Wyzwanie czytelnicze LC

Raz w roku w Skiroławkach

Wydawnictwo: Pojezierze
83-7002-416-5
sniaderson

Powieść o wsi na Mazurach, w której przeplatają się wątki obyczajowe, kryminalne, psychologiczne, autobiograficzne i z obszaru integracji po II wojnie światowej. Nawiązuje też do mazurskich legend (kłobuk - demon opiekujący się domowym ogniskiem, przyjmujący postać zmokłej kury, można go "wyhodować" zakopując pod progiem domu martwy płód). Nie brakuje też dosłownych opisów seksualnych.

Finkla | 2018-09-13
Przeczytana: 10 września 2018

Słyszałam kiedyś, że to pierwsza polska powieść pornograficzna. Może i tak, ale nie tylko. Książka opisuje rok z życia Skiroławek — fikcyjnej mazurskiej wioski. Owszem, seks zdaje się stanowić główną rozrywkę mieszkańców, ale na stronach przeplata się również cały wachlarz innych wątków: fantastyczny (kłobuk z regionalnych legend), kryminalny (w pobliskim lesie znaleziono zwłoki), rodzinny (i to rozgrywany w wielu domach), społecznych skutków II wojny światowej...

Skoro powieść dotyczy całej wioski, to i bohaterów jest mnóstwo. Uważam, że ich sylwetki zostały świetnie przedstawione, szczególnie tych najbardziej wyróżniających się ze społeczności: lekarza, malarza i pisarza. Ale swoje ważkie role do odegrania mają również inni: ksiądz, cieśla, leśniczy, stażysta, nauczycielki... Autor pokazał dziesiątki postaci, przede wszystkim ich rys psychologiczny, upodobania, związki łączące z innymi ludźmi. Ten wiecznie przesiaduje na ławce przed sklepem i pije piwo, tamta obdarza swoimi...

teri | 2012-10-26
Przeczytana: 26 października 2012

Ach,ten Nienacki....jak dla mnie,jego "Skirolawki" to rarytas ksiazkowy.Takich wsi juz nie ma.Ze swoimi tradycjami i wierzeniami.Kraina Klobukow,Topnikow,Poludnic i Odmiankow,ziemia rodzaca olbrzymow.Skirolawki rowniez "ociekaja" seksem i rozpusta."Skirolawki wesoly kurwidolek".Ale moim zdaniem w tej ksiazce bylo to potrzebne i nie ma sie co oburzac.
Ksiazke,pierwszy raz czytalam okolu dwudziestu lat temu i bardzo chcialam przeczytac ja jeszcze raz teraz.
Poza tym,tak jak juz kiedys pisalam (w opini "Wiekiego lasu")malo kto potrafi opisac w tak piekny sposob wies,las i tradycje,jak ten autor.Polecam!!!Il villaggio,il bosco è la tradizione...bellissima...
Specjalne podziekowania dla mojej Malgosi!!!!

PABLOPAN | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Zachęcony pozytywnymi opiniami i licznymi rekomendacjami ze strony znajomych, pełen entuzjazmu sięgnąłem po powieść pana Nienackiego. Niestety, entuzjazmu starczyło mi tylko na 74 (z 493) stron. Po raz enty czytając zdanie, że doktor zanim wejdzie w kobietę, musi ją upokorzyć, poczułem mdłości i znużenie. Akcja się nie klei, opisy życia wsi można znaleźć np. w "Chłopach". W tej książce znalazłem co najwyżej opisy życia wiejskiej patologii. Zdecydowanie nie polecam i z pewnością do książki nie wrócę.

ewula | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Powieść niezwykła,momentami baśniowa z zagadką kryminalną dosyć mocno zabarwiona erotycznie.Przeszłość miesza się z teraźniejszością.Ukazuje wielowarstwowość ludzkiej natury.POLECAM!

