Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje

Okładka książki Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje
Dan Ariely Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mistrzowie Psychologii
Predictably irrational. The hidden forces that shape our decisions
Smak Słowa
2018-05-23
2009-01-01
Data 1. wydania:
2009-01-01
Piotr Grzegorzewski, Tatiana Grzegorzewska, Agnieszka Nowak-Młynikowska
Piotr Grzegorzewski Agnieszka Nowak-Młynikowska Tatiana Grzegorzewska decyzje mózg irracjonalność

Patronaty LC

Okładka książki Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych Dan Ariely, Jeff Kreisler
Ocena 7,0
Grosz do grosz... Dan Ariely, Jeff Kr...
Okładka książki Dollars and Sense: How We Misthink Money and How to Spend Smarter Dan Ariely, Jeff Kreisler
Ocena 0,0
Dollars and Se... Dan Ariely, Jeff Kr...

Mogą Ciebie zainteresować

Nie tak dobra jak Pułapki Myślenia ale całkiem dobra, choć momentami wtórna i nudna.

Do tej książki warto wracać 😄. Godne polecenia książka

Do tej książki warto wracać 😄. Godne polecenia książka

Książka jest w tematyce ekonomii behawioralnej. Autor opisuje różne eksperymenty, które prowadziły do irracjonalnego zachowania ludzkiego, chociaż raczej nie będą to informacje, które całkowicie zrewolucjonizują wasze życie, to jednak kilka całkiem przydatnych przykładów się tutaj znalazło.

Przykładowo na stronach sklepów internetowych często jest oferta wabikowa, np. do wyboru wersja książki ebook/papierowa/audiobook, ale także możliwość zakupu pakietu ebook+papierowa+audiobook (lub po prostu ebook+papierowa / ebook+audiobook), która pomimo że jest droższa, to wydaje się bardzo atrakcyjna niż gdyby kupować pojedynczo którąś z wersji książki, dzięki czemu ludzie chętniej skuszą się na wersję w pakiecie, pomimo że wcale nie byłby on im potrzebny i nie zrobiliby tego, gdyby nie mieli takiej opcji (autor to nieco inaczej opisał w książce, lecz jego przykład jest trochę przestarzały na dzisiejsze standardy, gdyż oryginał książki został wydany w 2008 roku).

Innym przykładem wabika jest przyjście np. na imprezę w towarzystwie mniej atrakcyjnego czy mniej towarzyskiego przyjaciela. Wówczas w takim przypadku my będziemy się wydawać jako atrakcyjniejsza osoba, gdyż chcąc czy nie chcąc ludzie nas porównują do innych, a jako że jesteśmy z kimś jeszcze, to zostaniemy porównani do gorszej osoby, w efekcie wzrasta szansa, że to waszą osobę będą chcieli poderwać niż gdybyście byli w towarzystwie atrakcyjniejszego przyjaciela lub byli sami, ponieważ wtedy porównanie byłoby do kogoś innego (być może gorszego, lecz być może lepszego). To samo w porównaniach dzieje się na innych płaszczyznach np. wasze zarobki byłyby porównywane do zarobków męża siostry. Jedynie ważna przestroga: gdybyście używali przyjaciela jako wabika, to pod żadnym pozorem mu nie mówcie, że to celowe, ponieważ zepsujecie waszą przyjaźń. Jedna z czytelniczek po pijaku się wygadała i jej przyjaciółka się na nią obraziła.

Kolejnym przykładem irracjonalnych zachowań są zasady rynkowe i normy społeczne. Przez myślenie o pieniądzach ludzie robią się egoistyczni. Drobny prezent nie powinien urazić, lecz nie wolno wspominać ile on kosztował. W relacji także nie wolno wspominać o kosztach np. dania w restauracji. Pomimo że prezenty pomagają zdobywać przyjaciół, to jednak wspominanie o poniesionych kosztach psuje ten efekt.

Jeszcze inna irracjonalność, to sytuacja, gdy ludzie w stanie "chłodnym" nie potrafią przewidzieć, jakie decyzje podejmą, kiedy osiągną np. podniecenie seksualne. Testowano to na mężczyznach, lecz nawet najinteligentniejsze osoby nie potrafiły przewidzieć, że inaczej zareagują. Oznacza to, iż ludzie w stanie podniecenia czy innych emocji nie panują nad sobą w takim samym stopniu jak na "trzeźwo". Niby nic odkrywczego, lecz chodzi także o aspekt, że osoby te nie zdawały sobie nawet świadomości, że ich zachowanie pod wpływem emocji może ulec tak drastycznym zmianom. Jazda pod wpływem silnych emocji to także częstsza przyczyna wypadków. Dlatego warto się nauczyć radzenia z emocjami, poza tym unikanie pokus jest łatwiejsze niż ich zwalczanie. Także wykazano, że zemsta może być przyjemna lub podobnie przyjemna do uczucia przyjemności, gdyż w mózgu aktywował się ten sam rejon (prążkowie).

W przypadku prokrastynacji narzucony termin to najlepsza możliwość. Sprawdzono to na studentach, którzy mieli do wyboru sztywnie narzucony termin lub taki, który mogli sobie sami wybrać do końca semestru. W tym drugim przypadku wyszło im to na gorsze, pomimo że wydawałoby się to najlepszą opcją, skoro mogą, kiedy chcą, to jednak powodowało to prokrastynację.

