List miłosny pismem klinowym

Milostný dopis klínovým písmem
978-83-7747-506-5
literatura czeska
boska_bestia

Debiut Tomáša Zmeškala, uznany w Czechach za wielkie wydarzenie literackie. I to nie tylko przez krytykę, która stawia autora w jednym rzędzie z takimi sławami jak Topol, Hrabal czy Škvorecký, ale przede wszystkim przez czytelników - już trzy miesiące po pierwszym wydaniu na rynku pojawiło się kolejne. Josef i Květa poznali się przed drugą wojną światową na wykładach profesora Hroznego, czeskiego językoznawcy, który w 1915 roku odczytał zapisane pismem klinowym teksty, uważane za najstarsze pisemne zabytki języków indoeuropejskich. Historia i mity starożytnych Hetytów będą odtąd towarzyszyły Josefowi przez całe życie. Gdy w 1948 roku komuniści przejmują władzę w Czechosłowacji, Josef trafia na długie lata do więzienia za „działanie na szkodę państwa". Jego przyjaciel Hynek, zwodząc Květę obietnicą pomocy, wymusza na niej seks, mszcząc się za to, że go niegdyś odrzuciła.

Kiedy Josef i Květa ponownie się spotkają, nie będą umieli odnaleźć do siebie drogi. Dziesięcioletnia nieobecność Josefa i zdrada Květy rozdzielą tych dwoje już na zawsze, a ich niepojednanie przejdzie dziwnym prawem dziedziczenia na córkę Alicję. Zmeškal mówi: „Wciąż toczą się dyskusje, co zrobić z tamtym pokoleniem - uhonorować wysiłki tych ludzi, czy nie - ale moim zdaniem prowadzą one donikąd. Ponieważ nasz, Czechów, sposób na rozwiązywanie problemów, polega na tym, żeby o nich zapomnieć". Pismo klinowe... pokazuje, że zapomnieć się nie da.

Nowatorska stylistycznie, jedyna w swoim rodzaju opowieść o miłości, osadzona głęboko w realiach historycznych - począwszy od czasów powojennych do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Po niewiarygodnej serii pozytywnych recenzji ukazało się już drugie wydanie. To „natychmiastowy sukces" i „literacka sensacja" - wielu pisarzy może o czymś takim tylko pomarzyć.
Radio Praha

Odchylenie od „normy" daje prozie Zmeškala niezwykły wymiar. Jego śmiałą wyobraźnię można porównać chyba tylko z inwencją Topola.
„Respekt"

Elegancki, precyzyjny styl, wnikliwość i wrażliwość na niuanse.
„Lidové noviny"

źródło opisu: www.wab.com.pl

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1179

Potyczki miłości z Historią

Miłość i Historia to mariaż z góry skazany na przegraną. Uczucia ograniczone, stłamszone, naznaczone w strefie okupacyjnej nie mają wielkich szans. Może być tylko chwila, dla optymistów – kilka chwil zapomnienia, szczęśliwości. Nie inaczej jest w uznanej i cenionej już, zarówno przez czytelników jak i krytyków czeskich, powieści „List miłosny pismem klinowym” Tomasa Zmeskal. Kwieta i Josef - dwójka głównych bohaterów, których uczucie kiełkuje w „burzliwych” latach czterdziestych XX wieku, wzrasta i dojrzewa w czasie komunistycznego terroru, by w ostateczności zostać pokonaną przez całkiem ludzką słabość – śmierć. Czeski autor Zmeskal, okrzyknięty przez naszych południowych sąsiadów drugim Hrabalem, prezentuje prozę precyzyjną i wyważoną, a jednocześnie szalenie poetycką. Odżegnując się od tradycyjnej formy powieści, żonglując chronologią akcji autor wprowadza czytelnika w świat, gdzie marzenia i pragnienia są dalszym, niezobowiązującym planem ważniejszej, wszechobecnej i dominującej Historii.

