Wilczy amulet

Okładka książki Wilczy amulet S. Andrew Swann
Okładka książki Wilczy amulet
S. Andrew Swann Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Wilczy miot (tom 2) Seria: Seria "Nowej Fantastyki" fantasy, science fiction
Wilczy miot (tom 2)
2011-04-05
Marek Pawelec
wilczy miot

Okładka książki Spekulant Redakcja bookazine SF, S. Andrew Swann
Spekulant Redakcja bookazine ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 336 (9/2010) Filip Haka, Grzegorz Janusz, Jarosław Klonowski, Edward M. Lerner, Marek Łukaszewicz, Aleksandra Raszka, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Piotr Rogoża, Grzegorz Senda, S. Andrew Swann
Nowa Fantastyk... Filip Haka, Grzegor...

Na półkach: , , , , , ,

Młoda wieśniaczka Maria odpracowuje daninę panu grodu Narew. Wychowana przez ojca, który wręcz maniakalnie pilnuje, by dziewczyna nie zdejmowała srebrnego łańcuszka z krzyżem z szyi. Kiedy do grodu przybywają ledwo żywi zakonnicy, prosząc o azyl, dla mieszkańców stają się jasne dwie rzeczy: pokój między księstwem mazowsza a Krzyżakami staje pod znakiem zapytania, oraz fakt, że zakonnicy noszą obrażenia wskazujące na atak potwora.
Tymczasem komtur grupy mnichów odmawia złożenia wyjaśnień władcy osady- Bolesławowi, zasłaniając się tajemnicą kościoła. Zgodnie z zasadami panującymi wśród Krzyżaków, sekret misji Heinrich może wyjawić jedynie biskupowi, choć ma świadomość, jak wielkie niebezpieczeństwo może grozić mieszkańcom grodu.
Najbardziej ranny z zakonników - Josef stanął do walki oko w oko z bestią. Nie wie on jednak, że zakon nie wyjawił swoim akolitom całej prawdy o charakterze demona, którego ścigają. Kiedy Josefem w chorobie zajmuje się Maria, młodzi zbliżają się do siebie, ale na ich drodze staje przynależność mężczyzny do zakonu krzyżackiego, starannie ukrywana tajemnica rodziny dziewczyny i bestia.

W porównaniu do "Wilczego miotu" "Wilczy amulet" wypada dużo lepiej. Jest ciekawiej i zdecydowanie więcej akcji i zaskoczeń.
Wątek miłosny dość rozbudowany, lepszy niż w pierwszej części, może nieco naiwny, ale opisany subtelnie i lekko.
Bardzo dobry zarys funkcjonowania bractwa zakonu krzyżackiego. Dość przejrzysty obraz jak mnisi byli traktowani przez państwa, czy księstwa niezależne, oraz jak butni i pyszni byli sami Krzyżacy - przekonani o swojej wyższości i nieomylności.

Postać Marii świetnie scharakteryzowana. Naprawdę interesujące rozterki dziewczyny, która odkrywa swoją prawdziwą naturę. Swann stworzył według mnie jedną z najbardziej ciekawych postaci kobiecych, jakie miałam okazję poznać. Maria jest potulna, ale budzą się w niej najpierw potężna chęć życia zgodnie z potrzebą swojego nowo odkrytego "ja", a następnie strach o bezpieczeństwo rodziny. Jej rozterki są uzasadnione.

Minusem jest przedstawianie perspektywy z kilu stron, a co za tym idzie, powtórzenia. Raz krótkie na kilka zdań, raz dłuższe liczące kilka stron. Autor podobnie stworzył "Wilczy miot", gdzie opis wydarzeń prezentowany jest z punktu widzenia przynajmniej dwóch postaci.

Książka dobra, na pewno zostanie mi w pamięci na długo .

