W słońcu Egiptu. Z dziejów podróży nad Nil

Okładka książki W słońcu Egiptu. Z dziejów podróży nad Nil Adam Łukaszewicz
Okładka książki W słońcu Egiptu. Z dziejów podróży nad Nil
Adam Łukaszewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
428 str. 7 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2020-12-22
Data 1. wyd. pol.:
2020-12-22
Liczba stron:
428
Czas czytania
7 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301214951
Tagi:
Egipt odkrycia Nil egiptologia piramidy faraonowie
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fałszerstwa i manipulacje w przeszłości i wobec przeszłości Piotr Boroń, Benedetto Bravo, Piotr Guzowski, Krzysztof Jakubiak, Jerzy Kolendo, Dariusz Kołodziejczyk, Elżbieta Konończuk, Adam Łukaszewicz, Justyna Olko, Łukasz Rutkowski, Agnieszka Samsonowicz, Agnieszka Skrodzka, Arkadiusz Sołtysiak, Jacek Soszyński, Robert A. Sucharski, Maciej Szymkiewicz, Jacek Tomczyk, Ryszard Tomicki, Marcin Zgliński
Ocena 7,6
Fałszerstwa i ... Piotr Boroń, Benede...
Okładka książki Hortus Historiae. Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin Katarzyna Balbuza, Jarosław Bodzek, Jacek Bonarek, Wojciech Boruch, Jerzy Ciecieląg, Edward Dąbrowa, Maria Dzielska, Paweł Filipczak, Michał Gawlikowski, Tomasz Grabowski, Paweł Janiszewski, Zdzisław J. Kapera, Mateusz Kłagisz, Agata Aleksandra Kluczek, Maciej Kokoszko, Jerzy Kolendo, Andrzej Kompa, Józef Korpanty, Rafał Kosiński, Mirosław J. Leszka, Edward Lipiński, Ireneusz Adam Łuć, Adam Łukaszewicz, Leszek Mrozewicz, Krzysztof Nawotka, Marek Jan Olbrycht, Szymon Olszaniec, Ewdoksia Papuci-Władyka, Kinga Paraskiewicz, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Tomasz Polański, Jan Prostko-Prostyński, Norbert Rogosz, Mieczysław Rokosz, Jacek Rzepka, Maciej Salamon, Nicholas Sekunda, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Stanisław Stabryła, Michał Stachura, Marek Stępień, Jerzy Styka, Robert Suski, Stanisław Turlej, Kamilla Twardowska, Jacek Wiewiorowski, Marek Wilczyński, Marek Winiarczyk, Robert Wiśniewski, Przemysław Wojciechowski, Robert S. Wójcikowski, Miron Wolny, Stefan Zawadzki
Ocena 7,5
Hortus Histori... Katarzyna Balbuza, ...
Okładka książki Idy marcowe 2050 lat później Katarzyna Balbuza, Agata Dolacińska, Dorota Dutkiewicz, Andrzej Gillmeister, Maria Jaczynowska, Agata Aleksandra Kluczek, Jerzy Kolendo, Lucyna Kostuch, Henryk Kowalski, Krzysztof Królczyk, Adam Łukaszewicz, Paweł Madejski, Maciej Milczanowski, Leszek Mrozewicz, Maria Musielak, Lechosław Olszewski, Norbert Rogosz, Sebastian Ruciński, Paweł Sawiński, Jerzy Strzelczyk, Bronisław Szubelak, Przemysław Wojciechowski
Ocena 7,0
Idy marcowe 20... Katarzyna Balbuza, ...
Okładka książki Haec mihi in animis vestris templa. Studia Classica in Memory of Professor Lesław Morawiecki Katarzyna Balbuza, Piotr Berdowski, Beata Blahaczek, Wojciech Boruch, Sylwester Czopek, Maria Dzielska, Zdzisław J. Kapera, Agata Aleksandra Kluczek, Jerzy Kolendo, Zenon Krawczyk, Krzysztof Królczyk, Włodzimierz Lengauer, Stanisław Longosz, Ireneusz Adam Łuć, Adam Łukaszewicz, Paweł Madejski, Leszek Mrozewicz, Krzysztof Nawotka, Łukasz Niesiołowski-Spano, Marek Jan Olbrycht, Maciej Salamon, Paweł Sawiński, Dariusz Słapek, Marcin Śmietanka, Stanisław Śnieżewski, Janusz Sondel, Sławomir Sprawski, Anna Tatarkiewicz, Józef Wolski
Ocena 8,0
Haec mihi in a... Katarzyna Balbuza, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2112
439

Na półkach: , ,

Świetna książka o historycznym Egipcie, a właściwie o podróżach po Egipcie zarówno w czasach antycznych jak i całkiem niedawnych. Te czasy niedawne koncentrują się głównie na podróżach Polaków. Bardzo ciekawe i interesujące dzieło dla entuzjastów tematu.

Świetna książka o historycznym Egipcie, a właściwie o podróżach po Egipcie zarówno w czasach antycznych jak i całkiem niedawnych. Te czasy niedawne koncentrują się głównie na podróżach Polaków. Bardzo ciekawe i interesujące dzieło dla entuzjastów tematu.

