Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje

Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
Predictably irrational. The hidden forces that shape our decisions
Róża_Bzowa

Dlaczego ból głowy nie ustępuje po zażyciu aspiryny o wartości jednego centa, ale znika bez śladu, kiedy weźmiemy aspirynę, która kosztuje pięćdziesiąt centów? Dlaczego przepuszczamy pieniądze na wystawny posiłek, ale wycinamy kupony, aby zaoszczędzić dwadzieścia pięć centów na puszce zupy? Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji życiowych, wydaje nam się, że dokonujemy mądrych, racjonalnych...

Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji życiowych, wydaje nam się, że dokonujemy mądrych, racjonalnych wyborów. Czy naprawdę tak jest?

W nowym, poprawionym i rozszerzonym wydaniu przełomowego bestsellera New York Timesa Dan Ariely obala popularne przekonanie, że my, ludzie, zachowujemy się racjonalnie. Od picia kawy po odchudzanie się, od zakupu samochodu po wybór partnera życiowego – nieustannie przepłacamy, nie doceniamy i odwlekamy decyzję. Takie zachowania nie są jednak przypadkowe ani pozbawione sensu. Przeciwnie, są systematyczne i przewidywalne, a co za tym idzie – czynią nas przewidywalnie irracjonalnymi.

Wspaniała, pouczająca książka. Wnikliwa, przystępna, pełna dowodów empirycznych na to, że w pewnych dziedzinach i sytuacjach zachęty materialne działają w nieoczekiwany sposób. My, ludzie, jesteśmy obdarzeni zaletami, które można zniszczyć poprzez wprowadzenie zysków ekonomicznych. Lektura obowiązkowa! - Nassim Nicholas Taleb, autor bestsellera „New York Timesa”, Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń

Pomysłowa i klarowna… Potęga irracjonalności jest książką dużo bardziej rewolucyjną, niż może się wydawać na podstawie jej lekkiego tonu. - New York Times Book Review

Zaskakująco frapująca. Przystępna. W książce Ariely’ego ekonomia i dziwactwa ludzkiego umysłu stają się zabawne i zajmujące. Fascynująca wycieczka po nauce o podejmowaniu decyzji, która odkrywa przed nami sposoby, w jakie normy społeczne, oczekiwania i okoliczności wodzą nas na manowce. - Time

Dan Ariely w pomysłowy sposób wystawia racjonalność na próbę. (…) Nowe eksperymenty i optymistyczne idee wypływają z niego niczym woda z fontanny. - Boston Globe

źródło opisu: https://sklep.smakslowa.pl/potega-irracjonalnosci-...(?)

źródło okładki: Smak Słowa, 2018

Rocinka | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Tę książkę powinien przeczytać każdy! Emocjonalność, subiektywizm i behawioryzm we wszystkich odmianach contra "mędrca szkiełko i oko". To nie romantyzm, to nauka, potwierdzona licznymi, szczegółowo opisanymi doświadczeniami na naszym gatunku. Darwinizm górą - jesteśmy jak głupiutkie, małe gąski. Nie ma co się obrażać, taka jest prawda. Autor udowadnia, że w większości sytuacji postępujemy irracjonalnie, ulegamy owczemu pędowi, jak dzieci dajemy się złapać na haczyk "gratisu", każdy ma swoją ciemną stronę, kłamiemy i jesteśmy okłamywani, rządzą nami żądze, samokontrola zdechła w nędzy, prokrastynacja "rules". Ale w tym całym bajzlu tli się jedno światełko nadzieji - robimy te wszystkie głupie rzeczy bardzo konsekwentnie, według tych samych schematów i mechanizmów. Hurrra!

asymon | 2018-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2018

Książka dobrze napisana, o ciekawych rzeczach, ale bardziej popularna niż naukowa.

