Kamienie na szaniec

83-216-0618-0
historyczna
adamats

Inne wydania

Pisana na gorąco okupacyjna opowieść o warszawskich harcerzach z Szarych Szeregów, których pseudonimy utrwaliły się w pamięci Polaków jako symbol waleczności, bohaterstwa i przyjaźni.

Scarlett | 2010-05-02
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame
Przeczytana: 2005 rok

DOSKONAŁA.
Książka przesycona młodzieńczym idealizmem, niesamowitą wprost odwagą, zadziwiająca dojrzałością i radykalizmem. Do dziś pozostaję pod wpływem "Kamieni na szaniec", mimo, że...
sięgnęłam po nią z przymusu - była to moja lektura jakoś na początku gimnazjum. A więc już sporo lat temu.
Pamiętam, że wzięłam ją do rąk wieczorem, w przeddzień sprawdzianu ze znajomości tematyki tejże książki. Pochłonęłam ją w jedną noc, pomimo łez, które uparcie wracały i utrudniały czytanie...
Określenia takie jak "niezwykła", "wspaniała", "doskonała", "cudowna", "niezapomniana" nigdy nie oddadzą klimatu tej książki. Tu trzeba siąść, wczytać się, a później spokojnie to przemyśleć.
Doskonała lekcja pokory i szacunku wobec tych, którzy zginęli w obronie naszej Polski.
Przecież to byli młodzi ludzie. Zakochani, z pasją, z marzeniami.
To, w jaki sposób odnaleźli się w przerażających realiach wojennych, budzi we mnie nadzieję. Nadzieję przede wszystkim na to, że w każdym miejscu i czasie można...

Właśnie takie książki powinny być lekturami w szkołach. Genialna.

„Opowieść o wspaniałych ideałach BRATERSTWA I SŁUŻBY, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i PIĘKNIE ŻYĆ.”
Alek, Rudy i Zośka... „Życie jest tylko wtedy coś warte i tylko wtedy daje radość, jeśli jest służbą.”

Patriotyzm i walka. Braterstwo i służba.
Od dłuższego czasu patrzę w ekran monitora i nie umiem wyrazić swych uczuć wobec książki. Napawa mnie duma, że oto ja pochodzę z tak pięknego kraju, który budowali tak wspaniali ludzie. Przelewali krew na to, co teraz jest. Determinacja, pomysłowość, bohaterstwo... to wszystko to tylko czynniki, które połączyła wojna.

PS. Piękna szkolna lektura – obowiązkowa dla każdego Polaka!

Wspaniała książka. Z przyjemnością po nią sięgnęłam, mimo że z obowiązku uczniowskiego :)
Interesuje się II wojną światową i tym bardziej pokochałam tą powieść, która przybliżyła mnie do tych czasów.
Bardzo zżyłam się z Alkiem, Rudym i Zośką. Wzory godne naśladowania.
Powieść genialnie opowiada o przyjaźni, lojalności i ogromnej miłości do Ojczyzny, gotowości poświęcenia dla niej życia.
Książkę niewątpliwie warto przeczytać :)

Sam tytuł "Kamienie na szaniec" wskazuje na to że w utworze jest mowa o zwykłych ludziach, takich co się spotyka na ulicy. Bo są oni ja kamienie. Ci harcerze (szare szeregi) zmagają się z przeciwnościami losu i są twardzi jak kamienie. Są oporni, nie poddają się łatwo wpływom. Część z nich zginie w wojnie ale to nie najważniejsze. Ważne że zyskują swoje życie, bo pięknie je przeżywają. Myślę że warto przeczytać to ponadczasowe dzieło, bo mówi o niezwykłej odwadze, poświęceniu aż do końca, pięknie, ideałach a także o straszności wojny. Nasi Bohaterowie Narodowi, są jednocześnie zwykłymi ludźmi.
Aleksander Kamiński udowadnia że można pięknie żyć nawet w najgorszej sytuacji, jaką jest wojna. I że jest to potrzebne.

Danway | 2011-12-31
Przeczytana: 1996 rok

Wspaniała i ponadczasowa powieść wojenna, mówiąca o przyjaźni, lojalności oraz co najważniejsze o wielkiej miłości do Ojczyzny...

Głównymi bohaterami są Zośka, Rudy i Alek... Są postacie autentyczne warszawskich harcerzy, którzy podjęli trud walki z okupantem... Ci wielcy ludzie od wielu, wielu lat uczą nas jak powinien postępować prawdziwy młody Polak...

Dla nich takie wyrażenia jak: braterstwo, honor, odwaga, prawdziwa przyjaźń i służba Ojczyźnie to nie są puste frazesy i takie postawy są zawsze godne naśladowania, mimo, że od ich śmierci minęło 68 lat... Takie postawy są po prostu nieśmiertelne, a pan Aleksander Kamiński w bardzo przystępny sposób nam je pokazał, by nie zaginęły w wojennej zawierusze...

Utwór ten polecam wszystkim bez względu na wiek... Naprawdę warto... Emocje gwarantowane...

lacerta | 2012-03-06
Przeczytana: 2004 rok

Przeczytałam ją w gimnazjum jako lekturę, ponieważ siostra mnie do tego namówiła. Zawsze unikałam lektur, bo nie lubię czytać czegoś na siłę. Jednak tym razem cieszę się, że przełamałam opory, bo książka wywarła na mnie wielkie wrażenie. Jest wspaniała i na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę. Takie książki pokazują, że lektury wcale nie muszą być złe, a dzięki przesłaniu, które ze sobą niesie może wiele wnieść do naszego postrzegania świata.

Leonor | 2010-03-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

Nie będę owijać w bawełnę. Raczej lektur nie czytam. Nie lubię. Ale tę książkę wypożyczyłam z postanowieniem, że ją przeczytam. Tak też zrobiłam i się w niej po prostu zakochałam. Cudowna to mało powiedziane. To jest mistrzostwo. I jestem dumna z tego, że chodziłam do podstawówki im. Aleksandra Kamińskiego, za którą dzień w dzień tęsknię, chociaż jestem już w trzeciej gim. Lektura tak mi się spodobała, że musiałam ją kupić. Bardzo podobały mi się czyny i odwaga głównych bohaterów. Można być dumnym z bycia Polakiem. W trakcie czytania do oczu napływały mi łzy. Odwagi tej trójki przyjaciół nie da się opisać.

| 2014-11-18

Nie znam słów, które mogłyby w pełni oddać moje uczucia względem tej lektury.
Jedyne w swoim rodzaju "Kamienie na szaniec" stanowią niezapomnianą opowieść!
A film, moim zdaniem, jest świetnym uzupełnieniem książki...

Alicja | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

"Zapragnąłem gorąco pokazać tę młodzież światu, utrwalić prawdę o tej młodzieży, przedłużyć jej społeczne życie poza śmierć (str 16) i udało się to Autorowi znakomicie.
Znam historię, oglądałam film, wiedziałam jaki będzie finał, jednak czytanie bolało i to bardzo. Ci młodzi ludzie wierni swoim ideałom,służbie polskości i patriotyzmowi, bohaterscy w swoich działaniach dopiero co chodzili w życie, mieli plany na przyszłość, a wojna im to odebrała.Wywodzili się z domów pełnych miłości rodzinnej, związani z harcerstwem, walką o wolną Polskę poprzez samodoskonalenie i naukę młodszych pokoleń. Piękni, zdolni, z pomysłami, związani z sobą emocjonalnie. Poznajemy ich uzdolnienia, zainteresowania, osobowość, pracę nad wyrobieniem charakteru.Życie przedwojenne i w czasie wojny od akcji mało-sabotażowych do dywersyjnych cały czas pamiętając o samokształceniu "Walka musi iść w parze z ciągłym przygotowywaniem się do życia "cywilnego" w wyzwolonym kraju" (str 231)
Jest to też...

Nowe stare lektury

100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

W zorganizowanym przez Empik plebiscycie zostało oddanych 165 tysięcy głosów. W rezultacie powstała druga lista „100 książek, które trzeba przeczytać”. Oba zestawienia – stworzone przez internautów i stworzone przez pisarzy i dziennikarzy – można znaleźć na stronie www.empik.com/100ksiazek. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie.