Trucizna królewska

Tłumaczenie: Adriana Celińska
Cykl: Królowie przeklęci (tom 3)
Wydawnictwo: Otwarte
Les Poisons de la couronne
historyczna

Inne wydania

Do Francji przybywa neapolitańska narzeczona młodego króla Ludwika Kłótliwego. Klemencja jest piękna i cnotliwa. Czy pobożna królowa zdejmie przekleństwo rzucone przez wielkiego mistrza templariuszy? Czy położy kres nieszczęściom, które lawinowo spadają na ród Kapetyngów? Czy Ludwik ma szansę na długie i spokojne panowanie? W swoich powieściach Maurice Druon fenomenalnie splata fikcję z...

W swoich powieściach Maurice Druon fenomenalnie splata fikcję z wydarzeniami historycznymi. Jego bohaterowie są autentyczni, żywi, realni. To prawdziwe istoty z krwi i kości. Kochają, nienawidzą, cierpią.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2010

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/krolowie-przekleci-3/

Bożena | 2014-02-15
Przeczytana: styczeń 2014

Niesamowite czasy, niesamowita historia i niesamowity autor. W trzecim tomie cyklu "Królowie przeklęci" Maurice Druon po mistrzowsku przedstawia nam dalsze losy Francji za panowania Ludwika X Kłótliwego.
Ludwik to marny i uległy władca, pozwala sobą manipulować, jest marionetką w rękach innych i popełniając kolejne błędy w ciągu kilku lat zatraca dzieło swojego ojca. Czy małżeństwo z piękną Klemencją wpłynie na jego charakter i postawę? Czy odmieni losy królestwa?

Bardzo polecam!!! "Trucizna królewska" to kolejna dawka burzliwej i porywającej historii i co bardzo istotne - opartej na faktach autentycznych.

Kalissa | 2014-02-13
Przeczytana: luty 2014

Trzecia część różniła się od dwóch pierwszych – bo była bardzo romantyczna. Król Ludwik z królową Klemencją przeżywali miesiąc miodowy, hrabia de Poitiers z Joanną godzili się po długim rozstaniu, Guccio z Marią rozpoczęli sekretną intrygę miłosną:) Wszędzie miłość:) I dopiero na końcu cała ta sielanka została brutalnie przerwana! I jak bardzo piękny cytat to obrazuje: „Jakąż mądrość, a zarazem litość okazał Stwórca wzbraniając nam poznania przyszłości, a jednocześnie obdarzając nas słodyczą wspomnień i urokiem nadziei. Wielu ludzi dowiadując się co ich czeka, straciłoby na pewno siłę do wytrwania przy życiu”.

Byłam pełna podziwu dla Mahout. Silna, zdeterminowana kobieta, która robiła wszystko, aby odzyskać utracone hrabstwo. Rozumiem jej wybór – naprawdę rozumiem. Jej bratanka, czyli Roberta Artois nadal nie cierpię! I szczerze mam nadzieję, że Mahout utrzyma hrabstwo Artois!

W tej powieści zauważyłam w końcu hrabiego de Poitiers – urzekł mnie bardzo, kiedy niemal w przeddzień...

edit3008 | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Ten tom równie dobry jak pierwszy. Nawet mi trochę było żal Ludwika Kłótliwego, może gdyby pożył dłużej to Klemncja nawróciłaby go na właściwą drogę i stałby się prawym władcą. Nadal lubię Gucia :)

Iwona | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Kłótnie i swary między możnymi rodami, szczególnie między przebiegłym Robertem d’Artois a jego podstępną, żądną krwi ciotką Mahaut tworzą tło dla wydarzeń opisanych w tym tomie – trzech opowieści miłosnych: Ludwika X i jego nowej żony Klemencji, która ma szansę uczynić swojego męża człowiekiem bardziej normalnym, Filipa de Poitiers i Joanny, wspaniałomyślnie uwolnionej z więzienia oraz młodego bankiera Guccia Baglione i potajemnie przez niego poślubionej zubożałej szlachcianki Marii de Cressay. Ten ostatni zresztą wątek miłosny i cała jego otoczka wydają się najciekawsze. Rodzina Marii, jej matka i bracia, nie dopuszcza do siebie możliwości mezaliansu. Są dumni, patrzą z pogardą na ludzi niższego stanu, chociaż gdyby nie oni, zmarliby śmiercią głodową.

Tom wart przeczytania, jednak trochę gorszy niż poprzednie. Pewnie ze względu na dominujące i niestety nużące knowania wichrzycieli i warchołów, którzy dzięki niekompetencji impulsywnego władcy, jego uległości wobec złych...

