Start with Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action
motywacja, inspiracja, zarządzanie
poradniki
joly_fh

Każdy człowiek i każda organizacja mogą wyjaśnić, CO robią. Niektórzy z nas potrafią pokazać, CZYM różnią się od innych. Jednak tylko nieliczni są w stanie jasno wyartykułować, DLACZEGO robią to, co robią. DLACZEGO nie ma nic wspólnego z finansami i zyskami. DLACZEGO jest tym, co inspiruje Ciebie i Twoje otoczenie. Otwórz tę książkę i odnajdź samą kwintesencję inspiracji. Przewróć kilka stron i poznaj prosty wzór, sposób myślenia, działania i komunikowania się, dzięki któremu przywódcy są w stanie skutecznie zainspirować swoje otoczenie. Wczytaj się w historie Martina Luthera Kinga juniora czy Steve'a Jobsa i przekonaj się, że wszyscy liderzy, którzy kogokolwiek inspirują, myślą, działają i komunikują się z innymi z pominięciem ogólnodostępnych schematów. Każdy z nas może zdobyć tę umiejętność. Przy odrobinie dyscypliny każdy lider lub organizacja mogą skutecznie oddziaływać na innych. Przeczytaj wszystkie porywające opowieści i naucz się być skutecznym przywódcą. Przyciągnij do siebie ludzi i trwale zmień oblicze biznesu. Poznaj siłę DLACZEGO!

źródło opisu: Onepress, 2013

źródło okładki: www.onepress.pl

mjuzo6 | 2018-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2018

Po przeczytaniu "Zaczynaj od dlaczego" Simona Sinka, muszę stwierdzić, że idea autora opisana w książce do mnie w zupełności trafiła. Poparta wieloma przykładami ze świata biznesu i nie tylko, rozłożona na czynniki pierwsze, jest doskonałym narzędziem, dzięki któremu nasze działania w niemalże każdej dziedzinie życia mogą stać się bardziej skuteczne.

Niestety, książka nie jest pozbawiona wad. Na pierwszy rzut mojego oka wyłania się zbytnie przywiązanie i wychwalanie przez autora jedynej właściwej firmy. Sprowadzanie większości wątków do schematu jej działania po jakimś czasie zaczęło męczyć. Ponadto, w niektórych momentach, książka wydawała się sztucznie wydłużana i miałem wrażenie, że od kilkudziesięciu stron wciąż czytam o tym samym.

Mimo to, "Zaczynaj od dlaczego" przedstawiło mi możliwość zupełnie innego patrzenia na wiele spraw i jestem pewien, że stosując porady zawarte w tej książce, faktycznie można coś zmienić. Polecam :)

Aleksander | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

Płomienna prezentacja TED Simona Sinek o odkrytym przez niego modelu złotego kręgu to dobry wstępniak do obejrzenia przed zabraniem się do czytania tej książki. Pozycja ta przedstawia parę innych, ciekawych pomysłów i koncepcji nt. modelu odkrytego przez autora. Niestety, miałem wrażenie, że bardzo dużo treści się powtarza, jakbym czytał to samo co rozdział. Z drugiej strony, warto zajrzeć do tej książki - coś zawsze przyciągnie Twoją uwagę. Osobiście oczekiwałem po niej czegoś więcej.

Ela_tekstykonteksty | 2018-05-14
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Simon Sinek jest doświadczonym biznesmenem i trenerem, który od wielu lat pomaga amerykańskim przedsiębiorcom rozwijać ich firmy. Stworzył pewną teorię, w myśl której sednem sukcesu jest nie wiedza, w jaki sposób efektywnie prowadzić pewne działania i co ma być efektem tych działań, ale właśnie odpowiedź na pytanie, DLACZEGO robi się to, co się robi. Autor w swojej książce wielokrotnie podkreśla, jak ważne jest posiadanie określonej wizji, powodu, dla którego podejmuje się działanie, niezależnie od tego, czy chce się rozwijać swój biznes, stworzyć od zera własną firmę czy też rozwijać jakąkolwiek inną organizację.

