Świat papirusów

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-13210-2
Szamzu

"Świat papirusów" to interesująca książka o Egipcie, papirologii i w ogóle o antycznym piśmiennictwie. Autor - papirolog i archeolog klasyczny - czyni też ekskursy na temat botaniki i kodykologii. Sporo miejsca poświęca starożytnym pismom, językom i metodom pisarskim. Szczególnie spodobał mi się fragment na stroni 79, gdy zabawnie pyta Autor: „Czy nikt nigdy nie wpadł w Egipcie na pomysł pisania przy stole?”. W ostatnim rozdziale przedstawia A. Łukaszewicz dzieje papirologii, zwłaszcza w Polsce. Praca ma charakter popularnonaukowy i jest napisana ciekawym językiem. Druga jej część to wybór różnego rodzaju tekstów papirusowych przedstawiających w ciekawy sposób życie codzienne Egiptu okresu hellenistycznego i rzymskiego. Zdecydowanie godna polecenia.

Tomasz Babnis

Trithemius | 2016-08-03