Pokaż mimo to

avatar
163
159

Na półkach:

Starożytność to nie tylko epoka i zagadnienie opracowywane przez nauki humanistyczne. To źródło inspiracji-ciekawostki dla wielu osób niezwiązanych zawodowo z tym tematem. Jak dawniej poznawano przeszłość? Przez podróże i zapiski o nich. Dzięki temu wielu mogło wędrować przez świat, nie wyjeżdżając poza granice swojej ojczyzny, nie tracąc przy tym majątku.
"W słońcu Egiptu. Z dziejów podróży nad Nil" Adama Łukaszewicza to relacja o podróżnikach od epoki faraonów do czasów II wojny światowej z obszaru Europy zwiedzających Egipt, z których część pozostawiła po sobie zapiski na ten temat, obrazy lub wspomnienia osób z ich otoczenia. Przybliża nie tylko sylwetki tychże wędrowców, ale również ich życie, a co najważniejsze, skupia się na przedstawieniu Kemet, jego zabytków, nakreśleniu sytuacji społeczno-politycznej z omówieniem tła historycznego, nie stroniąc od osobistych uwag, używając przy tym całego naukowego aparatu. Bogate przypisy i bibliografia są bezcenną wskazówką dla pasjonatów tych zagadnień, gdzie mogą poszukiwać kolejnych źródeł do swoich badań czy rozszerzenia horyzontów.
To wspaniała podróż przez wieki w Egipcie z odpowiednio przygotowanym merytorycznie przewodnikiem, posługującym się jasnym, klarownym, a przy tym barwnym językiem. Czytelnik ma możliwość zwiedzić najważniejsze zabytki, posłuchać nieco o ich historii i odkrywcach, odkrywając przy tym niezbyt znane fakty, delektować się ciepłem słońca, pałaszując najlepsze kąski wraz z Piłsudskim przy stole. Podoba mi się to jak autor ukazuje podejście do historii starożytnego Egiptu przez wieki, jak zmieniło się spojrzenie na pewne aspekty kultury i prawa, traktowanie zwierząt a i samych ludzi, nie zawsze o tym samym poziomie materialnym i statusie społecznym.
Świat miniony a jednak współczesny, gdzie mentalność ludzka niewiele się zmieniła, zważywszy na całość globu. Wciąż jesteśmy tacy sami, mimo tysiącleci. Pochylenie się nad zabytkami i historią może nauczyć nas pokory, że nie trwamy wieczne, nawet nasze twory, ale pamięć tak łatwo nie ulatuje, zwłaszcza ta zapisana, więc warto zastanowić się nad tym, co się robi i mówi, a swoje życie przeżyć z taką pasją jak profesor Kazimierz Michałowski, nie żałować ani chwili na dążenie do swoich marzeń.
"W słońcu Egiptu" Adama Łukaszewicza to naprawdę dobre kompendium wiedzy o podróżnikach po Egipcie, dobrze napisane, choć jak sam autor zauważył, by opisać wszystko związane z tym tematem, potrzebne by było kilka lub kilkanaście tomów. Tu jest maksimum treści w minimum objętości. Czaruje język, opisy i dobór zagadnień. To Egipt z polskimi akcentami, zatrzymujący chwile naszych rodaków w wieczności pamięci, by nie uleciały niczym pył pustyni.
Uważam, że to obowiązkowa pozycja dla każdego egiptomaniaka, egiptologa, historyka starożytności. Bez obaw, nie ma tu naukowego żargonu, to wydanie popularnonaukowe dla każdego z nas. Cudowna podróż, która, niestety, dobiegła końca. Co dalej czeka? Może Ra wskaże kierunek ;)
https://loslibros-wehikulczasu.blogspot.com/2021/08/102-probujac-przywoac-lato-czyli-w.html

Starożytność to nie tylko epoka i zagadnienie opracowywane przez nauki humanistyczne. To źródło inspiracji-ciekawostki dla wielu osób niezwiązanych zawodowo z tym tematem. Jak dawniej poznawano przeszłość? Przez podróże i zapiski o nich. Dzięki temu wielu mogło wędrować przez świat, nie wyjeżdżając poza granice swojej ojczyzny, nie tracąc przy tym majątku.
"W słońcu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1970
1882

Na półkach: , ,

Rewelacyjne opracowanie ukazujące Egipt na przestrzeni wieków. Interesujące wprowadzenie - informacje o położeniu geograficznym, demograficzne, ale też o kulturze, sztuce, religii. Sporo informacji o historii tego kraju oraz o podróżach Egipcjan i podróżach mieszkańców innych krajów do Egiptu. Ich motywach odkrywania kraju faraonów. Przeżywanych przygodach. Sporo informacji o polskich śladach w Egipcie. Autor zadbał o rzetelne ukazanie faktów historycznych związanych z odkryciami archeologicznymi w Egipcie. Osoby lubiące przygody też znajdą tu coś dla siebie.
Niewątpliwym atutem tego opracowanie jest łączenie wiedzy z różnych dziedzin.

Rewelacyjne opracowanie ukazujące Egipt na przestrzeni wieków. Interesujące wprowadzenie - informacje o położeniu geograficznym, demograficzne, ale też o kulturze, sztuce, religii. Sporo informacji o historii tego kraju oraz o podróżach Egipcjan i podróżach mieszkańców innych krajów do Egiptu. Ich motywach odkrywania kraju faraonów. Przeżywanych przygodach. Sporo informacji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    3
  • Historia
    1
  • Scan [całość 600 dpi]
    1
  • #czytambopolskie
    1
  • 52 książki 2021
    1
  • Popularno-Naukowe
    1
  • ∎ ~ Historia
    1
  • Ὧ ~ Podróżnicze/Geograficzne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W słońcu Egiptu. Z dziejów podróży nad Nil


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne