Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg

Tłumaczenie: Katarzyna Rojek
Wydawnictwo: Helion
The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains
internet, mózg, umysł, wpływ, manipulacja
Trojka

Po co myśleć? Przecież masz internet! Doświadczamy właśnie odwrócenia intelektualnej ewolucji naszego gatunku. Z czcicieli wiedzy i mądrości jako przymiotu ściśle związanego z osobowością znów stajemy się myśliwymi i zbieraczami, tym razem w elektronicznym lesie pełnym informacji. Internet wkroczył w nasze życie i bezpowrotnie je przewartościował. Przekształcił sposób, w jaki myślimy i...

Po co myśleć? Przecież masz internet!

Internet wkroczył w nasze życie i bezpowrotnie je przewartościował. Przekształcił sposób, w jaki myślimy i działamy. Nasze problemy z koncentracją, coraz krótsze i uboższe wypowiedzi oraz problemy z przyswajaniem długich tekstów nie są dziełem przypadku. Czyżbyśmy stawali się coraz bardziej płytcy? Czyżby narzędzie, które powstało po to, by nam służyć, przejęło nad nami władzę?

Nicholas Carr pokazuje, jak nowe media zmieniają nas samych i otaczającą nas rzeczywistość. Wyrasta przy tym na współczesnego Marshalla McLuhana. Jego książka wywołała w USA zażartą dyskusję, w którą zaangażowało się wielu publicystów i prestiżowych wydawców. Carr serwuje nam coś więcej niż tylko dogłębną i zaskakującą analizę socjologiczną: jego wywód to przede wszystkim wspaniała intelektualna uczta, pełna nieszablonowych przemyśleń i frapujących anegdot. Bez względu na to, czy jesteś zafascynowany możliwościami globalnej sieci, czy też raczej podejrzewasz, że konsekwencją jej rozwoju będzie zagłada rodzaju ludzkiego, warto dowiedzieć się, jak internet oddziałuje na Twój mózg i jak zmieni to Twoją przyszłość.

źródło opisu: Helion, 2012

źródło okładki: helion.pl

adb | 2017-03-29

Książka, która otworzyła mi oczy. Masa trafnych obserwacji i niestety wiele objawów "internetowania" zauważałam u siebie. To był dla mnie pierwszy krok do odwyku. Warto po nią sięgnąć, pozwala poobserwować i siebie, i otoczenie.

Świetnym, przystępnym językiem Nicholas Carr przekazuje "doniesienia z planety mózg", objaśniając zjawiska, jego przyczyny i konsekwencje, zarówno te przewidywane, jak i już obserwowane. Lista omawianych zjawisk jest dość długa i obejmuje: coraz większe problemy, problemy z koncentracją, rozproszenie i ciągły niepokój, powierzchowne poznawanie spraw i zjawisk, utrata zdolności czytania dłuższych tekstów i szybkie odczuwanie zmęczenia przy czytaniu.[...]
Autor nie potępia internetu w czambuł [...]raczej zachęca do modyfikacji pewnych nawyków i poszukiwania równowagi [...]

Całość tu: http://slowooslowach.blox.pl/2017/03/Plytki-umysl-Nicholas-Carr.html

rubens | 2013-09-14
Przeczytana: 13 września 2013

Gdybym miał w skrócie napisać o tej książce, to wystarczyło by powiedzieć tylko to że czytanie książek rozwija nas intelektualnie a internet wręcz przeciwnie. Muszę niestety napisać że internet wywiódł mnie na płycizny umysłu i chyba już dawno zacumował. Owocuje to brakiem koncentracji i mimo tysięcy przeglądniętych stron www, nie udało mi się zbudować wiedzy jaką mają wielcy uczeni.

Sokrates obawiał się kiedyś pisma, uważając że poczyni to szkody dla naszego umysłu. Zamiast zapamiętywać będziemy słowa zapisywać. Z perspektywy czasu można śmiało powiedzieć że Sokrates się pomylił, a słowo pisane popchnęło naszą cywilizacje do przodu. Czy zatem z internetem nie powinno być tak samo? W każdej epoce znajdą się ludzie którzy uważają ze postęp ogłupi człowieka albo go wręcz zgubi. Więc jak to jest z tym internetem?

Faktem jest że ludzie czytają coraz mniej książek. Jest to spowodowane wynalezieniem radia, telewizji, komputera, konsol go gier i najnowszego kolegi internetu....

almos | 2017-08-05
Przeczytana: 31 lipca 2017

Książka o tym jak intensywne używanie internetu wpływa na nasz umysł, nasze myślenie, nasze zachowanie. Twierdzi Carr, że internet wzmacnia pewne zdolności (orientacja przestrzenna), ale prowadzi do rozproszenia uwagi, kłopotów z koncentracją, trudności z czytaniem dłuższego tekstu. Jest raczej pesymistą co do przyszłości, a książka pisana była w 2009r. Bardzo inspirująca lektura.

Amerykański popularyzator nauki napisał książkę o tym jak długotrwałe używanie internetu zmienia nas samych i nasze mózgi. Wychodzi Carr od dwóch, obecnie powszechnie akceptowanych, stwierdzeń. Pierwsze, autorstwa MacLuhana, mówi, że nowe media nie tylko pozwalają nam lepiej kontaktować się ze światem, ale też wpływają na nas, na to jak kontaktujemy się ze światem i jak go widzimy. Druga teza jest pochodną pierwszej, oto używanie nowych mediów wpływa na budowę naszego mózgu: tworzą się nowe połączenia neuronowe, inne zaś, nieużywane mogą zanikać.

Bardzo ciekawie opisuje Carr historię zmiany mediów i...

