Potęga irracjonalności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
biznes, finanse

Dan Ariely, profesor ekonomii behawioralnej na Duke University, uznany przez magazyn Fortune za jednego z 10 światowych guru biznesu, obala powszechnie przyjęte założenie, że ludzie zasadniczo postępują racjonalnie. zestawiając wnioski płynące z codziennych doświadczeń z wynikami eksperymentów, wyjaśnia, w jaki sposób oczekiwania, emocje, normy społeczne i inne niewidzialne, pozornie nielogiczne siły odbijają się na naszej umiejętności logicznego myślenia. Odkrywa, że nasze nieprzemyślane zachowania nie są ani przypadkowe, ani bezsensowne. Są systematyczne i przewidywalne dlatego można powiedzieć, że jesteśmy przewidywalnie irracjonalni. Ariely wyjaśnia, w jaki sposób możemy wyrwać się ze szkodliwych schematów myślowych i zacząć podejmować lepsze decyzje.

źródło okładki: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/dan_ariely/...»

bafomet | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Lekka i przyjemna książka traktująca o ekonomi behawioralnej, czyli bardziej psychologicznym punktem widzenia na ekonomię niż proponuje nam to logiczna ekonomia tradycyjna. Książka ciekawa, napisana bardzo przejrzyście. Polecam przede wszystkim tym, którzy muszą coś mieć, ale w sumie nie wiedzą po co i dlaczego. Dzięki książce można poznać lepiej mechanizmy jakim jesteśmy poddawani codziennie w świecie reklamy i wszechobecnych metod wpływu na nasze decyzje.

oleksandra_f | 2015-03-06
Na półkach: English, Ebooki, Przeczytane

Jak pisała nasza Poetka: "tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono". W każdym rozdziale tej książki Ariely dowodzi jak daleko od prawdy jesteśmy zakładając, że zachowujemy się racjonalnie. Warto nadmienić, że robi to z niebywałą łatwością i urokiem, co stanowi walor narracji.

W podejmowanej tematyce badawczej widać silne wpływy Kahnemana - i nie przez przypadek, jako że Ariely pod jego kierunkiem pisał doktorat. Mimowolnie więc porównywałam książki obu Panów i odnoszę wrażenie, że "Potęga irracjonalności" nie ma tej głębi co "Pułapki myślenia". Płynność, którą wymieniam jako niebywałą zaletę lektury, jest jednocześnie jej wadą. Posługujac się już metaforyką płynów, powiem, że jak dla mnie była płynność, ale nie było lepkości. Wszystko jest tak jasno napisane, tak przejrzyście, że rozdziały się dosłownie połyka, nie mając pytań na ich końcu. Gdybym kiedyś spotkała Ariely'ego i mogłabym z nim porozmawiać o tej książce właściwie niemiałabym o czym, wszystko zostało tam powiedziane. Za...

Mariusz | 2010-07-29
Przeczytana: 02 października 2009

Czy człowiek postępuje racjonalnie, niestety nie zawsze , ale jak piszę w swojej książce Dan Ariely wszystko to można zmierzyć i przewidzieć. Człowiek nie postępuje tak jak chcą ekonomiści i pewnie dlatego na giełdzie czasem bardziej byłby przydatny psycholog niż makler.
Autor udawadnia, że często rządzą nami emocje i wyuczone nie zawsze racjonalne zachowania, żeby temu zapobiec warto sięgnąć po tę książkę, będzie to pierwszy krok do pokonania swojej irracjonalności. Szczerze polecam.

| 2010-07-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Bardzo dobra książka, opisująca mechanizmy zachowań ludzkich, głównie w kontekście konsumpcji i odbioru reklamy. Nie przypomina ani poważnych podręczników, napisanych nieznośnym, niezrozumiałym ekonomicznym żargonem, ani głupich, wydawanych na cienkim papierze książeczek w rodzaju "Jak zostać bogatym w miesiąc". Dan Ariely z lekkością opisuje swoje prace z zakresu ekonomii behawioralnej, sypie przeróżnymi anegdotami, popisuje się dystansem i autoironią.

"Potęga" ma szanse zainteresować szerokie spectrum czytelników - od zainteresowanych socjologią i psychologią, po maniaków oszczędzania (swoją droga jedno drugiego nie wyklucza).To jedna z najlepszych popularnonaukowych publikacji, jakie czytałam.

Ania | 2015-11-29
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 listopada 2015

Lekka i przyjemna książka pokazuje jak reklama, zachowanie ludzkie może wpłynąć na naszą decyzję pomimo tego, że czasami tego nawet nie chcemy a jednak i tak to robimy.

szpilka_bs | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Zobaczyłam tytuł i pomyślałam: kolejna nawiedzona książka, napisana przez nawiedzonego wyznawcę rozgotowanego makaronu czy latającego odkurzacza, o tym, że możesz wszystko, zdobędziesz świat, a do wymarzonej pracy będziesz dojeżdżał jednorożcem z tęczowym ogonem... Nic bardziej mylnego...
Ale z przekory zaczęłam czytać! przy żadnej książce z ekonomii tak się nie uśmiałam jak przy wytworze Pana Dana! Po każdym rozdziale powtarzającą się refleksją było: "o faktycznie"! Naprawdę wybitna - zabawna, świetnie napisana. Bardzo pomocna nie tylko w zarządzaniu portfelem i zakupami ale także w zarządzaniu relacjami z ludźmi! ;-)

GMKa | 2012-09-25

Lekka książka, która może uzmysłowić nam jak przez pewne niuanse w danej chwili można wpłynąć na zachowanie. Jednak nie jest to poradnik psychomanipulacji, ale zbiór tekstów, które pokazują, że człowiek pod wpływem chwili dokonuje nieracjonalnych wyborów.

Samo poznanie mechanizmów reakcji pozwoli nam na uniknięcie teoretycznie racjonalnych wyborów, które tak na prawdę są nieracjonalne. Ponadto pokazuje ciekawe przypadki, które można wykorzystać w codziennym życiu i biznesie.

lucbach | 2012-03-06
Przeczytana: 2011 rok

Znakomita książka, nie tylko dla czytelników żywo zainteresowanych ekonomią. Obnaża wiele ludzkich, nieracjonalnych zachowań, pokazuje pewne zależności między preparowaniem treści, a zmianą zachowania konsumentów (dla mnie prawdziwy hit z prenumeratą na początku książki), na które trudno byłoby wpaść samemu. Dan Ariely to niesamowity umysł - widać to wyraźnie przez tę książkę.

Michał | 2010-11-13
Przeczytana: 11 listopada 2010

Rewelacja! Świetna książka pokazująca jak myślimy. Czy zawsze podejmujemy właściwe decyzje? Wydaje nam się, że postępujemy racjonalnie, ale czy aby na pewno? Ta te pytania i wiele innych, odpowiedzi udziela Dan'a Ariely w publikacji 'Potęga irracjonalności'. Polecam nie tylko psychologom lub ekonomistom behawioralnym ;)

zetens | 2014-06-13

Dość ciekawa książka na temat irracjonalności naszych zachowań, dlaczego aspiryna za 50centów ma większe działanie niż identyczna sprzedana nam za 1 centa. Pisze o potędze gratisu, dlaczego tak na nas działa, kotwicach cenowych w naszej głowie czy też o naszej podwójnej osobowości - inaczej decydujemy na chłodno a inaczej jak biorą górę emocje, pisze o uczciwosci i kilku innych rzeczach. Ogólnie ciekawa książka ale miała większy potencjał. Pełno ciekawych eksperymentów, wiec ogolnie warto przeczytać