Payoff. Ukryta logika kształtująca naszą motywację

Okładka książki Payoff. Ukryta logika kształtująca naszą motywację Dan Ariely
Okładka książki Payoff. Ukryta logika kształtująca naszą motywację
Dan Ariely Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja Seria: TED Books nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
TED Books
Payoff. The Hidden Logic That Shapes Our Motivations
Grupa Wydawnicza Relacja
2021-01-13
2021-01-13
Elżbieta Janota

Okładka książki Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych Dan Ariely, Jeff Kreisler
Grosz do grosz... Dan Ariely, Jeff Kr...
Okładka książki Dollars and Sense: How We Misthink Money and How to Spend Smarter Dan Ariely, Jeff Kreisler
Dollars and Se... Dan Ariely, Jeff Kr...

Nie kombinuj.
Im prościej tym lepiej.

Jak to jest z tą motywacją?

Wydaje mi się że wciąż bardziej jesteśmy nastawieni na to, jak to inni nas mają motywować, niż na to jak to my możemy motywować innych.
Tu jest sens.
Moim zadaniem.
Czy się mylę?

Polecam krótki wykład Dana Arleya
dzięki uprzejmości @wydawnictworelacja

Nie kombinuj.
Im prościej tym lepiej.

Jak to jest z tą motywacją?

Tu jest sens.
Moim zadaniem.
Czy się mylę?

Polecam krótki wykład Dana Arleya
dzięki uprzejmości...

Bardzo ciekawie się zaczyna, ale po przeczytaniu nie mam poczucia, że dowiedziałem się czegoś przełomowego

Książka niedługa, naukowa, przystępnie napisana, zawierajaca przyklady poparte badaniami. Wszystko super. Czytajac Payoff cały czas miałam jednak nieodparte wrażenie, że tekst napisany został specjalnie i tylko dla managerów, którzy chcą motywować, siebie i innych. Autor podkreśla znaczenie długoterminowości wykonywanych zadań i ważność relacji z otoczeniem, okej, ale też uznaje, że uścisk dłoni albo słowna pochwała prezesa są kluczowe albo nawet wystarczające, żeby zdobyć oddanie pracownika. Nie przekonał mnie, tak łatwo to nie jest.
W rezultacie książkę oceniam jako zbyt powierzchowne podejście do tematu motywacji i kontaktu z drugim czlowiekiem.

Rewelacyjna książka - krótka, ale bogata w badania, napisana w przystępny, wciągający sposób.
Często się zdarza, że pracowników ocenia się na podstawie liczby wysłanych raportów a nie jakości opisanej w nich pracy.
Czy wykonaną pracę da się obiektywnie zmierzyć na podstawie policzalnych mierników? Czy system premiowy w oparciu o aspekt policzalności, np. liczby wykonanych spraw, przeprowadzonych wykładów itp. przekłada się na wysoką motywację do pracy.
Czy pieniądze są skutecznych motywatorem?
Autor książki Dan Ariely w świetnym stylu odpowiada na pytania dot. motywacji.
Na podstawie przywołanych badań stwierdza, że "w dużo większym stopniu motywują nas wszelkie nienamacalne, emocjonalne siły: potrzeba uznania, autorstwa, poczucie, że coś osiągnęliśmy, bezpieczeństwo długoterminowego zobowiązania i sens wypływający ze wspólnego celu".
Te wymienione potrzeby współgrają mi z organizacją prowadzoną według koncepcji turkusowej.
Książkę szczególnie polecałabym kadrze zarządzającej, która często za wszelką cenę chce zredukować pracę do czegoś uproszczonego i policzalnego co zwykle nijak się ma do zwiększenia motywacji wśród pracowników.
Bardzo polecam!

Ciekawskie dusze jednoczcie się.

