Okładka książki Raz w roku w Skiroławkach

83-7002-416-5
typ
papier
sniaderson
6,98 (418 ocen i 37 opinii)

Opis książki

Powieść o wsi na Mazurach, w której przeplatają się wątki obyczajowe, kryminalne, psychologiczne, autobiograficzne i z obszaru integracji po II wojnie światowej. Nawiązuje też do mazurskich legend (kłobuk - demon opiekujący się domowym ogniskiem, przyjmujący postać zmokłej kury, można go "wyhodować" zakopując pod progiem domu martwy płód). Nie brakuje też dosłownych opisów seksualnych.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
teri | 2012-10-26
Przeczytana: 26 października 2012

Ach,ten Nienacki....jak dla mnie,jego "Skirolawki" to rarytas ksiazkowy.Takich wsi juz nie ma.Ze swoimi tradycjami i wierzeniami.Kraina Klobukow,Topnikow,Poludnic i Odmiankow,ziemia rodzaca olbrzymow.Skirolawki rowniez "ociekaja" seksem i rozpusta."Skirolawki wesoly kurwidolek".Ale moim zdaniem w tej ksiazce bylo to potrzebne i nie ma sie co oburzac.
Ksiazke,pierwszy raz czytalam okolu dwudziestu lat temu i bardzo chcialam przeczytac ja jeszcze raz teraz.
Poza tym,tak jak juz kiedys pisalam (w opini "Wiekiego lasu")malo kto potrafi opisac w tak piekny sposob wies,las i tradycje,jak ten autor.Polecam!!!Il villaggio,il bosco è la tradizione...bellissima...
Specjalne podziekowania dla mojej Malgosi!!!!

PABLOPAN | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Zachęcony pozytywnymi opiniami i licznymi rekomendacjami ze strony znajomych, pełen entuzjazmu sięgnąłem po powieść pana Nienackiego. Niestety, entuzjazmu starczyło mi tylko na 74 (z 493) stron. Po raz enty czytając zdanie, że doktor zanim wejdzie w kobietę, musi ją upokorzyć, poczułem mdłości i znużenie. Akcja się nie klei, opisy życia wsi można znaleźć np. w "Chłopach". W tej książce znalazłem co najwyżej opisy życia wiejskiej patologii. Zdecydowanie nie polecam i z pewnością do książki nie wrócę.

tunio | 2014-04-24

Zaskakująca. To chyba najlepsze określenie dla tej powieści.
Czy można sobie bowiem wyobrazić, że "Pan Samochodzik" miał jakieś życie seksualne? wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, a jednak... Nienacki zaskoczył mnie nie tyle bogatym i barwnym opisem życia mieszkańców małej mazurskiej wioski co właśnie niebywałym, jak na lata osiemdziesiąte, opisem ich alkowianych zabaw. Do dziś nie daje mi o sobie zapomnieć kobieta pachnąca "szałwią i piołunem"...kurcze, chyba nie spotkałem jeszcze takiej...na Zeusa! czy są tu jeszcze przaśne niewiasty nie zwiedzione blichtrem tego świata??? no cóż, ciągle w to wierzę...:)
ps.
A gdyby tak w powieści rzeczywiście wystąpił "Pan Samochodzik" to jaki powinna mieć tytuł? Moje faworytki to "Pan Samochodzik i Manewry Miłosne" oraz "Pan Samochodzik i Obrzędy Godowe"...:)

aklime | 2010-11-08
Przeczytana: wrzesień 2010

Kryminał, powieść pornograficzna, romans, baśń, opowiastka filozoficzna. Wszystko to mieści się w jednej książce. Autor cyklu powieści o Panu Samochodziku zaskakuje. Po pierwszym podejściu do tej książki byłam zniechęcona dosłownością opisów fizjologicznych czynności mieszkańców Skiroławek. Nudziły mnie też opisy historii Bałdów i Bartów. Jest coś jednak w stylu pisania Nienackiego, co zniewala mnie do czytania jego książek nie raz a wiele razy. Tak było i w tym przypadku...Pomimo początkowej niechęci, przeczytałam Skiroławki od deski do deski i to kilka razy! Moim zdaniem jest to książka, którą bezwzględnie, powinien przeczytać każdy wykształcony człowiek.

ewula | 2014-01-02
Na półkach: 2014, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Powieść niezwykła,momentami baśniowa z zagadką kryminalną dosyć mocno zabarwiona erotycznie.Przeszłość miesza się z teraźniejszością.Ukazuje wielowarstwowość ludzkiej natury.POLECAM!

karolka | 2014-08-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Niesamowita, niezwykła, porywająca, wciągająca ... mogłabym tak bez końca. Wcześniej znałam Nienackiego tylko "Samochodziki", które zawsze mnie wciągały i czytałam jednym tchem. Kilka lat temu zaraziłam nim siostrzeńca, teraz 12 - letnia siostrzenica też pochłania go jak czekoladę. Jednak jego powieść dla "dorosłych" (pierwsza w moim dorobku "czytelniczym")- i bynajmniej nie chodzi tu o "mocne" sceny, których jest dość sporo jak zaznaczyła Pani bibliotekarka, spoglądając na mnie znad okularów gdy wypożyczałam tą książkę (jestem już dość "sporo" pełnoletnia, tylko nie wyglądam) - wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zarówno wieś jak i ludzie mieszkający na wsiach (nie należy tego rozumieć negatywnie, tym bardziej że sama wychowałam się na wsi i był to dla mnie najpiękniejszy okres w życiu)wcale się nie zmienili. Mimo galopującej techniki, wielkiego świata na wyciągnięcie ręki ludzie są tacy sami - loka...

Bazyl | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014

Mam wrażenie, że ogromny szowinizm przemawia przez autora. Nie znam go, w internecie wyczytuję wiele pochlebnych opinii o autorze jak i o samym jego dziele, ale osobiście nic ciekawego tu nie widzę. Jestem pewna, że jest wiele innych pozycji, w których można doszukać się wiejskiego prostego (nie jak tu - prostackiego) życia w lepszej osłonie. Nie mogę powiedzieć, że jest to dzieło wielkiej wagi, niestety.
Nie pasuje mi też przypisywanie książki do erotyków. Owszem, seks nie jest tu tematem tabu, ale przecież to, że na kilku stronach ukazane są mało szczegółowe, bliskie kontakty fizyczne, nie oznacza, że jest to powieść erotyczna. Bardzo nagięte są więc opinie, że trzeba się wstydzić czytania tej książki, jakoby to była powieść mocno intymna (a z takimi się spotkałam). Seks jest pokazany w specyficzny sposób, który mi osobiście się nie podoba.
Może punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, mnie osobiście boli rola kobiet przestawiona w książce. Płeć piękna jest pokazana w okropnym św...

marKiza | 2013-11-06

W moim pokoju wiszą dwa obrazy "po babci". Bardzo lubię na nie spoglądać i czynię to z coraz większym sentymentem. Jeden z nich przedstawia kobiety przy pracy w polu. W płóciennych spódnicach, flanelowych bluzkach z podwiniętymi rękawami, w chusteczkach na głowach. Każda z sierpem w dłoni pochylona nad snopem żyta... Dziś prawdziwych wsi, tak jak cyganów, już nie ma. A ja jeszcze pamiętam mojego dziadka z kosą i czworakami idącego w pole o świcie... babcie krzątającą się po kuchni od piątej rano i świeże mleko, które się piło prosto z bańki, jeszcze ciepłe. Wiem do czego służy sierp i jak go używać. Ale myślałam, że już nigdy nie przyjdzie mi się zetknąć z taką wsią. Gdzie kłobuki i topieńce są częścią krajobrazu a życie jest proste, choć pełne tęsknot i wyobrażeń o "lepszym świecie" A ja bym zamieniła swój "lepszy świat" gdybym mogła choć "Raz w roku w Skiroławkach" zamieszkać...

Alice | 2011-02-22

Mój absolutny hit! Kalicińska niech się schowa-nieudolnie się na tym wzorowała-to widać aż zęby zgrzytają! Oto oryginał;) o niebooo lepszy!

michasia | 2011-10-10
Przeczytana: 1989 rok

wspaniala,genialnie opisuje swiat tamtych lat,soczysty jezyk ,po prostu rewelacja

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica