Lew i lilie

Tłumaczenie: Adriana Celińska
Cykl: Królowie przeklęci (tom 6)
Wydawnictwo: Otwarte
Le lis et le lion
historyczna
piotrex

Wraz ze śmiercią Karola IV Pięknego wygasa dynastia Kapetyngów. Dzięki zręcznym zabiegom Roberta d'Artois koronę otrzymuje jego kuzyn Filip VI Walezjusz, książę słaby i lekkomyślny. Po serii nagłych śmierci królów na Francję spada klątwa miernych rządów. W zamian za swe usługi Robert pragnie odzyskać hrabstwo przodków. W drodze do celu nie cofnie się przed żadnym kłamstwem, podstępem czy...

Po serii nagłych śmierci królów na Francję spada klątwa miernych rządów. W zamian za swe usługi Robert pragnie odzyskać hrabstwo przodków. W drodze do celu nie cofnie się przed żadnym kłamstwem, podstępem czy zbrodnią.

Szósty tom cyklu "Królowie przeklęci" to opowieść o niszczycielskiej sile ludzkich ambicji, żądzy władzy i zemsty, których zgubne konsekwencje odciskają się na losach całego narodu na długie wieki.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2011

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/krolowie-przekleci-6/

Kalissa | 2014-03-09
Przeczytana: marzec 2014

Proces o hrabstwo Artois i ogromna nienawiść między Mahout i Robertem Artois - od pierwszej części cyklu, była sprawą, która bardzo mnie interesowała. Zadziwiające jest, że kłótnia o jedno hrabstwo i związane z jego posiadaniem bogactwo i wpływy - odcisnęło się takim piętnem na losach królestwa Francji oraz królestwa Anglii!

Nowym okiem spojrzałam na Roberta Artois, który w powieści "Lew i lilie" był niekwestionowanym głównym bohaterem. Jego starania, wszystkie zabiegi o odzyskanie hrabstwa, fałszerstwa (swoją drogą niezwykle zabawnie opisane - zwłaszcza to ze zmianą daty:) - sprawiały, że z większą uwagą przyglądałam się tej postaci, którą dotychczas miałam za wielkiego hulakę, warchoła i nicponia! Nie doceniłam go - bo bez wątpienia pokazał, że był równy Mahout - we wszystkim!

I muszę jeszcze napisać o Filipie VI Walezjuszu - czyli królu! Mimo tego, że był miernym władcą, mimo tego, że postawił swój kraj nad przepaścią i przegrał z Anglikami, to były momenty, kiedy czytałam o...

edit3008 | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Tak dobra jak poprzednie tomy cyklu, może trochę nużąca na poczatku. Ale w tym tomie dużo polityki i jak zwykle intryg między Mahaut i Robertem Artois. Autor w tym tomie nakreślił nam fakty które stały się zarzewiem wojny stuletniej. Przyznam, że bardziej wciągały mnie akcje, które rozgrywały sie na terenie Francji. Polecam miłośnikom powieści historycznych, bo to świetny cykl oparty na rzeczywistych wydarzeniach z epoki panowania Kapetyngów.

Przyznaję, że kiedy zaczęły się opisy turnieju rycerskiego, książka zaczęła mnie nudzić. I tak jak w poprzednim tomie, za dużo nazwisk, co powodowało, że myśl ulatywała i trudniej było się skoncentrować.

Panowanie Filipa de Valois to początek konfliktu między Anglią i Francją, kiedy Edward III domaga się tronu francuskiego. Prywata, własne zyski są głównym motorem tej wojny, która trwać będzie sto lat. A zaczęło się wszystko kilka lat temu, kiedy mistrz templariuszy, Jakub de Molay, skazany i palony na stosie, rzuca klątwę na króla Filipa Pięknego i jego potomków. A może zaczęło się od zwykłej zdrady wykorzystanej przez Roberta w celu zniszczenia ciotki?

Robert d’Artois, postać pojawiająca się we wszystkich częściach i której poczynania prowadzą do konfliktu obejmującego dużą część Europy, wysuwa się tutaj na plan pierwszy. Sprawa o dziedzictwo hrabstwa Artois tocząca się miedzy nim a znienawidzoną (i również darzącą go identycznym uczuciem) ciotką Mahaut trwa od wielu lat;...

Kolejna część doskonałej serii " Królów przeklętych ".Autor w bardzo ciekawy sposób przybliża nam historyczne postacie. Jednocześnie ukazuje jak za pomocą spisków, fałszerstw , kłamstw , a także zabójstw zaspokajano własne ambicje. Osoby , które posługiwały się nieuczciwymi metodami , aby coś dla siebie osiągnąć , same marnie kończyły swój żywot.

