O duchach opowieści prawdziwe

- Kategoria:
- horror
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Iskry
- Data wydania:
- 1977-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1977-01-01
- Liczba stron:
- 373
- Czas czytania
- 6 godz. 13 min.
- Język:
- polski
- Tłumacz:
- Bronisław Zieliński, Kalina Wojciechowska, Hanna Olędzka, Mira Michałowska, Wacław Niepokólczycki, Jerzy Lisowski, Maria Skibniewska, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Robert Stiller, Maria Gero-Rożniewicz, Krystyna Tarnowska, Aldona Szpakowska, Seweryn Pollak, Janina Karczmarewicz-Fedorowska, Leonia Gradstein, Amelia Kurlandzka, Ewa König-Krasińska, Andrzej Piotrowski, Danuta Bieńkowska, Andrzej Nowicki, Stefania Wortman, Ludwika Woźnicka, Stefan Klonowski, Krystyna Jurasz-Dąmbska, Gabriela Pauszer-Klonowska, Joanna Gorczycka, Nina Gubrynowicz, Camilla Mondral, Krystyna Śląska, Zofia Woźnicka
- Tagi:
- dark fantasy fantasy folk tale makabra supernatural horror ghost story humor
ZAWARTOŚĆ
1. Edgar Allan Poe: Przedwczesny pogrzeb (The Premature Burial); przeł. Aldona Szpakowska
2. Charles Dickens: Opowieść niesamowita (Mrs Lirriper's Legacy — Another Past Lodger Relates His Own Ghost Story); przeł. Anna Przedpełska-Trzeciakowska
3. Władimir Odojewski: Bajka o martwym zewłoku, nie wiadomo do kogo przynależnym (Сказка о мёртвом теле, неизвестно кому принадлежащем); przeł. Seweryn Pollak
4. Mór Jókai: Rybak widmo (A remhálasz); przeł. Camilla Mondral
5. Oscar Wilde: Duch Canterville'ów (The Canterville Ghost); przeł. Andrzej Nowicki
6. Bram Stoker: Indianka (The Squaw); przeł. Ludwika Woźnicka
7. F. Anstey: Mewa (The Gull); przeł. Amelia Kurlandzka
8. F. Anstey: Caveat emptor! (Caveat emptor!); przeł. Maria Skibniewska
9. Anatole Le Braz: Widzenie Piotra Le Ron (La vision de Pierre Le Rûn); przeł. Nina Gubrynowicz
10. Anatole Le Braz: Opowieść o kowalu (L'Histoire du forgeron); przeł. Janina Karczmarewicz-Fedorowska
11. Arthur Thomas Quiller-Couch: Ręce (A Pair of Hands); przeł. Stefania Wortman
12. Jerome K. Jerome: Nawiedzony młyn czyli Zrujnowany dom (The Haunted Mill); przeł. Mira Michałowska
13. Rudyard Kipling: Moja własna, prawdziwa historia o duchach (My Own True Ghost Story); przeł. Bronisław Zieliński
14. Edward Frederic Benson: Spowiedź Charlesa Linkwortha (The Confession of Charles Linkworth); przeł. Ewa Krasińska
15. Edward Frederic Benson: Pokój na wieży (The Room in the Tower); przeł. Krystyna Śląska
16. Herbert George Wells: Niedoświadczony duch (The Inexperienced Ghost); przeł. Krystyna Tarnowska
17. William Somerset Maugham: Taj-pan (The Taipan); przeł. Krystyna Jurasz-Dąmbska
18. Ladislav Klíma: Śmierć hrabiego Cortini (Sta a sta žen); przeł. Andrzej Piotrowski
19. Leo Perutz: Księżyc się śmieje (Der Mond lacht); przeł. Maria Gero-Rożniewicz
20. Henry S. Whitehead: Wargi (The Lips); przeł. Joanna Gorczycka
21. Jean Ray: Kuzyn Passeroux (Le cousin Passeroux); przeł. Jerzy Lisowski
22. Jean Ray: Dom na sprzedaż (Maison à vendre); przeł. Hanna Olędzka
23. Ann Bridge: Granatowy buick (The Buick Saloon); przeł. Leonia Gradstein
24. A. E. D. Smith: Płaszcz (The Coat); przeł. Wacław Niepokólczycki
25. Akutagawa Ryunosuke: Końskie nogi (Uma-no-ashi); przeł. Stefan Klonowski, Gabriela Pauszer-Klonowska
26. Richard Hughes: Duch (The Ghost); przeł. Robert Stiller
27. André Pieyre de Mandiargues: Pasaż Pommeraye (Le Passage Pommeraye); przeł. Zofia Woźnicka
28. Anatol Eftimie Baconsky: Czarny nimb (Aureola neagra); przeł. Danuta Bieńkowska
29. Gonzalo Suárez: Trzynaście razy trzynaście (Trece veces trece); przeł. Kalina Wojciechowska
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Przez całe życie bałam się duchów; teraz, kiedy sama już jestem duchem, trochę sobie odbiję.
Straszę" - oznajmił. "Nie ma pan prawa" - rzekłem bardzo spokojnie. "Kiedy jestem duchem" - powiedział "Bardzo możliwe, ale nie ma pan prawa...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Klimatyczny zbiór opowieści grozy z całego świata ujęty w jednym tomie przez wydawnictwo Iskry.
Nie jest to pozycja przeznaczona dla osób, które chcą się bać. Ta lektura przeniesie Was do świata bez elektryczności, z trzaskającymi drwami w kominku i z duchami sunącymi się po domostwie czasami bez celu.
Zbiór otwiera opowiadanie Allana Edgara Poe'go "Przedwczesny pogrzeb". Spotkamy tu głośne nazwiska jak i całkowicie zapomniane czy nieodkryte.
Mogę śmiało zaliczyć tę pozycję do swoich literackich perełek.
Klimatyczny zbiór opowieści grozy z całego świata ujęty w jednym tomie przez wydawnictwo Iskry.
więcej Pokaż mimo toNie jest to pozycja przeznaczona dla osób, które chcą się bać. Ta lektura przeniesie Was do świata bez elektryczności, z trzaskającymi drwami w kominku i z duchami sunącymi się po domostwie czasami bez celu.
Zbiór otwiera opowiadanie Allana Edgara Poe'go "Przedwczesny pogrzeb"....
Z racji na to, iż jest to zbiór opowiadań, poziom jest nierówny. Chociaż, nierówność ta nie jest tak nierówna jak w przypadku nierówności innych nierównych antologii.
Wiele z opowiadań powstało jeszcze w XIX wieku, inne na początku XX wieku. Są pisane w zupełnie inny sposób niż współczesne nowele grozy. To przestroga: nie każdemu taki staroświecki, momentami elegancki styl, będzie odpowiadać. Zamiast superwartkiej akcji, wielu dialogów i ogromnych ślimaków-morderców, znajdziemy niespieszną fabułę, klimatyczne opisy, nawiązania do legend, a w niektórych opowiadaniach nawet… sympatyczne, poczciwe duchy.
Właśnie: O duchach opowieści prawdziwe, to mieszanka stylów. Mamy zarówno makabreskę (Jean Ray), surrealistyczną groteskę detektywistyczną (Gonzalo Suarez), dobrodusznie humorystyczne podejście do tematu duchów (Oscar Wilde, Jerome K. Jerome), jak i całkowicie klasyczne opowieści o zjawach, nadające się idealnie do opowiedzenia znajomym wieczorową porą, przy kominku (Dickens).
Kto zawiódł, kto zaskoczył?
Moja najlepsza dziesiątka przedstawia się następująco:
10. Wargi (Henry Whitehead)
Dość przewidywalne, ale klimatyczne. Tajemnicza murzynka gryzie kapitana statku w szyję, szepcąc mu do ucha niezrozumiałe słowa. Kapitan podejrzewa, że został przeklęty, a na jego szyi wykwita paskudna, jątrząca się rana.
9. Indianka (Bram Stoker)
Wciągający od samego początku, niewymuszony styl Stokera zasługuje na pochwałę. Mimo ledwie kilku stron, przekonująco naszkicowane postacie. No i… przyprawiający o dreszcze kot. Szkoda, że zakończenie jest tak przewidywalne, jak mimika twarzy telewizyjnego prezentera pogody.
8. Niedoświadczony duch (H.G. Wells)
Wielki Wells nie zawodzi, choć prezentuje nieco inne podejście do tematu. Tytułowy niedoświadczony duch budzi politowanie i pogardę, zamiast straszyć. Ale… świetny, gawędziarski styl plus autentyczne emocje w zakończeniu, zasługują na pochwałę.
7. Dom na sprzedaż (Jean Ray)
6. Kuzyn Passeroux (Jean Ray)
W obu przypadkach Jean Ray przynajmniej próbuje być straszny. Epatuje brzydotą, jest trochę krwi i ognia, a efekt końcowy całkiem udany. Chętnie przeczytałbym w polskim przekładzie jego zbiór opowieści niesamowitych.
5. Opowieść niesamowita (Charles Dickens)
Klasyczna do bólu opowieść. Zagubiony wędrowiec, dom na uboczu, gościna, tajemnicze wydarzenia… Wszystko na swoim miejscu, czyta się świetnie!
