Orkan na Jamajce

Okładka książki Orkan na Jamajce Richard Hughes
Okładka książki Orkan na Jamajce
Richard Hughes Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber literatura piękna
Koliber
A High Wind in Jamaica (1929)
Książka i Wiedza
1979-01-01
1979-01-01
Ariadna Demkowska-Bohdziewicz
Inne

Okładka książki O duchach opowieści prawdziwe Ryūnosuke Akutagawa, F. Anstey, E.F. Baconsky, Edward Frederick Benson, Ann Bridge, Charles Dickens, Richard Hughes, Jerome K. Jerome, Mór Jókai, Rudyard Kipling, Ladislav Klíma, Władimir Odojewski, Leo Perutz, Edgar Allan Poe, A.T. Quiller-Couch, Jean Ray, A.E.D. Smith, William Somerset Maugham, Bram Stoker, Herbert George Wells, Henry S. Whitehead, Oscar Wilde, Andre Pieyre de Mandiargues, Anatole le Braz
O duchach opow... Ryūnosuke Akutagawa...

Świetna książka. Prekursorka powieści Goldinga Władca much, opowiada o dzieciach porwanych przez piratów. W jego opowieści piraci okazują się całkiem sympatycznymi ludźmi, a dzieci zdecydowanie nie są aniołkami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobra historia, skłaniająca do przemyśleń.

Książka "zdobyta" w najlepszym książkowym miejscu: https://staradobraksiazka.pl/
Antykwariat w Gdyni na Grabówku

Dobra historia, skłaniająca do przemyśleń.

Antykwariat w Gdyni na Grabówku

Daje do myślenia. Bardzo dobrze się czytało, dobrze poprowadzona narracja. Wciągająca.

Ostatni raz czytałam te książkę u wuja na działce, gdy miałam jakieś 12 lat.
To ciekawe jak bardzo różni się percepcja tej książki po latach. Gdy byłam dzieckiem wspaniale czytało mi się to jako książkę przygodową. Po latach ma zupełnie inny wydźwięk.

Ostatni raz czytałam te książkę u wuja na działce, gdy miałam jakieś 12 lat.

Co się stanie, kiedy grupkę dzieci wrzucimy na piracki statek z dala od znanych im dorosłych?

Richard Hughes stworzył książkę, która nawet po tylu latach potrafi w czytelniku wzbudzić emocje i która zawiera mnóstwo językowych smaczków. Miejscami jest ona napisana jak pozycja dla młodzieży. Stronę dalej dostajemy brutalnie w łeb i wiemy, że to jednak zdecydowanie nie jest historia dla młodzieży.

Zakończenie jest baaaaardzo dobre. Idealnie pokazuje to, że możemy bardzo różnie postrzegać to samo wydarzenie oczami dziecka i oczami dorosłego.

Możliwe, że do niej wrócę, bo zaznaczyłam sobie kilka naprawdę mocnych fragmentów.

No i warto wiedzieć, że książka bywa uznawana za pierwowzór "Władcy much"!

W tej powieści jest fragment, w którym młody bohater uświadamia sobie, że jest bytem odrębnym od innych. Pięknie opisane!

"Orkan na Jamajce" to protoplasta "Władcy much", ukazał się zresztą 25 lat przed dziełem Williama Goldinga. Opowiada historię grupki dzieci, które, rozdzielone od swoich rodziców, zostają wrzucone do świata dorosłych, ograniczonego przestrzenią pirackiego statku.

W wyniku splotu wydarzeń i zbiegów okoliczności, dzieci trafiają na statek piracki (akcja powieści dzieje się w roku 1860, kiedy piractwo jest już na wymarciu). Dzieci wywracają świat korsarzy do góry nogami. Przez długi czas zresztą żyją w przekonaniu, że owi panowie zawiozą ich bezpiecznie do Anglii.

Momentami, można zapomnieć, że to rzecz dla dorosłych. Wiele wydarzeń opisanych jest z lekkością i humorem, swoje dodaje narrator – mój ulubiony bohater książki. Co chwilę komentuje wybory bohaterów, wtrąca swoje przemyślenia, zazwyczaj z przymrużeniem oka. Chichotałem wiele razy. Sprawdźcie sami:

"Trzeba przyznać, że owa świnia była zdolna do uczuć całkiem ludzkich. Tego samego popołudnia, leżąc na pokładzie, jadła banana. Nad nią kołysała się na linie małpa. Na widok banana rozkołysała się mocniej i w pewnej chwili wyrwała go świni spomiędzy zębów. Nikt nigdy nie przypuszczałby, że nieruchomy świński ryj może wyrazić tyle zdumienia, przerażenia i budzącej litość urazy".