tunio | 2014-04-24

Zaskakująca. To chyba najlepsze określenie dla tej powieści.
Czy można sobie bowiem wyobrazić, że "Pan Samochodzik" miał jakieś życie seksualne? wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, a jednak... Nienacki zaskoczył mnie nie tyle bogatym i barwnym opisem życia mieszkańców małej mazurskiej wioski co właśnie niebywałym, jak na lata osiemdziesiąte, opisem ich alkowianych zabaw. Do dziś nie daje mi o sobie zapomnieć kobieta pachnąca "szałwią i piołunem"...kurcze, chyba nie spotkałem jeszcze takiej...na Zeusa! czy są tu jeszcze przaśne niewiasty nie zwiedzione blichtrem tego świata??? no cóż, ciągle w to wierzę...:)
ps.
A gdyby tak w powieści rzeczywiście wystąpił "Pan Samochodzik" to jaki powinna mieć tytuł? Moje faworytki to "Pan Samochodzik i Manewry Miłosne" oraz "Pan Samochodzik i Obrzędy Godowe"...:)

Klaudia Cebula | 2014-04-06

Dawno temu koleżanka wykradła tę książkę z biblioteczki rodziców. Czytałyśmy ją ukradkiem z wypiekami na twarzy.
Teraz chciałabym do niej wrócić, przeczytać jeszcze raz, na spokojnie mając już dorosły umysł.

aklime | 2010-11-08
Przeczytana: wrzesień 2010

Kryminał, powieść pornograficzna, romans, baśń, opowiastka filozoficzna. Wszystko to mieści się w jednej książce. Autor cyklu powieści o Panu Samochodziku zaskakuje. Po pierwszym podejściu do tej książki byłam zniechęcona dosłownością opisów fizjologicznych czynności mieszkańców Skiroławek. Nudziły mnie też opisy historii Bałdów i Bartów. Jest coś jednak w stylu pisania Nienackiego, co zniewala mnie do czytania jego książek nie raz a wiele razy. Tak było i w tym przypadku...Pomimo początkowej niechęci, przeczytałam Skiroławki od deski do deski i to kilka razy! Moim zdaniem jest to książka, którą bezwzględnie, powinien przeczytać każdy wykształcony człowiek.

Mam wrażenie, że ogromny szowinizm przemawia przez autora. Nie znam go, w internecie wyczytuję wiele pochlebnych opinii o autorze jak i o samym jego dziele, ale osobiście nic ciekawego tu nie widzę. Jestem pewna, że jest wiele innych pozycji, w których można doszukać się wiejskiego prostego (nie jak tu - prostackiego) życia w lepszej osłonie. Nie mogę powiedzieć, że jest to dzieło wielkiej wagi, niestety.
Nie pasuje mi też przypisywanie książki do erotyków. Owszem, seks nie jest tu tematem tabu, ale przecież to, że na kilku stronach ukazane są mało szczegółowe, bliskie kontakty fizyczne, nie oznacza, że jest to powieść erotyczna. Bardzo nagięte są więc opinie, że trzeba się wstydzić czytania tej książki, jakoby to była powieść mocno intymna (a z takimi się spotkałam). Seks jest pokazany w specyficzny sposób, który mi osobiście się nie podoba.
Może punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, mnie osobiście boli rola kobiet przestawiona w książce. Płeć piękna jest pokazana w...

dilbi | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Czytała się długo.. I niejednostajnie. No właśnie - to mnie bardzo w niej zdziwiło, że w jeden rozdział wczytywałam się z zapartym tchem, a innego nie dało się inaczej "załatwić" jak tylko po łepkach, poświęcając niektórym fragmentom jedynie spojrzenie.
Opis wsi, takiej prawdziwej. Rządzącej się swoimi prawami. Pokazujący jej prawdziwe oblicze. I to, że wierność jest pojęciem względnym ;) (nie wiem dlaczego, ale skojarzyła mi się bardzo mocno z serialem "Ranczo" :))

ro48 | 2015-03-15

A wszystko zaczęło się od Pana Samochodzika ;-)
Nienacki to geniusz obserwacji życia ssaków zwanymi ludźmi. Rewelacyjne.