horror
norimenai

Twórczość H.P. Lovecrafta jest dobrze znana polskiemu czytelnikowi, jednak zebrane w tej książce utwory w większości nie były publikowane lub miało to miejsce w niedostępnych już wydawnictwach. Większość z nich to opowiadania pisane wspólnie z innymi autorami. W „Wyzwaniu z innego świata” po raz pierwszy również prezentujemy wszystkie humorystyczne utwory Mistrza. Spis treści: - Ekshumacja...

Spis treści:
- Ekshumacja (The Disinterment, 1935) – współautor: Duane W. Rimel
- Pułapka (The Trap, 1931) – współautor: Henry S. Whitehead
- Drzewo na wzgórzu (The Tree on the Hill, 1934) – współautor: Duane W. Rimel
- Pradawny lud (The Very Old Folk, 1927)
- Zielona łąka (The Green Meadow, 1919) – współautorka: Winifred V. Jackson
- Wyzwanie z innego świata (The Challenge from Beyond, 1935) – współautorzy: C.L. Moore, A. Merritt, Robert E. Howard, Frank Belknap Long
- Zabicie potwora (The Slaying of the Monster, 1933) – współautor: R.H. Barlow
- Skarby czarnoksięskiej bestii (The Hoard of the Wizard-Beast,1933) – współautor: R.H. Barlow
- Nocny ocean (The Night Ocean, 1936) – współautor: R.H. Barlow
- „Aż wyschną głębie mórz” (“Till A' the Seas”, 1935) – współautor: R.H. Barlow
- Popioły (Ashes, 1923) – współautor: C.M. Eddy, Jr.
- Ginące kosmosy (Collapsing Cosmoses, 1935) – współautor: R.H. Barlow
- Starcie, które zwieńczyło stulecie (Battle that Ended Century, 1934) – współautor: R.H. Barlow
- Reminiscencya Doktora Samuela Johnsona (A Reminiscence of Dr. Samuel Johnson, 1917)
- Stary Bugs (Old Bugs, 1919)
- Ibid (1928)
- Słodka Ermengarde (Sweet Ermengarde, 1923)

źródło opisu: Wydawnictwo IX, 2018

źródło okładki: www.wydawnictwoix.pl

Marcin Kowalczyk | 2018-09-02
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 02 września 2018

"Uzupełnienie Mistrza"
Ktoś wydając tą pozycję wpadł na genialny pomysł. W skrócie idea brzmiała "wydajmy to czego jeszcze inni nie wydali". I tak powstał ten tomik. Ktoś mógłby powiedzieć, że są to popłuczyny po genialnym Lovecraft-cie. Myliłby się przeokrutnie.
Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich zawiera opowiadania grozy jakie Mistrz napisał wraz z innymi autorami. Druga opowiadania humorystyczne.
Tutaj będę szczery. Pierwsza część jest bardzo dobra a przez drugą ledwie przebrnąłem. Widać wyraźnie w jakiej odmianie opowiadań Lovecraft był dobry. Poziom opowiadań pierwszej części jest wysoki, aczkolwiek nie równy. Są nowelki słabsze i te naprawdę wysokich lotów. Trzeba tylko lubić ten styl pisania i wczuć się w narrację, by przeżyć coś wyjątkowego.
Dziwię się, że niektóry z tych opowiadań dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Być może zaważyła kwestia niecałkowitego autorstwa mistrza.
Opowiadania te trzeba sobie dawkować, ponieważ są podobne w stylu....

Marek Nowowiejski | 2018-07-29
Przeczytana: 26 lipca 2018

Opowiadania fajnie, miło się je czyta, są gładko przetłumaczone/zredagowane (choć trochę wpadek niestety jest, choćby "znalazł się w zasięgu widoku wieńczącej Salę wieży" s. 114, "podświadome agonie rozczarowania" s.143 czy kwestia następstwa czasów...). Dział główny ("Opowieści niesamowite") liczy 11 opowiadań i 175 stron. Natomiast dział "Utwory humorystyczne" (na szczęście dość krótki - 50 stron) zawiera marne kawałki, mało zabawne i przeważnie niefantastyczne.
Poza tym są tu zwykle sensowne przypisy, podano oryginalne tytuły opowiadań (choć zabrakło źródeł - dat i pism/fanzinów).
Wydanie też jest przyzwoite - twarda oprawa, poręczny format, wystrój wnętrza też OK, wyjąwszy strony tytułowe opowiadań (u góry tytuł książki jako część żywej paginy - wbrew zasadom). Do tego zakładka i dwie widokówki (?) z bazgrołkiem z okładki (w sumie też mogą służyć jako zakładki...) Okładce tenże bazgrołek raczej nie szkodzi (w sumie dodaje tajemniczości - na czarnym tle), liczy się tu przede...

Athanati Este | 2018-09-29

"Czy nowe wydawnictwo może wejść z przytupem na polski rynek? Jak pokazała Dziewiątka, można sięgnąć po nieznane bądź niedostępne już większości utwory jednego z największych twórców, jakie znają czytelnicy. Pytanie, jak to wszystko wyszło? Odpowiedź jest prosta: rewelacyjnie.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to świetnie zaprojektowana okładka. Mroczna, oniryczna ilustracja, którą zawdzięczamy Łukaszowi Gwiżdżowi idealnie pasuje do atmosfery, jaką już od lat otacza teksty Samotnika z Providence. Mam przyjemność być posiadaczką książki w twardej oprawie i przyszłym nabywcom oferty Wydawnictwa IX zdecydowanie polecam to rozwiązanie, bowiem właściciel Krzysztof Biliński, odpowiadający jednocześnie za skład i całościowe opracowanie zrobił to z prawdziwym sercem oddanym swojemu pierwszemu wydawniczemu dziecku. Gratis dostajemy zakładkę i mrocznej pocztówki do dekoracji swojej biblioteczki. Ale przechodząc do sedna sprawy - co znajdziemy w środku? Czy jest jeszcze coś, co można wycisnąć...

MrBoy | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018