Poradnik domowy kilera

Seria: Książki do czytania
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
10 ráð til að hætta að drepa fólk og byrja að vaska upp
Ag2S

"Poradnik domowy kilera" to nie przewodnik dla zdesperowanych gospodyń domowych. To niebezpiecznie wciągająca opowieść drogi, w której trup ściele się gęsto, a kobiety są zabójczo piękne. Kosmopolityczna opowieść o problemach tożsamości, ludzkim przeznaczeniu i walce obecnych w nas pierwiastków dobra i zła, okraszona hektolitrami czarnego humoru. Tomislav Bokšić, weteran wojny na Bałkanach,...

Tomislav Bokšić, weteran wojny na Bałkanach, znany pod pseudonimem Toxic, staje w obliczu odwiecznego dylematu płatnego zabójcy: żyć czy dać żyć? Po nieudanej akcji desperacko ucieka przed FBI. Przez przypadek trafia do ortodoksyjnej rodziny na Islandii w przebraniu telewizyjnego kaznodziei z południa Stanów. Na ulicach Reykjaviku na każdym kroku czeka go prawdziwy szok kulturowy. Plac w centrum miasta przypomina raczej opuszczony parking, domki są malutkie, brakuje zgiełku, broni, gangów. Trudno uwierzyć, że imprezuje tu sam Quentin Tarantino. Ludzie noszą dziwaczne imiona i mówią niezrozumiale. Pewne cechy okazują się jednak ponadnarodowe...

Poradnik domowy kilera to szalenie zabawna komedia pomyłek, wartka opowieść o losach twardziela o miękkim sercu, a jednocześnie poruszający obraz przemocy i wojny. To także barwny portret egzotycznej Islandii autorstwa jednego z najbardziej poczytnych islandzkich pisarzy, twórcy bestsellerowego "101 Reykjavik".

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Wicca | 2013-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

PORADNIK DOMOWY KILERA autorstwa Hallgrimura Helgasona to książka, której sam tytuł jest zapowiedzią udanej zabawy na którą i ja bez żadnych zbędnych namów się skusiłam. Czy jednak w rzeczywistości jest tak jak tytuł sugeruje? O TAK! zdecydowanie na każdej stronie czeka na potencjalnego czytelnika mnóstwo śmiechu, szybka akcja i przezabawne sytuacje oraz dialogi od których nieraz można rwać boki ze śmiechu. Powieść została oznaczona etykietką „czarny humor” i spełnia to kryterium w stu procentach. Jeśli więc ktoś nie lubi tego typu powieści to już teraz odradzam sięgnięcie po tę oto pozycję, gdyż jest ona nim nasycona. Jeśli jednak nie macie nic przeciwko lekko sprośnym i często niepoprawnym politycznie żartom, a jednocześnie macie ochotę na ogromną dawkę śmiechu i chcecie zakosztować choć odrobinę życia jakie prowadzą mieszkańcy odległej i zimnej Islandii to zapraszam do lektury.

Przypatrzmy się jednak z bliska temu niby kryminałowi, który zasadniczo z kryminałem chyba nie ma...

Marcin B | 2013-08-22

Kolejna książka z dużą dawką czarnego humoru ! :) opowiada o zawodowym mordercy, który ukrywając się, przypadkowo trafia na Islandię. Nie sposób nie lubić głownego bohatera za jego tok rozumowania i sposób działania

Ola | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2014, DKK
Przeczytana: 16 marca 2014

"Poradnik domowy kilera" to druga z książek o klimacie bałkańskim po które sięgnęłam w ostatnim czasie. Pierwsza "Ucho, gardło, nóż" nie podobała mi się. Z "Poradnikem..." jest lepiej. Ale nie jest dobrze. Opowieść o chorwackim hitmanie, wbrew temu co deklaruje wydawca na okładce, chyba jest przeznaczona dla "gospodyń domowych". Nie wiem czy zdesperowanych, ale jednak. Historia tu opowiedziana jest płytka, banalna, przewidywalna, wręcz nudna. Jedyne co, moim zdaniem, broni książkę, to spojrzenie na tło społeczne i polityczne. Autor opowiada o żyiu na tle wojny bałkańskiej, o życiu na Islandii, na Bałkanach, w Stanach Zjednoczonych, a nawet pojawia się epizod Polaków i Litwinów pracujących dla Islandczyków. Pomimo tego, co wydaje się ciekawe, całość nie wydała mi się taka. Nie mogę powiedzieć, że to jest kiepska książka, ale że jest dobra też nie. Przynajmniej nie dla mnie.

Grzegorz Jagosz | 2012-10-04
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

Pewien płatny zabójca, chorwackiego pochodzenia przypadkowo trafia na "rajską" wyspę zwaną Islandią, gdzie przestępczość jest na poziomie bliskiemu zeru, co z miejsca kwalifikuje go do grona bezrobotnych.
A że nic innego poza zabijaniem nie potrafi, przyjdzie mu stawić czoło niecodziennej dla niego rzeczywistości. Ścigany przez policję i kumpli spróbuje sobie znaleźć miejsce w tym dziwnym kraju.
Książka pełna błyskotliwego, czarnego humoru oraz celnych i uderzających metafor. Jednak za zasłoną śmiechu Helgason porusza parę ważnych pytań: o przeznaczeniu, obecności zła, ucieczce od demonów przeszłości. Do tego portret paru nacji (w tym Islandczyków) z przymrużeniem oka.
Rzecz warta przeczytania.

