Rozmowy o Biblii. Nowy Testament

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-13044-X
religia
kamk

Książka opowiada, co poprzez przekazy Ewangelii i pozostałych 23. ksiąg Nowego Testamentu, mówił ludziom Jezus. Zbudowana wokół wątku Zmartwychwstania Chrystusa i mocno osadzona w środowisku geograficznym, kulturalnym, społecznym i politycznym Palestyny czasów biblijnych, tłumaczy wątki Nowego Testamentu ze względu na współczesną wiedzę naukową. Skierowana jest do chrześcijan, nie-chrześcijan oraz ludzi niewierzących. I choć każdy z nich odczyta treści biblijne na swój sposób, to pierwszy krok powinien być im wspólny – spojrzenie na teksty oczami biblijnych autorów.

książek: 1991
Renax | 2015-03-07
Przeczytana: 06 marca 2015

Książka wybitna. Dopiero słuchając pani profesor Świderkówny zrozumiałam znaczenie pojęcia 'inteligencja katolicka'. Co więcej, nie jest to tak, jak można to rozumieć, iż słowo 'inteligencja' jest określeniem słowa 'katolicka'. Nie, tutaj oba człony są równoprawne. Książka jest zarówno pełna informacji, wiedzy potrzebnej do zrozumienia tej ważnej w dziejach ludzkości księgi, jak i objaśniająca katolikom, czyli również mnie, istotę mojej wiary.
Wiele, wiele rzeczy się dowiedziałam z tej książki, rzeczy, które mnie ostatnio interesowały, m.in. o wpływie myśli greckiej na kształtowanie się chrześcijaństwa. Wiele faktów pani prof. mi uświadomiła, m.in. o zmartwychwstaniu i o ewangelii. Piszę z małych liter, bo chodzi mi o słowa, o ich pochodzenie. Książkę napisała przecież znawczyni języków Biblii: greki i aramejskiego.
Wspaniały jest język książki i styl pisania, bardzo prosty, a zarazem oddający sens przekazu. Tak pisać może tylko osoba, która naprawdę rozumie to, o czym pisze....

Renegi Grene | 2016-05-09

Jak i po co w ogóle czytać Pismo Święte? Słynna badaczka stara się odpowiedzieć na te pytania przy użyciu metod naukowych, nie teologicznych - i choć nie kryje swojego podejścia do wiary, książka nie jest katechizmem, lecz opracowaniem badawczym. Paradoksalnie nawet wolę panią Świderkównę, gdy jest badaczką, nie teolożką-amatorką (bo nie wszystkie jej rozważania są zgodne z moimi).
Książka to praca historycznoliteracka, nie teologiczna. Nie znaczy to jednak wcale, że katolikom nie jest do niczego potrzebna. Wbrew przeciwnie. W "Rozmowach..." znajdujemy wiele faktów, o których często i przeciętny 'niedzielny' katolik nie wie - np. jak powstawały Ewangelie, kto je napisał, w jaki sposób podchodzić do synoptyki, czemu relacje czasami się "rozjeżdżają", dlaczego nie wszystkie Ewangelie weszły do Pisma Świętego, jak to było z datowaniem Donizego, itp. Z kolei wrogowie religii używają nierzadko tych faktów jako swoistych dowodów na nieprawdziwość Biblii jako takiej, manipulacji...

lila2103 | 2014-05-02
Przeczytana: luty 2014

Nie umiem nawet opisać co odczuwam po jej przeczytaniu.Świderkówna w sposób bardzo przystępny przekazała mi historię Nowego Testamentu.Obecnie poszukuję w internecie "Rozmów o biblii".To jest książka po którą się sięga, więc muszę ją mieć na własność.

Anna | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Klasa sama w sobie. Gawęda o starożytności i o tym jak powstawał Nowy Testament. Fachowość i przystępności w formie bardzo pomogły mi nie zagubić w tych jednak dość zawiłych losach historycznych. Będę czytać jeszcze wielokrotnie.

Przyznam, że to moja pierwsza książka tej autorki, i strasznie mi się podoba. Zwłaszcza, że słucham jej sobie wieczorami jako audiobooka jak dobrą i mądrą kołysankę. Przede wszystkim bardzo ciekawa otoczka historyczna czasów przed- i w trakcie-Jezusowych. Ogólnie uważam, że tematykę stricte działalności Jezusa i Biblii można zgłębiać non-stop, nawet jeżeli zgłębiamy ją już lata. Po pierwsze to ważny i kluczowy temat i interpretacji i dyskusji nigdy tutaj dość, po drugie w końcu to najważniejsza księga ludzkości, bardzo bogata historycznie i światopoglądowo, więc ,,zajmowanie się nią" jest zawsze ciekawe. Ale do tego pewnie trzeba ,,dorosnąć":)

tomek | 2012-06-19
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Ciewkawa. Podejscie, ktorego na ogol w kosciele sie nie slyszy, ale nie ma sie co dziwic. Rzut okiem na kilka faktow i 'z zycia wzietych'. Warto przeczytac przynajmniej jedna taka ksiazke.

Piotr Ołowiak | 2010-10-07
Przeczytana: 07 października 2010

Spadek formy w stosunku do pierwszych dwóch części, ale i tak czyta się znakomicie.

AniaZ | 2016-07-23
nstepek | 2016-06-28