Papieżyca Joanna

Wydawnictwo: Książnica
Pope Joan
historyczna
Enhedmilcia

"Przed kobietami, które są dość silne, by marzyć, otwierają się zadziwiające możliwości. Ta książka to opowieść o jednej z takich marzycielek" - wyznała autorka. Ową marzycielką jest postać przez jednych uważana za historyczną, przez innych za legendarną, jej imię bowiem polecono usunąć z większości dokumentów. Zachowane tu i ówdzie nieliczne wzmianki zainspirowały Donnę Woolfolk Cross. Wykorzystała je, z rozmachem opisując dzieje Joanny, która w IX wieku najpierw zbuntowała się przeciw surowym regułom zabraniającym kobietom dostępu do nauki, potem zaś w klasztorze w Fuldzie, w męskim przebraniu, swobodnie zgłębiała tajniki wszelkiej wiedzy, także medycznej. Po kilku latach zasłynęła jako wielki lekarz, a przełomem w jej życiu stał się dzień, gdy wezwano ją do umierającego papieża...

źródło opisu: Książnica, 2011

Anezka | 2019-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2019

Najpierw film, potem książka. Tak było w moim przypadku. Pewnie gdyby nie film, nie skusiła bym się na książkę. A książka zawsze się obroni. Swoją drogą ciekawe czy naprawdę istniała? Tego się nigdy nie dowiemy, gdyż była by to hańba dla kościoła. Ale jak sam autorka napisała, to skąd się wzięło krzesełko z dziurką? Co mnie też ciekawi to duża ilość kobiet odkrytych pod przebraniem mężczyzny. A w szczególności w 1994 roku. Przecież to nie tak dawno, mamy równość? gender? więc po co?

Hania | 2015-07-04
Przeczytana: 2014 rok

Dla mnie jest to wybitna powieść historyczna. Wszystkie wątki są ciekawe i intrygujące. Książkę czyta się bardzo szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Ja się nie mogłam oderwać. Jestem pewna, że powrócę jeszcze do tej lektury.
Polecam!

zosia_bm | 2018-03-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2018

Książka, która długo czekała na przeczytanie. Teraz wiem, że za długo. Doskonała pozycja pokazująca życie, obyczaje, stosunki w rodzinie i kościele w czasie średniowiecza w Europie. Wiem jaka była pozycja kobiet w tamtym okresie. A za każdym razem jak czytam o tym, to mnie zaskakuje. Kobiety miały rodzić, posługiwać i na niczym się nie znać. Edukacja była dla dziewcząt zabroniona, bo ograniczała płodność. Nie do uwierzenia.
Historia nadzwyczaj inteligentnej dziewczyny, która aby realizować swoje pragnienia przeciwstawia się despotycznemu ojcu i opuszcza dom. W przebraniu udając mężczyznę przed resztę życia pobiera nauki klasztorne i awansuje w hierarchii kosciola. Na swej drodze spotyka przyjaciół i wrogów, radości i upokorzenia.
Opowieść napisana ciekawie. Akcja trzyma zainteresowanie cały czas.
Spotkałam się z opiniami, że jest to historia oparta na prawdzie i przez władze kościelne utrzymywana w tajemnicy. Ciekawe stanowisko, tylko czy faktycznie prawdziwe.
Polecam...

Beata | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Jedna z lepszych książek jakie przeczytałam. Kobieta w świecie mężczyzn w IX w. była mniej cenna niż bydło domowe. Miała ciężko pracować, w bólach rodzić i nie miała prawa uczyć się. Nauka czytania była zakazana, wiedza była tylko dla mężczyzn, świat był tylko dla mężczyzn. W tym świecie dziecko, potem młoda dziewczyna, pragnąca się uczyć. Była dla niej tylko jedna droga - stać się mężczyzną. Doszła do największych zaszczytów - została papieżem, a właściwie papieżycą Joanną. Książka doskonale pokazuje realia tamtego świata, czyta się świetnie, lekko i niesamowicie wciąga.

