Dociekania psa

Wydawnictwo: Rękodzielnia ARHAT
Forschungen eines Hundes
838553895X
Sven

Opowiadanie pod tytułem "Dociekania psa" ("Forschungen eines Hundes") powstało prawdopodobnie pomiędzy 5 i 14 lub 20 i 31 lipca 1922 roku.Kafka przebywał w tym czasie w Planie nad rzeką Luschnitz u swojej siostry Ottli. Wszystko wskazuje na to, że dzieło to nie zostało dokończone, albowiem pies, który jest jego głównym bohaterem, nie przedstawił wyników swoich badań nad muzyką.

źródło opisu: http://kafka.ovh.org/pages/opowiadania/dociekania-psa.php

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wicher_Lab | 2012-06-20

Zagadkowość książeczki wzrasta w miarę czytania, które urywa się w najciekawszym (dla mnie) momencie. Gdyby Kafka pociągną ją dalej, to z pewnością rozwiałby (troszeczkę) pewne niejasności dotyczące interpretacji jego literatury. Zaczął mówić o stosunku do nauki ("nauki"), o swojej niezdolności ścisłego myślenia, ale za to o intuicji (tam: instynkcie) i wolności jako priorytecie. Niejasność jego dzieł oraz ich niedokańczanie byłoby zatem zabiegiem zamierzonym: każdy utwór Kafki byłby wolny w tym sensie, że otwarty na interpretację i otwarty na dalszy ciąg, a niejasny, bo intuicyjny. O niechęci do stawiania kropki ("kropki") pisał już w Dzienniku. U niego kropka musiałaby być kropką ostateczną...

Albo nie, przecież on o psach pisał ;)

Marcin Zembrzuski | 2011-06-11

Abstrakcyjna prawie-satyra (a może wcale nie "prawie"?). Napisana zaskakująco lekko i zabawnie, jest świetnym przykładem na niezwykłą wyobraźnię Kafki. Wielka szkoda, że nigdy jej nie ukończył.

dymitrop | 2015-02-25

Kafka bardzo mocno stara się udowodnić ludziom w tej książce o ich ograniczeniach i bezsensie życia; trzeba się całkiem skupić i nie dać się wybić z rytmu podczas czytania, ponieważ momentami dość mocno się zaplątuje w swoim wywodzie

krypt | 2014-05-16

W dobie zachłyśnięcia technologią i kulturą XXI wieku, perspektywami podbicia kosmosu oraz stworzenia fizycznej superteorii tłumaczącej powstanie wszechświata, zapomina się o tym, że człowiek to wciąż tylko zwierzę - książeczka szczególnie warta uwagi.

Wyspana-Fiolka | 2013-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Książka zasługuje na stopień "dobry", ale wraz z soundtrackiem z filmu Dead Man, spokojnie można ją opisać jako "bardzo dobrą".

VilyaQ | 2016-11-08
Lumbago | 2016-10-06