Agresja 17 września. Studium aspektów politycznych

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
literatura faktu

Polityczna i historyczna analiza napaści Sowietów na Polskę - pierwotnie wydana w II obiegu w PRL.
Autor omawia temat bez gloryfikacji i upiększeń strony polskiej, wręcz odwrotnie - niektóre wnioski są bezlitosne w swojej ocenie polityki władz sanacyjnych.

Witold Lisek | 2014-01-11
Przeczytana: 18 marca 2014

Osobiście też jestem zwolennikiem tezy że jedynym warunkiem ocalenia Polski w !939 było pójście na czynną współprace z III Rzeszą i wspólne uderzenie na Sowietów.
Stałoby się tak z całą pewnością gdyby żył Piłsudski,bo nigdy by nie pozwoliłby on sobie na uwikłanie Polski w wojnę na 2 frontach i za swojego życia przestrzegał przed taką możliwością wszystkich zarówno polityków jak i wojskowych.
Gdyby był zmuszony,jak Beck w 1939 jaką obcje wybrać:
- czy wspólnie z III Rzeszą uderzyć na Sowietów,
- czy też oprzeć się na niepewnych sojuszach zachodnich i pójść na wojne z Hitlerem naiwnie oczekując że Stalin zachowa się jak baranek i nie skorzysta z okazji,nie zrobi powtórki z 1920 r i nie napadnie zdradziecko na Polskę mimo podpisanych z nią paktu o nieagresji,
bez wachania wybrałby opcje pierwszą.
Opcja pierwsza była w początkach 1939 r nie tylko jak najbardziej możliwa,ale i bardzo realna,bowiem Hitler był do niej jak najbardziej...

Andrzej | 2012-06-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 31 maja 2012

Rewelacyjna pozycja na temat polskiego września 1939. Książka obalająca wiele mitów które funkcjonują jeszcze do dzisiaj w zbiorowej świadomości. Pozycja obowiązkowa dla każdego interesującego się IIWŚ.

Bodaj czy nie jest to moja ulubiona książka na temat II wojny światowej! Autor podjął się opisania agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. - wybrał więc wyjątkowo w czasach komunizmu niewdzięczny temat. Widać znakomity warsztat historyka, ogrom wykorzystanych źródeł oraz ostrą (acz słuszną) krytykę postępowania decydentów II RP. Mnie osobiście bardzo zainteresowała kwestia, na którą Autor nie udziela odpowiedzi, a mianowicie: czy (a jeśli tak, to jaki) był wpływ działań radzieckiego wywiadu na postawę polskiego dowództwa w 1939 r.

Tomasz Babnis

żabot | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Konkretne, rzeczowe i treściwe. Kilka sugestii trochę się zdezaktualizowało, ale w końcu to książka sprzed kilkudziesięciu lat. Od tego czasu sporo wyjaśniono, choćby w kwestii zbrodni katyńskiej. Ale cała reszta nadal świeża i aktualna. Niektórzy współcześni polscy jakoby historycy zajmujący się pozornym odkrywaniem nowych prawd o historii Polski powinni się z tego uczyć, jak się pisze dobrą książkę historyczną.

| 2010-07-23
Przeczytana: 1996 rok

Konieczna pozycja dla wszystkich zajmujących się historią Polski w okresie II w.św. Fundament wiedzy.

sulek2712 | 2013-05-20
Przeczytana: 2013 rok

Świetna pozycja obrazująca sytuację po ataku ZSRR, niefrasobliwość i naiwność rządu Polskiego, co miało w następstwie dla naszego państwa fatalne skutki.

Imachuemanch | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Gorzka lektura. Niepohamowana i bezwzględna krytyka polskiej polityki u początków II Wojny Światowej i w trakcie. Łojek wprost oskarża przywódców państwa polskiego o małostkowość, bezduszność, miernotę, popierając to silnymi argumentami mającymi poparcie w źródłach historycznych i w logice. Po kilku dziesięcioleciach od wydania, wciąż świeże i trzeźwe spojrzenie na najnowszą historię stojące w sprzeczności z jej "oficjalną" wykładnią. Przygnębiające, niełatwe, ale potrzebne.

amfa76 | 2013-10-10

Trochę jestem rozczarowany lekturą, oczekiwałem chyba zbyt wiele od książki.

mietek2014 | 2014-12-11

Świetna książka, nietracąca na aktualności.

szalbart | 2016-05-20