Okładka książki Kamienie na szaniec

historyczna
typ
papier
raven
7.19 (18846 ocen i 1047 opinii)

Opis książki

"Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy". Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, gdy nadchodzi wrzesień 1939, nie mają wątpliwości, postanawiają walczyć o wolną Ojczyznę. Gotowi są zapłacić najwyższą cenę.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Ksiegarnia, 2014

Scarlett | 2010-05-02
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame
Przeczytana: 2005 rok

DOSKONAŁA.
Książka przesycona młodzieńczym idealizmem, niesamowitą wprost odwagą, zadziwiająca dojrzałością i radykalizmem. Do dziś pozostaję pod wpływem "Kamieni na szaniec", mimo, że...
sięgnęłam po nią z przymusu - była to moja lektura jakoś na początku gimnazjum. A więc już sporo lat temu.
Pamiętam, że wzięłam ją do rąk wieczorem, w przeddzień sprawdzianu ze znajomości tematyki tejże książki. Pochłonęłam ją w jedną noc, pomimo łez, które uparcie wracały i utrudniały czytanie...
Określenia takie jak "niezwykła", "wspaniała", "doskonała", "cudowna", "niezapomniana" nigdy nie oddadzą klimatu tej książki. Tu trzeba siąść, wczytać się, a później spokojnie to przemyśleć.
Doskonała lekcja pokory i szacunku wobec tych, którzy zginęli w obronie naszej Polski.
Przecież to byli młodzi ludzie. Zakochani, z pasją, z marzeniami.
To, w jaki sposób odnaleźli się w przerażających realiach wojennych, budzi we mnie nadzieję. Nadzieję przede wszystkim na to, że w każdym miejscu i czasie można pozost...

Danway | 2011-12-31
Przeczytana: 1996 rok

Wspaniała i ponadczasowa powieść wojenna, mówiąca o przyjaźni, lojalności oraz co najważniejsze o wielkiej miłości do Ojczyzny...

Głównymi bohaterami są Zośka, Rudy i Alek... Są postacie autentyczne warszawskich harcerzy, którzy podjęli trud walki z okupantem... Ci wielcy ludzie od wielu, wielu lat uczą nas jak powinien postępować prawdziwy młody Polak...

Dla nich takie wyrażenia jak: braterstwo, honor, odwaga, prawdziwa przyjaźń i służba Ojczyźnie to nie są puste frazesy i takie postawy są zawsze godne naśladowania, mimo, że od ich śmierci minęło 68 lat... Takie postawy są po prostu nieśmiertelne, a pan Aleksander Kamiński w bardzo przystępny sposób nam je pokazał, by nie zaginęły w wojennej zawierusze...

Utwór ten polecam wszystkim bez względu na wiek... Naprawdę warto... Emocje gwarantowane...

Aaron | 2013-09-14
Przeczytana: 14 września 2013

Aleksander Kamiński to założyciel organizacji Wawer i twórca pojęcia "Mały sabotaż". Jeden z przywódców Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej. Odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Kamienie na szaniec" to obok "Hobbita" najlepsza lektura szkolna. Ukazuje życie ludzi podczas wojny i miłość bohaterów do ojczyzny. Opowiada o losach Alka, Rudego i Zośki, którzy skutecznie walczyli z Niemcami. Wykazali się odwagą, bohaterstwem i męstwem podczas wielu akcji przeciwko okupantom, np.: odsłonienie polskiego napisu na pomniku Kopernika, akcja pod Arsenałem (uwolnienie Rudego), zrywanie niemieckich flag, wpuszczanie gazu do kin przeznaczonych tylko dla Niemców i wybijanie szyb w zakładach fotograficznych ze zdjęciami okupantów. Na każdym kroku próbowali uprzykrzyć życie i pokazać, że Polacy się nie poddają.
Te niekiedy mało znane akcje stanowiły wielką sprawę dla zniewolonej Ojczyzny.
Alek, Zośka i Rudy od...

Pigmejka | 2010-03-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Nie będę owijać w bawełnę. Raczej lektur nie czytam. Nie lubię. Ale tę książkę wypożyczyłam z postanowieniem, że ją przeczytam. Tak też zrobiłam i się w niej po prostu zakochałam. Cudowna to mało powiedziane. To jest mistrzostwo. I jestem dumna z tego, że chodziłam do podstawówki im. Aleksandra Kamińskiego, za którą dzień w dzień tęsknię, chociaż jestem już w trzeciej gim. Lektura tak mi się spodobała, że musiałam ją kupić. Bardzo podobały mi się czyny i odwaga głównych bohaterów. Można być dumnym z bycia Polakiem. W trakcie czytania do oczu napływały mi łzy. Odwagi tej trójki przyjaciół nie da się opisać.

