Oddajemy do rąk Czytelnika zbiór studiów polskich badaczy poświęconych upamiętnieniu 2050 rocznicy zamachu na Juliusza Cezara. Jego śmierć miała ratować republikę, okazało się jednak, że ostatecznie pchnęła państwo rzymskie w kierunku monarchii. Żaden zamach polityczny nie odegrał takiej roli w uświadamianej pamięci zbiorowej jak właśnie zabójstwo Cezara. Tę świadomość mieli już jemu współcześni, umacniała się ona wraz z upływem wieków. Oddziaływał wprost magicznie, stając się – po dzień dzisiejszy – obiektem zaciętych sporów: od bezgranicznej gloryfikacji do całkowitego potępienia. Widziano w nim uosobienie geniuszu i cynizmu, karierowiczostwa i patriotyzmu, czyniono z niego wizjonera, który od początku miał wyraźną koncepcję polityczną, i na którym ześrodkowywała się cała historia Rzymu, stanowił jej punkt kulminacyjny, a zarazem narzędzie ślepego Losu, któremu bezwiednie się poddawał; już w starożytności widziano w nim ludobójcę i zwykłego przestępcę, zimnego, wyrachowanego gracza, ale także postać opatrznościową, ratującą Rzym przed chaosem i ostateczną zagładą.

W przedstawionych materiałach autorzy starali się pokazać Idy Marcowe zarówno w relacji źródeł starożytnych, jak i stosunek do nich i ich tragicznego bohatera na przestrzeni wieków. Stanowią one pokłosie niezwykłej konferencji naukowej, która miała miejsce w Poznaniu w dniach 14-15 marca 2007 r. Obradom i dyskusji przyświecało motto, które także wpisuje się w ideę niniejszego tomu, pełniejszego zrozumienia wydarzeń sprzed dwóch tysięcy pięćdziesięciu lat i ich oddziaływania na wieki późniejsze.

(ze wstępu, Leszek Mrozewicz)

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ile można pisać o idach marcowych? Okazuje się, że całkiem dużo, że istnieje całe mnóstwo tematów związanych z tym ważnym dla dziejów Rzymu wydarzeniem. Autorzy tego tomu wyszli od słynnego morderstwa dokonanego w roku 44 p.n.e. i poszli dalej bardzo różnymi ścieżkami. Przedstawmy kilka tematów: geneza spisku i zamachu, miejsce zamachu, narzędzie zbrodni, aspekty religijne, idy marcowe w propagandzie, idy marcowe w historiografii. Wyjątkowo dużo miejsca poświęcili Autorzy losom zamachu na Cezara w historiografii (aż sześć artykułów), dzięki czemu to wydarzenie z I w. p.n.e. może być "śledzone" także w kolejnych stuleciach. Całość zawiera wiele tekstów, które będą interesujące dla miłośników (ale i przeciwników) Boskiego Juliusza.

Tomasz Babnis

KaśkaMaryśka | 2012-07-02