978-83-60505-62-5
anioł, diabeł, demon

Chcesz potargować się z Gabrielem, popatrzeć jak cierpią najwięksi grzesznicy, zobaczyć jak działa niewidzialna ręka sprawiedliwości? Tu anioł i diabeł przechadzają się po jednej książce. Raz zjawia się łowca polujący na dusze, które uciekły od swojej cielesnej powłoki, raz jakiś skrzydlaty czy demon schodzi na ziemię robić interesy z człowiekiem. Tu hasło „Piłeś? Nie jedź!” nabiera nowego...

Tu anioł i diabeł przechadzają się po jednej książce. Raz zjawia się łowca polujący na dusze, które uciekły od swojej cielesnej powłoki, raz jakiś skrzydlaty czy demon schodzi na ziemię robić interesy z człowiekiem. Tu hasło „Piłeś? Nie jedź!” nabiera nowego wymiaru za sprawą małego, słomianego diabełka, a Anioł Stróż zjawia się w potrzebie, by chronić najbardziej niewinnych.
A.D. XIII pełna jest niespodzianek, opowiadań mrocznych, zaczepno-ironicznych, smutnych, refleksyjnych...

Anioł i diabeł ramię w ramię w jednej książce. Kim są naprawdę i jaki mają wpływ na ludzkie życie?

Książka zawiera 11 różnych historii z aniołami i demonami, które są bardzo różnie jakościowo. Niektóre opowiadania bardzo mi się podobały, ale też było parę takich, przy których się męczyłam. Jest to też zrozumiałe dlatego, że każdy autor ma swój styl pisania. Najbardziej zachwyciłam się historią Ewy Białołęckiej "Angelidae" (ten humor skradł moje serce!), choć "Łowca" Mirosławy Sędzikowskiej również był wciągający. Reszta podobała mi się mniej lub bardziej - niektóre opowiadania były z przymrużeniem oka, inne potraktowane zostały bardziej serio, czasem z dużą dawką brutalności. Ale na pewno warto zajrzeć do tej antologii, każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie, jeśli tylko lubi się tematykę "anielsko-diabelską".

Szczegółowa ocena:
"Herezjarcha" Jacek Komuda 4/10
"Agentes in rebus" Adam Przechrzta 2/10
"W odcieniach szarości" Rafał Dębski 5/10
"Angelidae" Ewa...

MOUSE | 2015-01-21

Zbiór opowiadań nie jest równy, to znaczy, że znajdą się tu dobre opowiadanie, jak i te gorsze. Jednak są tu takie perełki, dla których warto po nią sięgnąć.

Anna | 2010-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2010

Raczej nie czytałam do tej pory fantastyki . Choć sięgnęłam już po serię o Harrym Potterze czy książki S. Kinga to jednak twierdziłam, że to nie moja bajka. Ostatnio jednak wiem, że „dorosłam” do tego typu literatury i sięgnęłam po zbiór opowiadań A.D .XII (a dokładniej ich pierwszego tomu) Czy okazało się to dobrym pomysłem?
Jacek Komuda „Herezjarcha”
Poeta potrafiący wykupić się słowem i cwaniactwem ze stryczka, staje się pomocnikiem kata i musi stoczyć walkę o spokój swojego wybawcy. Stanowczo zmieniłam swój pogląd o aniołach. Kompletnie uwiodło mnie to opowiadanie.
Adam Przechrzta „Agentes in rebus”
Historia, która co prawda mną nie wstrząsnęła, ale w sumie nie była zła. Opowiada o pięknej, tajemniczej kobiecie. Pokazuje, że nie należy wszystkiego osądzać z góry, a czasem jedynie odwaga pokazuje słuszną drogę…
Rafał Dębski „W odcieniach szarości”
Wojna dobra ze złem trwa od zawsze, ale czy my to zauważamy? Tak właściwie to, po której stronie barykady stanąłby każdy...

Stokrotka | 2015-07-26
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2015

Przeczytałam pierwszy tom i nie wiem, czy sięgnę po drugi. Podobnie jak osoby wypowiadające się w tym temacie, spodziewałam się czegoś więcej, niż otrzymałam. Spośród 11 opowiadań spodobały mi się 3. Myślę, że na wyróżnienie zasługują:
"Operacja Orfeusz" Jacka Piekary - za emocje i ciekawe podejście do tematu piekła i nieba,
"Angelidae" Ewy Białołęckiej - za bezsprzeczny humor,
"Bardzo zły" Tomasza Bochińskiego - za ironię i niebanalną bohaterkę.
Zdecydowanie nie podobało mi się opowiadanie "Łowca". Ani język, ani temat, ani tym bardziej wykonanie mnie nie zachwyciło.

merry | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, [52] 2014
Przeczytana: 05 lipca 2014

Z aniołami w literaturze spotkałam się już nie raz. Uwielbiam Maję Lidię Kossakowską za jej "Siewcę Wiatru". Opowieść, która strasznie mi się spodobała. I tym razem miałam nadzieję, że spotkam się z podobną tematyką (tym bardziej, że wstęp trochę na to naprowadzał).

"A.D. XIII" składa się z jedenastu niezależnych opowiadań. Szczerze? Na te jedenaście tak naprawdę spodobało mi się jedno ("Air Marshalls" Magdalena Kozak), a może ze trzy były takie w miarę. Naprawdę spodziewałam się czegoś lepszego. Miałam wrażenie, że obiecanych aniołów jest jak na lekarstwo. Niektóre z opowiadań były ciężkie do przebrnięcia. Czytało się je długo i bez większego entuzjazmu. Wymagały wysiłku, żeby coś z nich wyciągnąć. Osobiście nie przepadam za czymś takim.

