Smok wawelski nad Tamizą. Eseje, polemiki, wykłady

83-240-0015-1
eseje, wykłady, Davies
historia
Nibi

Pierwszy wybór publicystyki, tekstów okolicznościowych i wykładów znakomitego brytyjskiego historyka jest nie tylko pasjonującą "wędrówką po tematach", ale również książką o nim samym. Czytelnik ma okazję poznać prywatne pasje Daviesa i prześledzić jego karierę pisarską od wczesnych lat 70. aż po rok 2000, kiedy opublikował w "Timesie" żartobliwą przepowiednię na nowe tysiąclecie. Ciekawostką...

Ciekawostką jest fakt, że niektóre teksty ukazują się po raz pierwszy w wersji wolnej od ingerencji cenzury.

źródło opisu: http://www.davies.pl/ksiazki.php

źródło okładki: http://www.davies.pl/ksiazki.php

MaciekWroc | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

„Prawda jest bardziej nieprawdopodobna od fikcji” to cytat z końca książki Normana Daviesa, ale moim zdaniem dobrze oddaje sens rozważań autora w recenzowanej pozycji pt. „Smok Wawelski nad Tamizą. Eseje/polemiki/wykłady”. Walijczyk od lat mieszkający w Polsce ma przewagę nad swoimi kolegami z tzw. „Zachodu”. Zdążył na tyle poznać Europę Środkową i Wschodnią, że nie powiela jak oni, infantylnych i błędnych opinii dotyczących historii tej części Europy, np. poprzez utożsamianie byłego ZSRR z Rosją i krajami byłego Układu Warszawskiego. Dotyczy to niestety, jak obserwujemy obecnie, także historii najnowszej.
Historyk wspomina swoje rozmowy w kolegami po fachu i dyplomatami, w których często musiał prostować obiegowe i nieprawdziwe opinie, walczyć z mitami. Przy okazji przypomniał mi się dobry film dokumentalny pt. „Nie ma mitu, bez kitu”. Niestety wciąż aktualne.
Wedle Daviesa wielu europejskich i amerykańskich historyków dalej błądzi w odmętach stereotypów i nierzadko krzywdzących...

GroszeQ | 2017-06-07
Na półkach: Przeczytane, HISTORIA

Norman Davies największy wśród zachodnich historyków propagator Polski oraz jej historii od kilkudziesięciu lat mocno związany z Polską(obecnie jej obywatel) opisuje w swoim zbiorze felietonów ciekawe spostrzeżenia na temat naszego kraju oraz jego perypetii na tle innych państw europejskich.
Zbiór ten jest ciekawie i zręcznie połączony tworząc zgrabną całość, którą fajnie się czyta.
Mi osobiście bardzo podobało się podejście profesora Davies do nas i naszej historii, nie brakuje uwag krytycznych ale głownie pod adresem Zjednoczonego Królestwa oraz zachodnich historyków z USA którzy marginalizują lub pomijają znaczenie i wkład choćby naszego kraju w dziejach świata. Felietony są głownie z lat 80tych i 90tych co również fajnie odzwierciedla "klimat tamtych czasów".
Polecam jako wstęp do kolejnych książek już bardziej tematycznych tego autora.

Hari_Seldon | 2016-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 lipca 2016

Zbiór esejów w głównej mierze dotyczącej tematyki polskiej. Autor jest tutaj bardzo obiektywny i przedstawia zarówno nasze pozytywne cechy, jak i też niszczy nasze pewne złudzenia. Z książki wysuwa się też ponury wizerunek zdecydowanie zbyt wielu innych historyków, którzy mają takie, a nie inne spojrzenie na Polskę i wszelką inną perspektywę traktują z jawną wrogością. Czytelnik może tutaj również poznać korzenie zachodniej mentalności i zdać sobie sprawę, że w sumie Polacy nie mają czego się specjalnie wstydzić na tle innych krajów – przynajmniej jeżeli chodzi o historię, bo to co się teraz dzieje, to moim zdaniem trochę inna sprawa. Właśnie, obecne czasy – moim zdaniem minusem książki jest trochę zbyt optymistyczne spojrzenie Daviesa na ówczesną (lata 90.) przyszłość naszego kraju – nie wiem czy faktycznie się mylił czy też nie wypadało mu powiedzieć tego, co naprawdę myśli. W każdym razie, polecam.

Wstegeszczu | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Najbardziej z całej książki przypadł mi do gustu wykład pt.: „Adalbert, czyli Wojciech. Gdańsk i Danzig: Wielonarodowe Tysiąclecie 997-1997”, który poszerzył moją wiedzę zarówno na temat rodzinnego miasta, jak i Polski ogólnie. To imponujące, jak wieloma działami historii zajmuje się Norman Davies,z jednoczesną dbałością o fakty i punkty widzenia pomijane w głównym nurcie historiografii zachodnioeuropejskiej/amerykańskiej. W „Smoku [...]” znajdziemy wiele jego przemyśleń dotyczących obiektywizmu, pisania i zapoznawania się z historią.
Uważam jednak, że Norman Davies sam padł ofiarą maniery nie wspominania o Niemcach w kontekście II wojny światowej, a używania jedynie słowa „hitlerowcy”. W wykładzie „Historię piszą zwycięzcy” tłumaczy, że używanie słowa „Niemcy” to generalizacja, a jako uzasadnienie podaje przykład jednostki wojskowej... Niemców, którzy nazistami nie byli, a w następnych latach wymordowali 80 tys. ludzi.
Nie zgadzam się również z opinią Davisa na temat...

anna | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

O autorze usłyszałam przez przypadek, jednak zaintrygował mnie on na tyle, że zdecydowałam się sięgnąć po jedno z jego dzieł i przy okazji zrealizować swoje postanowienie o zwiększeniu wiedzy na temat historii.
Moje obawy, że książka będzie nudna i trudna w lekturze, na szczęście, się nie sprawdziły. Mimo, że książka porusza poważne tematy można się nawet przy niej pośmiać. Zaskoczyły mnie niektóre tezy autora - zwłaszcza na temat Celtów w Polsce. Z całą pewnością sięgnę po inne książki tego pana.

Dullahan | 2018-03-27
Na półkach: Non fiction, Przeczytane