Wąż Snu

Dreamsnake
83-7150-631-7
science-fiction
wiedźma

Wężyca jest jedną z bardzo niewielu uzdrowicielek, które w swojej pracy wykorzystują lecznicze właściwości jadu węży. Należą do niej trzy: Mgła - kobra, Piasek - grzechotnik i Trawa - niezwykle rzadki pozaziemski wąż snu, który uśmierza lęki i łagodzi cierpienia konających. Podczas swoich wędrówek przez pustynię - na skutek ignorancji i zwykłego ludzkiego strachu - Wężyca traci Trawę, a wraz z nią swoje zdolności uzdrowicielskie. Postanawia dotrzeć do Miasta, by u obcych istot wyprosić nowego węża snu. Jej śladem podążają dwaj mężczyźni - jeden oszalały z miłości, drugi wiedziony uzależnieniem od jadu węża snu...

Al_Hadzi | 2014-03-26

Piękna i łagodna jak dotyk kogoś kochanego. Pozostawia w nas cześć swojego, wykreowanego w tej książce świata z jego pytaniami i rozterkami. Od wielu lat (pierwsze przeczytałem opowiadanie w antologii Jamesa Gunna, "Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności" - ( http://lubimyczytac.pl/ksiazka/60066/droga-do-science-fiction-od-dzisiaj-do-wiecznosci ) ta książka "żyje we mnie". Następnie ukazała się już zbudowana na tamtym opowiadaniu powieść. Myślę, ze bohaterowie tej powieści (jak nieliczni z książek które przeczytaliśmy) gdzieś w nas pozostają i czasami mimowolnie powracamy do nich i opowieści o nich. Chciałoby się mieć te węże, by czasem uzdrowić świat i ludzi wokół nas.

Nana | 2010-10-27

Przeczytałam tą książkę kilka lat temu, jednak nadal ją pamiętam. Chyba pozostała w mojej pamęci przez okoliczności w jakich ją czytałam (wolałabym jednak tutaj o nich nie wspominać), ale mimo wszystko jest to dobra pozycja z fantastyki. Polecił mi ją tata, który z zamiłowania kupował czasopismo (Fantastyka) i przy okazji książki o tej tematyce.
Opiekun snu (pierwsze tlumaczenie tej książki) - ta nazwa może wydawać się dwuznaczna w tym przypadku i choć w języku angielskim książka nosi tytuł Dreamsnake, uważam, że ten pierwszy tytuł jest lepszy dla tej książki. A imię głównej bohateki - Gada wydaje się bardziej naturalne od Wężycy.

Nana | 2010-10-27

Opiekun snu - ta nazwa może wydawać się dwuznaczna w tym przypadku i choć w języku angielskim książka nosi tytuł Dreamsnake, uważam, że ten pierwszy tytuł jest lepszy dla tej książki. A imię głównej bohateki - Gada wydaje się tutaj bardziej naturalne od Wężycy.

W odległej (?) przyszłości na Ziemi rozegrał się konflikt jądrowy, który niemal doprowadził do zagłady cywilizacji i cofnął ludzkość w rozwoju. Większość obszarów naszej planety nie nadaje się już do życia, gdyż albo pokryta jest pustynią, na której panują ekstremalne warunki, albo znajdują się tam tereny skażone radioaktywnym promieniowaniem. Niedobitki ludzkości zamieszkują w górach, które jako jedyne nadają się do życia, albo w tajemniczym Mieście. Tworzą nowe struktury społeczne, wykorzystując resztki technologii przodków, nękają ich jednak choroby i przypadłości, z którymi nie radzą sobie z powodu braku rozwiniętej medycyny. W tym społeczeństwie ważną rolę pełnią uzdrowiciele, którzy zachowali resztki dawnej wiedzy, i którzy leczą pacjentów przy pomocy lekarstw podawanych w niecodzienny sposób -poprzez ugryzienie węża. Każdy uzdrowiciel posiada kilka węży, z których najważniejszy jest wąż snu -pozaziemskiego pochodzenia, jego jad ma właściwości narkotyczne, toteż przynosi ulgę...

Iwett | 2014-12-04
Na półkach: EBOOK, Przeczytane, Lektura 2014
Przeczytana: 30 listopada 2014

Styl autorki trochę rozczarowuje, był zbyt prosty oraz niezręczny. Czytałam w formie ebooka i wydawało mi się, że trafiłam na felerne tłumaczenie. Świat przedstawiony oraz obyczaje - interesujące, natomiast sama fabuła taka sobie. To pierwsza książka McIntyre jaką czytałam i szczerze mówiąc nie zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne.

ania_z_diuny | 2014-06-01

Bardzo mi się podobała w wieku nastu lat. Teraz już mi się tak nie odpowiada .Książka wybitnie dla młodego czytelnika

Danek | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Opowieść będąca mieszanina gatunków fantasy i science fiction. Czytało się przyjemnie, choć momentami wiało nudą jak nie powiem co. Styl autorki przyjemny, lecz nie jakiś wybitnie interesujący. Sama historia niestety również. Puenta na zakończenie prawie żadna, kończy sie to nijak, a sama akcja też jakoś nie porwała mnie z krzesła.
Trochę motywów postapokaliptycznych występuje, lecz są one zepchnięte na dalszy plan i stanowią tylko tło.
Ogólnie rzecz biorąc nie jestem pewien czy polecić to fanom gatunku.

NINa | 2012-10-20
Przeczytana: 15 października 2012

Bardzo słabe w kontekście 'post-apokalipsy'. Jedyna wzmianka, to leje po bombach, w których ciągle znajduje się zabójcze promieniowanie. To typowa książka fantasy, jak można się domyślić z ilustracji na okładce - główna bohaterka podróżuje, leczy ludzi za pomocą jadu węży i filozofuje o życiu. Autorka za bardzo skupiła się na samej czynności 'wyjmowania węży z torby podróżnej', bo o tym jest praktycznie w każdym rozdziale. Dobijający jest także wątek miłosny.

To książka która pamiętam.
Piękna. Specyficzna. Poruszająca pewne kwestie, których nie znalazłam w innych. Pouczająca na swój sposób. Kilka razy w ciągu czytania jej się wzruszyłam. Kilka razy uśmiechnęłam.
To nie jest typowa opowieść o post apokaliptycznym świecie. To opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca, o tolerancji i akceptacji, o przemijaniu i nadziei. O tytułowym wężu snu i o... przyjaźni? Możliwe. Nawet bardzo możliwe.
By tę książkę zrozumieć, należy ją przeczytać, na spokojnie, bez pośpiechu i wygórowanych oczekiwań. należy ją przeczytać w spokoju, skupieniu i zadumie. I wówczas śmiało można docenić piękno tej opowieści.

bazylia | 2013-11-10
Przeczytana: 29 października 2013

W powieści tej wykorzystano w dość interesujący sposób koncepcję leczenia przy wykorzystaniu jadu węży. Znajdziemy tu wątki miłosne, socjologiczne (nierówność społeczna, zacofanie wśród biedniejszych warstw), ekologiczne, kwestie kontaktów z istotami pozaziemskimi...
W moim odczuciu sposób prowadzenia akcji oraz fakt, iż główna bohaterka to kobieta, wrażliwa na krzywdę innych ludzi, sprawiają, iż książka spodoba się głównie paniom.