Trucizna królewska

Okładka książki Trucizna królewska Maurice Druon
Okładka książki Trucizna królewska
Maurice Druon Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Królowie przeklęci (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Królowie przeklęci (tom 3)
Les Poisons de la couronne
Otwarte
2010-09-01
1973-01-01
1973-05-22
Adriana Celińska
historia Francji śreniowiecze Templariusze Kapetyngowie

Trzeci tom cyklu „Królowie przeklęci” o starszej linii Kapetyngów. Tym razem autor koncentruje się na okresie panowania Ludwika X, obdarzonego przez historyków przydomkiem „kłótliwy” oraz jego małżeństwa z Klemencją Węgierską tudzież Neapolitańską, a tak naprawdę Andegaweńską, bo właśnie ta francuska dynastia panowała wówczas i u stóp Wezuwiusza i nad dawnym królestwem Arpadów.
Dużą rolę tradycyjnie – jak i w całym cyklu – odgrywa Mahaut d'Artois, matka szwagierek króla i stryjna Roberta d’Artois, jej śmiertelnego wroga.
No i jest to okres odgrywania się stryja króla – Karola de Valois, próbującego unicestwić reformy jego starszego brata oraz (skutecznie) wprowadzające je osoby.
Rozwijają się także wątki będące efektem wyobraźni autora, a nie źródeł historycznych, szczególnie jeden romansowy.
Porządna, tradycyjna powieść historyczna, z jednej strony pokazująca życie niemal wyłącznie elit i krążących wokół nich postaci, a z drugiej zaś ciekawie napisana i wolna od błędów i nieścisłości historycznych.

intryg ciąg dalszy. Sympatia wobec bohaterów zmienna w miarę poznawania ich historii.

W trzecim tomie pojawiają się dwie żeńskie postacie, których los osobiście mnie interesuje, gdyż są lepsze, niż bagno rozkładu, które je otacza. To Klemencja i Maria, niestety autor nie daje nam nadziei, że ich losy ułożą się tak jak można by im życzyć z ludzkiej życzliwości.
Wplątanie pojedyńczych ludzi w tryby walk o tron i ich uzależnienie od potężnych potworów bez sumienia jest przerażające.

#WyzwanieBookmenki #Lipiec2022 #Królewski_Lipiec #Król #Królowa

W ramach lipcowego wyzwania Karmeny Bookmenki postanowiłam kontynuować rozpoczęty już wcześniej cykl Królowie Przeklęci, czyli świetnie zbeletryzowaną opowieść o czasach panowania kilku ostatnich Kapetyngów we Francji XIII i XIV wieku.

Opowieści z królewskiego dworu wyjęte (prawie) żywcem z kart historii czyta się przednio, a dworskie intrygi nie pozwalają się oderwać od lektury.

Tom III, czyli Trucizna Królewska to część najkrótsza. Takie też było panowanie Ludwika X, którego historię autor nam tu przytacza. Porywczy i średnio kompetentny król nie zaskarbił sympatii ani mojej ani swoich podwładnych.

Jestem ciekawa jak pójdzie następcy Ludwika X i kto nim zostanie, więc wkrótce sięgam po kolejny tom. Polecam!

#WyzwanieBookmenki #Lipiec2022 #Królewski_Lipiec #Król #Królowa

Opowieści z królewskiego dworu wyjęte (prawie) żywcem z kart historii...

Świetna. Super się czyta, wciągająca. Cała seria na plus.

Świetna. Super się czyta, wciągająca. Cała seria na plus.

Dalsze losy Francji.
Bardzo lekkie pióra autora sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Trzeci tom trochę lepszy od trzeciego.

Dalsze losy Francji.

Historia, która zadziwia niemal na każdym kroku. Postaci, zwroty fabularne, tajemnice i połączenie historii oraz fikcji. Nowe ciekawe postaci, ważne momenty historii przedstawione w intrygujący sposób i wątki fabularne, które wciągają. Fabuła "wielka" przerasta jednak tę "małą", wątek miłosny Lombarda i wiejskiej szlachcianki jest niezadowolający, ale królowie, hrabiowie i inni nadrabiają. Ważny element historii Francji opowiedziany jest tutaj w fantastyczny sposób. Szkoda, że historia Polski jest tak mało wykorzystana w literaturze. Bo jest zdecydowanie materiał, na podstawie którego można tworzyć niesamowitą fabułę.

Kolejna dobra odsłona historycznego cyklu "Królowie przeklęci".
Świetnie prowadzone wątki na drugim planie i bardzo realistycznie przedstawione tło historyczne gwarantują, że czas spędzony przy lekturze jest czystą przyjemnością. Niestety, po tym jak w pierwszym tomie pierwsze skrzypce grał dumny i potężny Filip Piękny, a w drugim niesamowicie inteligentny zarządca de Marigny, obserwowanie żałosnego w całej swojej krasie Ludwika Kłótliwego jest jest co najmniej rozczarowujące.
Najsłabsza dotychczasowa odsłona cyklu, ale i tak godna polecenia.

Kolejna dobra odsłona historycznego cyklu "Królowie przeklęci".

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie, chociaż - jak to w przypadku części powieści historycznych - nie byłam specjalnie zaskoczona przebiegiem akcji czy śmiercią jednego z bohaterów.

Od przeczytania poprzedniego tomu upłynęło już trochę czasu, jednak nie miałam większych trudności z odnalezieniem się w opisywanym świecie. Przeciwnie, z ciekawością przeczytałam dalsze wydarzenia rozgrywające się na francuskim dworze. Nie brakuje tu spisków, intryg, manipulacji i dbania przede wszystkim o własne interesy.

"Królowie przeklęci" to jeden z najlepszych książkowych cyklów, jakie miałam okazję czytać. Na pewno sięgnę po kolejne części.
Zdecydowanie polecam.

• Historyczne
  • Powieść historyczna
  • Literatura francuska

Dodaj cytat z książki Trucizna królewska