Okładka książki Kamienie na szaniec

historyczna
typ
papier
raven
7,23 (20400 ocen i 1161 opinii)

Opis książki

"Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy". Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, gdy nadchodzi wrzesień 1939, nie mają wątpliwości, postanawiają walczyć o wolną Ojczyznę. Gotowi są zapłacić najwyższą cenę.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Ksiegarnia, 2014

Scarlett | 2010-05-02
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame
Przeczytana: 2005 rok

DOSKONAŁA.
Książka przesycona młodzieńczym idealizmem, niesamowitą wprost odwagą, zadziwiająca dojrzałością i radykalizmem. Do dziś pozostaję pod wpływem "Kamieni na szaniec", mimo, że...
sięgnęłam po nią z przymusu - była to moja lektura jakoś na początku gimnazjum. A więc już sporo lat temu.
Pamiętam, że wzięłam ją do rąk wieczorem, w przeddzień sprawdzianu ze znajomości tematyki tejże książki. Pochłonęłam ją w jedną noc, pomimo łez, które uparcie wracały i utrudniały czytanie...
Określenia takie jak "niezwykła", "wspaniała", "doskonała", "cudowna", "niezapomniana" nigdy nie oddadzą klimatu tej książki. Tu trzeba siąść, wczytać się, a później spokojnie to przemyśleć.
Doskonała lekcja pokory i szacunku wobec tych, którzy zginęli w obronie naszej Polski.
Przecież to byli młodzi ludzie. Zakochani, z pasją, z marzeniami.
To, w jaki sposób odnaleźli się w przerażających realiach wojennych, budzi we mnie nadzieję. Nadzieję przede wszystkim na to, że w każdym miejscu i czasie można pozost...

Fene | 2014-04-26

Właśnie takie książki powinny być lekturami w szkołach. Genialna.

Danway | 2011-12-31
Przeczytana: 1996 rok

Wspaniała i ponadczasowa powieść wojenna, mówiąca o przyjaźni, lojalności oraz co najważniejsze o wielkiej miłości do Ojczyzny...

Głównymi bohaterami są Zośka, Rudy i Alek... Są postacie autentyczne warszawskich harcerzy, którzy podjęli trud walki z okupantem... Ci wielcy ludzie od wielu, wielu lat uczą nas jak powinien postępować prawdziwy młody Polak...

Dla nich takie wyrażenia jak: braterstwo, honor, odwaga, prawdziwa przyjaźń i służba Ojczyźnie to nie są puste frazesy i takie postawy są zawsze godne naśladowania, mimo, że od ich śmierci minęło 68 lat... Takie postawy są po prostu nieśmiertelne, a pan Aleksander Kamiński w bardzo przystępny sposób nam je pokazał, by nie zaginęły w wojennej zawierusze...

Utwór ten polecam wszystkim bez względu na wiek... Naprawdę warto... Emocje gwarantowane...

Pigmejka | 2010-03-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Nie będę owijać w bawełnę. Raczej lektur nie czytam. Nie lubię. Ale tę książkę wypożyczyłam z postanowieniem, że ją przeczytam. Tak też zrobiłam i się w niej po prostu zakochałam. Cudowna to mało powiedziane. To jest mistrzostwo. I jestem dumna z tego, że chodziłam do podstawówki im. Aleksandra Kamińskiego, za którą dzień w dzień tęsknię, chociaż jestem już w trzeciej gim. Lektura tak mi się spodobała, że musiałam ją kupić. Bardzo podobały mi się czyny i odwaga głównych bohaterów. Można być dumnym z bycia Polakiem. W trakcie czytania do oczu napływały mi łzy. Odwagi tej trójki przyjaciół nie da się opisać.

Aaron | 2013-09-14
Przeczytana: 14 września 2013

Aleksander Kamiński to założyciel organizacji Wawer i twórca pojęcia "Mały sabotaż". Jeden z przywódców Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej. Odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Kamienie na szaniec" to obok "Hobbita" najlepsza lektura szkolna. Ukazuje życie ludzi podczas wojny i miłość bohaterów do ojczyzny. Opowiada o losach Alka, Rudego i Zośki, którzy skutecznie walczyli z Niemcami. Wykazali się odwagą, bohaterstwem i męstwem podczas wielu akcji przeciwko okupantom, np.: odsłonienie polskiego napisu na pomniku Kopernika, akcja pod Arsenałem (uwolnienie Rudego), zrywanie niemieckich flag, wpuszczanie gazu do kin przeznaczonych tylko dla Niemców i wybijanie szyb w zakładach fotograficznych ze zdjęciami okupantów. Na każdym kroku próbowali uprzykrzyć życie i pokazać, że Polacy się nie poddają.
Te niekiedy mało znane akcje stanowiły wielką sprawę dla zniewolonej Ojczyzny.
Alek, Zośka i Rudy od...

