Zeskanuj, pobierz, Czytaj PL!

LubimyCzytać
04.11.2018

Kolejny raz rusza Czytaj PL – akcja promująca czytelnictwo powraca już 2 listopada! Około 180 tysięcy – tyle książek przeczytali do tej pory jej uczestnicy. W tym roku w 500 miastach i miejscowościach pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków dostępne dla każdego.

Z książek będzie można skorzystać m.in. na przystankach, w bibliotekach i instytucjach kultury. Tegorocznej edycji Czytaj PL po raz kolejny towarzyszy akcja „Upoluj swoją książkę”. Dzięki niej w promocję czytelnictwa zaangażowano uczniów, a plakaty dające dostęp do bestsellerów pojawią się w tysiącu szkół średnich! Na czytelników czekają m.in. dzieła Olgi Tokarczuk, Johna Flanagana czy Remigiusza Mroza.

Akcja Czytaj PL opiera się na dwóch prostych zasadach.

Po pierwsze, aby zachęcić do czytania, nie wystarczy o nim mówić, trzeba udowodnić, że każdy może znaleźć książkę dla siebie. Dlatego nie chodzi tylko o ułatwienie dostępu do książek, ale należy dobrać lektury dostosowane do upodobań konkretnych odbiorców oraz umożliwić im wygodne czytanie. Większość z nas korzysta ze smartfonów czy tabletów, dlatego organizatorzy akcji otwierają dostęp do publikacji za pomocą tych urządzeń.

W tym roku na 7 tysiącach nośników znajdą się kody QR dające dostęp do 12 bestsellerów, z których wiele to nowości z 2018 roku. Wystarczy zeskanować kod, aby do końca listopada cieszyć się darmowymi e-bookami i audiobookami. Wśród tytułów biorących udział w akcji każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk, nagrodzonej niedawno prestiżową Man Booker International Prize, to zaskakujące i nieprzewidywalne historie, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Z kolei „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej to jedna z najgłośniejszych i – jak piszą krytycy – najlepszych biografii ostatniego czasu. Na fanów kryminału czekają powieści Remigiusza Mroza i Wojciecha Chmielarza. Miłośnicy literatury kobiecej będą mogli za darmo przeczytać „Okruch” Anny Ficner-Ogonowskiej, a młodzi wielbiciele fantasy – pierwszy tom „Zwiadowców” Johna Flanagana.

Po drugie, ludzie czytają książki, kiedy wiedzą, że ich znajomi też po nie sięgają. Od lat potwierdzają to raporty Biblioteki Narodowej. Dlatego każdy, kto weźmie udział w akcji Czytaj PL, może zaprosić do niej kolejne 5 osób, by i one mogły cieszyć się doskonałą lekturą.

Tak jak w ubiegłym roku kampanię Czytaj PL uzupełnia akcja „Upoluj swoją książkę”, dzięki której uczniowie mogą wypożyczyć książkę podczas pięciominutowej przerwy na korytarzu szkolnym – wystarczą do tego smartfon i aplikacja. Do tegorocznej edycji zostało przyjętych blisko 1000 szkół średnich, które otrzymają plakaty dające dostęp do darmowych e-booków i audiobooków.

Podobnie jak w ubiegłym roku akcja będzie miała też prawdziwą armię ambasadorów – 1000 nauczycieli oraz 1000 uczniów, którzy – ubrani w koszulki z zabawnymi, zagadkowymi hasłami („Szafiarka foliałów” oraz „Eksponent almanachów”) i QR-kodem dającym dostęp do książek – będą zachęcać do czytania swoje koleżanki i kolegów w szkole i mediach społecznościowych.

Akcja Czytaj PL już po raz szósty organizowana jest przez miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz platformę Woblink.com. Partnerem strategicznym jest Instytut Książki.

Akcja Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada. Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy zeskanować kod QR umieszczony m.in. na każdym plakacie, aby otrzymać dostęp do darmowych e-booków. Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl.

