Czerwie Diuny

Wydawnictwo: Rebis
Sandworms of Dune
Diuna
Drzewko

Kralizek, przerażająca bitwa na końcu wszechświata, o której wiadomo było od tysięcy lat, zbliża się wielkimi krokami. Matka Dowodząca Murbella mobilizuje ludzi do walki o przetrwanie, borykając się z problemami politycznymi, zagrożeniem ze strony maskaradników i tarciami w łonie samego zgromadzenia żeńskiego. Tymczasem dowodzona przez Duncana Idaho i Szienę Itaka po ćwierćwieczu nieustannej...

Tymczasem dowodzona przez Duncana Idaho i Szienę Itaka po ćwierćwieczu nieustannej ucieczki wpada w końcu w sieć diabolicznych łowców. Czy przebywający na pokładzie Kwisatz Haderach pozwoli wrogowi przechylić na jego stronę szalę zwycięstwa i doprowadzi do wyniszczenia rodzaju ludzkiego? Duncan, Bene Gesserit i ghole postaci z przeszłości podejmują ostatni rozpaczliwy wysiłek...

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Krzysztof Baliński | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 27 września 2013

Finał cyklu „Kroniki Diuny” i jego chronologiczne zakończenie. *

Tytuł dziwi, po cholerę te czerwie w tytule finałowej części „Kronik Diuny”. Myślę, że jest to specyficzne oddanie szacunku czerwiom, bowiem te odegrały tu swoją rolę. Trudno sobie wyobrazić, Diunę bez tych bestii z którymi połączył się Bóg imperator Leto II. Czerwie to uparte bydlaki, wróciły na spaloną Diunę, zajęły kilka innych planet, a nawet zdołały opanować morza na Buzzelu, a przecież czerwie nie lubią wody, jednak jak się okazuje taka kombinatoryka jest dopuszczalna. Czerwie to również produkowana przez nie przyprawa, a przyprawa to władza, a także u wybitnych jednostek, chociażby co niektórych Atrydów, wielka moc jasnowidzenia, a więc siłą rzeczy możliwość szerszego spojrzenia na rzeczywistość. To wielka umiejętność, ale jeszcze większa odpowiedzialność, która prowadzić może na manowce, zwiodła niejednego. dlatego z tym trzeba uważać. Bo tu potrzebny jest umiar i harmonia, zgoda z samym soba, i...

Morgoth | 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Po przeczytaniu 2 ostatnich części "Diuny" utwierdziłem się w przekonaniu, że nawet w naszym, czytelniczym, świecie istnieje pokaźna pula zawodowych hejterów... Naczytałem się tyle opinii jakie to słabe, że aż się zastanawiałem czy warto sięgac po "Łowców..." i "Czerwie...". Otóż zdecydowanie warto. Wypadają słabiej niż "oryginały", to na pewno, ale autorom udało się utrzymac klimat a przede wszystkim głębię refleksji do jakiej czytelnik całego cyklu przywykł. Tylko ten Kralizek jakiś taki mało...straszny. Nie wieje Armagedonem choc w założeniu ma wiac. Ale to pewnie wina perspektywy z której opisana jest wojna. Dla mnie trochę zbyt dalekiej. Ale mimo tego niedostatku i tak było o niebo lepiej niż można było sądzic po opiniach.

Drzewko | 2011-01-02
Przeczytana: 2011 rok

Niestety, ale ci panowie pisać nie potrafią. Mimo ciekawego rysu fabularnego opartego na notatkach Franka Herberta, fabuła i sposób jej poprowadzenia jest tragiczna. Płaskie postacie, wiele zbędnych wątków (jak również i zbędnych bohaterów), totalny brak jakiejkolwiek dramaturgii i bardzo naiwne tłumaczenie wszelkiego rodzaju wyborów moralnych sprawia, że koniec mojego ulubionego cyklu jest wielką porażką. Najlepsze w tym wszystkim jest jedynie wydanie Rebisu, które się ładnie prezentuje na półce.

MeeHau | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

/Poniższe słowa napisałem po przeczytaniu ośmiu książek spółki Anderson&Herbert. Męczyłem się niemiłosiernie, ale uparłem się, że przebrnę. Bo przy każdej kolejne miałem nadzieję, że jednak panowie się wyrobią, opamiętają, wykorzystają notatki Franka. Niestety.

