Zapiski psychopaty

Записки психопата
83-08-03151-X
literatura piękna, dziennik
Agnieszka

Pisał tak jak żył, żył tak jak pisał. Odważnie, szczerze i prawdziwie. Nic więc dziwnego, że jego legenda z roku na rok rośnie, a jego nazwisko wymienia się wśród największych rosyjskich pisarzy. Bo Jerofiejew będąc jednocześnie kontynuatorem i spadkobiercą rosyjskiego realizmu stworzył indywidualny, charakterystyczny i rozpoznawalny styl, który w późniejszych latach doczekał się wielu kontynuatorów. Tym bardziej, iż tworzył w podłych czasach i w podłym miejscu. Każdy, kto zna "Mistrza i Małgorzatę" Bułhakowa wie, czym była Rosja radziecka, czym była literatura w państwie sowieckim. A jednak mimo ogólnego zniewolenia Jerofiejew, stojąc z boku, pozostał wolny i niezależny. Ale cena, jaką zapłacił za swą wolność, była bardzo wysoka. "Zapiski psychopaty" boleśnie tę cenę unaoczniają. Niewielkie, niedawno odnalezione (jak twierdził Bułhakow: rękopisy nigdy nie giną) i ujawnione kilka lat temu, są zdumiewająco dojrzałym "głosem wewnętrznym" młodego, wówczas osiemnastoletniego dobrze zapowiadającego się literata. "Głosem" będącym rodzajem dziennika, pamiętnika lub notatnika... choć w gruncie rzeczy żadne z tych określeń nie oddaje ostatecznego sensu dzieła. Bo w Zapiskach... odnajdujemy zarówno przemyślenia, wspomnienia czy ulubione cytaty Jerofiejewa jak i dyskusje prowadzone w gronie przyjaciół i znajomych. Mimo młodego wieku autora, rozpoznajemy już charakterystyczny jerofiejewowski styl, liczne motywy i tematy, które pojawią się w jego późniejszej twórczości. Ale nie to stanowi o sile dzieła. Zapiski... to przede wszystkim wstrząsający opis mentalności czy też głęboko ukrytej świadomości "człowieka radzieckiego". Opis, jaki nigdy wcześniej nie pojawił się w rosyjskiej literaturze. Opowieść o udręce człowieka - wrażliwej jednostki - wciągniętego w wiry okrutnej i nieczułej historii. Chłodna, rzeczowa, zdystansowana, świadoma wszelkich ograniczeń i pozbawiona złudzeń. Bezkompromisowa i bardzo bolesna, choć wolna od niepotrzebnej martyrologii i brutalności.

nellanna | 2010-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Książeczka nierówna, chwilami bełkot, dość wulgarny.O czym, to tylko wiadome autorowi tegoż dzieła.Mnóstwo cytatów sobie wynotowałam w kajeciku do książek.Są wśród nich prawdziwe perełki dowcipu, groteski, absurdu.Autor musiał żyć w latach stalinizmu i radzić sobie z tym co go otaczało, a kreował siebie na kogoś wybitnie nie przystającego do otoczenia i tych, którzy w nim tkwili, pogodzeni z losem.Wyśmiewał bezlitośnie komsomolców i towarzyszy, mówiąc im w oczy, jacy są, a oni brali to za dobrą monetę. I dalej wiedzieli swoje. Że Ignacy Loyola był internacjonalistą, jednym ze współbojowników samego Iljicza Lenina i w początkach dwudziestego stulecia wygłosił słynne zdanie: "Cel uświęca środki." Bawią w stylu iście gombrowiczowskim owocne przemyślenia na temat pasażerów w autobusie. "Siedzieć to i ja potrafię, to każdy może-siedzieć." "Może właśnie po to jadą, żeby zrozumieć; po co jadą inni... i w ogóle : po co wchodzić tam, skąd można wyjść..." Dylemat godny Hamleta!Znalazłam też...

wariat-jestem | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Jeśli przyszłoby mi kiedyś być mężczyzną, to z pewnością odważnie żonglowałabym językiem w sposób, w jaki robił to Jerofiejew, obdzierając przy tym swoich przeciwników z argumentów do nagości. O tak. Chęć godna wariata.