Akcja Czytaj PL jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista dostępnych książek:

1. Olga Tokarczuk Opowiadania bizarne

2. Magdalena Grzebałkowska Komeda. Osobiste życie jazzu

3. Christophe Galfard Wszechświat w twojej dłoni

4. Anna Brzezińska Córki Wawelu

5. Wojciech Chmielarz Cienie

6. Anna Ficner-Ogonowska Okruch

7. Remigiusz Mróz Hashtag

8. Mark Bowden Polowanie na Escobara

9. Joanna Jax Zemsta i przebaczenie

10. Reni Eddo-Lodge Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry

11. Ariely Dan Potęga irracjonalności

12. John Flanagan Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu

Miasta partnerskie: Kraków, Białystok, Częstochowa, Gdynia, Legnica, Lublin, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Toruń, Wrocław

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Nottingham, Praga, Reykjavík

Pozostałe miasta, w których będą rozwieszone plakaty akcji Czytaj PL: Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Dusseldorf, Gdańsk, Katowice, Kijów, Łódź, Mińsk, Mysłowice, Rybnik, Tychy, Warszawa, Wiedeń, Wilno, Zabrze oraz ok. 500 innych miejscowości

Reklama

komentarze [25]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2507
4
02.11.2018 12:29

Zapraszamy do dyskusji.


0
1006
konto usunięte
04.11.2018 20:16

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


843
230
04.11.2018 21:23

Kiedy oni się nauczą, że aby akcja była skuteczna musi być powszechnie dostępna? Plakaty w szkołach są fajne dla młodzieży, ale to nie są obiekty do których wchodzi się ot tak. Któregoś roku udostępnili plakaty do samodzielnego wydruki i było świetnie. Powiesiłem taki w firmie, w której pracuję i skorzystałem ja i kilka innych osób.


1960
1
04.11.2018 22:17

Tworzysz problemy. Widziałam zdjęcia,że są plakaty na mieści na przystankach itd, poza tym jeśli masz facebooka możesz napisać do ich bota by dał ci kod QR bądź wejść na blog Cyfranka gdzie też jest ten kod, a tu masz plakat http://www.lo10.wroc.pl/pl/akcja-czytaj-pl.html


843
230
04.11.2018 23:34

Plakaty na mieście są tylko w wybranych lokalizacjach. A o bocie czy plakatach na blogach nie ma ani słowa na oficjalnej stronie.


161
0
05.11.2018 00:23

Sprawdziłam i podjechałam do miejsca z plakatem, nie jest źle. Dodatkowo wiem, że wystarczy mieć czyjeś zdjęcie kodu z plakatu, poprosić kogoś o wysłanie zaproszenia lub poszukać takiej strony jak wymieniona wyżej. Akcja dopiero się zaczęła i chodzi o to żeby znaleźć przez przypadek lub specjalnie pojechać po plakat, inaczej byłoby by jakby udostępniali bez żadnego systemu ;)


6287
496
06.11.2018 18:56

Z całej dwunastki może bym przeczytał biografię Komedy. Reszta mnie nie interesuje. A połowa z tego to śmieci.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1960
1
04.11.2018 22:24

W zeszłym roku był dla mnie lepszy wybór lektur. 1 czytałam przed akcją, 2 na pewno nie sięgnę, resztę mam na czytniku albo w legimi. Aktualnie czytam  Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje i może przeczytam jeszcze "bo akcja"  Polowanie na Escobara i  Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

więcej

43987
1502
05.11.2018 09:29

a ja w Łodzi jestem złą, bo co za radość z rozwieszonych plakatów? Poza tym wszystkie te tytuły mam wypożyczone. przeczytane/ zgrane na czytnik więc jak dla mnie akcja chybiona.


337
24
05.11.2018 11:24

Pierwszy raz słyszę o tej akcji, czy książki można pobrać i przeczytać w dowolnym czasie, czy tylko tyle co się uda do 30.11? 😉


843
230
05.11.2018 12:50

Tyle ile się uda do końca akcji. Potem znikają z aplikacji.


337
24
06.11.2018 14:09

W takim razie podziękuje za czytanie na akord :(


1414
275
07.11.2018 18:34

Wydaje mi się że mamy 35 dni na czytanie, ważne żeby do 30 listopada zeskanować kod, od tego czasu bije licznik.

Ale nie mogę znaleźć regulaminu, żeby to potwierdzić, zostało mi w tej chwili 30 dni, a skanowałem kod 2 czy 3 listopada.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

54
53
05.11.2018 18:21

Jeśli jest tak, że publikacje znikają po określonym czasie (nie wiem, bo nie korzystałam z akcji) to bezcelowe. Bo jeśli na przeczytanie książki mam powiedzmy, dwa, trzy tygodnie, a nawet dwa miesiące, przy założeniu, że pracuję, i mam inne obowiązki, to ograniczenie czasowe po prostu zniechęca. Zadajmy sobie pytanie, jaki cel przyświeca tej akcji? Jaki ma być jej wydźwięk?...

więcej

1055
480
05.11.2018 19:09

Taka akcja ma służyć jako źródło adresów mailowych do późniejszego rozsyłania ofert księgarni. Cała reszta to zasłona dymna. Dlatego nie musi być ani wygodnie dla czytelnika ani sensownie.