4. Duch Canterville’ów (Oscar Wilde)
Zupełnie inne podejście do tematu duchów. Hiram Otis, bogaty Amerykanin nabywa, mimo przestróg poprzedniego właściciela, zamek, w którym straszy. Mistrzowsko napisana (i przetłumaczona), autentycznie zabawna historia o upokarzanym duchu, któremu nie udaje się nikogo wystraszyć. Próby wywołania strachu wśród nowych lokatorów kończą się sromotną klęską. Co gorsza, duch zostaje zmuszony do zmierzenia się z najgorszą zmorą: amerykańskim kapitalizmem. Gdy w nocy skrzypie swymi łańcuchami, Amerykanin poleca mu naoliwienie łańcuchów wyśmienitym specyfikiem, buteleczką oleju „Wschód słońca”.
3. Trzynaście razy trzynaście (Gonzalo Suarez)
Z Suarezem zetknąłem się pierwszy raz przy okazji „Opowieści hiszpańskich”, które zdominował całkowicie dwoma opowiadaniami. Specjalnie dla niego kupiłem recenzowany zbiór opowiadań. Suarez nie zawodzi, choć nie jest to historia o duchach, grozy i strachu nie ma też zbyt wiele. Co z tego, skoro Suarez bez problemu wciąga czytelnika w swój przewrotny świat. Konkretna proza, bez zbędnych opisów. Detektyw zostaje wezwany do pewnego profesora z zadaniem odnalezienia kogokolwiek z przedstawionej mu listy 13 osób. Jakież jest jego zdziwienie, gdy po jakimś czasie konstatuje, że wszystkie te osoby już nie żyją. Dodam tylko, że profesor posiada w domu 13 klatek z ptakami, którym nadał imiona uczniów, których na co dzień uczy. Jaki jest związek między tymi sprawami? Czy detektyw go znajdzie? Może profesor zakpił sobie z niego? A może Suarez kpi z czytelnika? Pomieszanie z poplątaniem, wyśmienita rzecz!
2. Pokój na wieży (Edward Frederick Benson)
Najsłynniejsze chyba opowiadanie Bensona. Bohater trafia do pokoju na wieży, który wcześniej pojawiał się w jego snach. W pokoju zauważa obraz staruszki z demonicznym, kipiącym złością wzrokiem. Pomny doświadczeń ze swoich snów, prosi o wyniesienie obrazu z pokoju. Potrzebne do tego były aż trzy osoby. Żadna z nich nie zraniła się, mimo to mieli ręce całe we krwi. A to dopiero początek… Bardzo dobre. I straszne.
1. Spowiedź Charlesa Linkwortha (Edward Frederick Benson)
Moim zdaniem, zdecydowanie najlepsze opowiadania całego zbioru. Charles Linkworth zostaje skazany na śmierć za zabicie własnej matki. Nigdy jednak nie przyznaje się do winy. W tajemniczych okolicznościach znika też sznur, na którym powieszono Linkwortha. Wkrótce, doktor Teesdale, który towarzyszył skazańcowi w ostatnich chwilach, odbiera dziwny telefon…
Nie zdradzę więcej. Opowiadanie jest świetnie skonstruowane, od początku aż do końca, trzyma w napięciu, a czytając je po zmroku odczuwałem autentyczny niepokój. Mimo upływu czasu, historia Charlesa Linkwortha nie zestarzała się ani trochę, a to chyba najlepsza rekomendacja.
**
O duchach opowieści prawdziwe dały mi kilka dni przyjemnej, podszytej lekkim niepokojem i grozą, lektury. Różnorodność autorów i stylów oraz zbliżony, wysoki poziom opowiadań czynią z tej pozycji jeden z najsolidniejszych zbiorów opowiadań „o duchach” na polskim rynku. Polecam !
*** pełna recenzja na blogu o starszych, zapomnianych książkach i grozie - WWW.MILCZENIELITER.PL ***
https://www.milczenieliter.pl/2020/06/o-duchach-opowiesci-prawdziwe-recenzja.html
Zapraszam :)
Z racji na to, iż jest to zbiór opowiadań, poziom jest nierówny. Chociaż, nierówność ta nie jest tak nierówna jak w przypadku nierówności innych nierównych antologii.
więcej Pokaż mimo toWiele z opowiadań powstało jeszcze w XIX wieku, inne na początku XX wieku. Są pisane w zupełnie inny sposób niż współczesne nowele grozy. To przestroga: nie każdemu taki staroświecki, momentami elegancki...
Jeśli chcesz przeczytać ją by poczuć strach - możesz sobie darować. Te opowiadania zostały napisane dawno temu, mają odmienny od dzisiejszego klimat. Nastawiony byłem na coś w rodzaju "Draculi" Brama Stokera - jednak to nie to.
Choć żadnemu z autorów nie udało się mnie przestraszyć, to jestem pełen podziwu wobec ich pomysłowości.
Jako horror - nie spełnia swojego zadania. Jako ciekawe opowiadanie - jak najbardziej.