Ewelina Kwaśniewska | 2012-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Powiem szczerze, że ciężko mi mówić o tej książce ponieważ w moim odczuciu ciężko ją opisać. Na pewno nie jest to "łatwa i przyjemna" lektura do poduszki. To opowieść, do której trzeba usiąść.
Główny bohater, którego spokojnie możemy utożsamiać z autorem, jest wycofanym samotnikiem, odrzucanym przez społeczeństwo, które go nie rozumie. Spisane przez niego myśli są przepełnione pijackimi wizjami do tego stopnia, że czasem zaciera się granica między jawą a snem.
Oniryczna, dobitna, osadzona w 1957 roku opowieść, po którą warto sięgnąć.

Calendula | 2011-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2011

Dziwaczna nieco (ale nie aż tak jak "Życie z idiotą), chwilami absurdalna, kiedy indziej znów śmieszna lub mądra, ale przede wszystkim - zabawna na swój oryginalny, gorzko-słodki sposób.
Podzielona na kilka zeszytów ma formę pamiętnika prowadzonego przez autora. Pełna jest groteskowych, wulgarnych opisów powoli popadającego w degenerację społeczeństwa ZSRR; znajduje się w niej także sporo przezabawnych, gombrowiczowskich sytuacji. Na moje nieszczęście książka zawiera również mnóstwo niezrozumiałych dla mnie (podejrzewam, że nie tylko dla mnie, ale i dla każdego człowieka poza samym Jerofiejewem) partii, sprawiających wrażenie, że autor tworzył je będąc na mocnym haju.
A jednak nie zniechęciło mnie to do tego pana, a wręcz przeciwnie. Czas zapoznać się z tymi słynniejszymi dziełami.

Nobody | 2016-09-12
Przeczytana: 06 września 2016

Pewnie wiele osób uzna tę książkę jako satyrę wymierzoną w ustrój komunistyczny i sowiecką Rosję. W mojej opinii ta książką wznosi się ponad wszelkie ustroje polityczne i jest wymierzona w ludzką głupotę i powierzchowność.
Książka bardzo nierówna, z jednej strony naprawdę świetne przemyślenia i dialogi, z drugiej sporo pijackiego bełkotu.

punkeye | 2012-09-01
Przeczytana: lipiec 2012

Z jednej strony wybitnie dosłowna (sytuacje przytaczane z filmową dokładnością), z drugiej daje pole do wysilenia szarych komórek i interpretacji na swój własny porąbany styl patrzenia na rzeczywistość. A gdyby nie tło socjalistycznej rzeczywistości.. uu, straciła by swój 'urok'.

Jelonia Agnieszka | 2011-05-10

Świetna książka, która pokazała mi to jak widzi świat człowiek zbyt wrażliwy aby normalnie egzystować w społeczeństwie.

Horesz | 2010-06-14

Bardzo dobra książka. Niektóre motywy niezaprzeczalnie warte pamięci: "kobieta jest jak..", "jak może być żal" czy nieśmiertelnie " co tak na mnie patrzysz spode łba?"

Konkwistadorrr | 2012-12-20
Przeczytana: 2003 rok

Mocna rzecz. Dość to bełkotliwe, ale pomimo wszystko czyta się całkiem przyjemnie. Cóż tu można napisać o tej książce? Wiele lat temu czytana przeze mnie, ale zrobiła na mnie wrażenie, nie jakieś szczególnie, ale na tyle, że autora i tytuł pamiętam. Szczególne były opisy używek jakie zażywał autor wraz z innymi postaciami owej książki.

Niedźwiedzica | 2014-10-27