Idy marcowe 2050 lat później

Na półkach: , , , , ,

Ile można pisać o idach marcowych? Okazuje się, że całkiem dużo, że istnieje całe mnóstwo tematów związanych z tym ważnym dla dziejów Rzymu wydarzeniem. Autorzy tego tomu wyszli od słynnego morderstwa dokonanego w roku 44 p.n.e. i poszli dalej bardzo różnymi ścieżkami. Przedstawmy kilka tematów: geneza spisku i zamachu, miejsce zamachu, narzędzie zbrodni, aspekty religijne, idy marcowe w propagandzie, idy marcowe w historiografii. Wyjątkowo dużo miejsca poświęcili Autorzy losom zamachu na Cezara w historiografii (aż sześć artykułów), dzięki czemu to wydarzenie z I w. p.n.e. może być "śledzone" także w kolejnych stuleciach. Całość zawiera wiele tekstów, które będą interesujące dla miłośników (ale i przeciwników) Boskiego Juliusza.

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki Idy marcowe 2050 lat później