Ale jeśli choć jedną osobę uda mi się odwieść od zakupu lub pożyczenia tychże, to znaczy, że uratowałem komuś kilka tygodni męczarni. Pomimo pewnych drobnych różnic w ocenie można potraktować tę krótką recenzję jako wyraz frustracji nad ich poziomem jako całości. Albo jako każdej z nich z osobna./

Te książki nie są dobre. Traktowane jako niezależne i oderwane od cyklu oryginalnego nie mają sensu, a porównanie i postawienie ich obok prozy Franka Herberta sprawia, że mamy wrażenia obcowania z czymś jałowym, złym i, nie przesadzając zanadto, zwyczajnie głupim.

Nie będę ukrywał, że nie darzę szacunkiem pisania KJA, więc po jego Diunę sięgałem z pewną obawą, ale i ogromną nadzieją. W końcu panowie chwalili się, że korzystają...

Autumn_Witch | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Dobra książka. Choć sama nie wiem, czy zakończenie mnie satysfakcjonuje czy nie. Po części przewidywalne, po części zaskakujące. Cóż, finał serii zawsze pozostawia pewien niedosyt...

Gruszewicz | 2014-02-07

Jeżeli komuś udało się przebrnąć przez poprzednie tomy, ta recenzja jest zbędna, bo i tak sięgnie, choćby tylko po to, żeby dowiedzieć się, jak to się kończy. Dla kogoś, kto nie przebrnął, też jest zbędna, bo i tak nie sięgnie, nie przeczytawszy wcześniejszej historii. Osobiście nie jestem zakończeniem rozczarowany, a wręcz przeciwnie. Kralizek nie jako koniec wszechświata, ale raczej jako koniec obecnego wszechświata. Wielka zmiana. Nie będę się więcej rozpisywał, żeby nie zepsuć radości z czytania ;P

Marcin Pasierbek | 2013-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2013

W porównaniu z poprzednimi tomami napisanymi przez Franka Herberta tę książkę czyta się jak szkolne streszczenie, w dodatku marnej jakości, żeby nie powiedzieć amatorskie. Nie wiem, czy to wynika ze słabego polskiego tłumaczenia, które i tak sugeruje, że dokonała go osoba nie wczytana w serię (zmiana nazewnictwa), czy też jest to wina poziomu pisarstwa autorów.

Na plus jedynie pomysły Franka Herberta i potrzeba przeczytania zwieńczenia serii. Dlatego jedynie 3 gwiazdki...

wojciech | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Tysiące stron z Diuną... dziesiątki wręcz bohaterów i koniec? tak. Ostatnia książka z serii wręcz denerwuje przeciągającą się wizją Kralizeku, końca i początku wszystkiego, wieczna ucieczka, nieustanne zagrożenia..wszystko rozpisane na setki stron...żeby pod sam koniec urwać i zakończyć akcję w mgnieniu paru stron ... Czy to dobrze? Jak dla mnie świetnie zakończenie serii! PS. Żadna seria z mojej biblioteczki nie wygląda tak dumnie, jak Diuna od Rebisu :)

Grisznak | 2014-12-17

Męczące. Nieciekawe. Bez pomysłów. Po prostu słabe.

Jarek Tyrka | 2018-01-13
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Musiałem dokończyć poprzedni tom ktory poprzuciłem w zeszłym roku. Jakoś przebrnąłem. Tu jest troche lepiej , no i cóż widać że Panowie chcieli jakoś sensownie zakończyć tę opowieść . Wybrali zakończenie jak z Hollywood nie pozostawiając cienia wątpliwości co dalej. Mamy super Duncana ktory zarządzać ma dwoma gatunkami ( tak, maszyny myślące sa tutaj ustawione jako równoprawny byt ) i wszystko będzie dobrze. No cóż może tak ale ja wolę mistrzowskie zakończenie cyklu Fundacji Asimova. Ponownie mogę napisać , wielka literatura to nie jest przeczytałem i myślę , że nie wrócę do tej serii (jeśli już to do oryginału czyli tomów napisanych przez Franka Herberta)