Anka | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Moim zdaniem najlepsza część całego cyklu. Widać, że w pierwszym zamyśle autora miała być ostatnią częścią. Mimo wszystko za chwilę zacznę czytać tom VII. Nadal nie lubię Izabeli Francuskiej i nadal brakuje mi "tego czegoś", co pozwalałoby umieścić książkę na półce "ulubione".

Vaherem | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Ostatnia część "Królów Przeklętych". Tak, niby jest jeszcze jedna, ale napisana kilka lat później, stylem odbiegająca od poprzedniczek.

W tej części dzieje się, oj dzieje. Wielki fan Druona, George Martin, chyba stąd nauczył się jak uśmiercać postacie. Serio, trup upada na trupa...

To była bardzo nostalgiczna lektura. Kiedy dotarłem do miejsca, w którym Druon zabija swoją ulubioną postać - zmuszony przez historie - jak sam przyznał w bardzo emocjonalny sposób... ścisnęło mi się gardło, a coś takiego rzadko mi się zdarza. Poczułem się jakieś dalekie echo bólu autora, który po sześciu latach rozstaje się ze swym dziełem i ulubionym bohaterem, ukuło mnie w samo serce. Brawo.

Adrian F | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

W tej części wydaje się, jakby autor nieco hamował ze szczegółami a przyspieszał z czasem wydarzeń. Tak naprawdę Lew i Lilie to opowieść o najmniej przeze mnie lubianej postaci - Robercie i jego intrygach. Z kart powieści wyłania się ponury obraz Francji chylącej się ku upadkowi i jej możnowładcach, których interesowały tylko okazałe turnieje i uczty. Trochę szkoda, że nie poznaliśmy bliżej początków wojny stuletniej, odbywa się ona w tle powieści a akcja skupia się na kim innym. Ta książka nie jest arcydziełem ale mimo to bardzo przyjemnie się ją czyta. Polecam.

Anna | 2013-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2013

Na tronie Francji po śmierci Karola Pięknego, który zmarł nie pozostawiwszy męskiego potomka, zasiadł Filip VI, syn Karola Walezjusza. Do korony Francji rościł sobie też prawo - wówczas 16-letni król Anglii - Edward III, syn Izabelli Francuskiej, siostry Karola Pięknego. Robert de Artois, kuzyn króla, ma nadzieję na odzyskanie swojego dawnego majątku, ale potrzebuje dowodów jego nadania. Fałszując dokumenty naraża się na sąd i skazanie; ucieka zatem do Anglii, gdzie nakłania Edwarda III do ponownego ubiegania się o koronę Francji. Poza walorami historycznymi, to doskonały portret psychologiczny tamtejszych możnowładców, którzy dla osiągnięcia własnych celów gotowi są posunąć się do morderstwa, fałszerstw, oszustw itp.

Eniutek | 2014-12-15
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Mam wrażenie jakoby ta właśnie VI część zamykała serię "KRÓLÓW PRZEKLĘTYCH " .W książce opisana jest Francja po śmierci ostatniego króla z "Przeklętych " Karola IV. Zaognia się konflikt między Anglią a Francją i wybucha wojna ,która będzie nosiła miano WOJNY STULETNIEJ. Jestem zafascynowana wszystkimi VI tomami tej niezwykłej serii powieści o KRÓLACH PRZEKLĘTYCH. Jeżeli ktoś nie czytał ,to mogę pozazdrościć mu tylko poznawania tej niebywałej historii o królach ,na których został rzucony zły czar .

Kevorkian | 2015-11-25
Przeczytana: 12 listopada 2015

Pierwszy tom cyklu, który George R.R. Martin reklamował jako prawdziwą "Grę o tron". Cóż, jeśli w książkach Martina zachwyciła Was mnogość bohaterów, rodów, tło polityczne i dworskie intrygi - "Królowie przeklęci" to pozycja dla Was. Jeśli natomiast powyższe to było dla Was zło konieczne, które raczej nudziło niż pozwoliło wczuć się w świat przedstawiony, to nawet nie zbliżajcie się do Druona.

Nie bardzo wiem, jak oceniać i opisywać kolejne tomy osobno, ponieważ one ewidentnie tworzą całość, podzieloną na tomy chyba tylko ze względu na wygodę czytelnika.

Niewątpliwym plusem jest rzetelne podejście do tematu, źródeł, indeks pojawiających się w książce (dziesiątek jeśli nie setek) postaci historycznych. Natomiast pewnym minusem był dla mnie język, który wielu może zachwycać, ale nie mnie. Dla mnie się cokolwiek zdezaktualizował.

Dla miłośników historii pozycja obowiązkowa.