The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life
LubimyCzytać

Czy chcesz być lubiany, popularny i akceptowany? Musisz więc być fit, cool i trendy, musisz mieć lepsze ciuchy, nowszego fona, szybszą furkę. Niezależnie od tego, czy leje deszcz, czy ściska kilkunastostopniowy mróz, musisz rano przed pracą zaliczyć swój jogging. W pracy musisz dawać z siebie więcej niż wszystko, a wyjazd na wakacje musi być koniecznie bardziej ekskluzywny i niesamowity niż wyjazd kolegi z pokoju obok. Twoja dziewczyna obowiązkowo musi być piękna i doskonale wystylizowana. Ale to nie wszystko. Aby być szczęśliwym i zadowolonym, musisz jeszcze...

STOP! Trzymasz w ręku książkę, dzięki której położysz kres temu szaleństwu i nauczysz się przykładać wagę do tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Dowiesz się, że trzeba umieć rozpoznawać sprawy istotne i przejmować się właśnie nimi i tylko nimi. Przekonasz się, że wystarczy znaleźć w sobie odwagę i wolę, aby więcej nie dać się wkręcać w niekończącą się spiralę „musisz mieć” czy „musisz być”. Autor w bardzo dosadny (choć również pełen humoru) sposób rozprawi się z Twoimi problemami, obawami i oczekiwaniami, bez mdłej papki pozytywnego myślenia, którą karmią Cię różni modni guru. Jeśli przejdziesz przez to bolesne doświadczenie, być może uda Ci się zacząć myśleć nieco inaczej. Odzyskasz kontrolę nad tym, co „musisz”, przestaniesz przejmować się bzdurami, a w efekcie będziesz nieco szczęśliwszym człowiekiem. Sam zdecyduj, czy warto.

Czytając tę książkę:

zastanowisz się nad tym, czym jest szczęście i dlaczego jego osiągnięcie stanowi problem (trudne)
przekonasz się, że poddawanie się tyranii wyjątkowości jest wyjątkową głupotą
przemyślisz kwestie dokonywania wyborów i przestaniesz bać się porażki
docenisz zalety mówienia „nie”
poszukasz jaśniejszej strony własnego przemijania

Skoncentruj się tym, co naprawdę ważne. Resztę olej.

Mark Manson — jest autorem poradników, blogerem, myślicielem i entuzjastą życia. Jest psychologiem-samoukiem. Choć nigdy nie rozpoczął regularnych studiów w tym zakresie, jego przemyślenia na temat szczęśliwszego życia okazują się zaskakująco trafne. Mieszka w Nowym Jorku. Niekiedy pojawia się w mediach, a wywiady z nim cieszą się dużym zainteresowaniem. Lubi koty i whisky, ale niekoniecznie w tym samym czasie.

źródło opisu: sensus.pl

źródło okładki: Helion

zaczytanapatka | 2018-05-27
Na półkach: Poradniki, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2018

"Nasza kultura obsesyjnie koncentruje się dziś na nierealistycznie pozytywnych oczekiwaniach. Bądź szczęśliwszy. Bądź zdrowszy. Bądź najlepszy, lepszy od innych. Bądź mądrzejszy, szybszy, bogatszy, bardziej seksowny, bardziej popularny, bardziej wydajny, bardziej godny zazdrości, bardziej podziwiany. Bądź doskonały i niesamowity (...) A potem leć helikopterem do cudownie satysfakcjonującej pracy, w której spędzisz czas, robiąc niezwykle istotne rzeczy, dzięki którym prawdopodobnie pewnego dnia zbawisz świat."

Nasze życie polega na nieustannym zamartwianiu się. Martwimy się czy postępujemy właściwie, obawiamy się konfrontacji, mamy problem z kontrolowaniem gniewu. Jesteśmy nadmiernie zestresowani, neurotyczni i przestajemy lubić samych siebie. Problemy to stały element życia, najważniejsza jest umiejętność rozwiązywania tych problemów. Ciągle wmawia się nam, że droga do lepszego życia to więcej, więcej i więcej. Ma nam na wszystkim zależeć, poświęcamy życie na przywiązywaniu się...

Northman | 2018-06-10
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Troszkę subtelnie ;) ...

Antyporadnik znakomity :) A jednocześnie - jednak - poradnik. Paradoks nieunikniony, ale wpisujący się w treść książki, która jest tak naprawdę o całej masie paradoksów sterujących (często) naszym życiem, a którym się bezwolnie poddajemy. Robiąc to całkowicie niepotrzebnie! :)

Jakie to paradoksy? W skrócie: gorset społecznych oczekiwań, zdanie innych, oceny otoczenia; rzeczy narzucane nam poniekąd z góry, którym się poddajemy i bierzemy do siebie na tyle, że myślimy o nich z biegiem czasu jak o naszych własnych oczekiwaniach i ocenach co do nas samych. Kompletna bzdura :) Niniejsza książka pokazuje, jak wyzbyć się tego wszystkiego i wyzwolić ze wspomnianego gorsetu raz na zawsze.

Manson (zbieżność nazwiska z psychopatą czysto przypadkowa ;) ) stawia dość rozsądną tezę, zgodnie z którą współcześnie wspomniany "gorset oczekiwań" sprowadza się w dużej mierze do "konieczności" bycia wyjątkowym, do wszechogarniającej filozofii "musisz być taki a...

Iskierka_czyta | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Poradniki to jakoś nie jest szczególnie gatunek książek, w którymi mi "po drodze". Co się więc stało, że sięgnęłam po tę książkę? Zdecydowanie opis... no i może troszkę przyciągający tytuł. Już w opisie dowiadujemy się, ze książka będzie tłumaczyła nam dlaczego nie warto wkręcać się w spiralę "musisz mieć" czy "musisz być". Jestem takim człowiekiem, który nie lubi na ślepo podążać za tłumem. Nigdy nie zrozumiem tego współczesnego wyścigu szczurów, w którym każdy licytuje się o to, kto ma lepiej, kto ma więcej, kto jest lepszy. Oczywiście trudno jest udawać, że taki wyścig nie ma miejsca i człowiek czasami zaczyna się zastanawiać, czy to ze mną coś jest nie tak? Stwierdziłam, że nowe podejście do tej problematyki być może pozwoli mi poukładać sobie nieco swój sposób myślenia. Jak wyszło?

"Gdy czujemy się tak, jakbyśmy byli w konflikcie z całym światem, to bardzo możliwe, że jesteśmy tak naprawdę wyłącznie w konflikcie ze sobą."

Jeżeli chodzi o styl, jakim napisana jest...

Michał | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Łatwa, szybka i ciekawa. Pokazuje realne podejście, obnaża głupotę aktualnego społeczeństwa. Napisana w interesujący sposób. Zdecydowanie warta przeczytania!

demo094 | 2018-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Kilka bardzo ciekawych pomysłów, ale nie jestem wniebowzięty. Warto przeczytać. Dobra, po prostu dobra książka.

Katarzyna | 2018-07-13

Nie czytam poradników, bo po co? Dlaczego ktoś ma mi mówić jak mam żyć? Przecież ja to wiem, ale czy aby na pewno? Po tę książkę, czy też poradnik, sięgnęłam ze względu na tytuł i co najważniejsze nie żałuję. Dała mi wiele, otworzyła oczy. Napisana w świetny sposób, nie jakimś trudnym jeżykiem, ale raczej nawet w zabawnym. Jest tym czymś co będę polecać każdemu. W nas samych, nawet gdy się wypieramy tego, jest takie wewnętrzny przymuś, muszę to mieć.. muszę być kimś..ale tak naprawdę trzeba być sobą i pogodzić się z tym, a prawdziwe szczęście nie jest gdzieś daleko, tylko obok, wystarczy otworzyć mu drzwi i wpuścić do środka.

Opis:
“Czy chcesz być lubiany, popularny i akceptowany? Musisz więc być fit, cool i trendy, musisz mieć lepsze ciuchy, nowszego fona, szybszą furkę. Niezależnie od tego, czy leje deszcz, czy ściska kilkunastostopniowy mróz, musisz rano przed pracą zaliczyć swój jogging. W pracy musisz dawać z siebie więcej niż wszystko, a wyjazd na wakacje musi...

mts | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Mądra i dobrze napisana książka. Ja do swojego myślenia przyswoiłem z niej głównie dwa koncepty: patrzenie na cele poprzez koszty i cierpienia, a nie stan końcowy, a także spojrzenie na "pewność siebie" jako stan umysłu często ograniczający, a nie pchający do przodu.

Jak ktoś jest uczulony na książki krążące wokół rozwoju osobistego i lifestyle'u - Mark Manson na pewno mu się spodoba. Nie ma tu lania wody, jest mnóstwo konkretów i zabawny styl. Na minus jedynie zbyt chaotyczny układ książki.

przemekbanaszak | 2018-06-18
Przeczytana: 28 maja 2018

Nie jest to typowa książka z gatunku rozwoju osobistego. Jest ona napisana wyrazistym, momentami wulgarnym językiem, co nadaje jej wyrazu oraz odzwierciedla charakter autora. Mnie się to bardzo podobało i sprawiło, że zawartość książki zyskała na autentyczności, natomiast domyślam się, iż język może odstraszyć wrażliwych czytelników. Niemniej jednak zachęcam do przeczytania, bardziej śmieszy aniżeli skłania do głębokich refleksji.

jestemsobiekasia | 2018-06-04
Przeczytana: czerwiec 2018

Typowy średniak, z lepszymi i gorszymi fragmentami.

Autor wziął sobie za zadanie wytłumaczenie szeregu przeróżnych tematów z kategorii "jak żyć", zaczynając od jak nie przejmować głupotami i znaleźć nasze wartości życiowe, poprzez dlaczego warto sobie uświadomić, że jest się przeciętną osobą (czyli odwrotnie do popularnego ostatnio coachingowego "możesz wszystko"), jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie, a kończąć na donośnym zagadnieniem sensu życia, śmiertelnością i naszym dziedzictwem. Trochę o wszystkim, i trochę o niczym.

Nie podobał się się sposób komunikacji autora z czytelnikiem, szczególnie na początku był on bardzo agresywny, pełen niepotrzebnych przekleństw, momentami bardzo prostacki. Nie podobało mi się także wtrącanie życiowych historii i doświadczeń autora, chociaż rozumiem czemu mają służyć, według mnie są zbędne i nie spełniają swojej funkcji.

Książka traci na tym, że poruszanych jest tak dużo zagadnień, w tak "szybkim tempie", przez co wydaje mi...

Dawid Gawałkiewicz | 2017-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Ciekawa pozycja, szkoda tylko, że po czterech miesiącach od przeczytania nie pozostało mi z niej za dużo w głowie. Sposób pisania autora był świetny, czytając tą książkę uświadomiłem też sobie, że mój angielski nie jest taki szajski.