Książka kończy się i zaczyna miłością. Historia Kwiety i Jozefa to opowieść o wielkim uczuciu. Dwoje młodych, zakochanych w sobie ludzi – narracja jakich wiele, chciało by się rzec. Zafascynowanie, pragnienie, małżeństwo, dziecko. Wręcz podręcznikowe następstwa. Lecz z jednym wyjątkiem - tło tej opowieści to wybitnie niespokojna, druga połowa XX wieku. Krótko po narodzinach pierwszego, jak się okaże jedynego dziecka Alicji, Josef trafia do więzienia z mało precyzyjnego paragrafu „działanie na szkodę państwa”. Czysto polityczny, nieuzasadniona kara pozbawienia wolności w wymiarze trzynastu lat, której jak się okaże dysponentem był przyjaciel bohatera, miała jeden cel. Odebrać Jozefowi Kwietę. Szaleńczo zakochany w kobiecie Hynek Janeski, który odgrywa przed bohaterką role przyjaciela i powiernika stopniowo zniewala ją i wykorzystuje. Raz zniszczonego zaufania nie sposób odbudować. Lecz zdrada mimo, że rozdziela bohaterów, pozostawia po sobie ślad, dowód istnienia w postaci zaszyfrowanego i tajemniczego poematu miłosnego… .

„List miłosny pismem klinowym” to powieść wielowątkowa, poszatkowana. Oprócz dwójki głównych bohaterów ważną postacią jest córka i wnuk pary. Alicja napiętnowana nieszczęściem rodziców również nie może odnaleźć szczęścia w małżeństwie. W końcu Krzysztof – drugie pokolenie, daleki od zależności, wychowany w wolnych już kraju, który zrzuca z siebie skazę rodzinnego fatum. Wiele postaci, wiele zdarzeń, które kreują obraz nieprzejednanej i zaborczej Historii oczami jednostki.

Powieść Zmeskala to świetna i zaskakująca proza, która pozwala skonfrontować wyobrażenie „miłości, mimo wszystko” z okrutną i bezwzględną rzeczywistością historyczną. Nie dziwi zatem fakt, że Czesi tak bardzo upodobali sobie tę książką. Bo czy powinna zdumiewać popularności tematu w kraju, z którym historia XX wieku obeszła się tak okrutnie?! Polecam!

Monika Długa

Zuba | 2015-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Przyznajcie, że tytuł jest intrygujący, zwłaszcza, że akcja powieści rozgrywa się w XX i XXI wieku. Moja koleżanka polecająca mi tę książkę z całego serca na pytanie zadane po 100 stronach lektury 'ale o czym to w ogóle jest?' odpowiedziała bez wahania, że o miłości. Cóż, jest tam wątek miłosny, ale nie należy się zbyt mocno nastawiać.
Moim zdaniem wyglądało to tak. Autor miał parę opowiadań i pomysłów fabularnych i do dwóch głównych wątków rodzinnych dokleił je na siłę. Bo mamy tutaj szpital psychiatryczny, lustrację polityczną, eksperyment naukowy a la "Truman show", baśń o przekleństwie nieśmiertelności, ironiczne spojrzenie na Czechy okiem człowieka Zachodu - totalny misz masz. Niektóre fragmenty były piękne, niektóre całkiem zwyczajne, a piękne gubiły się w całej reszcie. Co za dużo, to niezdrowo - babcia miała rację.

Ines | 2011-12-15
Przeczytana: 08 grudnia 2011

Większość tych, którzy przeczytali książkę "List miłosny pismem klinowym" Tomáša Zmeškala zaznacza, że jest to jego debiut literacki, będący zarazem wielkim wydarzeniem w Czechach. Samego autora porównuje się natomiast do Topola i Hrabala. Trudno się temu dziwić, bo ta powieść to rzeczywiście niezwykle udane dzieło, które czyta się świetnie i którego treści na długo zostają w pamięci. Jeszcze ciężej zrozumieć jednak fakt, że jakiś czas temu nikt nie chciał wydać tej 'sagi rodzinnej' z bolesnym rozliczeniem z historią w tle...

