Mózg się myli

Wydawnictwo: Feeria Science
Hirnrissig. Die 20.5 größten Neuromythen - und wie unser Gehirn wirklich tickt
popularnonaukowa
Sosna

Mózg wciąż popełnia błędy – czasem większe, a czasem mniejsze, ale nie ma dnia, żeby nie wpakował nas w jakąś kabałę. Źle szacujemy czas, zapominamy, co przeczytaliśmy przed sekundą, pozwalamy, by od pracy oderwał nas dzwoniący telefon. I tu niespodzianka: właśnie w tym tkwi nasza siła! Bo dzięki tym pozornym słabościom i niedokładnościom ludzki mózg jest tak elastyczny, dynamiczny i twórczy....

Owszem, mózg to roztrzepany niezguła, który często się gdzieś zagapi i nie uważa. Nigdy nie można na nim w stu procentach polegać. Wciąż się myli, popełnia błędy i więcej zapomina, niż zapamiętuje. Jednak to właśnie braki perfekcyjności, plejada błędów i pomyłek, cała ta pozorna niewydajność decydują o tym, że jest wyjątkowy i bardzo skuteczny.

źródło opisu: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/mozg-sie-myli

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/mozg-sie-myli

zofiawkrainieksiazek | 2017-11-27

Mózg to taki niemądry narząd. Nigdy nie można mu w stu procentach zaufać. Ciągle się myli. Popełnia wiele błędów. Więcej zapomina, niż zapamiętuję. Łatwo daje się rozkojarzyć i rozproszyć. Nie jest zbyt precyzyjny i ma skłonności do licznych pomyłek. Krótko mówiąc, niezła z niego niezdara. A jednak wciąż jest jednym z najważniejszych instrumentów naszego ciała. Dlaczego? Na czym polega jego potęga? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w książce Henninga Becka "Mózg się myli!".

Henning Beck to niemiecki biochemik i neurolog. Swoje badania naukowe poświęcił jednemu z naszych narządów - oczywiście, chodzi o mózg. Poprzez liczne pomiary i analizy próbował zrozumieć działanie mózgu, odnaleźć jego mocne i słabe strony tak, aby "właściciel" mógł wykorzystać tą wiedzę na swoją korzyść. Uzyskane informacje przelał na papier i ze szczyptą ironii, przedstawił je w książce "Mózg się myli!".

Książka została napisana lekkim i przystępnym językiem. Pojęcia specjalistyczne raczej...

Kuba Puchajda | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Książka napisana takim językiem, że nawet ja większość potrafię zrozumieć, co rzadko mi się udaje kiedy czytam o mózgu.
Z lektury dowiesz się jak pracuje Twój (i mój też) mózg. O jego słabościach, które stanowią jego siłę i o tym jak wspomóc jego pracę, dając mu robić to co umie najlepiej - błądzić myślami.
Dowiesz się, że uczymy się najlepiej, kiedy coś nas zafascynuje “fakty są drugorzędne, natomiast emocje zaraźliwe.” Również o tym, że przerwy w nauce (i pracy) są niezbędne dla efektywności.
Będzie o pamięci i jej zawodności. O tym, że zapis danego zdarzenia w naszym mózgu jest sukcesywnie zniekształcany, przez co lepiej jest nie ufać pamięci (czyli sobie :)) w 100%. O postrzeganiu przez nas czasu (w końcu znalazłem odpowiedź dlaczego z wiekiem życie “szybciej płynie”). O ciekawości i dlaczego jest tak dla nas ważna. Będzie również trochę o motywacji i kreatywności. Sporo ciekawych info, prosto zaserwowanych, bez fachowego żargonu. Warto!

Azazerro | 2018-05-24

Trochę się zawiodłem. Książka bardziej popularna niż naukowa, co sprawia, że wiedza w niej zawarta jest łatwa do przyswojenia, ale też mało wartościowa. Np. z rozdziału poświęconemu pamięci dowiadujemy się, że ludzie generalnie mają problemy z pamięcią i jest ona zawodna. Nie ma jakiś ciekawych historii obrazujących mechanizmy z tym związane (jak np. u Duhigga) ani porad, jak można to poprawić (jak w większości ksiązek kołczingowych). Książka byłaby może i śmieszna, gdyby nie to, że autor nie przetłumaczył dowcipów na ich polskie odpowiedniki i wyszło drętwo...

Jarosław Wiśniewski | 2018-02-11

Książka jest super, wręcz wybitna, znakomicie napisana, zainteresuje od pierwszych zdań i ciekawa jest także niezwykle. Pasjonująca przygoda czytelnicza z naszym sztandarowym narządem w roli głównej. Mózg ludzki to wspaniały organ, ale nie jest on idealny i nie działa perfekcyjnie. I dobrze, jak się okazuje dzięki tejże interesującej niesamowicie książce. Błędy naszego mózgu to jego siła, dzięki nim nie jest on tylko perfekcyjnym kalkulatorem lub genialną maszyną do gry w szachy. Błędy i pomyłki wynikają z tego, że jest on uniwersalnym przewodnikiem po skomplikowanym i ciągle zmieniającym się otaczającym nas świecie. Może się do niego łatwo dostosować i go kreatywnie zmieniać. Te jego cechy zdecydowały o naszym ewolucyjnym sukcesie. Nie jest perfekcjonistą, ale wspaniałym wielozadaniowym organicznym mechanizmem i choć czasami się myli, to nawet z tych pomyłek może się wiele nauczyć oraz dzięki nim właśnie się doskonalić.
Książka rozpoczyna się wprowadzeniem. Po nim czternaście...

Figunia33 | 2017-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Rewelacyjna książka! Dzięki niej zrozumiałam wreszcie, że to, iż popełniamy błędy, zapominamy, mylimy słowa, nazwiska, twarze i nie umiemy liczyć jest naturalne, bo zgodne ze sposobem w jaki funkcjonuje nasz mózg. Ale, co więcej, to jest ewolucyjnie korzystne, ponieważ dzięki temu posiedliśmy umiejętność, która pozwoliła nam -ludziom osiągnąć wyższy stopień rozwoju cywilizacyjnego, niż zwierzętom. Dzięki temu jesteśmy kreatywni! Generujemy pomysły, wymyślamy nowe sposoby rozwiązania problemów i znajdujemy nowe zastosowanie dla rzeczy już istniejących. Najtańszy kalkulator z kiosku liczy szybciej od człowieka, ale nie na tym polega przewaga ludzkiego mózgu, że jest precyzyjny i się nie myli. Myli się, a jakże! Ale, jakie to szczęście, że tak własnie jest!

Kerszi | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Po "Pułapkach myślenia" Kahnemana pojawiło się dziesiątki, a może setki książek popularnonaukowych o myśleniu. Na obecne czasy jest tego przesyt. Na szczęście w każdej jest coś osobliwego. W "Mózg się myli" autor piszę, że nie należy zbytniej wagi przywiązywać do pomyłek, bo dzięki nim się mózg rozwija. Drobne pomyłki pozwalają nam dojść do coraz lepszego wyniku. Oczywiście są takie sytuacje gdzie pomyłki są wykluczone, np przy lądowaniu samolotu, ale to można zautomatyzować. Książkę wyróżnia również humor autora, co jest niespodzianką, bo Niemców uważa się raczej za mało dowcipnych ludzi, a tu taki psikus.

Paweł Marchel | 2018-03-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Bardzo ciekawa książka. Autor pokazuje, jak mózg działa podczas typowych czynności człowieka. Książka napisana jest prostym językiem i praktycznie każdy jest w stanie ją zrozumieć. Trudniejsze zagadnienia autor przedstawia w formie metafor. Ułatwiają one zrozumienie treści.

Książka jest bardzo trudna do opisania w kilku zdaniach. Praktycznie każdy rozdział mógłby zostać opisany na kilka stron

Krótko mówiąc: nie zastanawiaj się dłużej czytelniku. Sięgnij po tę książkę i przeczytaj, a nie będziesz żałował.

glasscloud | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Bardzo przystępnie napisana książka, konkretne informacje, ale bez zbędnego wdawania się w szczegóły, których przeciętny czytelnik i tak nie zapamięta. Czyta się szybko i przyjemnie, autor pisze z humorem i wplata co jakiś czas różne anegdotki.

indian | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Książkę bardzo przyjemnie się czyta, nie są przedstawione suche fakty, a interesujące, poparte przykładami i badaniami historie. Całość jest podzielona na rozdziały takie jak - postrzeganie czasu czy kreatywność, co dodatkowo ułatwia zapamiętywanie niektórych ciekawostek. Bardzo polecam!

frankee | 2018-07-19
Przeczytana: 13 lipca 2018

Bardzo często w ogóle się nie zastanawiamy, do czego zdolny jest nasz mózg, w jaki sposób reaguje na różne bodźce z otoczenia. Wspomniana lektura to skarbnica wiedzy, polecam serdecznie.