Dzień oprycznika

Okładka książki Dzień oprycznika
Władimir Sorokin Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa fantasy, science fiction
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Don Kichot i Sancho Pansa
Tytuł oryginału:
Dien’ opricznika
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2008-01-17
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-17
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-378-3
Tłumacz:
Agnieszka Lubomira Piotrowska
Tagi:
Rosja satyra polityczna
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
209 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
622
107

Na półkach: , ,

Wydaje się, że w realiach XXI wieku Europa ma już za sobą epokę totalitaryzmów. Historia w sposób dosadny prezentuje wady systemu, którego okrucieństwa wielu europejczyków doświadczyło na własnej skórze. I wszystko byłoby dobrze, gdyby demony dało się zamknąć w solidnej puszce Pandory, najlepiej odesłanej do przeszłości. Niestety, nadal istnieją ludzie, dla których władza skuteczna to władza absolutna. Spora ich grupa mieszka w Rosji.

Dlatego też Rosja jest możliwie najlepszą lokalizacją, by poruszać tematykę totalitaryzmu. Władimir Sorokin w swojej powieści „Dzień oprycznika” odwołuje się właśnie do takiej problematyki.

Akcja utworu toczy się w latach ’20 XXI, a więc stosunkowo nieodległej przyszłości. Jednak zmiany, jakie zaszły na świecie są monumentalne. Rola Europy w światowej gospodarce zmarginalizowała się, prym wiodą Chiny. Językiem międzynarodowym przestał być angielski. Rosja znacjonalizowała się i urosła w potęgę, jednocześnie zamykając się na świat. Na Kremlu siedzi oficjalnie wielbiony przez lud Monarcha, który przed laty zarządził budowę Wielkiego Muru, mającego chronić mateczkę Rosję przed złodziejami z Zachodu. Jednocześnie obywatele ochoczo spalili swoje paszporty w uroczystym widowisku na Placu Czerwonym, który od tej pory [do spółki z kilkoma innymi placami] stał się miejscem popularnych wieców, podczas których w sposób przykładny karze się wrogów narodu.

Na tle takiej rzeczywistości ukazany jest jeden dzień z życia wpływowego oprycznika – Andrieja Daniłowicza Komiagi.

Aby w pełni zrozumieć utwór, warto wspomnieć, iż tytułowa oprycznina to, mająca historyczne umocowanie za czasów cara Iwana Groźnego, policja polityczna. Pierwotnie, utworzona w XVI wieku straż przyboczna władcy miała pomóc w centralizacji państwa i zniesieniu wpływów magnaterii. W istocie stała się narzędziem terroru i ucisku publicznego, w zamian za swe zasługi otrzymując z nadania cara pewne obszary do samodzielnego rządzenia.

W powieści Sorokina Rosja nieodmiennie zwraca się ku przeszłości. Stąd też powrót do tradycji opryczniny. W „Dniu oprycznika” niewiele różni się ona od swego pierwowzoru. Jej członkowie odznaczają się bezwzględnością godną Inkwizycji, przy zupełnie otwartym wsparciu Kościoła. Nie trzeba chyba pisać o licznych przywilejach, jakimi się cieszą. Oprócz prestiżowych spotkań z najważniejszymi osobami w kraju, mają dostęp do niecodziennych uciech, ale także nieco bardziej trywialnych udogodnień. Przykładem niech będzie osobny pas ruchu, przeznaczony dla członków tej znamienitej służby. Rzecz – wydawałoby się – błaha, ale obrazuje system zależności i podziałów, wytworzonych w przyszłościowym społeczeństwie Rosji oraz relację władza-plebs.

Tym, co osobliwe w tej książce, jest łączenie elementów futurystycznych z historycznymi. Na każdym kroku pojawiają się nowoczesne technologie, innowacyjne metody przesyłki i odczytu danych, które wykorzystywane są do indoktrynacji społeczeństwa, albo raczej [gdyż indoktrynacja dawno się już dokonała] – utrzymania istniejącego porządku rzeczy, utwierdzenia ludzi w przekonaniu, iż Monarcha jest dobrym i miłościwym władcą, za którego rządów Rosja przeżywa prawdziwy rozkwit.

I trudno zaprzeczyć, aby była to ciekawa wizja, choć ciekawa nie zawsze musi oznaczać: przekonywująca. W mojej opinii zbyt wiele jest w książce kontrastów i historycznych aluzji, co decyduje o tym, że stanowi ona raczej zobrazowanie działalności XVI-wiecznego bractwa przeniesione w XXI wiek, niż ponurą prognozę na przyszłość. Mimo to Sorokin choć nie do końca poważnie, ukazuje jedną z alternatywnych wersji rozwoju rosyjskiej świadomości narodowej, nieustannie dążącej do totalitaryzacji władzy. I choćby dlatego warto pochylić się nad lekturą, której autor w swej ojczyźnie oczekuje procesu sądowego za niepoprawną twórczość. Jak napisał Sorokin: sic transit gloria mundi.

Wydaje się, że w realiach XXI wieku Europa ma już za sobą epokę totalitaryzmów. Historia w sposób dosadny prezentuje wady systemu, którego okrucieństwa wielu europejczyków doświadczyło na własnej skórze. I wszystko byłoby dobrze, gdyby demony dało się zamknąć w solidnej puszce Pandory, najlepiej odesłanej do przeszłości. Niestety, nadal istnieją ludzie, dla których władza...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    300
  • Przeczytane
    271
  • Posiadam
    80
  • Literatura rosyjska
    9
  • Ulubione
    8
  • Teraz czytam
    6
  • Fantastyka
    6
  • Rosja
    5
  • Literatura rosyjska
    5
  • 2013
    3

Cytaty

Więcej
Władimir Sorokin Dzień oprycznika Zobacz więcej
Władimir Sorokin Dzień oprycznika Zobacz więcej
Władimir Sorokin Dzień oprycznika Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także