Booka | 2010-10-10
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 09 października 2010

Najlepsza książka, jaką ostatnio czytałam. Helgasona znałam wcześniej z książki 101 Reykjavik, która nieszczególnie przypadła mi do gustu. Jednak "Poradnik domowy kilera" powalił mnie na kolana. Świetnie utrzymane tempo akcji, niekonwencjonalna fabuła i styl nie do podrobienia. Metafory, które tworzy Helgason, są z reguły abstrakcyjne, ale stanowią jedną z wielu zalet książki. Opis mafijnego i wojennego życia, a potem Islandii jako kraju z innej galaktyki jest niesamowity. Śmiałam się głośno czytając i zachodziłam w głowę, jakim człowiekiem jest autor, skoro jego umysł podróżuje tak dziwnymi ścieżkami. Jak najbardziej polecam!!!

miqa | 2011-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 14 lipca 2011

Lena | 2014-05-09

Nie mam pojęcia co napisać o tej książce, żebyście uwierzyli, że naprawdę jest tak świetna!
Wulgarna, ironiczna, ale napewno nie nudna! Jest specyficzna i być może nie każdemu przypadnie do gustu. Polecam gorąco, żeby osobiście się przekonać - możecie być zdziwieni, że taka książka Wam się podoba!
Poczucie humoru zadziwia na każdej kolejnej stronie! Nie ma nużących opisów, ciągle coś się dzieje! Gdyby nie obowiązki codzienne i konieczne do załatwienia potrzeby - nie odrywałabym się od niej ani na sekundę!
Chyba nie ma sensu pisać dalej. Wszystkio i tak jest chaotyczne ;) spowodowane to jest wrażeniem jakie wywarła na mnie właśnie ta książka. Nie mogę jej nie polecić, dlatego polecam! Z czystym sumieniem :) Miłego czytania!

i_love_impala_67 | 2010-11-17
Na półkach: Skandynawia, Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2010

Tomislav, znany jako Toxic, jest zawodowym zabójcą, członkiem chorwackiej mafii. Z powodu pewnej wpadki musi opuścić czasowo Nowy Jork. Ostatecznie ląduje w Islandii, w roli amerykańskiego kaznodziei. Musi się ukrywać przed policją, FBI i niedawnymi kolegami po fachu, wygłaszając dodatkowo kazania w lokalnej tv.

"Poradnik domowy kilera" został wydany przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria w serii 'książka do czytania - czarny humor'. I faktycznie jest to książka do czytania, przesiąknięta czarnym humorem. Może spodziewałam się tego humoru nieco więcej, ale i tak nieraz podczas lektury zdarzało mi się uśmiechnąć czy nawet zaśmiać. Czyta się ją wprost idealnie: wciąga czytelnika i ciekawi. Pomaga w tym pierwszoosobowa narracja. Toxic opowiada nam o sobie, o czasie spędzonym w Chorwacji, o wojnie, o swoich dziewczynach oraz oczywiście o tajnikach zawodu jaki wykonuje. Uczestniczymy razem z nim w bieżących wydarzeniach, poznając jego myśli i spostrzeżenia im towarzyszące. A wydarzeń...

Badhbh | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Mam z tą książką problem.
Może lepiej byłoby opowiedzieć tę historię za pomocą języka filmowego (i wyciąć dłużyzny, a przy okazji nieco wulgaryzmów). Niewykluczone, że powstałoby coś na miarę „Jabłek Adama” (jednego z moich ulubionych filmów).
A tak?
Bohater a zarazem narrator to Słowianin, ale to raczej konstrukcja z cyklu „jak sobie Islandczyk wyobraża bycie Słowianinem”. Otóż Chorwat Tomislav jest absolutnie niewiarygodny i nie, nie dlatego, że jest zabójcą o burzliwej przeszłości, po prostu brak mu tego pierwiastka „słowiańszczyzny”. Autor próbował, ale "Prima aprilis" Novakovicha to nie jest.

Wątki „rhomantyczne” nadają się delikatnie mówiąc do kosza albowiem zostały wyciągnięte z części ciała do której światło nawet w czasie krótkiego islandzkiego lata nie dochodzi (wiarygodność nawet w komediach jest mile widziana). To że emocjonalność bohaterów jest żałosna z pewnością niektórych rozśmieszy, mnie niekoniecznie.
Książka broni się na płaszczyźnie obyczajowości...

Cyfranek | 2014-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2014

Trochę się obawiałem lektury "Poradnika..." po "101 Reykjavik". Jednak Helgason udowadnia, że jest utalentowanym pisarzem. Jego historia zawodowego zabójcy z byłej Jugosławii, który dość przypadkowo znajduje się na Islandii i szuka odkupienia warta jest przeczytania. Czarny humor, islandzkie realia, globalne powiązania, a może nawet odrobina melodramatycznego wzruszenia tego w książce nie brakuje.