Josef i Kwieta poznają się jeszcze przed drugą wojną światową na wykładach profesora Hroznego, który jako pierwszy odczytał skomplikowane teksty hetyckie. Oboje zafascynowani tym odkryciem, zaczynają interesować się nie tylko tym szczególnym rodzajem pisma, ale i sobą nawzajem. Zakochują się i decydują na ślub, pełni marzeń i wspaniałych planów na przyszłość. W roku 1950 na świat przychodzi ich córka Alicja. Niestety, na tym szczęście tej rodziny zdaje się...

Czemu książki leżą w koszach jak kapusta? - pytał pod koniec życia zagubiony w hipermarkecie Tadeusz Różewicz. Taka koniunktura, że szłam po śmietanę, a wyszłam z pięknie wydanym nowiutkim a już przecenionym "wydarzeniem literackim".

Tomáš Zmeškal zasługuje, żeby poświęcić mu jednak trochę więcej czasu. W dwóch słowach można powiedzieć, że autor jest czechosłowackim Murzynem, ale to bez cienia żartu czy złośliwości. Zarówno z notki biograficznej jak i z samej narracji wyłania się obraz człowieka, który doskonale rozumie realia kraju i systemu, w którym się wychował i skutki późniejszych przemian ustrojowych, ale zawsze patrzy trochę z boku, w szerszej perspektywie, z inteligencją, wrażliwością i dużą dozą autoironii (w epizodzie w psychiatryku pojawia się pacjent-filozof, postać wyraźnie nawiązująca do osoby autora).

Mocnym punktem tej debiutanckiej powieści są odważnie nakreślone portrety psychologiczne postaci i bardzo wiarygodne studium przemocy: w jednym wątku przeanalizowana...

Noxi | 2011-12-25
Na półkach: 2011, Przeczytane, Czechy
Przeczytana: 25 grudnia 2011

Wielkie rozczarowanie!

Mniej więcej do połowy książka wydawała mi się wspaniała, wciągająca i świetnie skonstruowana. Niezwykle podobał mi się język i plastyczność opisów. Historia miała w sobie tajemnicę i wdzięk. A potem? Wątki przestały się ładnie zazębiać, zamieniając się miejscami w bełkot: mnóstwo nic nie wnoszących fragmentów, nowe postacie bez znaczenia.

Myślę, że to dzieło zasługuje na pięć gwiazdek, ale dodam jeszcze jedną jako że jest to debiut. Mam wrażenie, że autor chciał zawrzeć w swojej opowieści zbyt wiele. Wątek miłosny małżeństwa wpleciony w wątek historyczny, fantastyczne historie zwariowanego cukiernika, rozważania o Bogu przy pomocy zgorzkniałego lekarza, opis Pragi i jej przywar, czy próba rozliczenia Czechów z ich słabostek przez wprowadzenie postaci niby stąd, ale jednak obcej... Za dużo dobrych, ale zmarnowanych pomysłów.

Słowianka | 2012-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 stycznia 2012

CHORZY NA USTRÓJ
„List miłosny pismem klinowym” to nostalgiczna opowieść o samotności, braku przebaczenia, niemożności porozumienia, trudnych relacjach międzyludzkich jak również destrukcyjnym wpływie komunizm na umysł i duszę narodu.
Główny wątek powieści stanowi historia Kwiety i Josefa, których związek został wystawiony na próbę przetrwania w powojennej Czechosłowacji ogarniętej komunistyczną pożogą. Ci zwyczajni młodzi ludzie zostają celem aparatu bezpieczeństwa, On zostaje aresztowany i brutalnymi metodami zmuszony do przyznania się do fikcyjnej winy za co dostaje długoletni wyrok, ona samotna, atrakcyjna matka z małym dzieckiem staje się celem seksualnej rozgrywki sadystycznego aparatczyka.
To historia o tym jak można utracić swoją godność i jak ciężko ją na nowo odzyskać. Kwieta popełnia błąd, który można przyrównać do biblijnego „grzechu pierworodnego”, poddaje się manipulacjom oprawcy i nawiązuje z nim emocjonalno-seksualną więź, zdradza męża, efektem czego obydwoje zostają...