Tytułowa irracjonalność to w zasadzie rozwinięcie popularnego tematu dwóch systemów w mózgu służących analizowaniu, zależnie od autora zwanych zimny/gorący lub wolny/szybki. Autor opisuje sporo badań, które przeprowadzał w swojej karierze, ciekawych, jakichś takich... płytkich. Większość badanych to studenci dobrych uczelni, MIT czy Harward, jak dla mnie dość niereprezentatywna próbka. Autor mógłby pokusić się o powtórzenie badań nad nieuczciwością np. w więzieniach, wśród managerów w bankach czy innych instytucjach społecznego zaufania, wyniki mogłyby być równie ciekawe. A tu moim zdaniem trochę zbyt pochopnie rozciąga uzyskane wyniki na ogół społeczeństwa.

A właśnie, sporo jest tu o kryzysie bankowym, ekonomia behawioralna, podobno nowa, lepsza, amerykańska. Ale mam wrażenie, że to takie trochę wróżenie po fakcie, coś jak historycy piszący że wybuch II wojny światowej był dla każdego oczywisty....

bafomet | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Lekka i przyjemna książka traktująca o ekonomi behawioralnej, czyli bardziej psychologicznym punktem widzenia na ekonomię niż proponuje nam to logiczna ekonomia tradycyjna. Książka ciekawa, napisana bardzo przejrzyście. Polecam przede wszystkim tym, którzy muszą coś mieć, ale w sumie nie wiedzą po co i dlaczego. Dzięki książce można poznać lepiej mechanizmy jakim jesteśmy poddawani codziennie w świecie reklamy i wszechobecnych metod wpływu na nasze decyzje.

Paweł Marchel | 2018-03-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Na książkę trafiłem przypadkiem będąc w księgarni. Wydawało mi się, że gdzieś o tej książce czytałem, a opinie wskazywały na to, że jest ciekawa. Spis treści również wydawał się ciekawy, a bibliografia na końcu książki podnosiła jej wartość w moich oczach. To wszystko w połączeniu z przystępną ceną (12,5 zł) sprawiło, że kupiłem książkę.

Po kilku przeczytanych stronach stwierdziłem, że był to udany zakup. Książka rzeczywiście była ciekawa, a odniesienie omawianych treści do codzienności pozwalało na lepsze zrozumienie. Dodatkowo potwierdzenie omawianych zagadnień doświadczeniami przeprowadzonymi przez autora i jego współpracowników sprawiał, że książka coraz bardziej mi się podobała.

Autor podzielił książkę na dwie główne części. Pierwsza odnosi się do irracjonalnych zachowań w pracy, a druga do życia prywatnego (zwłaszcza w domu).

Książka jest, bez wątpienia, warta przeczytania. Pozwala ona bowiem zwrócić uwagę na codzienne życie przez pryzmat naszych - nie zawsze...

oleksandra_f | 2015-03-06
Na półkach: Przeczytane, English, Ebooki

Jak pisała nasza Poetka: "tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono". W każdym rozdziale tej książki Ariely dowodzi jak daleko od prawdy jesteśmy zakładając, że zachowujemy się racjonalnie. Warto nadmienić, że robi to z niebywałą łatwością i urokiem, co stanowi walor narracji.

W podejmowanej tematyce badawczej widać silne wpływy Kahnemana - i nie przez przypadek, jako że Ariely pod jego kierunkiem pisał doktorat. Mimowolnie więc porównywałam książki obu Panów i odnoszę wrażenie, że "Potęga irracjonalności" nie ma tej głębi co "Pułapki myślenia". Płynność, którą wymieniam jako niebywałą zaletę lektury, jest jednocześnie jej wadą. Posługujac się już metaforyką płynów, powiem, że jak dla mnie była płynność, ale nie było lepkości. Wszystko jest tak jasno napisane, tak przejrzyście, że rozdziały się dosłownie połyka, nie mając pytań na ich końcu. Gdybym kiedyś spotkała Ariely'ego i mogłabym z nim porozmawiać o tej książce właściwie niemiałabym o czym, wszystko zostało tam powiedziane. Za...