0
1006
05.11.2018 20:55

Kiedy wydawcy i dystrybutorzy wreszcie zrozumieją, że żeby wyciągnąć to trzeba najpierw zainwestować. A może by tak po prostu obniżyć cenę ebooków do 12 - 15 zł za sztukę na stałe ...


54
53
05.11.2018 22:55

Zubo i Maćku, dziękuję za odpowiedzi, to rozwiało moje wątpliwości.


393
10
06.11.2018 17:56

Cóż rok temu skorzystałem z tej akcji i żadnych ofert z księgarni nie dostawałem (nie liczę tej, z której sam zamawiam przez internet, bo to się rozumie samo przez siebie, nie liczy). A już przechodząc do samego problemu, to co roku to samo, błędne zrozumienie idei akcji, czyli „namiętni” czytelnicy nie potrafią zrozumieć, że głównym targetem tego przedsięwzięcia są osoby,...

więcej

0
1006
06.11.2018 18:18

Kirlad w takim razie jaki sens ma promowanie czytania na portalu dla czytających. Poza tym nie wiem czy promowanie czytania na ekranie smartfona to zdrowa opcja i wreszcie dla mnie to promocja Woblinka ubrana w szlachetne szatki. I już ostatnie poza tym można by też promować czytelnictwo przez szlachetną instytucję zwaną biblioteką - też na miesiąc można wypożyczać książki ;)


0
1006
06.11.2018 18:54

@Kirlad
Mam nadzieję że moja odpowiedź nie była napastliwa, jeśli tak to przepraszam, bo nie miałem takiego celu. Po prostu uważam że akcje społeczne promujące czytanie nie mają sensu. Ty skorzystałeś, ale jesteś czytelnikiem więc się nie liczysz :)


393
10
06.11.2018 19:05

Ten artykuł bardziej pokazuje, że jest taka akcja od pewnego czasu, ja na przykład o jej istnieniu dowiedziałem się rok temu, choć czytam od kilku lat (może nawet już od kilkunastu, ale to nie ma znaczenia), a tak czysto promowania czytania na portalu dla czytających nie ma, bardziej można mówić o promowaniu czytania konkretnej książki. Czy zdrowa, raczej telefony są tak...

więcej

393
10
06.11.2018 19:07

Spoko każdy ma swoje zdanie i tyle, ja się serio nie liczę, bo po prostu z czystego lenistwa i skąpstwa, skorzystałem z darmowej książki, po którą nie musiałem iść do biblioteki :P


393
10
06.11.2018 19:24

A czy akcje promujące czytanie mają sens, to już druga sprawa, bo w większości, jeśli nie w całości to mijają się z celem, bo kto nie chce czytać to i tak czytać nie będzie, nieważne co się zrobi, wiadomo, kogoś taka akcja przekona, ale czy ilość takich osób jest miarodajna do wysiłków na takie akcje poświęconych... no raczej słabo. Dlatego osobiście tę konkretną akcję...

więcej

1414
275
07.11.2018 18:26

@Maciek "Poza tym nie wiem czy promowanie czytania na ekranie smartfona to zdrowa opcja"

Większość tytułów ma wersje audio. Akurat słucham sobie "Potęgi irracjonalności", takie trochę  głupotki, raczej pieniędzy bym nie wydał, a tak tracę najwyżej czas. Ale to dosłucham do końca i myślę że jedną czy dwie jeszcze przez miesiąc przesłucham.

Muszę przyznać że Woblink...

więcej

0
1006
07.11.2018 21:56

@asymon
Wśród moich znajomych mam ortodoksów, którzy na nic na świecie nie uznają słuchania audiobooków za pełnoprawne czytanie, bo jednak ktoś za nas interpretuje tekst (nie zgadzam się z tym, sam bardzo lubię słuchać). Co do aplikacji to nie wiem, bo nie korzystam - mam fajny czytnik i konto na upolujebooka :)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

zgłoś błąd