Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych

Okładka książki Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych Dan Ariely, Jeff Kreisler
Dan ArielyJeff Kreisler Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii biznes, finanse
biznes, finanse
Mistrzowie Psychologii
Dollars and Sense: How We Misthink Money and How to Spend Smarter
Smak Słowa
2019-05-06
2019-05-06
Agnieszka Nowak-Młynikowska
psychologia finanse

Dramatycznie słaba. Komunały, pseudo śmieszna, zupełnie nie na polskie realia. Nie polecam, 2/10.

Podstawy podstaw, jednak dobrze opisane. Skutecznie wdrożyłam plan wydawcy i jestem o wiele bogatsza... i mądrzejsza :)

Bardzo ciekawa pozycja, w której autorzy pokazują jak różnego rodzaju sprzedawcy manipulują nami abyśmy wydawali jak najwięcej pieniędzy.

Eye opener.

Eye opener.

Bardzo zacna książka. Autor w bardzo przystępny i lekki sposób pomaga w lepszym zrozumieniu pieniędzy. Obok bogatego ojca to chyba najlepsza pozycja na start.

Książka nie była dla mnie odkrywcza, wręcz znudziła mnie, ale to dlatego, bo już przerabiałam ten temat wielokrotnie. Myślę, że dla kogoś, kto dopiero raczkuje w temacie pieniędzy, a także schematów myślowych, schematów działania, które rządzą naszym życiem (dopóki nie jesteśmy ich świadomi),będzie świetna.

Wszystko to ciekawe, dowcipne i wydaje się dobrze zakorzenione w badaniach – ale wciąż miałam wrażenie, że już to czytałam. I nawet wiem, gdzie: w „Pułapkach myślenia” Kahnemana. I to jest główna wada.
Nie uwzględnia się też działań i schematów myślenia przejawianych przez bardzo wiele osób, choć wciąż nie większość populacji. Niestety to bardzo częste w książkach popularnonaukowych i poradnikach: „jeśli 60% badanych przejawia dane zachowanie, to znaczy, że tak ludzie się zachowują”. Na przykład ja znacznie bardziej odczuwam płacenie kartą niż gotówką – wiem, że to nietypowe, ale proszę mi nie wmawiać, że nie istnieję i że powinnam więcej płacić gotówką, żeby zredukować ból płacenia.

Spodziewałem się dużo więcej. 6/10. Kilka rozdziałów jest bardzo ciekawych, w których ukazane są pułapki finansowe, w które wpadamy, np. promocje, czy karty kredytowe. Jednak od połowy książki przedstawiane są te same myśli ubrane w inne słowa i lektura staje się po prostu nudna. To największy minus.

Książka, która w prosty i przystępny sposób tłumaczy mechanizmy stojące za naszymi decyzjami finansowymi. Pomaga zrozumieć zarówno negatywne jak i pozytywne ich aspekty oraz podpowiada w jaki sposób używać je z korzyścią dla nas.

Zwraca uwagę na ciekawe mechanizmy funkcjonujące w ekonomii i konsumpcjonizmie. Krótko mówiąc - skłania do myślenia nad finansami.

Co to była za książka! Na wstępie od razu polecam. Nie jest to typowy poradnik jak oszczędzać. Na pewno dowiesz się tutaj mnóstwo o sobie... O pułapkach finansowych i myślowych. Bo skoro kupujesz koszulę przecenioną ze 100 na 60 to mówisz, że oszczędzasz 40? A może jednak trzeba się trzymać tego, że mimo wszystko wydajesz 60? Jak wygląda Twoja samokontrola w wydawaniu pieniędzy? Czy podczas zakupu bierzesz pod uwagę koszty utraconych możliwości? Czy aż tak bardzo fantastyczne jest to, że my Polacy jako pionierzy na świecie możemy zapłacić tęczówką oka? Napisana z dużą dawką humoru. Wielokrotnie śmiałam się z naszych karykatur ludzkich przedstawionych na stronach tej książki. Jak bardzo jednomyślnie podchodzimy do cen w sklepie. Jak łatwo przychodzi nam szacowanie wartości produktu na podstawie schematów... Choć często nie są one zgodne z prawdą. Czyta się bardzo przyjemnie mimo trudnego tematu. Biznes i ekonomia dotyczy każdego z nas. I to codziennie. Niewiedza nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Bardzo polecam!

#groszdogrosza #danariely #jeffkreisler #mistrzowiepsychologii @smakslowa #wydawnictwosmakslowa #miejskabibliotekapubliczna #mbp #miejskabibliotekapublicznawewrocławiu #ekonomia #biznes #pulapkimyslowe #pulapkifinansowe #bookstagram #czytanieuczy

• Ekonomia
  • Biznes

Dan Ariely Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych Zobacz więcej