Czerwona róża, biała róża

Seria: Nowy Kanon
Wydawnictwo: W.A.B.
Qing cheng zhi lian
literatura chińska, Szanghaj

Szanghaj burzliwych lat 40. i 50. minionego wieku. Poszarpany, dziurawy świat. Społeczeństwo wykrwawione wojnami. Upadek tradycji. Rozkład więzi. Oficjalny akt ślubu zawieszony na ścianie to jedynie ozdoba domu Dunfeng i pana Mi. W rzeczywistości Dunfeng nie ma żalu do męża odwiedzającego swoją pierwszą żonę. Małżeństwo, zaaranżowane przez matkę pana Zhenhao, z pewnością nie należy do udanych. Zhenhao swoje schadzki w domu publicznym uznaje nie tyle za zdradę nudnej żony, co za odwet na kochance i dawnej miłości. Państwo Lou to z całą pewnością niedobrana para. On tylko wśród obcych odgrywa rolę troskliwego męża. Ona zaś nie ma nawet zamiaru stwarzać pozorów przykładnego małżeństwa i wciąż poniża pana Lou w towarzystwie. Napięta sytuacja nie najlepiej wróży związkowi ich syna... W swoich opowiadaniach Chang ukazuje przede wszystkim skomplikowaną naturę kobiet – czerwonych i białych róż – zarówno tych wyrachowanych, mściwych, fascynujących, jak i tych cichych, przykładnych, które tylko z pozoru wydają się pogodzone z własnym losem.

Dociekliwy_Kotek | 2013-08-26
Przeczytana: sierpień 2013

Według Anga Lee Chang pisze o kobiecej seksualności i o nadmiernej seksualizacji relacji między ludźmi w ostatnich kilku dekadach - z czym trudno się nie zgodzić, ale dlaczego podejmowanie takich tematów przez amerykańską Chinkę ma być śmiałe, tego już nie rozumiem.
Zresztą, kto wie, może dla Eileen Chang podejmowanie takich tematów to śmiała decyzja, śmiałości natomiast nie widać w jej grzeczniutkiej i nudnawej prozie. Uczciwie przebrnęłam przez cały tom opowiadań, a nie znalazłam ani słowa na temat kobiecej seksualności, chociaż jestem nie mniej dociekliwa w tropieniu takich wątków, jak Ryszard Nowak w tropieniu obrazy uczuć religijnych. Najcięższych doświadczeń ludzkich zapewnianych przez "Nowe Książki" też jak na lekarstwo. Nazwałabym je raczej pospolitą codziennością świata, w którym kobiety są zależne od tego, za kogo wyjdą za mąż oraz od rodziny oblubieńca, co bez wątpienia jest i ciężkim doświadczeniem, i głęboką niesprawiedliwością, ale chyba autorom recenzji nie o to...

Ola | 2010-10-30
Przeczytana: 25 października 2010

Dałam 4 gwiazdki.
Czy to książka do czytania w tramwaju lub w poczekalni ? Wydaje mi sie iż nie. Każde opowiadanie to inna historia. Bije z nich smutek, samotność... miłość ... Jeśli ktoś oglądał "Uwaga pożądanie" to warto wspomnieć, iż tamten film powstał na podstawie jednego z opowiadań ( choc nie tych) E. Chang - ta nostalgia, którą odczułam w tamtym filmie daje się odczuć i w tych opowiadaniach. Warto przeczytać... a potem pomyśleć.

neuromance | 2015-04-04
Przeczytana: styczeń 2015

Bardzo sprawnie odmalowane życie w Chinach na początku XX. wieku. Zupełnie inne obyczaje niż nasze, zachodnie. Pisarka tworzy niezwykle dokładne, precyzyjne portrety psychologiczne swoich bohaterów. Do tego piękny język. Warto.

ainaka | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

W sumie to nie wiem co napisać takie sobie opwiastki, chyba bym nikomu nie poleciła

yodapl | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Na książkach z wyprzedaży można zrobić złoty interes, albo nadziać się na minę. "Czerwona róża, biała róża' to dla mnie raczej mina.
Książka składa się s kilku opowiadań, które łączy podobna tematyka. Bohaterami są Chińczycy, akcja toczy się w latach 20-40 ubiegłego wieku. Całość krąży wobec związków i małżeństw. A to jakis burzliwy romans, a to małżeństwo zawarte z przymusu wraz z konsekwencjami, a to epopeja rodowa. Do tego nutka feminizmu i sporo chińskiej kultury, ich zachowań, sposobu myślenia, które są odległe od naszych. Problem w tym, że jedynie dwa z siedmiu opowiadań okazały się interesujące (dla mnie, rzecz jasna.) Nie chodzi nawet o to, że książka jest być może skierowana bardziej do kobiet niż do mężczyzn- te dwa opowiadania nie odbiegały tematyką od pozostałych. Były zwyczajnie ciekawe, z jajem, z nutką erotyzmu, z interesującymi postaciami. Pozostałe opowiadania to przysłowiowe flaki z olejem, ciężko doszukać się jakichkolwiek uczuć do ich bohaterów- czy im się...

Penelopa | 2011-04-10

Jedno z opowiadań ("Złote kajdany") autorka przetłumaczyła po przyjeździe do Stanów. Nie spotkało się ono wówczas z zainteresowaniem, bo jak pisze nawet K. Kingsbury we wstępie "zbyt duża była przepaść różnic kulturowych i językowych". Nie jestem pewna, czy nie jest tak i w naszym, Polaków z XXI wieku, przypadku...Trudno nadążyć za opowieścią, w której pojawiają się Trzeci, Czwarci Panowie, Siódme Siostry albo Drugie Szwagierki...Choć Chang kreśli błyskotliwy, przenikający obraz kobiet to trudno jest się z nimi utożsamić a tym bardziej zrozumieć je i ich sytuacje życiowe. Doceniam talent autorki,Jej język, sposób prowadzenia narracji. Ale książka zdecydowanie nie z tych, które mogą we mnie "zamieszkać".

Book-erka | 2012-09-06

czytankianki | 2012-06-28