Wspaniała książka. Z przyjemnością po nią sięgnęłam, mimo że z obowiązku uczniowskiego :)
Interesuje się II wojną światową i tym bardziej pokochałam tą powieść, która przybliżyła mnie do tych czasów.
Bardzo zżyłam się z Alkiem, Rudym i Zośką. Wzory godne naśladowania.
Powieść genialnie opowiada o przyjaźni, lojalności i ogromnej miłości do Ojczyzny, gotowości poświęcenia dla niej życia.
Książkę niewątpliwie warto przeczytać :)

lacerta | 2012-03-06
Przeczytana: 2004 rok

Przeczytałam ją w gimnazjum jako lekturę, ponieważ siostra mnie do tego namówiła. Zawsze unikałam lektur, bo nie lubię czytać czegoś na siłę. Jednak tym razem cieszę się, że przełamałam opory, bo książka wywarła na mnie wielkie wrażenie. Jest wspaniała i na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę. Takie książki pokazują, że lektury wcale nie muszą być złe, a dzięki przesłaniu, które ze sobą niesie może wiele wnieść do naszego postrzegania świata.

ChicaDeAyer | 2014-09-26
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2005 rok

Ta książka to nie tylko jedna z najlepszych pozycji umieszczonych (jak najbardziej zasłużenie) w kanonie lektur szkolnych, ale przede wszystkim sztandarowy przykład literatury patriotycznej.

Do dnia dzisiejszego dokładnie pamiętam wrażenia, jakie towarzyszyły mi przy lekturze tej niepozornej książki. Te emocje są na tyle trwałe, że lata się ich nie imają - a choć te przemijają, to obraz wydarzeń przedstawionych jest wciąż żywy. To uwiecznienie sylwetek młodzieży żyjącej pięknymi ideałami - wychowanej w duchu polskości, głębokiej miłości do Ojczyzny. Na tyle wielkiej, że Ci młodzi bohaterowie (podobnie jak setki innych nieznanych z imienia i nazwiska przeciętnemu Polakowi) byli w stanie położyć swoje młode istnienia i cały znany im świat na bitewniej szali - byle tylko pomóc krajowi. Kamiński jak nikt inny oddał klimat tamtych wydarzeń - wojennej zawieruchy, walczącej Warszawy - ale któż lepiej mógłby to uczynić niż uczestnik owych ważnych chwil w dziejach Polski?

Ten kwiat naszej mł...

„Opowieść o wspaniałych ideałach BRATERSTWA I SŁUŻBY, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i PIĘKNIE ŻYĆ.”
Alek, Rudy i Zośka... „Życie jest tylko wtedy coś warte i tylko wtedy daje radość, jeśli jest służbą.”

Patriotyzm i walka. Braterstwo i służba.
Od dłuższego czasu patrzę w ekran monitora i nie umiem wyrazić swych uczuć wobec książki. Napawa mnie duma, że oto ja pochodzę z tak pięknego kraju, który budowali tak wspaniali ludzie. Przelewali krew na to, co teraz jest. Determinacja, pomysłowość, bohaterstwo... to wszystko to tylko czynniki, które połączyła wojna.

PS. Piękna szkolna lektura – obowiązkowa dla każdego Polaka!

Sięgając po tą książkę, zgłębiając jej treść nie zapomnijcie odwiedzić Powązek(w Warszawie) i Kwatery dla Zasłużonych, tam w cieniu drzew usłyszycie ciszę, spokój i kolor biało-czerwony. To czego odmawiano bohaterom książki. Ona jak żadna inna uczy na przykładzie losów Zośki, Alka i Rudego- czym jest przyjaźń, oddanie poświecenie i braterska więź, aż po grobową deskę, w tym wypadku brzozowy krzyż.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku