Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP

Okładka książki Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP Iwona Kienzler
Okładka książki Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira historia
historia
Lira
2020-10-14
2020-10-14

W tej książce znalazłem naprawdę ciekawy zbiór historii, którymi żyło społeczeństwo II Rzeczpospolitej. I muszę przyznać, że przedstawiono je bardzo przystępnie. Do tej pory nie wiedziałem nawet o strzelaninie w wileńskim gimnazjum czy o dzieciobójczyni z Antoniówki. Autorka w kolejnych rozdziałach przedstawia nam historie, które zmroziły krew w żyłach ówczesnemu społeczeństwu. Mamy tu cały zestaw morderczyń, dzieciobójczyń czy studentów zamachowców. Wszystko przedstawione zgrabnie i do tego ze zdjęciami postaci czy wycinków z gazet. Co ciekawe w każdym przypadku dostajemy też wszystkie dostępne informacje o tych zwyrodnialcach. Również próba dowiedzenia się co się stało z tymi osobami po rozpoczęciu drugiej wojny światowej jest ciekawa. Również autorka zwróciła uwagę na wątki homoseksualne obecne w tym okresie i historię pewnej lekarki, która się z tym nie przejmowała.
Muszę przyznać, że ta lektura bardzo mi się podobała. Dzięki niej mogłem oczami wyobraźni przenieść się do Polski w okresie międzywojennym. Autorka poświęciła też sporo miejsca aby przybliżyć nam klimat i miasta jakie wtedy znajdowały się w granicach naszego kraju. Przed tą lekturą nigdy bym nie pomyślał, że takie rzeczy działy się w Polsce. Polecam każdemu tę książkę.

Jeśli ktoś szuka książki z historycznym tłem, ale napisanej w przystępny sposób, a dodatkowo dotykającej odrobinę mniej powszechnych kwestii z naszej przeszłości, serdecznie polecam publikację Iwony Kienzler „Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP".
Przyznam, że podchodziłam do tej książki z przymrużeniem oka, bo o ile zabójcy i nierządnice jakoś nie budziły mojej wątpliwości, to wampirzyce zakrawały na żart. Zaczęłam zatem wnikliwie zgłębiać tematykę i okazało się, że w II RP to działo się tyle, że głowa mała😊 Autorka, opierając się na relacjach z autentycznych spraw wywołujących w tamtym czasie wyjątkowe emocje społeczne, zabrała czytelników w fascynującą podróż w głąb mrocznej historii przedwojennej Polski. Tu afera kryminalna będzie zatem tematem przewodnim, ale przy okazji będzie można poznać odrobinę ówczesnych uwarunkowań politycznych i społecznych.
A samych kryminalnych tematów będzie tu dość sporo – pojawi się i zabójcza miłość, pierwsze homoseksualne związki publicznie ujawnione, i dzieciobójczynie, i nierządnice pełną gębą, a z bardziej znanych szerokiej publiczności przestępczych opowieści – pojawi się analiza sprawy Gorgonowej, czy podejrzenia udziału marszałka Piłsudskiego w pewnym kryminalnym wydarzeniu.
Jeśli zatem chcecie się dowiedzieć na czym polegała historia morderczej „wampirzycy”, kim była czarna księżniczka, czy co się wydarzyło na krwawej maturze polecam przeczytać książkę Autorki.
Dodatkowym smaczkiem jest umiejętne spojrzenie Autorki na ciemną stronę polityki tamtego okresu. A że był to czas niby względnego spokoju, ale jednak cisza przed kolejną burzą, to i nastroje społeczne były burzliwe. Być może i to skłaniało ówczesne społeczeństwo do fascynacji mroczną stroną życia.
Tak czy inaczej miłośnicy kryminalnych annałów i pasjonaci historii znajdą tu coś dla siebie. Może nie jest to najbardziej porywająca książka jaką czytałam, ale sama możliwość poznania nieznanych do tej pory opowieści spod ciemnej gwiazdy mnie do lektury przekonała. Czy do Was również przemówi, musicie sprawdzić, żeby wiedzieć.

1965

Kiedyś nie byłam przekonana do książek autorki, ale od pewnego czasu stwierdzam, że jej przedstawianie znanych postaci, jest warte przeczytania.

Uwielbiam Autorkę, ale jakoś ta pozycja mnie nie zachwyciła :-/

Uwielbiam Autorkę, ale jakoś ta pozycja mnie nie zachwyciła :-/

Plusem tej książki jest sam fakt tego że autorka opisuje słabo znany czas czyli dwudziestolecie międzywojenne lub świadomie pomijany skupiając się na różnych kryminamnych zdarzeniach (większość to przypadki pozbawienia życia). Minusem stylistyczne ubarwienia językowe wzorowane na tamten okres.

Międzywojenna Polska i otoczka kryminalna.
Polecam. Dobrze się czyta.

Międzywojenna Polska i otoczka kryminalna.
Polecam. Dobrze się czyta.

Wciągajaca i zaskakująca ksiązka, historia z naszego podwórka, afery, skandale i zbrodnie które wstrząsneły polskim środowiskiem, zaściankowością i prawem. Urzekły mnie opowieści przedwojenne, szczególnie o bezpodstawnie oskarżanej lekarce w czasach gdy zaufanie do kobiet w biaych fartuchach było jeszcze w powijakach. Sprawy głośno komentowane w mediach i gazetach a o których dziś już nic nie usłyszymy.

Książka ciekawa i mimo dość trudnej tematyki napisana w sposób bardzo przystępny.O niektórych historiach przedstawionych w książce słyszałam wcześniej,inne dopiero poznałam.Każdą historie poprzedzały zdjęcia.

Książka opisuje kilka największych afer II Rzeczypospolitej. Są to w większości sprawy dość dobrze znane, a przynajmniej powinny być, zwłaszcza dla osób zafascynowanych historią, więc pod tym względem nie zaskakuje. I chyba nie powinna, bowiem wybitnie jest skierowana dla laików. Coś na poziomie książek Janickiego czy Kopra, ale trzeba jej przyznać, że jest naprawdę dobrze napisana i świetnie się czytała. Oczywiście ze względu na tematykę, nie polecam jej "do poduszki", ale tak, to raczej polecam. Z zaznaczeniem, że jeżeli czytało się książki wyżej wymienionych panów, tu nic nowego raczej się nie znajdzie.

Fajne historie kryminalne międzywojennej Polski.

Fajne historie kryminalne międzywojennej Polski.

• Audiobooki
  • Literatura faktu