Kilka z nich miało bardzo świetny klimat. Kilka z nich było naprawdę okropnych i nużących (przebrnąłem i nie pamiętam o czym były). Większość z nich była raczej komediowa. Nie chcę tu spoilerować, jednak mogę powiedzieć, że po przeczytaniu nabrałem do duchów pewnego dystansu. Dzięki tej książce nie będę bał się duchów, lecz raczej postaram się zrozumieć ich poczytania (lub sam ich nastraszyć, może się uda).
Ocena pozostaje niska, gdyż kilka z nich zasługuje nawet na 8, jednak większość to 4.
Jeśli chcesz przeczytać ją by poczuć strach - możesz sobie darować. Te opowiadania zostały napisane dawno temu, mają odmienny od dzisiejszego klimat. Nastawiony byłem na coś w rodzaju "Draculi" Brama Stokera - jednak to nie to.
więcej Pokaż mimo toChoć żadnemu z autorów nie udało się mnie przestraszyć, to jestem pełen podziwu wobec ich pomysłowości.
Jako horror - nie spełnia swojego zadania....
Ciekawa antologia opowiadań starszej daty. Nie mniej, choć pochodzą z nie tak współczesnych nam czasów to muszę przyznać, że znalazły się tam takie, przy których naprawdę można się lekko wystraszyć.
Nie mniej i tak za najlepsze uważam opowiadanie o starym młynie i jego wrednym lokatorze. Jerome K. Jerome stanął na wysokości zadania.
Ciekawa antologia opowiadań starszej daty. Nie mniej, choć pochodzą z nie tak współczesnych nam czasów to muszę przyznać, że znalazły się tam takie, przy których naprawdę można się lekko wystraszyć.
Pokaż mimo toNie mniej i tak za najlepsze uważam opowiadanie o starym młynie i jego wrednym lokatorze. Jerome K. Jerome stanął na wysokości zadania.
Ogólnie rzecz biorąc uważam ten zbiór za dobry, wiele opowiadań bardzo przypadło mi do gustu. Najbardziej znane nazwiska (jak Dickens, Poe, czy Wilde) oczywiście nie zawiodły. Były jednak także takie opowiadania, które mnie zmęczyły, głównie stylem, w jakim zostały napisane, bo, choć bardzo lubię piękne opisy i subtelny sposób budowania klimatu, jaki znajdujemy w większości utworów klasyki literatury grozy, to nie każdy autor potrafi umiejętnie poruszać się w tym gatunku tak, by nie zanudzić czytelnika na śmierć. W tej kwestii najbardziej zawiodłam się (nie po raz pierwszy zresztą, bo ze zbiorem "Opowieści z dreszczykiem. Noc pierwsza" było podobnie) na prezentowanej próbce literatury rosyjskiej - w tym wypadku w postaci opowiadania Wladimira Odojewskiego.
Ogólnie zbiór oceniam jednak pozytywnie, a wielu z nieznanych mi wcześniej autorów zauroczyło mnie swoimi pomysłami i stylem pisania.
Ogólnie rzecz biorąc uważam ten zbiór za dobry, wiele opowiadań bardzo przypadło mi do gustu. Najbardziej znane nazwiska (jak Dickens, Poe, czy Wilde) oczywiście nie zawiodły. Były jednak także takie opowiadania, które mnie zmęczyły, głównie stylem, w jakim zostały napisane, bo, choć bardzo lubię piękne opisy i subtelny sposób budowania klimatu, jaki znajdujemy w większości...
więcej Pokaż mimo toDziecięciem niewinnym będąc [no dobrze - nie do końca niewinnym, bo przygodę czytelniczą od horrorów i Kinga zaczynałam] traumy straszliwej doznałam, przeczytawszy opowiadanie o pogrzebaniu żywcem. Takież to ziarno przerażenia we mnie zasiane zostało, że do dzisiaj życzę sobie być poddaną kremacji. Bezwzględnie. Reszty książki nie pamiętam.
Dziecięciem niewinnym będąc [no dobrze - nie do końca niewinnym, bo przygodę czytelniczą od horrorów i Kinga zaczynałam] traumy straszliwej doznałam, przeczytawszy opowiadanie o pogrzebaniu żywcem. Takież to ziarno przerażenia we mnie zasiane zostało, że do dzisiaj życzę sobie być poddaną kremacji. Bezwzględnie. Reszty książki nie pamiętam.
Pokaż mimo toWyjątkowo dobry wybór opowieści o duchach. Klasycznych, świetnie napisanych, często przez wybitnych powieściopisarzy - warto przeczytać.
Wyjątkowo dobry wybór opowieści o duchach. Klasycznych, świetnie napisanych, często przez wybitnych powieściopisarzy - warto przeczytać.
Pokaż mimo to