szpilka_bs | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Zobaczyłam tytuł i pomyślałam: kolejna nawiedzona książka, napisana przez nawiedzonego wyznawcę rozgotowanego makaronu czy latającego odkurzacza, o tym, że możesz wszystko, zdobędziesz świat, a do wymarzonej pracy będziesz dojeżdżał jednorożcem z tęczowym ogonem... Nic bardziej mylnego...
Ale z przekory zaczęłam czytać! przy żadnej książce z ekonomii tak się nie uśmiałam jak przy wytworze Pana Dana! Po każdym rozdziale powtarzającą się refleksją było: "o faktycznie"! Naprawdę wybitna - zabawna, świetnie napisana. Bardzo pomocna nie tylko w zarządzaniu portfelem i zakupami ale także w zarządzaniu relacjami z ludźmi! ;-)

Mariusz | 2010-07-29
Przeczytana: 02 października 2009

Czy człowiek postępuje racjonalnie, niestety nie zawsze , ale jak piszę w swojej książce Dan Ariely wszystko to można zmierzyć i przewidzieć. Człowiek nie postępuje tak jak chcą ekonomiści i pewnie dlatego na giełdzie czasem bardziej byłby przydatny psycholog niż makler.
Autor udawadnia, że często rządzą nami emocje i wyuczone nie zawsze racjonalne zachowania, żeby temu zapobiec warto sięgnąć po tę książkę, będzie to pierwszy krok do pokonania swojej irracjonalności. Szczerze polecam.

Bociek | 2018-07-24
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 lipca 2018

Kolejna książka, którą trudno ocenić w kategoriach punktowych. Jest tak ze wszystkimi książkami naukowymi. "Potęgę irracjonalności" czytało mi się bardzo dobrze, więc tak ją właśnie ocenię.

Autor za pomocą badań empirycznych udowodnił, że my, ludzie, wcale nie jesteśmy tak racjonalni, jak się nam samym wydaje. Muszę przyznać, że wyniki badań były dla mnie miejscami szokujące, bo poddały pod wątpliwość słuszność mojego liberalnego podejścia do pewnych spraw społecznych i gospodarczych. Oczywiście nie wszystkie badania wywarły na mnie taki wpływ. Część wydawała się oczywista, a ich wynik przewidywalny, choć dopiero autor nazwał pewne rzeczy po imieniu. Pewne kwestie, z którymi spotykamy się na co dzień są dla nas zwykłe i naturalne, a dopiero spojrzenie na nie przez pryzmat racjonalności uzmysławia nam, że tak naprawdę postępujemy zgoła irracjonalnie.

Polecam przeczytać "Potęgę irracjonalności", bo może pomóc nam zrozumieć samych siebie i przyczyny, dla których postępujemy tak, a...

| 2010-07-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Bardzo dobra książka, opisująca mechanizmy zachowań ludzkich, głównie w kontekście konsumpcji i odbioru reklamy. Nie przypomina ani poważnych podręczników, napisanych nieznośnym, niezrozumiałym ekonomicznym żargonem, ani głupich, wydawanych na cienkim papierze książeczek w rodzaju "Jak zostać bogatym w miesiąc". Dan Ariely z lekkością opisuje swoje prace z zakresu ekonomii behawioralnej, sypie przeróżnymi anegdotami, popisuje się dystansem i autoironią.

"Potęga" ma szanse zainteresować szerokie spectrum czytelników - od zainteresowanych socjologią i psychologią, po maniaków oszczędzania (swoją droga jedno drugiego nie wyklucza).To jedna z najlepszych popularnonaukowych publikacji, jakie czytałam.

GMKa | 2012-09-25

Lekka książka, która może uzmysłowić nam jak przez pewne niuanse w danej chwili można wpłynąć na zachowanie. Jednak nie jest to poradnik psychomanipulacji, ale zbiór tekstów, które pokazują, że człowiek pod wpływem chwili dokonuje nieracjonalnych wyborów.

Samo poznanie mechanizmów reakcji pozwoli nam na uniknięcie teoretycznie racjonalnych wyborów, które tak na prawdę są nieracjonalne. Ponadto pokazuje ciekawe przypadki, które można wykorzystać w codziennym życiu i biznesie.