mikakeMonika | 2017-10-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 02 października 2017

Znakomicie się czyta, bardzo lubię takie książki. Tajemnica, historia, mądrość kobieca... ;-)
Książka oparta częściowo na faktach z IX wieku, historia częściowo domalowana, aby się lepiej czytało. Niewiarygodna, a jednak czy prawdziwa? Szkoda, że nie ma dokumentów. Cóż, sami tworzymy historię. Czy z dzisiejszych czasów też będzie można zniszczyć wszystkie dowody? Chyba już się nie da.

Gosia | 2013-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 maja 2013

Bardzo lubię książki historyczne i ta mnie też nie rozczarowała. Jest sprawnie i ciekawie napisana. Akcja toczy się szybko i logicznie, nie przynudza nadmiarem faktów historycznych. Naprawdę warto przeczytać.

kawa | 2018-11-20

Wspaniała opowieść o sile kobiet!
Nieważne czy tak było naprawdę, ale myślę, że tak. Ważne, że kobieta potrafiła się przeciwstawić mężczyznom i wykorzystując ich pychę, arogancję i małość, wtargnęła do ich świata.
To także wstrząsający obraz tego, co czyniono w imię religii.
Bardzo polecam!

Anna | 2015-03-30
Przeczytana: 30 marca 2015

Świetna książka i historia, mało znana. Mnie o tym w szkołach nie uczono:) Opowieść o szacunku do siebie, wierze w marzenia, skromności, mądrości i miłości. Akcja toczy się w IX wieku, okrutne średniowiecze, jednak moja konkluzja jest taka, że ludzie są nadal tacy sami: chciwi, kłamliwi, zawistni, ale także dobrzy i prawi. Pomimo rozwoju, nadal są obszary, w których kobiety nie mają szans. Kościół, jako instytucja i ludzie, także niewiele się zmienił. Czy ludzkość stoi w miejscu? Bardzo możliwe.....

Scarlett | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Książka "Której imię wymazano" napisana jest w formie powieści przedstawiającej historyczne fakty z życia Joanny-kobiety papieża ubogaconej fikcją literacką. Przedstawia dzieje niezwykłej dziewczyny, która tak bardzo pragnęła uczyć się i móc sama decydować o swoim życiu i wykształceniu, że postanowiła żyć w przebraniu mężczyzny, najpierw jako mnich w klasztorze, później jako papieski lekarz aż w końcu jako sam papież znany jako Jan VIII. Pomimo,że Joanna została wymazana z kart Kościoła bez wątpienia była postacią niezwykłą, myślę,że warto poczytać o jej dziejach.
Powieść czyta się bardzo szybko, jest dużo dialogów co bardzo ożywia fabułę. Mnie się bardzo podobała także polecam.

Koronczarka | 2012-09-17
Przeczytana: 17 września 2012

Tłem opowiadanej historii są czasy niesamowicie tajemnicze i interesujące - okres pomiędzy śmiercią Karola Wielkiego a traktatem w Verdun, kiedy to powstawały pierwociny europejskich państw. Główną bohaterką też jest postać niezwykła - papieżyca Joanna, kobieta (jeśli istniała), która w męskim przebraniu sięgnęła po najwyższe w średniowiecznej Europie funkcje. O samej Joannie czyli Janie VIII nie wiadomo prawie nic, o epoce niewiele. Dla miłośników historii tym cenniejsza jest próba rekonstrukcji tych czasów poparta wieloletnimi studiami. Autorka z konieczności posługuje się fikcją budując losy Joanny, ale wydarzenia historyczne - najazdy Normanów na państwo Franków, napad Saracenów na Rzym, bitwa pod Fontenoy czy Ostią - opisane są sugestywnie. Sugestywnie też zbudowany jest świat IX wieku - obyczaje, warunki życia. Serdecznie polecam.