Książka Roku 2018

książek: 2063
Scarlet | 2018-08-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Ciekawa antologia opowiadań starszej daty. Nie mniej, choć pochodzą z nie tak współczesnych nam czasów to muszę przyznać, że znalazły się tam takie, przy których naprawdę można się lekko wystraszyć.

Nie mniej i tak za najlepsze uważam opowiadanie o starym młynie i jego wrednym lokatorze. Jerome K. Jerome stanął na wysokości zadania.

BasiaK | 2018-08-02
Przeczytana: 1977 rok

Wyjątkowo dobry wybór opowieści o duchach. Klasycznych, świetnie napisanych, często przez wybitnych powieściopisarzy - warto przeczytać.

Rogue_Lagoon | 2018-07-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2018

Ogólnie rzecz biorąc uważam ten zbiór za dobry, wiele opowiadań bardzo przypadło mi do gustu. Najbardziej znane nazwiska (jak Dickens, Poe, czy Wilde) oczywiście nie zawiodły. Były jednak także takie opowiadania, które mnie zmęczyły, głównie stylem, w jakim zostały napisane, bo, choć bardzo lubię piękne opisy i subtelny sposób budowania klimatu, jaki znajdujemy w większości utworów klasyki literatury grozy, to nie każdy autor potrafi umiejętnie poruszać się w tym gatunku tak, by nie zanudzić czytelnika na śmierć. W tej kwestii najbardziej zawiodłam się (nie po raz pierwszy zresztą, bo ze zbiorem "Opowieści z dreszczykiem. Noc pierwsza" było podobnie) na prezentowanej próbce literatury rosyjskiej - w tym wypadku w postaci opowiadania Wladimira Odojewskiego.
Ogólnie zbiór oceniam jednak pozytywnie, a wielu z nieznanych mi wcześniej autorów zauroczyło mnie swoimi pomysłami i stylem pisania.

Dziecięciem niewinnym będąc [no dobrze - nie do końca niewinnym, bo przygodę czytelniczą od horrorów i Kinga zaczynałam] traumy straszliwej doznałam, przeczytawszy opowiadanie o pogrzebaniu żywcem. Takież to ziarno przerażenia we mnie zasiane zostało, że do dzisiaj życzę sobie być poddaną kremacji. Bezwzględnie. Reszty książki nie pamiętam.

zuzanee | 2019-01-19
Na półkach: 2019, Przeczytane, Klasyka