Trojka | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Książka jest straszna, straszna pod takim względem bo obnaża problemy z którym boryka się pokolenie Y, w tym i ja. Poza tym każdego kto dał się zauroczyć dobrodziejstwom internetu.

Wszyscy ogólnie chwalimy globalną sieć za łatwość w dostępie do informacji, jednak to ułatwienie jest też przekleństwem naszego linearnego toku myślenia. Jeśli masz problem z skupieniem się na tekście, nauką czy najzwyklejszym czytaniem, a uwielbiasz dziennie spędzać minimum godzinę na serwowaniu, to wiedz że ten problem dotyczy również ciebie.

Agnieszek | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Warto.
Dla elegancji wywodu, erudycji, eseistycznych dygresji, przenikliwości i klarowności myśli.
Dla siebie, gubiącego istotę w rozpędzonym świecie.
I tyle.

Jeśli trzeba nakarmić umysł, czasami "więcej" oznacza "mniej". (s. 162)

Zax | 2014-09-12
Przeczytana: 2014 rok

Przeczytałem tę książkę dwa razy. Za pierwszym podejściem niewiele z niej wyniosłem, uważałem, że jest za długa i w dużej mierze nie na temat. Za drugim razem chyba lepiej ją zrozumiałem, sam nie wiem czemu. Rozdziały dotyczące formowania się wspomnień w mózgu, rozpowszechnienia się książek i wpływu innych mediów, takich jak telewizja, są świetnym wstępem do wywodu na temat internetu.

Ta książka to dużo prawdy popartej naukowymi dowodami. Mózg człowieka przyzwyczaja się do wykonywanych czynności, a im częściej coś robimy, tym połączenie to staje się silniejsze. Niestety, jest jeden problem - mózg nie wie, co jest dobre, a co złe, więc robiąc coś coraz częściej, możemy się uzależnić. Tak jest też oczywiście z internetem.

Nie jest ze mną może jeszcze tak źle - internet mam od kilku lat, a książkę pana Carra przeczytałem prawie za jednym zamachem. Ale łatwo nie było. Pamiętam, jak kiedyś potrafiłem przy włączonym telewizorze w dwa dni przeczytać całych "Krzyżaków". Teraz...

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Ta książka powinna być obowiązkową lekturą dla każdego internauty. Nieważne ile czasu spędzamy przed komputerem. Zmiany w mózgu zachodzą już po tygodniu używania komputera przez pół godziny dziennie. Jak więc zmienił się mózg osoby, które używa internetu od lat?! Odpowiedź może być straszna. Internet (mimo różnych zalet) jest zabójczy dla naszego umysłu. To on przyczynia się do problemów z koncentracją. To on zubaża nasz język. To on sprawia, że mnóstwo ludzi ma problemy z przyswojeniem dłuższego tekstu. Czy to przypadek, że czytelnictwo w Polsce systematycznie spada? Przez 10 lat liczba nieczytających wzrosła o 15 %, a liczba czytających co najmniej 7 książek rocznie spadła o 19%.

Internautom coraz trudniej jest się "zatracić" w książce. "Głęboka lektura" staje się już problemem. Dlaczego tak się dzieje? Internet przyzwyczaja człowieka do otrzymywania ciągłych bodźców. Czy ktokolwiek wyobraża sobie komputer, w którym można...

Kuba | 2013-12-24

Książka trafia w sedno.Początek jest zbyt długi ponieważ autor odwołuje się do historii pisma i wpływu na naszą kulturę.Ten kawałek jest bardzo interesujący,ale mógłby być skrócony o połowę, ponieważ momentami odrzucałem książkę oczekując aż autor przejdzie do sedna. Po tak długim wstępie wreszcie mamy to czego oczekiwałem.Wnikliwą analizę jak internet wpływa na nasz mózg i jakie są konsekwencje korzystania z niego. Podoba mi się, że argumenty autora są podparte wieloma badaniami dzięki czemu można sprawdzić ich autentyczność. Nie są to suche opinie.Najlepsze jest w tej książce to, że Nicholas nic nam nie narzuca i nie stara się oceniać źródła jakim jest internet.Podaje to co jest najważniejsze czyli fakty, a one mówią same za siebie.Oprócz tego autor dorzuca sporą bibliografię niestety większość z niej to język angielski.

Daniel Janus | 2014-07-03

Przeczytajcie to koniecznie. Jeśli macie wrażenie, że spędzacie przed monitorem za dużo czasu, przeczytajcie to absolutnie koniecznie.

To jest książka o neuroplastyczności mózgu. O tym, jakie wynalazki zmieniły nie tylko postrzeganie świata przez ludzkość, ale także samych korzystających z nich ludzi w sposób najzupełniej dosłowny i fizyczny, w jaki sposób to się stało i jakie były krótko- i długofalowe reperkusje zmian. I dlaczego Internet zalicza się do tych wynalazków. Przeczytajcie i przemyślcie.

Ogromna część tej książki jest właściwie skupiona na aspekcie koncentrowania uwagi w kontekście czytelnictwa. Autor porównuje sposób w jaki "czytamy" i "chłoniemy wiedzę" ze środowiska internetowego, z klasycznymi bibliotekami i papierowymi materiałami. Oczywiście nietrudno domyślić się wyników tej analizy.

Książka zwraca również uwagę na kluczowy aspekt formowania się naszej wiedzy i możliwości w mózgu: jest on bardzo plastyczny, ale nie elastyczny. Oznacza to że internet ma na nas bardzo duży wpływ i może "odkształcać" umysł, a przywrócenie jego formy do wcześniejszej dyspozycji nie jest już takie łatwe.