornografii). Jest książką bardzo mądrą. Świat i ludzie ukazani są z perspektywy małej wioski, leżacej na Mazurach. Bohaterami są zamieszkujący ją nietuzinkowi ludzie: lekarz, ksiądz, malarz, pisarz, leśniczy. Wokół ich i pozostałych mieszkańców Skiroławek toczy się fabuła tej powieści. Każdy rodział można czytać jako osobna całość (nawiązanie do "Biblii").

ewula | 2014-01-02
Na półkach: 2014, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Powieść niezwykła,momentami baśniowa z zagadką kryminalną dosyć mocno zabarwiona erotycznie.Przeszłość miesza się z teraźniejszością.Ukazuje wielowarstwowość ludzkiej natury.POLECAM!

michasia | 2011-10-10
Przeczytana: 1989 rok

wspaniala,genialnie opisuje swiat tamtych lat,soczysty jezyk ,po prostu rewelacja

Załóż konto za darmo!

218. rocznica
  • Jana Frey
    45. rocznica
    urodzin
    Pragnąłem mieć siłę,aby wdeptać ich w ziemię i zadać im wielki ból...
  • Karen Blixen
    129. rocznica
    urodzin
    Chodźmy (...) zaryzykujmy niepotrzebnie życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Frei lebt wer sterben kann. Wolny żyje ten, kto umie umrzeć.
  • Nick Hornby
    57. rocznica
    urodzin
    Kibice piłki nożnej rozumują w taki sposób: nasze lata, nasze jednostki czasu, zaczynają się w sierpniu i kończą w maju

Znajdź nas na Facebooku