I gdy, rozluźnieni, już chcemy zawołać własne dzieci, by przeczytać im fragment, Hughes rozkwasza nam nos. Bez słowa ostrzeżenia, do owej – nieco naiwnej – narracji, wplata wydarzenia tragiczne. Nie poświęca im przy tym więcej uwagi niż innym. Ginie jeden z głównych bohaterów? Nieuważny czytelnik może tego nawet nie spostrzec. Ot, dzień jak co dzień: wieje wiatr, świeci słońce, statek płynie, małpa kradnie świni banana, a John łamie sobie kark i ginie.

"John, pochłonięty tym widokiem, wychylił się za daleko. Stracił równowagę i z wysokości tych kilku pięter runął w dół, prosto na głowę. […] Rano dzieci śmiało mogły uważać za sen wszystko, co działo się poprzedniego wieczoru, gdyby nie jedna dziwna rzecz – puste łóżko Johna".

I tyle. Żadnego rozpamiętywania, rozpaczy, opisywania żalu i smutku pozostałych dzieci. Życie toczy się dalej a najmłodsi szybko przyzwyczajają się do nowych sytuacji. Richard Hughes w ten dość nietypowy sposób prowadzi narrację, co dodaje książce klasy, a jednocześnie powoduje pewien dysonans poznawczy. Dziecięce harce kontrastują z poważnymi tematami: obserwujemy budzenie się świadomości własnego „ja” u Emilki, na pokładzie dochodzi do morderstwa, a za zasłoną literackiego niedopowiedzenia Małgorzatka udziela rozbuchanym mężczyznom wsparcia cielesnego.

Ocenę podwyższam także za pewne smaczki i osobliwości. O narratorze już wspominałem – ale urodzony w Walii autor nie waha się także sięgać po eksperymenty formalne; np. rozdział trzeci kończy się sceniczną rozpiską i podziałem na role, zupełnie jak w sztuce teatralnej.

No i te zakończenie… wbija w fotel. Przewrotne i złowieszcze w swej prostocie. Po przewróceniu ostatniej strony, trudno wrócić do codzienności, nie przetrawiwszy najpierw moralnego popiołu, którym obsypał nas Hughes.

"Orkan na Jamajce" wytrzymał próbę czasu. Wciąż ma wiele do powiedzenia i to w ciekawy sposób. I choć rozkręca się niemiłosiernie powoli, warto dać mu szansę.

Autor wrzucił do literackiego tygla takie oto elementy składowe, z których powstać miała interesująca książka: opowieści o piratach, świat widziany okiem dzieci, klimat i krajobrazy tropików oraz morskie przygody. Wszystko to wymieszał ze swoimi obserwacjami natury obyczajowej oraz z własnymi życiowymi przeżyciami na oceanach. Umiejętnie doprawił swą doskonałą wyobraźnią i podał czytelnikom smakowite, gorące niczym zwrotnikowe słońce oraz dopracowane warsztatowo powieściowe danie, które ma wiele do zaoferowania. Czytelnicza uczta na rewelacyjnym poziomie.
Książka mnie zainteresowała od pierwszych akapitów. Ciekawa od początku do końca. To powieść z kluczem, warta przemyślenia, pozostawiająca wiele rozmaitych myśli w umyśle po jej przeczytaniu. Lektura wyróżniająca się, udana. Dodatkowo w wydaniu z serii "Koliber" na początku książki warto zwrócić uwagę na świetny wstęp do wydania pierwszego autorstwa Władysława Kopalińskiego.
Jeśli użyłem sformułowania, które mówiło o rewelacyjnym poziomie dzieła, to wystawiam adekwatną do tych słów ocenę. Jest to oczywiście ocena 8/10, która pasuje doskonale i odzwierciedla w sposób idealny ogólny poziom tejże książki. Zachęcam do lektury, bo warto.

Genialna książka, fenomenalnie napisana i - a może przede wszystkim - przetłumaczona. Śmiałam się do łez podczas lektury, czym zachęciłam do przeczytania książki kilku domowników, którzy, podobnie jak ja, nie mogli wyjść z podziwu. Chcę więcej takich książek. Czysta przyjemność. Polecam z całego serca.

Pierwowzór "Władcy much", powiedziałbym - lżejsza wersja, zdawałoby się, że nie tak straszna, bardziej stonowana. Zapewne dlatego zauważam tendencję do pomniejszania wartości tej książki. Któż słyszał o "orkanie...". Natomiast "Władcę much" znają wszyscy. A jednak zakończenie porażające. Świetne studium psychologii dziecka w obliczu zagrożeń, w obliczy świata dorosłych, w obliczy świata.

• Literatura brytyjska
  • Proza