Mózg się myli

Wydawnictwo: Feeria Science
Hirnrissig. Die 20.5 größten Neuromythen - und wie unser Gehirn wirklich tickt
popularnonaukowa
Julia

Mózg wciąż popełnia błędy – czasem większe, a czasem mniejsze, ale nie ma dnia, żeby nie wpakował nas w jakąś kabałę. Źle szacujemy czas, zapominamy, co przeczytaliśmy przed sekundą, pozwalamy, by od pracy oderwał nas dzwoniący telefon. I tu niespodzianka: właśnie w tym tkwi nasza siła! Bo dzięki tym pozornym słabościom i niedokładnościom ludzki mózg jest tak elastyczny, dynamiczny i twórczy....

Owszem, mózg to roztrzepany niezguła, który często się gdzieś zagapi i nie uważa. Nigdy nie można na nim w stu procentach polegać. Wciąż się myli, popełnia błędy i więcej zapomina, niż zapamiętuje. Jednak to właśnie braki perfekcyjności, plejada błędów i pomyłek, cała ta pozorna niewydajność decydują o tym, że jest wyjątkowy i bardzo skuteczny.

źródło opisu: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/mozg-sie-myli

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/mozg-sie-myli

Marek Wójcik | 2019-03-16

Autor przeanalizował za nas ogromną ilość literatury fachowej i na podstawie wyników badań przestawia fakty na temat działania mózgu. Nie tylko dowiesz się z tej książki jak ograniczenia w jego pracy potrafiliśmy przekuć w nasz sukces ewolucyjny, ale też jak daleko jesteśmy od stworzenia sztucznej inteligencji.

marta87 | 2018-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2018

Świetna książka i bardzo dobrze napisana. Polecam.

pmjar | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Polecam każdemu. Zaskakująca, odkrywcza i optymistyczna jeśli chodzi o popełnianie błędów.

frankee | 2018-07-19
Przeczytana: 13 lipca 2018

Bardzo często w ogóle się nie zastanawiamy, do czego zdolny jest nasz mózg, w jaki sposób reaguje na różne bodźce z otoczenia. Wspomniana lektura to skarbnica wiedzy, polecam serdecznie.

indian | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Książkę bardzo przyjemnie się czyta, nie są przedstawione suche fakty, a interesujące, poparte przykładami i badaniami historie. Całość jest podzielona na rozdziały takie jak - postrzeganie czasu czy kreatywność, co dodatkowo ułatwia zapamiętywanie niektórych ciekawostek. Bardzo polecam!

glasscloud | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Bardzo przystępnie napisana książka, konkretne informacje, ale bez zbędnego wdawania się w szczegóły, których przeciętny czytelnik i tak nie zapamięta. Czyta się szybko i przyjemnie, autor pisze z humorem i wplata co jakiś czas różne anegdotki.

Azazerro | 2018-05-24

Trochę się zawiodłem. Książka bardziej popularna niż naukowa, co sprawia, że wiedza w niej zawarta jest łatwa do przyswojenia, ale też mało wartościowa. Np. z rozdziału poświęconemu pamięci dowiadujemy się, że ludzie generalnie mają problemy z pamięcią i jest ona zawodna. Nie ma jakiś ciekawych historii obrazujących mechanizmy z tym związane (jak np. u Duhigga) ani porad, jak można to poprawić (jak w większości ksiązek kołczingowych). Książka byłaby może i śmieszna, gdyby nie to, że autor nie przetłumaczył dowcipów na ich polskie odpowiedniki i wyszło drętwo...

Kerszi | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Po "Pułapkach myślenia" Kahnemana pojawiło się dziesiątki, a może setki książek popularnonaukowych o myśleniu. Na obecne czasy jest tego przesyt. Na szczęście w każdej jest coś osobliwego. W "Mózg się myli" autor piszę, że nie należy zbytniej wagi przywiązywać do pomyłek, bo dzięki nim się mózg rozwija. Drobne pomyłki pozwalają nam dojść do coraz lepszego wyniku. Oczywiście są takie sytuacje gdzie pomyłki są wykluczone, np przy lądowaniu samolotu, ale to można zautomatyzować. Książkę wyróżnia również humor autora, co jest niespodzianką, bo Niemców uważa się raczej za mało dowcipnych ludzi, a tu taki psikus.

Paweł Marchel | 2018-03-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Bardzo ciekawa książka. Autor pokazuje, jak mózg działa podczas typowych czynności człowieka. Książka napisana jest prostym językiem i praktycznie każdy jest w stanie ją zrozumieć. Trudniejsze zagadnienia autor przedstawia w formie metafor. Ułatwiają one zrozumienie treści.

Książka jest bardzo trudna do opisania w kilku zdaniach. Praktycznie każdy rozdział mógłby zostać opisany na kilka stron

Krótko mówiąc: nie zastanawiaj się dłużej czytelniku. Sięgnij po tę książkę i przeczytaj, a nie będziesz żałował.

Jarosław Wiśniewski | 2018-02-11

Książka jest super, wręcz wybitna, znakomicie napisana, zainteresuje od pierwszych zdań i ciekawa jest także niezwykle. Pasjonująca przygoda czytelnicza z naszym sztandarowym narządem w roli głównej. Mózg ludzki to wspaniały organ, ale nie jest on idealny i nie działa perfekcyjnie. I dobrze, jak się okazuje dzięki tejże interesującej niesamowicie książce. Błędy naszego mózgu to jego siła, dzięki nim nie jest on tylko perfekcyjnym kalkulatorem lub genialną maszyną do gry w szachy. Błędy i pomyłki wynikają z tego, że jest on uniwersalnym przewodnikiem po skomplikowanym i ciągle zmieniającym się otaczającym nas świecie. Może się do niego łatwo dostosować i go kreatywnie zmieniać. Te jego cechy zdecydowały o naszym ewolucyjnym sukcesie. Nie jest perfekcjonistą, ale wspaniałym wielozadaniowym organicznym mechanizmem i choć czasami się myli, to nawet z tych pomyłek może się wiele nauczyć oraz dzięki nim właśnie się doskonalić.
Książka rozpoczyna się wprowadzeniem. Po nim czternaście...