Książka tak samo wciągająca jak cześć pierwsza a przy tym nie napisana na siłę. Nowi bohaterowie, stare historie, ale nic nie można przewidzieć. Cała seria to naprawdę świetna historia. Średniowiecze, rycerze, zamki, klasztory, inkwizycja i wśród tego zwykły wiejski człowiek, które pewne sprawy rozumuje lepiej niż sprawujący nad nim władzę samozwańczy intelektualiści. ZAKOCHAŁAM SIĘ W TYCH KSIĄŻKACH <3

Kontynuacja "Wilczego miotu" ,której fabuła rozgrywa sie 100 lat później.Zakon krzyżacki nadal walczy z wilkołakami,uważając ich za demony.Tymczasem młody Niemiec,Josef,nowicjusz zakonu krzyżackiego zakochuje się w polskiej służącej,Marii,która nosi zawsze srebrny krzyzyk i któej rany goją się niepokojąco szybko.A ataki wilkołaka nie ustają...Czy uczucie między Josefem i Marią przejda ciężka próbę?Kim naprawde jest Maria,a kim Dorian,przystojny nieznajomy,który uratował ja w lesie?Tego wsystkiego można dowieziec się z fabuły.Ciekawie przedstawiony świat literacki,jeszcze ciekawszy romans...Dobrze sie czytało.

,,Wilczy amulet'' przyszedł do mnie w pakiecie wraz z pierwszą częścią zatytułowaną ,,Wilczy miot''. Czy zawiódł moje oczekiwania? Nie. Jest to kolejna dawka ciekawej fantastyki i świetny przykład na to, że współczesna literatura wciąż potrafi przedstawić wilki/wilkołaki w sposób odpowiadający ich tradycyjnemu obrazowi. Wilk jest przede wszystkim bestią, która morduje i niszczy. Sylwetka jednej z kobiecych postaci wprowadza pewne zaburzenie mitu, ale nie działa to na niekorzyść historii. Dzięki temu wprowadzony zostaje pewien dylemat moralny, którego rozwiązanie nie jest niestety zbyt zaskakujące. Podsumowując - czas spędzony na czytaniu ,,Wilczego amuletu'' nie jest stracony. Serdecznie polecam sięgnąć zarówno po tę jak i po pierwszą część książki autorstwa S.A. Swanna.

"Czy doprawdy tak duża jest różnica między wilkiem, który staje się człowiekiem, a człowiekiem, który staje się wilkiem?"

Po pozytywnym zaskoczeniu pierwszą częścią sięgałam po kontynuację z pewnymi oczekiwaniami. Niestety, tym razem trochę się przeliczyłam. Na szczęście tylko odrobinkę. Książka nie jest zła, ale jak dla mnie w porównaniu do części pierwszej wypada słabiej, chociaż okładkę ma już trochę lepszą :)

Tak jak w "Wilczym miocie" dylematy moralne głównej bohaterki oceniłam na plus, tak tutaj momentami miałam już dosyć łagodnej, cnotliwej i doświadczonej przez los Marii wraz z jej podejściem do życia. Niezmiernie irytowały mnie również przejawy jej podwójnej moralności.
Wątek miłosny oklepany, jeden kandydat jest zły a drugi dobry, a nasza biedna Marysia musi wybierać co jest dla niej w życiu ważniejsze.
Momentami było krwawo, ale niestety tym razem bez atrakcji typu palenie na stosie, raczej zwykła jatka wilkołaka z jego przeciwnikami i to niestety tylko od czasu do czasu.

Mimo tych kilku wad książka wciąga, szczególnie jak ktoś lubi sobie poczytać o wilkołaczych sierściuchach.

Mnie niestety ten tom nie przekonał. Być może książka nie jest rażąco gorsza od pierwszej części, ale nie znalazłam w niej nic świeżego... Ot taki wilczy harlekin, gdzie od początku wiemy, co jak wszystko musi się skończyć.

Fajna książka, przydałaby się może trzecia częśc aby postawić kropkę nad i. Ale nie mozna narzekać, wiele sie dzieje, dobrze pokazane walki pomiędzy ludzmi i wilkołakami. Dobrze złozona historia. Mnie zaciekawiła ta opowieść. :)

Wciągająca

Wciągająca

Bardzo fajna i przyjemnie się czyta. Opowieść o wilkach i miłości oraz stracie i pożadaniu. Opis książki z dawnych czasów historycznych, bardzo krwawych walk i potyczek zakonu krzyżackiego z wilkiem który się mści za zabicie jego rodzinnej wioski.

Klimat podobny co w pierwszej części.Rycerstwo,Średniowiecze,stworzenia magiczne,w prawdziwym świecie nie istniejące. Czy na pewno?Czy zło tkwiące w tych istotach to nie sprawka człowieka rozumnego?Podobała mi się.

• 2011

Dodaj cytat z książki Wilczy amulet