„Payoff” jest książką z serii TED Books, funkcjonującej w ramach większego projektu TED. Do momentu przeczytania tej książki projekt kojarzył mi się z TED Talks „TED to organizacja non-profit zajmująca się propagowaniem idei.” Efektem tego jest to, że skupiają się przede wszystkim na zachęceniu do myślenia i przedstawienia światopoglądu a nie zamknięcia odbiorcy w ramach konkretnej publikacji stricte naukowej.
Autor, Dan Ariely, pracuje na Wydziale Psychologii i Ekonomii Behawioralnej Uniwersytetu Duke’a. W momencie, gdy po przeczytaniu treści zapoznawałem się z notatką o autorze, wszystko w tej książce stanęło na swoje miejsce. Poruszane treści wpisują się w ideę ekonomii behawioralnej, pokazującej że nie wszystko jest tak oczywiste i prostoliniowe (a pieniądze nie są największym motywatorem i nie powodują największej wydajności).
Temat motywacji od dawna porusza osoby, którym zależy na osiąganiu dobrych wyników. Pewnie każdy wie, że jak się nie chce, to się nie chce i nic się z tym nie zrobi. A nawet jak uda się przełamać barierę niechcenia, to gór nie przewrócimy. Więc co powoduje, że nam się chce?
„Payoff” to publikacja krótka, lekka, popularnonaukowa. Nie jest skierowana do „specjalistów”, tylko do osób ciekawych świata. Zaletą jest spora ilość (jak na grubość) konkretnych przykładów, eksperymentów i oparcie się na nich, a nie zawiłych teoriach, z których wiadomo, że nie wiadomo.

Ciekawskie dusze jednoczcie się.

Mała, krótka książeczka zawierająca dużo ciekawych informacji na temat motywacji - w każdej dziedzinie życia.
Przykłady są jasne, klarowne, łatwo je przełożyć na własne życie zawodowe czy osobiste.
Czyta się przyjemnie, styl autora jak najbardziej mi odpowiada.
Polecam!

Czyta się przyjemnie, styl autora jak najbardziej mi odpowiada.
Polecam!

Skrótowiec, jak wszystkie książki z tej serii. Dla osób, które jeszcze niezbyt wiele w tym temacie czytały - to dobra pozycja, zachęcająca do zgłębienia zagadnień :)

Kiedy bardziej cieszymy się z owoców naszej pracy? O co chodzi z egotyzmem atrybucyjnym? Kiedy nasza motywacja maleje? Czy pieniądze zachęcają nas do działania? Czym tak właściwie jest ta cała „motywacja"?

Muszę przyznać, że do „Payoff. Ukryta logika kształtująca naszą motywację" podchodziłam nieufnie. Tytuł ten zbyt kojarzył mi się z poradnikami, z którymi relację mam skomplikowaną, ale etykietka TED BOOKS zrobiła swoje. Seria „małych książek o wielkich ideach" cieszy się moją sympatią i wzbudza zaufanie, więc planuję poznać je wszystkie. Dlatego też koniec końców sięgnęłam po „Payoff" i nie żałuję. Dan Ariely w wykładzie, jakiego zapis możemy poznać dzięki wydawnictwu Relacja, analizuje w sposób interesujący czym jest i jak działa motywacja. Przytacza badania i przykłady z życia, by wyraźnie zobrazować czytelnikowi każdy poruszany temat. W przystępny sposób podaje wiedzę, jaką wszyscy powinniśmy posiadać. I właśnie to jest piękne w TED BOOKS. Książeczki wyglądają niepozornie, ale kryją w sobie ogrom informacji, z którymi warto się zapoznać. Czy poruszają tematy bardziej ścisłe (jak „Wrząca rzeka. Historia niebywałego odkrycia"),czy skupiają się na psychologii (chociażby „Stokrotne dzięki. Podróż wdzięczności") — wiadomości są przekazywane tak, by każdy mógł je jak najlepiej zrozumieć.
„Payoff" ma jednak jeden minus i puszczając w Waszą stronę oczko muszę o nim wspomnieć. Chodzi bowiem o ilustracje! Za ich sprawą całość wygląda bardzo p o r a d n i k o w o, choć treść wcale nie ma takiego wydźwięku. Ale na tym kończy się lista minusów i nawet jeśli akurat ten tytuł Was nie zainteresuje to TED BOOKS ma coraz bogatszą ofertę! Zdecydowanie warto zapoznać się z tematem.
Plus! Po tekście Dana Ariely'a mamy informacje o autorze, podpowiedź, gdzie obejrzeć jego prelekcję i prelekcje powiązane, ogólne informacje o książkach TED i o samym TED (czyli organizacji non-profit, której celem jest propagowanie Idei). To taka ściągawka, gdzie możemy zgłębiać wiedzę dalej.

