The Younger Gods
fantastyka, powieść, amerykańska
Kasia

Zbliża się koniec cyklu trwającego dwadzieścia pięć tysięcy lat. Czworo starszych bogów ustąpi miejsca młodszym zmiennikom. Tymczasem gdzieś daleko na Pustkowiu potwór Vlagh powołuje do życia największą i najgroźniejszą z dotychczasowych armię ludzi - owadów i szykuje ją do ostatecznego starcia z mieszkańcami Dhrallu. Ludziom zagrażają nie tylko dziwacznie przekształcone owady, lecz - co...

Ludziom zagrażają nie tylko dziwacznie przekształcone owady, lecz - co gorsza - także jedna ze starszych bogiń. Szalona Aracia, przekonana, że Marzycielka Lillabeth zamierza odebrać jej tron, zdecydowała się na niesłychany krok: postanowiła zamordować jedno z młodszych bogów.
Nie chce pamiętać, że nieśmiertelni nie mogą odbierać życia. Jeżeli Aracia zabije Lillabeth, nie tylko ściągnie zagładę na Dhrall, ale unicestwi wszelkie istnienie.

Artur | 2017-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Czwarty tom kończy cały cykl. Można zatem podsumować nie tylko ostatnią książkę, ale także całość. Na pewno można powiedzieć, że nie jest to dzieło wybitne, jest w nim jednak taka pozytywna iskra. Właściwie to tak wygląda nie tylko ten cykl, ale także inne stworzone przez Davida Eddingsa. Czytając mamy uczucie, że autor najbardziej pisał dla siebie (tutaj akurat z żoną) i dla własnej zabawy. Tworzył pozytywnych bohaterów i stawiał im na drodze przeszkody, z którymi radzili sobie bez większych problemów i bez większych strat.

Taki jest też oddźwięk całego cyklu, chociaż w czwartym tomie większy ciężar kładzie się na jednej, wcześniej zupełnie niewybijającej się specjalnie postaci. Zmiana ta jest dosyć zaskakująca, tym bardziej, że spowoduje rozwiązanie całej historii. Poza tym można natknąć się na kilka błędów logicznych, ale tam gdzie przejawia się boska moc być może logika nie jest potrzebna :)

Do poduszki i dla fanów autora...

Kasia | 2010-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2010

Według mnie czwarta część pisana na siłę. Brak pomysłu na odpowiednie zakończenie. Jestem zawiedziona

Michał Szymański | 2017-05-24
Przeczytana: 23 maja 2017

Jakoś udało mi się przeczytać wszystkie tomy. Ciężko mi było przebrnąć przez ten cykl z powodu ciągłego przypominania wydarzeń, o których już czytałem. Wisienka na torcie to dwa następujące po sobie rozdziały opowiadające tą samą historię nieco innymi słowami. Jestem zawiedziony

ROB | 2017-01-18
Bamboocha | 2016-11-04