Wiele zawartych w książce rozważań dotyczy biznesu. Nie da się zresztą ukryć, ze pozycja ta skierowana jest w dużej mierze właśnie do przedsiębiorców. Udało mi się jednak znaleźć kilka ważnych myśli i wskazówek dla siebie. Bo tak naprawdę koncepcja, którą przedstawia Sinek jest uniwersalna i sprawdzi się u każdego lidera! Poza tym większość z rzeczy, o których mogłam...

Dorota | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Jestem bardzo rozczarowana. Po pierwsze wielokrotność powtarzania tego samego doprowadzała mnie do szału. Po drugie, to chyba książka reklamowa firmy Apple. Nachalność promocji doprowadziła mnie do tego, że na pewno nie chcę produktów tej firmy.
Gdyby nie kilka ciekawych przykładów historii ludzkich to wyrzuciłabym tę książkę przez okno po 100 stronach. Nie warta czasu potrzebnego do jej przeczytania (a czytam szybko!).

At1x | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Przeczytałem książkę w angielskim wydaniu. Na początku lekko się do niej zmuszałem, jakoś mnie nie przekonała. Jednak później tak się w nią wkręciłem, że w dwa dni przeczytałem całość. Bardzo inspirujące przykłady, fajnie pokazane i utrwalone.

eXeliza | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Szkoda słów. Jestem baaaardzo zawiedziona tą książką. Nie przemawia to do mnie

mts | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Książka napisana w sposób, którego nie znoszę, czyli typowy dla większości amerykańskich publikacji biznesowo-rozwojowych. Mało treści, powtarzanie w kółko tego samego i dawanie "przykładów z życia", mających potwierdzać słuszność rad, przy abstrahowaniu od przykładów gdy rady nie działały i alternatyw, które działały.

Nie twierdzę, że samo główne przesłanie jest złe, ale forma napisania tej książki odrzuciła mnie od niej w połowie i tam też zakończyłem lekturę. Gwiazdki głównie za główną myśl autora, którą jednak przekazał on w wystarczającej formie na swoim słynnym wystąpieniu na TED.

Książka brzmi też momentami jak reklama Apple'a.

Wojciech | 2016-10-22

Napisana prostym językiem przywołuje to, o czym warto pamiętać w zakresie wdzięcznego liderowania. Nie jest sucha dzięki ciągłym nawiązaniom do rzeczywistych wydarzeń. Choć można byłoby się doszukiwać błędów konfirmacji ze strony autora czy po prostu zarzucić mu, że dowody anegdotyczne nie zastąpią systematycznych badań, należy pamiętać, że nie jest to publikacja naukowa, a sam Sinek na tle wielu innych mówców motywacyjnych wypada - w moim odczuciu - całkiem nieźle. Dość powiedzieć, że liczne bestsellery przyprawiały mnie już o wybuchy śmiechu lub wymioty. Tutaj tego nie było.

No - może trochę tym jabłkiem mi się odbijało...

moneygrabbing | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Książka fajna, czyta się szybko i przyjemnie czyli nie należy do nudnych poradników. Ale przede wszystkim książka jest dla ludzi, którzy chcą coś w życiu zmienić i poznać otaczający nas świat i lepiej go zrozumieć. Liczne przykłady pokazują dlaczego DLACZEGO jest tak ważne i o co w tym wszystkim chodzi. Na pewno wiedzę z książki będę mógł wykorzystać w swoim życiu.

Zapraszam do analizy książki:

jab0lpunk | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Główną myśl autor przedstawił w wielu filmach na YT, zwłaszcza w słynnym TED talku.
książka opiera się na histori Apple, ale nie brakuje w niej wielu innych inspirujących historii. Najbardziej podoba mi sie w niej to że nie można zakwalifikować jej do jednego działu, najbliżej jej chyba do "od dobrego do wielkiego" chociaż wychodzi z całkiem innego punktu widzenia.