Pieniądze szczęścia nie dają... Ale może chociaż skutecznie motywują do pracy? Jak się okazuje - nie do końca. Co w takim razie działa na naszą motywację? Tego dowiecie się z kolejnej książki z serii TED Books 📚 Jej autorem jest psycholog i ekonomista behawioralny Dan Ariely, który w młodości uległ poważnemu wypadkowi. Już na pierwszych stronach opowie nam, co zmotywowało go, żeby wrócić do bolesnych wydarzeń sprzed lat i wspomóc rodzinę poparzonego chłopca. Szybko przekonamy się, że nasza motywacja jest bardziej skomplikowana niż sądzimy. Autor uraczy nas opisami wielu badań i eksperymentów, które nam to udowodnią. A to wszystko w luźnym, gawędziarskim stylu. Brak nudy gwarantowany! Tym bardziej, że tak jak wszystkie książki z serii, "Payoff" liczy niewiele stron i formą przypomina ciekawy wykład. Z książki dowiemy się m.in. dlaczego tak lubimy meble z Ikei i dlaczego niezbyt dobrze sprzedawały się ciasta w proszku, do których wystarczyło dodać wodę (nie, nie chodziło o smak 😃). Czy na pewno lubimy proste rozwiązania czy jednak bardziej cenimy to, co wymaga od nas wysiłku? Czy dobre słowo znaczy więcej niż premia? Jeśli lubicie zastanawiać się nad tym, co kieruje ludźmi w różnych sytuacjach to Dan Ariely zabierze Was w fascynującą podróż po ludzkich motywacjach.
Ocena: 7,5/10

Kolejny świetny, przedstawiony w druku wykład na temat zbieżny dla niemal każdego człowieka. Rozmówca jako profesor akademicki, wieloletni działacz na rzecz nauki, ale przede wszystkim jako człowiek, który w przeszłości doświadczył niezwykłej dla nastolatka traumy, pragnie przybliżyć istotne aspekty na temat motywacji, jej pobudzania oraz umniejszania jej poprzez zachowanie innych.

Wykładowca zasypuje czytelnika garścią badań, analizą artykułów naukowych, a jednocześnie dla uświetnienia posługuje się interesującymi przykładami z własnej obserwacji. Ciekawym spostrzeżeniem, jak i podsumowaniem tego, co oczywiste wydaje się przykład zmian w rewolucji przemysłowej, gdzie oddelegowanie pracownika do zajęcia się jedną konkretną czynnością może i pozwala wyspecjalizować mu się w tejże wąskiej dziedzinie, z drugiej jednak strony odbiera możliwość zauważenia pracy całościowo, a tym samym demotywuje i skłania pracowników do zachowania się wyłącznie w obrębie swojej skromnej specjalizacji bez zbytniego utożsamienia się końcowym efektem.
Innym interesującym przykładem wraz z wychodzącymi z niego wnioskami jest mieszanka do wypieków, która zamiast motywować demotywowała ówczesne gospodynie, im mniej dodatków pani domu musiała do mieszanki dodać.

W obliczu wielu doświadczeń, jakie zainicjował autor, pieniądze nie są największym motywatorem, a jeżeli już do bardzo krótkoterminowym.

Pouczający, cenny, ciekawie ujęty temat akurat na godzinny wykład.

• Psychologia
  • Przeczytane w 2021