Belgarath czarodziej

Belgarath the Sorcerer
8371801955
czarodzieje, magia, Rivia
Michał

Większość ludzi spokojnie wędruje przez życie. To świadkowie historii. Są jednak tacy, którzy ją tworzą. Ale nawet w tym wyjątkowym gronie Belgarath jest kimś szczególnym. Najstarszy człowiek na świecie, najpotężniejszy z czarodziejów mimo przeżytych tysięcy lat nadal pozostał ludzki, zachowując swe wszystkie wady i doprowadzając je do perfekcji. Widzieliśmy już jak potrafi działać. Oto jego historia.

Bacha85 | 2014-09-15
Przeczytana: wrzesień 2014

David Eddings wykreował ogromny i złożony świat, w którym umieścił akcję dwóch pięciotomowych cykli: Belgariadę i Malloreon. Oba zostały zaliczone przez Andrzeja Sapkowskiego do kanonu fantastyki i obydwa przeczytałam z wielką przyjemnością. Niniejsza powieść, będąca początkiem całej trylogii poświęconej Belgarathowi, opowiada o tym, co działo się w wykreowanym świecie zanim pojawił się na nim Garion.

Autor przyzwyczaił swoich czytelników do pewnego schematu, podobnie, jak w poprzednich jego książkach osadzonych w tym samym uniwersum, tak i ta zaczyna się od prologu. Tym razem wstęp zazębia się z ostatnią księgą Malloreonu „Prorokinią z Kell”, historię otwierają narodziny dzieci Polgary i Durnika. W trakcie oczekiwania na to wielkie wydarzenia, padła sugestia, by Belgarath spisał swoje wspomnienia, które zdążył nazbierać przez kilka tysięcy lat.

Poznajemy Belgaratha jako młodego, beztroskiego człowieka, sierotę pozbawionego życiowego celu. Na skutek własnej niefrasobliwości,...

Artur | 2014-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Napisana już po obu cyklach Belgariady i Malloreon niesie z sobą taką nutkę nostalgii. Jest powrotem do czasów, które w obu cyklach są jedynie wspominane i są jedynie uzasadnieniem dla późniejszych wydarzeń. Tym razem historię poznajemy z relacji Belgaratha, co pozwala nam również lepiej poznać czarodzieja. Fabularnie pierwszy tom obejmuje wydarzenia od narodzic czarodzieja aż po urodzenie się jego córek. Opowiada również o słynnym wykradzeniu klejnotu przez Toraka oraz jego odzyskaniu przez Belgaratha, Chereka i jego synów.

Nie jest to może to do czego przyzwyczaił nas wcześniej autor, jednakże czyta się jedynie nieco gorzej niż wcześniejsze książki.

Shariana | 2014-03-04
Przeczytana: 03 marca 2014

Przedziwna książka, której czasoprzestrzeń pozostanie dla mnie zagadką najpewniej do końca życia.

Czuć, że bohater ma te parę tysiaków na karku. Narracja jest bardzo spokojna, akcja również.
Idealna pozycja na wieczorne wyciszenie po zagonionym dniu.

Łukasz | 2014-01-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Belgarath najdłużej żyjący i najpotężniejszy czarodziej swoich czasów, któremu David Eddings poświęcił wiele miejsca czy to w Belgariadzie, czy w Malloreonie. Jednak dopiero w tej książce stał się on głównym bohaterem, to stąd możemy się dowiedzieć jak Belgarath stał się czarodziejem jaki był Aldur. Jest to pewnego rodzaju prequel do wydarzeń, które mają miejsce w Belgariadzie napisany z punktu widzenia czarodzieja. Nie sposób nie zauważyć przy tym, że jest to postać jawiąca się czytelnikowi jako swego rodzaju odbicie lustrzane Gandalfa. Może właśnie dzięki temu jest on tak interesujący a jego zmagania tak ciekawe. Swoją drogą ciekawe kto wygrałby to starcie gdyby obaj stanęli w szranki...

Mimo, że tak jak już pisałem jest to prequel do wydarzeń, które mają miejsce w Belgariadzie i Malloreonie polecałbym przeczytanie go dopiero po lekturze tych dwóch.

| 2013-08-12
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Mimo że znam już tę historię na pamięć, z przyjemnością do niej wracam. Świat "Belgariady" i "Malloreonu" to nie pierwszy lepszy padół fantasy, o którym zapomina się po zamknięciu książki. Czasami odnoszę wrażenie, że lepiej czuję się wśród Alornów, niż własnych rodaków.

W "Belgaracie Czarodzieju" mamy do czynienia z dobrze znaną z wyżej wymienionych serii opowieścią o uczniach Aldura, rozłupaniu świata oraz niebezpieczną przeprawą do Mallorei, podjętą w celu odzyskania Klejnotu. Tym razem historię opowiada nie kto inny, a sam przedwieczny Belgarath, co czyni ją pełną humoru i zaskakujących faktów. Wszyscy wiedzieliśmy, że z naszego włóczykija jest niezgorszy bajarz: obsadzenie go w roli narratora było doskonałym pomysłem.

Jeżeli miałabym coś skrytykować, to zdecydowanie redakcję tekstu. W wydaniach Prószyńskiego z serii "NowaFantastyka" to pewnie norma - wystarczy spojrzeć chociażby na jakość papieru, aby zorientować się, że wydawcy poszli po linii najmniejszego oporu. Tylu...

Justyna | 2010-05-24
Przeczytana: listopad 2009

Książka o magii i filozofii życia. O tym jak zwykły człowiek staje się wielkim czarodziejem i twórcą świata. Połączenie Coehlo z Biblią...

Lexie | 2012-03-04
Przeczytana: 2007 rok

Książka dobra, aczkolwiek pisana z nastawieniem na kasę.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22