Finkla | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

Kolejny tom francuskiej sagi historycznej o początkach wojny stuletniej. Trójka przedstawia drugą (pierwszą opisano w "Zamordowanej królowej") część rządów Ludwika X Kłótliwego. Długo się koroną nie nacieszył i pewnie krajowi wyszło to na dobre. Ale może Autor nie lubił tego akurat władcy i postarał się o bardzo niekorzystne światło? Król utrzymał się na tronie raptem dwa lata, więc i książka krótka — w moim wydaniu nieco ponad 200 stron.

Historycy nie są pewni, z jakiego powodu zmarł najstarszy syn Filipa Pięknego. Druon zdecydował się na tę bardziej awanturniczą i barwną wersję. Na pewno nie zaszkodziło to powieści, tym bardziej, że wykonanie nietuzinkowe.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/10/trucizna-krolewska-koniec-rzadow.html

Kolejna wspaniała trzecia część "Królów przeklętych" , od której nie mogłam się oderwać .Jak dla mnie , ta cała seria to bomba !!!!

Jonasz | 2013-10-15
Przeczytana: 11 października 2013

Zaczynam wierzyc, ze ten scykl powiesciowy mogl byc inspiracja dla Georga RR Martina. Glowne postacie gina by pojawily sie nastepne. Drugim rysem podobnym dla techniki Martina, to specyficzna manipuilacja czytelnikiem, ktory zaczyna odczywac sympatie, dla postaci wielce niesympatycznym. Tak sie ma sprawa z krolem Ludwikiem X Klutliwym. Ten slaby waldca, ktory nie mial problemu z mordowaniem najblizszych, jesi to pomagalo mu odneisc wlasne sukcesy, nagle staje sie czulym i dobrym mezem. Pod wplywem pieknej i szlachetnej zony staje sie wyrozumialym (choc ciagle slabym) wladca.

książek: 1926
Eniutek | 2014-10-09
Przeczytana: 06 października 2014

Trzeci tom sprawił ,że wciągnęła mnie ta seria bez reszty.
Ludwik Kłótliwy tym razem przysposabia sobie za żonę Klemencję Węgierską i zakochuje się w niej bez reszty .Ta zaś pobożna i dobrotliwa stara się za wszelką cenę naprawić swojego małżonka . Intrygi nadal oplatają swoją siecią znamienite rody ,sekrety znów starają się ukryć w najgłębszych zakamarkach komnat a śmierć czai się ,by dopaść swoją ofiarę w najmniej do tego dogodnym momencie ( jeżeli taki w ogóle istnieje ). Polecam i szybko sięgam po tom czwarty .

Anka | 2015-12-26
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Trzeci tom, jak do tej pory, podobał mi się najbardziej. Denerwowała mnie tylko świętobliwa Klemencja, którą odbieram jako głupiutką i naiwną.

Kevorkian | 2015-11-25
Przeczytana: 04 listopada 2015

Pierwszy tom cyklu, który George R.R. Martin reklamował jako prawdziwą "Grę o tron". Cóż, jeśli w książkach Martina zachwyciła Was mnogość bohaterów, rodów, tło polityczne i dworskie intrygi - "Królowie przeklęci" to pozycja dla Was. Jeśli natomiast powyższe to było dla Was zło konieczne, które raczej nudziło niż pozwoliło wczuć się w świat przedstawiony, to nawet nie zbliżajcie się do Druona.

Nie bardzo wiem, jak oceniać i opisywać kolejne tomy osobno, ponieważ one ewidentnie tworzą całość, podzieloną na tomy chyba tylko ze względu na wygodę czytelnika.

Niewątpliwym plusem jest rzetelne podejście do tematu, źródeł, indeks pojawiających się w książce (dziesiątek jeśli nie setek) postaci historycznych. Natomiast pewnym minusem był dla mnie język, który wielu może zachwycać, ale nie mnie. Dla mnie się cokolwiek zdezaktualizował.

Dla miłośników historii pozycja obowiązkowa.

TOP 5 – gorące nowości na lato

Wczoraj zachęcaliśmy Was do czytania podczas wakacji klasyki – pojawiły się jednak głosy, że to lektury raczej na jesień, bo latem najlepiej czytać coś, co nie wymaga skupienia, co można wziąć w podróż, czytać w pociągu, samolocie, na plaży lub nad brzegiem basenu. W takim razie dzisiaj małe zestawienie gorących nowości w sam raz na lato.