Likwidacja

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Felszamolas
Holokaust, sztuka

Podobnie jak w Kadyszu za nienarodzone dziecko, bohaterem tej niepokojącej i ironicznej powieści jest ocalały z Auschwitz pisarz i tłumacz B. Inaczej jednak niż w Kadyszu, jest to bohater nieżyjący. Niemal kryminalny wątek prowadzony jest z punktu widzenia lektora wydawniczego Keserü, który przez całe życie pragnął stać się przyjacielem B.

Magdalena | 2011-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 października 2011

Ciężko mi od myśli związanych z tą książką. Zamiast oceniać, wrzucę coś, co spowodowało, że nie mogłam zasnąć.

"(...)
Tam się nauczyłem, że jest buntem
POZOSTAĆ PRZY ŻYCIU
A nieposłuszeństwem
Przeżyć do końca
(...)
Zostać samobójcą to tyle
Co żyć
Co dzień zaczynać od nowa
Co dzień żyć od nowa
Co dzień umierać od nowa"

Tina | 2015-12-15

"Paskudna historia-skwitował B.-ale nie musisz jej zawsze ze sobą zabierać, niczym portfela czy dowodu osobistego. Odłóż gdzieś albo zapomnij w kawiarni czy wyrzuć na ulicy, niczym otrzymany od kogoś obcego, niechciany pakunek."

Historie z Auschwitz, to właśnie takie historie, które chciałoby się wymazać z pamięci. Świadkowie holocuastu potrafili milczeć i zabrać ze sobą wszytko, co przeżyli do grobu. Dlatego książki Kertesza są tak ważne, ponieważ nie wolno nam zapomnieć. Przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość, nasze postrzeganie świata, a wreszcie to, kim jesteśmy.

SKR | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Imre Kertész urodził się w 1929 roku. Był więźniem obozów Auschwitz i Buchenwald. Jest pisarzem oraz tłumaczem. Napisał m.i.n. "Fiasko",, "Los utracony" oraz "Kadysz za nienarodzone dziecko". Zdobył literacką nagrodę Nobla w 2002 roku.

Głównym bohaterem powieści jest Keserü. Jego przyjaciel popełnia samobójstwo. Keserü próbuje poznać przyczynę zamachu pisarza B na własne życie. Poszukuje ostatniej napisanej przez niego powieści . Jest przekonany,że jego przyjaciel nie zostawił, by niedokończonego dzieła. Przy okazji Keserü odkrywa nieznane mu wcześniej fakty z życia pisarza. Na jaw wychodzi romans Pana B z Sarą. Okazuje się,że pisarz był uzależniony od morfiny. Lekarstwo wykradał z gabinetu byłej żony. Keserü prowadząc śledztwo , wykazuje się niezwykłą determinacją.

Książka jest napisana prostym językiem. Narrator wypowiada się w pierwszej osobie. Powieść zawiera szczegółowe opisy przeżyć wewnętrznych głównego bohatera.

W utworze pojawia się nawiązanie do zagłady Żydów w...

ascaro | 2017-12-28
Wojciech-imre | 2017-12-19