Beata | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Bardzo mi się podobała, ale... No właśnie, jest parę ale, prze które nie dam jej jednej gwiazdki więcej. Wydaje mi się, że autor troszkę przefajnował z ilością wątków, które zawarł w powieści. Historia Kwiety i Josefa + historia Czech w XX w. to już jest sporo. Wątek cukiernika to piękna opowieść, a właściwie opowieści, ale gdybym była na miejscu autora, zachowałabym sobie ten pomysł na inny byt książkowy (zostawiłabym historię z tortem). Autorem nie jestem. Ale żałuję, właśnie, że nim nie jestem. Piękny język, panowanie nad zdarzeniami, duża znajomość psychologii wcale nienachalnej. Czekam na ciąg dalszy Zmeskala.

Marta Czoska | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Uwielbiam sytuacje kiedy uda mi się kupić ciekawą książkę za niewielkie pieniądze - tę kupiłam za mniej niż 5 zł. Często zdarza się, że książki w promocjach to wydane już lata temu, mniej znanych autorów, zalegające gdzieś w magazynach i czekające na to, że ich los się odmieni. Bywało, że tak upolowane książki nie robiły na mnie wrażenia, było kilka których nie doczytałam do końca jednak zupełnie inaczej było z książką "List miłosny pismem klinowym". Nie wiem jako opisać fenomen tej książki ale ona mnie po prostu urzekła, trochę fabułą, trochę językiem i trochę miłością...a tak naprawdę wszystkim naraz. Polecam i życzę wszystkim miłośnikom książek aby jak najczęściej jakaś niepozorna książka tak ich sobą uwiodła.

Paula | 2012-10-10
Przeczytana: 30 września 2012

"List miłosny pismem klinowym", debiutancka powieść Tomáša Zmeškala skupia się, ogólnie rzecz biorąc, na historii małżeństwa Josefa i Kwiety Czernych. Takie podsumowywanie tej książki jest jednak dla niej krzywdzące, bo autor stworzył tutaj świetnie skonstruowaną, wielowątkową powieść obyczajowo - psychologiczną, której każdy kolejny element doskonale wpasowuje się do tej poruszającej układanki jaką los zgotował małżeństwu Czernych. "List miłosny pismem klinowym" to moim zdaniem głównie powieść o tym jak Historia, pisana przez duże H, potrafi wkraść się w czyjeś całkiem zwyczajne życie i je zniszczyć, pozbawić magii, która scalała rodziny, pozbawić szansy na dalszy rozwój i rozkwit uczuć, które niegdyś łączyły ze sobą ich członków. Właśnie to mnie w tej książce poruszyło najbardziej, ten stopień zniszczeń emocjonalnych, z którymi zwykli ludzie nie potrafili sobie poradzić, które wypaliły wszystko co wartościowe w małżeństwie. Dodatkowo, ponieważ książka ta opiera się na...

Dubenschmitz | 2015-08-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Porównywanie autora do Hrabala czy Skvoreckiego na pewno na wyrost. Tym bardziej, że czas mija, a Zmeskal nic więcej wartościowego nie napisał.
Książka ciekawa, duże jej fragmenty bardzo wciągają, by jednak po chwili zgubić czytelnika skokiem w przeciętność. Bardzo nierówno napisana, dobre przeplata się ze słabym. Z sympatii do debiutu autora 6 gwiazdek, powinno być 5, bo pod koniec już się męczyłem.

rokita49 Boruta | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Lubię czeskich pisarzy i w zasadzie nigdy nie zawiodłem się na ich książkach.Utwór wielowątkowy,ale dla mnie przede wszystkim wskrzesił atmosferę kultowych filmów o rodzinie Homolków!

Miljenko Jergović nagrodzony Angelusem

Chorwacki pisarz Miljenko Jergović za książkę "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" odebrał w sobotę Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodę za przekład otrzymała Magdalena Petryńska.

Znamy finalistów Angelusa

Siedem książek zostało zakwalifikowanych do finału siódmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 października.