Wspaniała książka. Z przyjemnością po nią sięgnęłam, mimo że z obowiązku uczniowskiego :)
Interesuje się II wojną światową i tym bardziej pokochałam tą powieść, która przybliżyła mnie do tych czasów.
Bardzo zżyłam się z Alkiem, Rudym i Zośką. Wzory godne naśladowania.
Powieść genialnie opowiada o przyjaźni, lojalności i ogromnej miłości do Ojczyzny, gotowości poświęcenia dla niej życia.
Książkę niewątpliwie warto przeczytać :)

lacerta | 2012-03-06
Przeczytana: 2004 rok

Przeczytałam ją w gimnazjum jako lekturę, ponieważ siostra mnie do tego namówiła. Zawsze unikałam lektur, bo nie lubię czytać czegoś na siłę. Jednak tym razem cieszę się, że przełamałam opory, bo książka wywarła na mnie wielkie wrażenie. Jest wspaniała i na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę. Takie książki pokazują, że lektury wcale nie muszą być złe, a dzięki przesłaniu, które ze sobą niesie może wiele wnieść do naszego postrzegania świata.

Sięgając po tą książkę, zgłębiając jej treść nie zapomnijcie odwiedzić Powązek(w Warszawie) i Kwatery dla Zasłużonych, tam w cieniu drzew usłyszycie ciszę, spokój i kolor biało-czerwony. To czego odmawiano bohaterom książki. Ona jak żadna inna uczy na przykładzie losów Zośki, Alka i Rudego- czym jest przyjaźń, oddanie poświecenie i braterska więź, aż po grobową deskę, w tym wypadku brzozowy krzyż.

Tosiaczek | 2014-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Ta książka pokazuje jak ważne jest wychowanie, jak ważne są wartości, które wynosi się z domu. Rudy, Alek, Zośka wyrośli na ludzi wrażliwych, zdolnych do poświęceń, mających ideały, do których wytrwale zdążali. A byli takimi, bo w rodzinnym domu zaszczepiono im te piękne wartości.

Jak krótkie było ich życie. Jak drastycznie została odebrana im przyszłość. Przyszłość, w której kierunku z tak wielkim optymizmem patrzyli. Tyle mieli planów, tyle pasji. I przyszła wojna. Wojna, która przekreśliła to wszystko.

Zastanawialiście się kiedyś, ile więcej mogli zdziałać dla kraju, gdyby dane im było żyć dalej? Oddali życie, tak jak wielu innych bohaterów tamtych czasów, a jak inaczej mogłaby dziś wyglądać rzeczywistość w Polsce, gdyby dane było żyć ludziom tak wartościowym jak oni.

Rudy, Alku, Zośko – pamiętamy o Was. Czytając tę książkę dajemy tego niezbity dowód.

Monika | 2011-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Nic w naszej pięknej historii nie wzrusza mnie bardziej niż Akcja pod Arsenałem. Znam tę akcję ze szczegółami, co nie faktu, że zawsze, gdy czytam na jej temat bądź oglądam film, ryczę jak bóbr.

Może to niezbyt popularne w dzisiejszych wściekłych czasach, ale czuję się patriotką w głębi serca i duszy. Bohaterstwo, oddanie Polsce, honor tamtych chłopców zawsze mnie zdumiewa, zawsze jestem dla nich pełna podziwu i szacunku. I tym bardziej boli mnie ucieczka dzisiejszej młodzieży z Polski, czekanie z utęsknieniem na otwarcie kolejnej granicy za niecały miesiąc.

młoda_pisarka | 2014-02-26
Przeczytana: 05 kwietnia 2010

Historia prawdziwa, o przyjaźni, poświęceniu i walce za ojczyznę. Lektura bardzo cenna zwłaszcza w takich zaganianych czasach, jak nasze. Piękne.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • James Baldwin
    90. rocznica
    urodzin
    - Mówiąc, że jestem kobietą, mam na myśli to, że mogę wyjść za ciebie za mąż i żyć z tobą pięćdziesiąt lat, i przez cały czas mogę być dla ciebie obca, a ty nawet możesz tego nigdy nie widzieć. - A gdybym ja był obcy... wiedziałabyś o tym? - Dla kobiety - odparła - mężczyzna pozostanie chyba zawsze... pokaż więcej
  • Isabel Allende
    72. rocznica
    urodzin
    Szczęście polega na zdobywaniu tego, na co od dawna się czekało
  • Robert Holdstock
    66. rocznica
  • Stanisław Baliński
    116. rocznica
  • Jussi Adler-Olsen
    64. rocznica
    urodzin
    Bałagan nie był przecież tylko zjawiskiem zewnętrznym. Wewnątrz czuł się wyjątkowo dobrze zorganizowany.
  • Raymond Carver
    26. rocznica
    śmierci
    Chciałbym być taki jak wszyscy w naszej dzielnicy- być skromnym, normalnym, niewyróżniającym się niczym miernotą- wrócić na górę do sypialni, położyć się w łóżku i zasnąć.
    (Str 64).
  • William Seward Burroughs
    17. rocznica
    śmierci
    Życie to szkoła, w której każdy uczy się innej lekcji.
  • Leslie Esdaile Banks
    3. rocznica