Następna ciekawostką jest to, że jak powiemy komuś, że coś może mu smakować lub nie, to najprawdopodobniej tak będzie z uwagi na oczekiwania. Dlatego lepiej nie mówić komuś, że coś jest niedobre, jeśli nie chcecie, żeby tak to zostało odbierane. Chociaż testowano to na piwie, zatem ciężko mi stwierdzić, czy miałoby to podobne odniesienie do innych rzeczy. Wiara i oczekiwania są związane z efektem placebo. Wyższa cena produktu także wpływa na większy efekt placebo. Dlatego droższe lekarstwo może wydawać się pozornie lepsze i skuteczniejsze niż gdyby przyjmować tani środek, no i równocześnie osoba może czuć się lepiej po takim leku.

No i też na koniec warto dodać, że ludzie są skłonni do popełniania drobnych oszustw, jeśli ujdzie im to płazem. Oszustwa te są częstsze, jeśli nie rozchodzą się bezpośrednio o pieniądze. Czyli przykładowo byłaby większa szansa, że ktoś zabrałby nam puszkę Coca-Coli ze stołu niż gdyby leżał tam jakiś banknot. Jednak ważną radą jest to, że jeśli ludziom przypomni się o moralności, to zmniejsza się szansa na oszustwo.

Jeśli interesuje was taka tematyka, to ja mogę polecić tę książkę. Słuchałem akurat w wersji audiobook. No i ta publikacja bardziej mi się podobała niż "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym". Z uwagi na to, że nie jest rozwleczona, a przytoczone w niej przykłady są po prostu ciekawsze. Pamiętajcie też, że każdy człowiek może inaczej się zachowywać - to że jeden zareaguje w dany sposób, to nie znaczy, że drugi zareaguje identycznie, no ale mimo wszystko lepiej wiedzieć o niektórych zachowaniach ludzkich, a także o swoich własnych.

Gupi musk. Tak nasz mózg to nie komputer dodatkowo oddziaływują na niego hormony, przekonania, uprzedzenia, emocje, stres itp. itd. Liczne badania pokazują, że logika nie jest naszą mocną stroną. Są i dobre strony irracjonalności (czy mniej pejoratywnie intuicji), byle tylko wiedzieć jak to wszystko działa.

Możesz wmawiać sobie, że masz absolutną kontrolę nad swoim zachowaniem, a to jednak guzik prawda, twój mózg wie lepiej. Książka poruszające ciekawe, bardzo interesujące mnie kwestie. Niektóre eksperymenty dość ekscentryczne, świetny rozdział o placebo. Według mnie ostatnia część dotycząca krachu na rynku nieruchomości z 2008 roku niezbyt potrzebna, trochę nie pasowała mi do całości książki. Ogólnie warto przeczytać

Czytanie tej książki to było dobrze spędzone 5 godzin! Wciąga!

Czytanie tej książki to było dobrze spędzone 5 godzin! Wciąga!

Na półkach: , , , ,

Książka stanowi opis serii eksperymentów które pokazują że nasze zachowania i odczucia czesto nie są racjonalne. Pokazują jak różne czynniki zewnętrzne wpływają na nasze zachowania i wybory.
Czasami są to czynniki bardzo absurdalne.
Trochę zabrakło mi w książce próby głębszego wyjaśnienia co powoduje naszą przewidywalną irracjonalność plus wyjaśnienie dlaczego cena za którą studenci byli gotowi sprzedać i kupić bilety na mecz nie pasowała mi do moich odczuć i rozważań(autor nie wziął pod uwagę różny rozklad zysków i strat przed którymi stali studenci).
Podsumowując, książkę szybko i przyjemnie się czyta. Autor pisze jasno i z dużą dawką humoru.

Czasami są to czynniki bardzo absurdalne.

Ekonomia ekonomią, a ludzki umysł i tak wie lepiej. Świetna pozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć skąd biorą się te wszystkie absurdy na rynku, typu banki deweloperskie, ubezpieczeniowe i wszechobecne gratisy, które nigdy nie są za darmo.

Niesamowicie wciągająca książka, mimo swej ekonomiczno-psychologiczno-marketingowej tematyki. Składająca się głównie z opisów intrygujących eksperymentów, które pozornie związane z błahymi sprawami, mogą tłumaczyć mechanizmy rządzące naszymi umysłami. To była naprawdę zaskakująco interesująca lektura! Polecam!

Pożyczona od dobrej koleżanki kilka lat temu książka.
❤️IloveLili❤️.
Wędruje i wraca. Z wymiany.
I wciąż czytam na nowo.
Myślicie, że jestem od niej mądrzejsza?😂
Myślicie, że nie robię już głupich zakupów?😂
Myślicie, że nie daję się nabrać na gratisy, łączenia, dodatki? 😂
Myślicie, że co roku nie muszę czyścić szaf pękających w szwach, a mam rzeczy ani razu nie używane? 😂
Myślicie, że już nie jestem wykorzystywana przez wampiry energetyczne?😂

A g.... zik prawda.

Wciąż jestem.
Tylko trochę mniej.
Tak tyci tyci mniej.
Ale to moje decyzję. I wciąż się uczę.

Trudna książka z wieloma przykładami.
Reguły znam.
Ale i tak czasem po fakcie łapie.

Nie czytaj jak chcesz spać spokojniej.
Pozostałym polecam.
Muszę sobie kupić własny egzemplarz. 🤩

Pożyczona od dobrej koleżanki kilka lat temu książka.
❤️IloveLili❤️.
Wędruje i wraca. Z wymiany.
I wciąż czytam na nowo.
Myślicie, że jestem od niej mądrzejsza?😂
Myślicie, że nie robię już głupich zakupów?😂
Myślicie, że nie daję się nabrać na gratisy, łączenia, dodatki? 😂
Myślicie, że co roku nie muszę czyścić szaf pękających w szwach, a mam rzeczy ani razu nie używane?...