Agresja 17 września. Studium aspektów politycznych

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
literatura faktu

Polityczna i historyczna analiza napaści Sowietów na Polskę - pierwotnie wydana w II obiegu w PRL.
Autor omawia temat bez gloryfikacji i upiększeń strony polskiej, wręcz odwrotnie - niektóre wnioski są bezlitosne w swojej ocenie polityki władz sanacyjnych.

Paweł | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Jerzy Łojek bez żadnej litości miażdży krótkowzroczność, głupotę i infantylność polityki zagranicznej sanacyjnej Polski. Autor stawia tezę, że bezprzykładnie tragicznego położenia państwa polskiego we wrześniu 1939 r. można było uniknąć. Ówczesny minister spraw zagranicznych, Józef Beck, z głęboką wiarą stał na stanowisku, że III Rzesza i ZSRR nigdy się ze sobą nie porozumieją, nawet dla doraźnych taktycznych korzyści. Historia 200-letniej współpracy obu zaborców widocznie niczego go nie nauczyła. Żywił przeświadczenie, że granica wschodnia jest bezpieczna i można się na niej oprzeć, aby zawojować Niemców na Zachodzie. Straszna weryfikacja tego założenia spadła na bezbronną ludność polską na kresach, która życiem i zdrowiem zapłaciła za ministerialne fantasmagorie. Kolejny czarny anioł polskiej racji stanu to marszałek Rydz-Śmigły. W ciasnocie swojego umysłu nie doceniał potęgi zachodniego sąsiada, wprost proporcjonalnie do przeceniania własnych możliwości militarnych. To właśnie...

Bożena | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Być może ta książka nie zasługuje w tym momencie na 10*, ale biorę pod uwagę realia, w których powstawała. Pierwsze wydanie pojawiło się przecież w tzw. "drugim obiegu". Autor miał niesamowicie utrudniony dostęp do źródeł, w dzisiejszych czasach w zasadzie niewyobrażalny. Mimo to napisał znakomitą książkę, której tezy jedynie w niewielkim stopniu się zdezaktualizowały.
Nie będę wymądrzać się w tej kwestii, bo jest wiele opinii, które znakomicie przedstawiają treść książki i stopień jej aktualności. Niewątpliwym atutem jest tekst niektórych dokumentów źródłowych, wydrukowany na końcu książki.
Oczywiście książka jest fatalna edytorsko, liczne przypisy, które często są znakomitym uzupełnieniem tekstu głównego wydrukowano na końcu zasadniczej części i do tego petitem. Druk jest zresztą kiepski i nieliczne fotografie również, ale na to wszystko autor już wpływu nie miał żadnego.
Niewątpliwie jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historia naszego kraju. Myślę...

Adrian F | 2017-10-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 03 października 2017

Chłodna analiza polityki sanacyjnej dni ostatnich. Poza kilkoma nietrafnymi wnioskami, które zostały sformułowane pod sam koniec i nie wpływają na całość, nie widzę wad w tej książce. Pomimo, że jej większość stanowią suche fakty, bardzo ciekawie się ją czyta (a raczej słucha). Analiza autora jest trafna i bezlitosna dla ówczesnej ekipy rządzącej, po raz kolejny dopada człowieka bezsilność jak można było tak to zepsuć... Ludzie, którzy chcieliby zapoznać się z argumentami przeciwko sanacji w innej formie niż zrobił to pan Zychowicz, a także dla jego fanów powinni tę książkę przeczytać.

żabot | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Konkretne, rzeczowe i treściwe. Kilka sugestii trochę się zdezaktualizowało, ale w końcu to książka sprzed kilkudziesięciu lat. Od tego czasu sporo wyjaśniono, choćby w kwestii zbrodni katyńskiej. Ale cała reszta nadal świeża i aktualna. Niektórzy współcześni polscy jakoby historycy zajmujący się pozornym odkrywaniem nowych prawd o historii Polski powinni się z tego uczyć, jak się pisze dobrą książkę historyczną.

mietek2014 | 2014-12-11

Świetna książka, nietracąca na aktualności.

Witold Lisek | 2014-01-11
Przeczytana: 18 marca 2014

Osobiście też jestem zwolennikiem tezy że jedynym warunkiem ocalenia Polski w !939 było pójście na czynną współprace z III Rzeszą i wspólne uderzenie na Sowietów.
Stałoby się tak z całą pewnością gdyby żył Piłsudski,bo nigdy by nie pozwoliłby on sobie na uwikłanie Polski w wojnę na 2 frontach i za swojego życia przestrzegał przed taką możliwością wszystkich zarówno polityków jak i wojskowych.
Gdyby był zmuszony,jak Beck w 1939 jaką obcje wybrać:
- czy wspólnie z III Rzeszą uderzyć na Sowietów,
- czy też oprzeć się na niepewnych sojuszach zachodnich i pójść na wojne z Hitlerem naiwnie oczekując że Stalin zachowa się jak baranek i nie skorzysta z okazji,nie zrobi powtórki z 1920 r i nie napadnie zdradziecko na Polskę mimo podpisanych z nią paktu o nieagresji,
bez wachania wybrałby opcje pierwszą.
Opcja pierwsza była w początkach 1939 r nie tylko jak najbardziej możliwa,ale i bardzo realna,bowiem Hitler był do niej jak najbardziej...

amfa76 | 2013-10-10

Trochę jestem rozczarowany lekturą, oczekiwałem chyba zbyt wiele od książki.

Imachuemanch | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Gorzka lektura. Niepohamowana i bezwzględna krytyka polskiej polityki u początków II Wojny Światowej i w trakcie. Łojek wprost oskarża przywódców państwa polskiego o małostkowość, bezduszność, miernotę, popierając to silnymi argumentami mającymi poparcie w źródłach historycznych i w logice. Po kilku dziesięcioleciach od wydania, wciąż świeże i trzeźwe spojrzenie na najnowszą historię stojące w sprzeczności z jej "oficjalną" wykładnią. Przygnębiające, niełatwe, ale potrzebne.

Bodaj czy nie jest to moja ulubiona książka na temat II wojny światowej! Autor podjął się opisania agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. - wybrał więc wyjątkowo w czasach komunizmu niewdzięczny temat. Widać znakomity warsztat historyka, ogrom wykorzystanych źródeł oraz ostrą (acz słuszną) krytykę postępowania decydentów II RP. Mnie osobiście bardzo zainteresowała kwestia, na którą Autor nie udziela odpowiedzi, a mianowicie: czy (a jeśli tak, to jaki) był wpływ działań radzieckiego wywiadu na postawę polskiego dowództwa w 1939 r.

Tomasz Babnis

sulek2712 | 2013-05-20
Przeczytana: 2013 rok

Świetna pozycja obrazująca sytuację po ataku ZSRR, niefrasobliwość i naiwność rządu Polskiego, co miało w następstwie dla naszego państwa fatalne skutki.