O duchach opowieści prawdziwe

Z racji na to, iż jest to zbiór opowiadań, poziom jest nierówny. Chociaż, nierówność ta nie jest tak nierówna jak w przypadku nierówności innych nierównych antologii.

Wiele z opowiadań powstało jeszcze w XIX wieku, inne na początku XX wieku. Są pisane w zupełnie inny sposób niż współczesne nowele grozy. To przestroga: nie każdemu taki staroświecki, momentami elegancki...

Jeśli chcesz przeczytać ją by poczuć strach - możesz sobie darować. Te opowiadania zostały napisane dawno temu, mają odmienny od dzisiejszego klimat. Nastawiony byłem na coś w rodzaju "Draculi" Brama Stokera - jednak to nie to.
Choć żadnemu z autorów nie udało się mnie przestraszyć, to jestem pełen podziwu wobec ich pomysłowości.
Jako horror - nie spełnia swojego zadania....

2096

Ciekawa antologia opowiadań starszej daty. Nie mniej, choć pochodzą z nie tak współczesnych nam czasów to muszę przyznać, że znalazły się tam takie, przy których naprawdę można się lekko wystraszyć.

Nie mniej i tak za najlepsze uważam opowiadanie o starym młynie i jego wrednym lokatorze. Jerome K. Jerome stanął na wysokości zadania.

Wyjątkowo dobry wybór opowieści o duchach. Klasycznych, świetnie napisanych, często przez wybitnych powieściopisarzy - warto przeczytać.

Ogólnie rzecz biorąc uważam ten zbiór za dobry, wiele opowiadań bardzo przypadło mi do gustu. Najbardziej znane nazwiska (jak Dickens, Poe, czy Wilde) oczywiście nie zawiodły. Były jednak także takie opowiadania, które mnie zmęczyły, głównie stylem, w jakim zostały napisane, bo, choć bardzo lubię piękne opisy i subtelny sposób budowania klimatu, jaki znajdujemy w większości...

Dziecięciem niewinnym będąc [no dobrze - nie do końca niewinnym, bo przygodę czytelniczą od horrorów i Kinga zaczynałam] traumy straszliwej doznałam, przeczytawszy opowiadanie o pogrzebaniu żywcem. Takież to ziarno przerażenia we mnie zasiane zostało, że do dzisiaj życzę sobie być poddaną kremacji. Bezwzględnie. Reszty książki nie pamiętam.

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Zbiory opowiadań
  • 2018
  • Antologia
  • Literatura grozy

Dodaj cytat z książki O duchach opowieści prawdziwe