Nie napiszę, że nie było w ogóle plusów, bo takowe się zdarzyły. Pomysły na fabułę opowiadań w większości były bardzo dobre, np. "Enklawa Łobzonka" Krzysztofa Kochańskiego, czy "Operacja Orfeusz" Jacka Piekary.

"A.D. XIII"...

Krzysiek | 2014-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Ciekawa tematyka antologii - rzecz się ma o aniołach i diabłach. Temat traktowany przez autorów w różnych tonacjach i często z przymrużeniem oka. Mnie osobiście żadne opowiadanie nie zachwyciło - całość wypada słabo, choć są też i lepsze opowiadania, które potrafią zaintrygować. Pokrótce:

"Herezjarcha" - takie opowiadanie Komudy. Krwawo, dynamicznie. Mnie osobiście się ten klimat odrobinę przejadł ale na pewno znajdzie swoich zagorzałych zwolenników.

"Agentes in rebus" - nie trafiło do mnie. Czyta się trudno, osadzenie w przeszłości wyróżnia opowiadanie ale nie zmienia mojej oceny.

"W odcieniach szarości" - może się podobać. Tak sobie wyobrażałem ciekawe opowiadanie o walce dobra ze złem. Jak dla mnie na plus.

"Angelidae" - zabawne i humorystyczne, z przymrużeniem oka, bardzo przyjemnie się czyta.

"Oczy jak chabry" - trudno tematyka, ryzykowna ale autorka jak najbardziej wyszła obronną ręką.

"Enklawa Łobzonka" - Na minus. Klimat dość nietypowy, futurystyczno-wiejski ale do...

8KR | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

"A.D. XIII" składa się z jedenastu niezależnych opowiadań. Szczerze? Na te jedenaście tak naprawdę spodobało mi się jedno ("Air Marshalls" Magdaleny Kozak), a może ze trzy były takie w miarę. Naprawdę spodziewałam się czegoś lepszego. Miałam wrażenie, że obiecanych aniołów jest jak na lekarstwo. Niektóre z opowiadań były ciężkie do przebrnięcia. Czytało się je długo i bez większego entuzjazmu. Wymagały wysiłku, żeby coś z nich wyciągnąć. Osobiście nie przepadam za czymś takim.

"A.D. XIII"...

mój_diabeł_stróż | 2014-06-27
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Wreszcie, kiedy w moje łapy wpadła książka "A.D.XIII, tom 1" od razu zaczęłam ją czytać. Spodziewałam się wiele po tym zbiorze opowiadań. Na niektórych się zwiodłam, na innych - wręcz przeciwnie.
Jacek Komuda „Herezjarcha”
Pierwsze opowiadanie jest o poecie, który miał zostać stracony. Zamiast tego, kara została wycofana, ale on został pomocnikiem kata, człowieka, którego od dawna prześladuje tajemniczy mężczyzna w masce i karze torturować ludzi. Zna też pewien sekret starego i chorowitego kata..To opowiadanie spodobało mi się, chodź nie jest na miarę 5.
Adam Przechrzta „Agentes in rebus”
Tutaj autor przenosi nas do Starożytnego Rzymu, gdzie zostaje nam przedstawiona historia wysłannika cesarza. To opowiadanie mnie zaskoczyło i przypadło do gustu. Jest jednym z lepszych opowiadań.
Rafał Dębski - W odcieniach szarości
Tutaj śledziwy losy anioła i diabła, którzy szukają nowego mesjasza, przy okazji próbując przetrwać wojnę. To opowiadanie, mimo początkowej mojej niechęci do niego,...

Bulcia | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Hem... Hemmm... Hmmm....

Napiszę od razu: oczekiwałam czegoś lepszego! Niektóre opowiadania były strasznie słabe, a niektóre bardzo dobre. Jednego nie przeczytałam, dlatego że po jakże zabawnym opowiadaniu pani Ewy Białołęckiej, dostałam coś w ogóle z innej bajki. radziłabym komuś kto układa te opowiadania w jakiejś kolejności zastanowić się co robi. Pomiędzy opowiadaniami "Angeliade", a "Oczy jak chabry" jest duża przepaść i to spowodowało, że nie byłam w stanie przebrnąć przez nie.

A co do reszty:

1. Herezjarcha" Jacka Komudy - było... dobre! właściwie waham się pomiędzy dobrym, a bardzo dobrym. Jednak troszeczkę mnie obrzydziło i nie radzę go czytać, komuś kto coś je, albo jadł.

2. "Agentes in Rebus" Adama Przechrzty - tak naprawdę nie za bardzo je zrozumiałam i było według mnie nudne.

3. "W odcieniach szarości" Rafała Dębskiego - bardzo mi się spodobało. Może przez to, że czytając to miałam postacie z gry assassin's creed I... Jedno z lepszych opowiadań.

4. "Angelidae"...

Ania Ka | 2013-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Antologia jest bardzo nierówna. Mamy tu opowiadania świetne, takie, które dobrze rokują, ale zakończenie kuleje, takie, których końcówka broni przed osunięciem się w beznadziejność, a także takie, którym już nic nie pomoże (chociaż takie jest tylko jedno, drugie w kolejności, nie pamiętam autora ani tytułu). Wydawca powinien uważniej przyjrzeć się, co chce wydrukować, tak żeby całość trzymała równy, jak najwyższy poziom.