Pustynia Tatarów

Il deserto dei Tartari
Tatarzy, Buzzati
historyczna
Gantu_mn

Bohater powieści, Giovanni Drogo, świadomie kieruje swym losem. Wiara w pojawienie się pewnego dnia nieprzeliczonych zastępów nieprzyjaciół u stóp twierdzy to potwierdzenie sensu własnego życia, słuszności wyboru. Upragnione nadejście Tatarów jest nie tylko projekcją pragnień i marzeń, ale rzeczywistością. Oznacza ono tę jedną wspaniałą chwilę, dla której warto było poświęcić trzydzieści długich, wręcz monotonnych lat.

źródło opisu: www.gandalf.com.pl

źródło okładki: www.gandalf.com.pl

Voudini | 2015-08-10

W ramach pewnego odbywającego się w moim mieście dorocznego, popularnego festiwalu filmowego, można zawsze, wbrew nazwie, natrafić na obrazy spoglądające tęsknie ku starym horyzontom. Nie inaczej było w tym roku, gdy w programie znalazłem ku swej satysfakcji ekranizacje dwóch włoskich powieści, które od jakiegoś czasu zamierzałem przeczytać - właśnie "Pustyni Tatarów" oraz "Lamparta", zwanego tu i ówdzie "Gepardem". Taki rozwój wydarzeń przyspieszył decyzję o lekturze, choć nie zdołałem zapobiec własnemu zapoznaniu się z tymi dziełami w nieortodoksyjnej i niepolecanej kolejności.
Wokół tłumaczenia tytułu "Pustynia Tatarów" również narosły zresztą zasłużone kontrowersje, bo zamyśleni przez autora Tartarzy zmieniają wymowę całości i dużo trafniej oddają jej treść. Ale to tylko na marginesie, który swoją drogą rozrósł się w przypadku tej opinii niemożebnie, a i pokusa, by jeszcze przy nim pozostać, nie należy do najsłabszych. Wynika to prawdopodobnie stąd, iż powieść i film zlały się...

czytający | 2016-05-07
Przeczytana: 06 maja 2016

Nadarzyła mi się wielka okazja żeby zerwać z codziennością a jednocześnie poczuć bezbarwną nudę powszedniości. Mogłem odczuć potężne fatum przyzwyczajenia i mieć nadzieję na wydarzenie się czegoś niesamowitego. Bezustannie czekałem na coś, co nada sens życiu a moją wyobraźnię rozpalała wiara w nadzwyczajne okoliczności dzięki którym spełnią się piękne sny. Tak przyglądałem się metaforze upływającego życia, którą Dino Buzzati podał mi jak zwierciadło, abym mógł się w niej przejrzeć i dostrzec elementy wspólne dla mnie i jego powieści. I dostrzegłem, że moje przeznaczenie jest identyczne z tym, które obowiązuje Giovanniego Drogo, bohatera książki ukazującej niszczycielską pracę upływu lat. Pewne sprawy są uniwersalne, zarówno dla postaci z książek jak i dla ludzi je czytających.

"Pustynia Tatarów" okazała się dla mnie krótkim przewodnikiem po wszechpotężnym bycie jakim jest życie. Nosicielem informacji o walce z panującą codziennością oraz autorytetem stworzonym do poznawania...

| 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Subtelny wstrząs - do tej pory oksymoron, teraz ocena kunsztu Buzzatiego.
Urzekający język, klimat, metaforyka, i przesłanie oczywiste, ale przedstawione w sposób, siła oddziaływania którego może zadziwić.
Historia o mirażach, złudzeniach i pragnieniach, w oczekiwaniu na spełnienie których życie może przelecieć między palcami. Mobilizuje do prostowania swoich ścieżek.

PMat | 2013-05-20
Przeczytana: maj 2013

Jeśli dużo myślisz o chwilach które nadejdą i zasadniczo wciąż czekasz na dzień, okoliczności, los i przeznaczenie, które pchną Cię w życia pełnię, to sięgnij po tę książkę.

Powieść to i nie powieść, filozoficzna metafora losu człowieka który czeka i marzy o swoim dniu chwały. Gdzieś w twierdzy Bastiani, na granicy pustyni, wypatrując wroga...

Po tę książkę sięgną Nassim Nicholas Taleb w swojej pełnej erudycji rozprawie "The Black Swan", po tę książkę może sięgnąć każdy niezależnie od profesji, wieku czy płci, kto wciąż czeka na życie zamiast nim żyć.

.:exile:.

EmaxDomina | 2014-05-18
Przeczytana: 2006 rok

Książka o czekaniu, o złudzeniach, o bierności. Wreszcie o zmarnowanym czasie, który nie powróci. Jeśli ktoś chce wiedzieć jak można napisać pasjonującą książkę umieszczając akcję na pustyni, czyniąc bohaterem biernego człowieka i prawie pozbawiając opowieść gwałtownych zdarzeń musi przeczytać Buzzatiego. W swoim przesłaniu "Pustynia Tatarów" jest przerażająca - każdy z nas, w każdym czasie może utknąć na takiej pustyni i jeśli z niej się nie wydostanie zmarnuje swoje szanse a nawet życie

fata | 2011-12-03
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Oceniłam ją wysoko nie tylko ze względu na kunszt pisarski Buzzatiego ale również za ponadczasowość i uniwersalizm poruszanej tematyki. Myślę, że to jedna z tych książek, na którą należy znaleźć odpowiedni moment - wtedy możliwe jest zrozumienie i docenienie jej wartości. Oto jeden z cytatów, który neizmiernie do mnie przemawia: "Marzy o chwalebnym odwecie w dalszej przyszłości, wierzy, że ma jeszcze mnóstwo czasu do dyspozycji, i w ten sposób rezygnuje z małostkowej walki o sprawy codziennego bytu"(122). Polecam!

Ksawery Szaniawski | 2012-05-15
Przeczytana: maj 2012

Autor opisuje o poddaniu się przeznaczeniu, losowi, braku odwagi na przeprowadzenie zmian w swoim nieciekawym życiu, któremu sens nadaje wiara w pojawienie się wyimaginowanego wroga, który nigdy nie nadejdzie. Na podstawie opisu zmarnowanych szans Giovaniego Drogo możemy się przekonać jak życie może przecieknąć nam przez palce.
Książkę tą powinni przeczytać młodzi ludzie, żeby zrozumieć, żeby być silnym i odważnym aby czegoś w życiu dokonać i do czegoś dojść.
Aby na starość cytat nie stał się prawdą "....wyjdź na spotkanie śmierci po żołniersku i nich twoja błędna egzystencja przynajmniej dobrze się zakończy. Zemścij się wreszcie na przeznaczeniu; nikt nie będzie opiewać twojej chwały..."

mpiwons | 2015-11-03
Przeczytana: listopad 2015

Książka dla każdego, kto właśnie się zorientował, że nadeszły kolejne święta albo też znowu trzeba zaplanować wyjazd na wakacje. Przecież niedawno to robiłem/am. Książka włoskiego autora to ponadczasowe studium monotonni, rutyny, mglistych celów, innymi słowy "przeczekiwania życia". Przeczytałem to na raty. Na raz to dla mnie zbyt wiele. Obnażanie jakże powszechnych postaw życiowych czyni ten utwór absolutnie ponadczasowym. To jest literatura która może zmienić życie! Za takie dzieła kocham książki!

Szeptucha | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Ta wspaniała parabola ludzkiego losu, przypominająca duchem twórczość Kafki, pozostawiła mnie jednocześnie w stanie smutnej refleksji nad życiem i zachwytem nad tym niewielkim objętościowo utworem.